It is currently Thu Mar 28, 2024 6:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 21 posts ] 
Author Message
 Post subject: Punctul reflex
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 10:50 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Pe o tema poate exista o planeta care sa medieze conflictul dintre alte 2 planete aflate in opozitie ( daca este in sextil cu cea din fata ei si in trigon cu cea din spate, in sensul direct de miscare al planetelor in zodiac). Ma intereseaza punctul reflex.
Daca de ex planeta mediatoare este Saturn la gradul 2 Capricorn, deci punctul reflex va fi la gr.2 Taur, atunci cand incerc sa inteleg natura acestui punct, calitatea lui o privesc ca si cum ar fi calitatea planetei mediatoare (in exemplul dat Saturn) dar in zodia in care cade punctul reflex (Taur in cazul de fata) ? Acest punct reflex este sensibil numai la trecerea altor planete peste el,sau poate fi folosit si atunci cand de ex o planeta in tranzit realizeaza un careu in T cu cele 2 aflate in opozitie pe tema (desi in cazul asta apare un focar si punctul opus lui !!!???)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 12:57 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image
Punctul reflex este un asistent al planetei mediatoare. Planeta mediatoare devine planeta care intermediaza o opozitie situandu-se in trigon cu planeta din spate si in sextil cu planeta din fata, participante la opozitie, in deplasarea directa prin zodiac. Ideea care a stat la baza acestei teorii vine si sustine necesitatea contrabalansarii unui aspect negativ cu unul pozitiv similar. Daca ne referim strict la unghiuri, opozitia este cel mai puternic aspect negativ, cel mai vizibil si care poate produce in mod indubitabil evenimente, nu doar impulsuri, frustrare sau retinere. Din tabara cealata, trigonul este echivalentul sau.
Mecanismul de reglare astrala nu aduce pe firmament o planeta care sa absoarba conflictul dintr-o opozitie si sa il tina pentru ea, ci aduce o planeta care poate mobiliza forte astrale echivalente ca intensitate, dar opuse ca trasaturi pentru a contrabalansa (planeta madiatoare): un rau care este scos cu un bine.
Personal consider ca planeta mediatoare construieste in felul acesta un sistem inchis. Adica valorile sale, dar si ale punctului reflex, se vor utiliza in totalitate pentru a compensa influenta negativa a opozitiei.
Exceptia apare atunci cand punctul reflex este el insusi o planeta, dar care, din cauza orbului, nu poate construi un Zmeu, dar care participa la alte configuratii. In felul acesta balanta dintre bine si rau este fragila, iar intentia de a echilibra poate fi puna in pericol si o energie pozitiva, in loc sa tine in echilibru un aspect negativ, il sistine si il amplifica (ceva de genul: o calitate, un talent, o abilitate folosita in scop malefic, egocentric).



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 1:41 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Acum am inteles si eu importanta punctului reflex,dar de cate ori ma intalnesc cu acest subiect ,am o nelamurire: de ce planeta mediatoare trebuie sa fie in aspect de trigon cu planeta din spate si in sextil cu cea din fata? Invers nu este valabil?

Nelamurirea mea vine din paragraful lui Ciuperca ref. la planeta mediatoare: "este planeta care se afla in sextil cu o planeta si in trigon cu alta,ambele in opozitie".De atunci am ramas cu impresia ca este indiferent cu ce planeta face sextil,sau trigon, planeta mediatoare.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 1:44 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca ar ti invers punctul reflex aflat la 120 grade de planeta mediatoare in sensul de deplasare directa s-ar situa chiar pe una din cele doua planete in opozitie, ceea ce nu este posibil, iar Ciuperca specifica asta (in ordinea semnelor spune el in carte).
Da, nu toate opozitiile au planete mediatoare si, evident, nu orice planeta care face trigon si sextil cu cel doua este planeta mediatoare.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 2:13 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
:oops: Multumesc frumos.Da,trebuia sa-mi dau seama.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 3:33 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Mecanismul de reglare astrala nu aduce pe firmament o planeta care sa absoarba conflictul dintr-o opozitie si sa il tina pentru ea, ci aduce o planeta care poate mobiliza forte astrale echivalente ca intensitate, dar opuse ca trasaturi pentru a contrabalansa (planeta madiatoare): un rau care este scos cu un bine.


Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Fri Jan 02, 2009 7:29 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
coser wrote:
Exceptia apare atunci cand punctul reflex este el insusi o planeta, dar care, din cauza orbului, nu poate construi un Zmeu, dar care participa la alte configuratii. In felul acesta balanta dintre bine si rau este fragila, iar intentia de a echilibra poate fi puna in pericol si o energie pozitiva, in loc sa tine in echilibru un aspect negativ, il sistine si il amplifica (ceva de genul: o calitate, un talent, o abilitate folosita in scop malefic, egocentric).


Studiind despre punctul reflex, mi-am dat seama ca Luna mea in Pesti este punctul reflex al opozitiei Soare-Neptun.
Fapt care ma ingrijoreaza, pentru ca in tema mea, Luna este aproape cel mai important astru.Este guvernatorul asc, focarul unui careu in T, astrul culminant, planeta singelton si Regent Karmic Nord.
Asta inseamna ca tocmai ceea ce ma guverneaza atat de puternic este gresit inteles si folosit si un factor de dezechilibru?



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Fri Jan 02, 2009 10:04 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Irina,
eu cred ca pe harta ta planeta mediatoare a opozitiei Soare (21˚48´ gemeni) -Neptun(25˚47´sagetator) este Pluton ( 24˚15´balanta), si nu Jupiter, aflat la 0˚45´ Scorpion. Spun asta deoarece pl mediatoare trebuie sa realizeze un sextil cu planeta din fata ei in limita orbului admis ( 4gr max). In cazul hartii tale abaterea de la distanta unghiulara admisa este de 5 grade si asta in conditiile in care la nasterea ta aspectul ( sextilul) era in faza de separatie.
Consider ca punctul reflex care il ajuta pe Pluton sa medieze opozitia Soare / Neptun este la 24˚15´ Varsator( semn fix , de aer), casa IX( cadenta, de viata), destul de departe de Luna natala (2˚51´Pesti). Acel grad 24 Varsator este foarte sensibil si va fi activat la fiecare tranzit astral.In acel punct gasesti solutia problemei si daca mergi in sens invers, de la solutie spre conflict, poate reusesti sa descoperi de ce nu se inteleg cele doua planete din opozitie ( or fi suparate pe Lilith, ca e prin preajma :))



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Fri Jan 02, 2009 10:40 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica Soarele guverneaza si ahamkara,adica falsul Sine (eul psihic,material) si cum Neptun guverneaza tocmai ruperea barierelor acestui sine fals (fals in sens de nepermanent) si intelegerea Sinelui adevarat,acesta este conflictul de depasit.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Fri Jan 02, 2009 11:47 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Va multumesc din suflet, prieteni! :D
Ma voi gandi bine la ce mi-ati spus.Chiar vreau sa rezolv aceasta opozitie! Si nu numai...Mai am si opozitia Mercur-Uranus care-mi da batai de cap.Cu toate ca din cate am observat, Lilith-ul face cam cele mai multe aspecte, si mai e si pe axa 6-12... :mrgreen:
Dar deja intru in alt subiect care se indeparteaza de topic.

Va multumesc inca o data pentru sfaturi si informatii! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 1:51 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
irina wrote:
..Ma voi gandi bine la ce mi-ati spus.Chiar vreau sa rezolv aceasta opozitie! Si nu numai...

Irina, cred ca in perioada asta nu este momentul cel mai indicat sa incerci sa rezolvi o ecuatie cu multe necunoscute, adica sa cauti solutii pentru toate aspectele stresante de pe tema ta..Spun asta pentru ca, asa cum ziceai la un alt post al tau, acum Lilith traverseaza pozitia natala si iti induce o teama poate putin exagerata fata de ceea ce urmeaza sa vina, fata de neputinta ta de a rezolva totul...nu omite faptul ca tranzitul este pe o casa in analogie cu Fecioara....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 2:01 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mihaela, curios ca inca nu mi se intampla asta...Interior sunt chiar linistita.E adevarat ca am avut o perioada in care am fost extrem de irascibila, dar eu cu mine am fost impacata tot timpul.E curios si pentru mine.Poate ca problemele cu mine s-au materializat in relatiile cu ceilalti, lucru la care se pricepe foarte bine draga de Lilith.
Si mai mult, am foarte multe revelatii in ultimele zile.Inteleg fm din mine, mai ales din umbrele mele, si mi se iau multe valuri de pe ochi.
Dar poate ca perioada de neincredere nu a venit inca. Bine ca m-ai avertizat ca s-o astept inarmata pana-n dinti. :mrgreen:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 2:33 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
E minunat daca ti se intampla ca la tranzitul Lunii Negre peste pozitia natala, sa simti linistea interioara de care spui....ma bucur pentru tine!
Eu ma astept sa nu se intample prea multe lucruri bune atunci cand Lilith revine "acasa", si in general, indiferent de casele pe care le traverseaza, eu sunt tentata sa caut minciuna din mesajul ei.... :lol:
Oricum, nu mai este foarte mult si va parasi aceasta casa mare si importanta in tema..pe undeva, pe la jumatatea lui februarie... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 2:41 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mihaela, eu greu am inteles ca Lilith are si o parte buna: aceea de a te ajuta sa vezi unde e minciuna, punctul nevralgic si umbra din fiinta ta.
Pe principiul legii atractiei, gandeste-te si tu la lucrurile bune pe care ti le poate aduce Lilith! E adevarat, numai dupa ce te-a coborat in Infern! :lol: Dar ce purificat iesi de acolo!!! :D
In perioada acestui tranzit am ajuns in locul acela din mine unde e Liniste...Loc pe care l-am cautat atat de mult...
E adevarat ca pentru asta a trebuit sa platesc mult tot pe parcursul tranzitului, dar a meritat! :oops:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 2:47 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
irina wrote:
In perioada acestui tranzit am ajuns in locul acela din mine unde e Liniste...Loc pe care l-am cautat atat de mult...

Ma bucur foarte mult pentru tine... :oops:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 2:57 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
:D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 3:53 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mihaela wrote:
Consider ca punctul reflex care il ajuta pe Pluton sa medieze opozitia Soare / Neptun este la 24˚15´ Varsator( semn fix , de aer), casa IX( cadenta, de viata), destul de departe de Luna natala (2˚51´Pesti). Acel grad 24 Varsator este foarte sensibil si va fi activat la fiecare tranzit astral.In acel punct gasesti solutia problemei si daca mergi in sens invers, de la solutie spre conflict, poate reusesti sa descoperi de ce nu se inteleg cele doua planete din opozitie ( or fi suparate pe Lilith, ca e prin preajma :))


Mihaela, am inceput sa studiez ca sa pot intelege acest punct reflex al meu, si m-a izbit de o problema.Gradul sabian. S-a discutat mult pe forum despre asta....Dar pana la urma, daca gradul din varsator e la 24.15, gradul sabian e la 24 sau la 25???
Stiu ca Rudhyar militeaza pentru 25 ca sunt cu cartea lui in fata...Dar atata s-a discutat despre asta, ca nu mai stiu ce sa cred...



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 5:22 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Irina,
imi pare rau, dar mai mult decat s-a discutat pe forum , cel mai recent aici : viewtopic.php?f=2&t=1812 nu as putea sa-ti spun pentru ca nu stiu. Nu am aprofundat absolut deloc Simbolurile Sabiene. Am citit cate ceva despre ele, dar nu atat cat sa pot emite o parere vis a vis de folosirea lor...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 5:24 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Multumesc, Mihaela, pentru link.Nu stiu cum faci de le gasesti pe toate, mereu!!! :D
Eu l-am cautat o ora si nu l-am gasit! :oops: :lol:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 5:27 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Ei, nu le gasesec nici eu chiar pe toate .. :lol:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Punctul reflex
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 5:30 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
:lol:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 21 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group