It is currently Thu Mar 28, 2024 2:09 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: suprapunerea axelor nodale-NN,natal, conj NS,tranzit
PostPosted: Wed Aug 13, 2008 4:01 pm 

Joined: Mon Aug 11, 2008 7:47 pm
Posts: 6
Buna ziua,
Dle Coser , aveti amabilitatea sa -mi spune-ti ce semnificatie poate avea acest tranzit, daca cumva este un moment de bilant ..final?Eu sunt o novice in
astrologie, pasiunea s-a accentuat cu un an in urma,desi am o varsta respectabila ,imi place sa cunosc cat mai mult si sa invat mereu.
NN-reprezinta - dharma,legea pe care o are de indeplinit, sau evolutia
spirituala maxim posibila in viata actuala
NS- reprezinta totalitatea bagajului karmic.
Suprapunerea prin tranzit, respectiv -NN ,natal - leu casa V, conjunct cu NS-
tranzit- leu,casaV.
Cu deosebita stima, multumesc


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: suprapunerea axelor nodale-NN,natal, conj NS,tranzit
PostPosted: Fri Aug 15, 2008 7:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Silviana,
acest element pe care l-ai spus in discutiei este foarte important.
Nodul lunar are o rotatie in jurul zodiacului in aproximativ 19 ani. In jurul varstei de 9 ani nodurile se suprapun invers peste pozitiile din tema natala si apare primul contact constient cu aceasta lume. Atunci spiritul poate compara mesajul sau karmic, cel care a determinat actuala incarnare si posibilele tentatii. Dupa Jean Piaget (parintele pedagogiei moderne) 7-11 ani este stadiul operatiilor concrete. Acum copilul observam prezenta ideii de conservare şi apar operaţiile reversibile în gândire. Totuşi, dacă în faţa unor situaţii concrete, percepute de el, poate soluţiona o serie de probleme destul de dificile, în cazul problemelor abstracte, pe planul verbal, copilul întâmpină dificultăţi, nu mai poate raţiona corect.
Urmatorul tranzit al Nodului Nord al Lunii peste Nodul Sud din tema natala va fi peste aprocimativ 19 ani adica in jurul varstei de 28-29 ani, cand se incheia prima etapa Saturn si cand Saturn se reintoarce peste pozitia sa din tema natala.
Suprapunerile nu sunt precise (pe cheie) tocmai de aceea relatia dintre acestea este mai mult analogica, dar reala atunci cand se vorbeste despre destin si rememorarea planului de lucru din aceasta viata.
Cand NN trece peste NS din tema natala prima data ne lovim de ceea ce nu ne place. Ne apar in cale oameni pe care nu-i suportam, primim cele mai grele, imposibile sau neplacute sarcini de serviciu sau suntem in situatia de a face alegeri gresite sau de a suporta cu luciditate consecitele alegerilor gresite.
Desi nu tot ce ne vine din trecut este gresit si eronat, atunci cand NN trece peste punctul sau opus se inchide un ciclu. Dragonul isi prinde coada, dar... nu pe a lui!!!!
Asadar, pot aparea posibilele devieri de la calea aleasa, planul de evolutie, misiune prin alegeri gresite.
Daca in astfel de momente se consolideaza o etapa, daca se schimba gandirea, profesia, familia sau tara este semn al cautarii, al faptului ca ambele noduri sunt active. Cele mai bune alegeri se fac in momentul de trigon, sextil sau de conjunctie a guvernatorului NN cu NS atunci cand NS este tranzitat de NN.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: suprapunerea axelor nodale-NN,natal, conj NS,tranzit
PostPosted: Tue Aug 19, 2008 2:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Desi nu tot ce ne vine din trecut este gresit si eronat, atunci cand NN trece peste punctul sau opus se inchide un ciclu.

Foarte adevarat, imi permit sa spun, si asta numai ca o concluzie a celor traite. Am rememorat putin acel moment!.. o asemenea suprapunere a nodurilor lunare poate impune nativului sa ia o hotarare fara sa stea pe ganduri, ca si cum si-ar zice atunci: "nu am de ales", dupa care , in timp, isi va da seama ca a ales sa faca exact ceea ce trebuia.. Asa cum spuneai, in astfel de momente se consolideaza o etapa..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group