It is currently Thu Mar 28, 2024 11:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: intuitia, forta destinului si slabiciunea sufletului..
PostPosted: Sat Aug 23, 2008 11:00 am 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
Cred ca nu gresesc atunci cind afirm ca fiecare din noi a fost confruntat la un moment dat din viata cu o situatie sau mai multe din care vrei sa iesi, dar nu gasesti puterea necesara. Intuitia sau ratiunea iti spun ce trebuie sa faci, insa o forta mai presus de ele te opreste parca. Cauti mereu contraargumente care sa anihileze argumentele nascute din ratiune, te minti pe tine insati cu buna stiinta, speri ca ratiunea sa fie cea care se inseala si nu tu, si te complaci in situatii la limita inacceptabilului.
Ai vrea sa te rupi de ele, dar o forta mai mare decit vointa de impiedica.. Ce faci atunci...? Ce cale alegi..? Ce forte malefice iti "amesteca" gindirea..?

Nu exista intimplare, nu exista coincidenta, nu-i asa? Totul se intimpla cu un scop. Important e, cred eu, ca scopul real si cel imaginar (nascocit de mintea noastra) sa se suprapuna.. sau gresesc?

In ce masura va impresioneaza semnalele de alarma ale intuitiei si-n ce masura ii dati voi ascultare?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intuitia, forta destinului si slabiciunea sufletului..
PostPosted: Sat Aug 23, 2008 12:51 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
indra wrote:
Nu exista intimplare, nu exista coincidenta, nu-i asa? Totul se intimpla cu un scop...In ce masura va impresioneaza semnalele de alarma ale intuitiei si-n ce masura ii dati voi ascultare?

Cu siguranta..nimic nu este intamplator!
Eu cred ca "semnalele de alarma ale intuitiei" nu trebuie sa sperie..trebuiesc ascultate si urmate, indiferent ce descoperi la capatul drumului..binele si raul fac parte in egala masura din existenta noastra si asa cum spuneai tu, "totul se intampla cu un scop.."
Eu desi sunt o persoana poate prea rationala ( daca ma pot exprima asa), pot spune ca intuitia este un punct forte al meu..si nu-i ignor semnalele..

indra wrote:
..o forta mai mare decit vointa de impiedica.. Ce faci atunci...? Ce cale alegi..? Ce forte malefice iti "amesteca" gindirea..?

Hm! le combini pe cele doua: cu ratiune, analizezi semnalele intuitiei si apoi alegi calea.. :)
Nu as spune neaparat ca niste forte malefice vin si "amesteca" gandirea...as spune ca suntem supusi unor probe, si in functie de cum le trecem, reusim sau nu sa facem curatenie in "bagajul" cu care venim dupa noi, "bagaj" destul de incarcat pentru unii..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intuitia, forta destinului si slabiciunea sufletului..
PostPosted: Sat Aug 23, 2008 4:14 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Indra, chiar ma gandeam zilele trecute la asta...Cat de greu am resimtit astfel de momente...Exact ceea ce simti si tu acum...Si ceea ce vroiam eu sa-ti spun e ca acum multumesc lui Dumnezeu ca mi le-a dat...Daca nu le traiam nu puteam intelege multe si mai ales, NU PUTEAM MERGE MAI DEPARTE PT EVOLUTIA MEA! Era imperios necesar pt binele meu, chiar daca eu nu vedeam asta atunci.
Numai ca in acea perioada mintea mea era "blocata", ca sa zic asa...Nu vedeam nici logica, nici sensul, iar mintea mea nu mi-a dat nici o solutie si nici un raspuns. Asa ca am fost "nevoita" sa merg pe intuitie, pt ca era singura care imi mai ramasese. Si ma bucur ca s-a intamplat si asta, ca altfel, cine stie ce imi mai spunea mintea mea sa fac...
De atunci imi ascult intuitia, oricat de ilogica mi se pare alegerea...Si niciodata nu ma duce gresit...dar sensul il vad doar dupa ceva timp, cand reusesc sa ma detasez.
Cateodata constientul(mintea, logica) te duce gresit din teama.
Pentru mine, astfel de perioade au fost extrem de benefice, chiar daca atunci eram intr-o nebuloasa si sufeream cumplit.

E o carte superba, "Flori pentru Algernon" de Daniel Keyes in care e vorba despre un barbat care trece de la Intuneric la Lumina, si apoi de la Lumina la Intuneric...El spune ca socul pe care-l simt ochii in ambele procese este acelasi...Metaforic vorbind, bineinteles.

Iti doresc rabdare si Bucuria faptului ca te indrepti, cu siguranta, spre Lumina!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intuitia, forta destinului si slabiciunea sufletului..
PostPosted: Sat Aug 23, 2008 10:30 pm 
User avatar

Joined: Sat Aug 23, 2008 10:27 am
Posts: 5
Quote:
Nu as spune neaparat ca niste forte malefice vin si "amesteca" gandirea...as spune ca suntem supusi unor probe, si in functie de cum le trecem, reusim sau nu sa facem curatenie in "bagajul" cu care venim dupa noi, "bagaj" destul de incarcat pentru unii..


Cred ca de fapt aceasta este singura predestinare cu adevarat de neevitat... Bagajul de abilitati si de talente, dar si de lectii pe care le avem de asimilat in viata aceasta. Mai departe, cum intelegem sa ne dezvoltam talentele si cum intelegem sa invatam lectiile, depinde de noi.

In general, mai ales in momentele dificile in care fortuna nu ne surade, obisnuim sa dam vina pe factori externi, soarta, destin etc., sa spunem ca daca ni s-a intamplat x sau y lucru negativ, acesta nu este intamplator. De fapt cauza este tot interna, pentru ca nu am gasit in noi forta sa ne invatam la timp lectiile care ne-au fost date, astfel ca soarta s-a vazut obligata sa ne readuca pe drumul cel bun in mod ceva mai brutal. Nimic nu este gratuit pe lumea asta, nu? Inveti bine si treci examenul din prima, toate bune, ne felicitam pentru ca am fost atat de inteligenti si bine pregatiti incat sa reusim prin forte proprii. Daca in schimb lipsim de la cursuri si picam, e de vina profesorul ca ne-a dazavantajat, unde mai pui ca urmeaza sa risipim timp pretios pentru a reusi macar la reexaminare.

Oricum ar fi, cred ca ar trebui sa fim fericiti ca universul conspira in favoarea noastra si le aranjeaza pe toate astfel incat sa ne tot dea noi sanse sa ne invatam lectia, chit ca reexaminarile sunt de fiecare data mai dure - nu de alta dar doar asa evitam sa reportam bagajul pentru existentele viitoare.

Nu stiu daca este de preferat intuitia in defavoarea ratiunii... Poate numai in acele situatii in care intuitia ne spune insistent ca nu facem bine ce facem ;) Nu stiu daca pot fi complet obiectiva pentru ca, prin structura mea aeriana si deosebit de rationala, am lasat intotdeauna in subsidiar emotiile. Intuitia? Cred ca de multe ori creierul nostru identifica situatii prin care a mai trecut si care au functionat si iti ofera rezultatul direct, pe tava, fara sa mai treci constient prin toate etapele, si o pui pe seama intuitiei... Cu alte cuvinte si intuitia se invata :) - asa am perceput-o eu cel putin.

Ce iti urez eu este sa gasesti in tine forta sa actionezi chiar acum, indiferent cat este de dificil... Daca e o situatie din care trebuie sa iesi, deci tine de predestinare, o vei face oricum mai tarziu, atat doar ca pretul va fi mai mare. Succes si... gandire limpede :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intuitia, forta destinului si slabiciunea sufletului..
PostPosted: Mon Aug 25, 2008 9:09 pm 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
Multumesc voua pentru raspunsuri.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group