It is currently Thu Mar 28, 2024 3:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Tue Sep 02, 2008 8:10 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
Buna tuturor.
Sunt relativ incepatoare in acest domeniu, as dori sa pun o intrebare, sau doua... daca are cineva timp... :oops:
Am vazut ca Pluton imi tranziteaza casa a IV-a, care in natala este interceptata in capricorn, ce mi-ar putea aduce acest tranzit? Sunt usor ingrijorata de ceea ce am citit, destul de vag, in alte parti.
Si tranzitul lui Saturn, mai bine zis, reintoarcerea lui Saturn peste Saturn natal in casa a XII, fecioara, in ce mod m-ar putea afecta?
Multumesc anticipat celor care au bunavointa, rabdare si timp pt. a-mi raspunde.
Cu drag, nicolle.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Wed Sep 03, 2008 1:28 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Doua tranzite importante peste doua case de finalitate ( IV si XII).
Cand Pluton tranziteaza casa IV, pasiunea pentru mister creste . Relatia ta cu familia este puternica. Poti avea revelatia unor lucruri nestiute despre relatiile de familie.

Conditionarile lui Saturn la tecerea prin casa de finalitate 12 sunt dificile. Te simti ca intr-o inchisoare emotionala , izolata de o lume distanta si neprietenoasa. Este o perioada a interiorizarii. In timpul acestui tranzit tot ce este vechi se dizolva, facand loc noilor orientari ale vietii. Exista si posibilitatea confruntarii cu boli de natura psihosomatica, greu de diagnosticat.Reusind sa intelegi conditionarile, limitarile ce ti le impune Saturn si urmand calea ce ti-o traseaza, poti descoperi acele angoase, acel rau interior de care nu poti scapa decat constientizand-ul.

Bineinteles ca vei avea in vedere si aspectele pe care le realizeaza aceste planete in tranzit cu planetele ( natale si in tranzit) si cu celelalte puncte importante de pe harta ta.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Wed Sep 03, 2008 4:08 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
Multumesc mult Mihaela. :)
Ce-i drept, ca secrete de familie si lucruri ciudate chiar am aflat de curand.
In ce-l priveste pe Saturn, cred ca sunt cat de cat obisnuita cu efectele pe care le are el in general. M-am speriat putin, ma gandeam ca efectul lui se va amplifica extrem de mult cu acest tranzit, dar, totusi, fiecare trecem la un moment dat prin asta.... Interesant este faptul ca, desi ma asteptam la "inchisoare emotionala", lupte interioare...., vad ca mi se intampla lucruri la care nu m-as fi gandit. De obicei, eu sunt mai distanta,mai inchisa sau introvertita decat altii, de un timp incoace observ cum circumstantele ma aduc destul de des in cercuri mari si diferite de oameni, astfel reusind sa stabilesc mai multe contacte, relatii, sa fiu mai deschisa si mai comunicativa decat inainte. Pe planul sanatatii deja incep sa simt efectele tranzitului lui Saturn prin Fecioara, desi aveam o oarecare sensibilitate si inainte, acum vad ca problemele specifice Fecioarei incep sa se amplifice.
Nu am aut in vedere faptul ca aceste doua case IV si XII sunt case de finalitate. Incerc sa iau in considerare tot ansamblul hartii chiar daca imi scapa multe chestii importante...
Multumesc pentru ajutor Mihaela :) .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Wed Sep 03, 2008 5:17 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nicolle wrote:
.........Pe planul sanatatii deja incep sa simt efectele tranzitului lui Saturn prin Fecioara, desi aveam o oarecare sensibilitate si inainte, acum vad ca problemele specifice Fecioarei incep sa se amplifice.

nicolle,
probabil ai citit demult acest articol:
http://coser.ro/aspecte/aspecte_2007/SA ... CIOARA.htm
Eu sunt de parere ca merita recitit, adaptand aceasta informatie la ceea ce inseamna casa XII, la ceea ce inseamna interactiunea lui Saturn cu toate celelalte puncte importante ale temei tale natale..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Wed Sep 03, 2008 10:05 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
Intr-adevar uitasem de acel articol.
Multumesc, inca o data, Mihaela. :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Fri Sep 05, 2008 8:29 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Interesant ...si eu sunt in acceasi situatie... Saturn trece bine mersi prin casa 12 si Pluton o sa treaca in curand in casa 4.
Ce sa va zic...... Saturn in 12... de cand a intrat in aceasta zona STIMABILUL SATURN m-am inchis in casa. Aveam un job la birou. Acum (voit sau nu) l-am mutat in casa. (eu am Saturn natal in casa 10 la 15 grade in Rac)
Lucrez de acasa si stau inchis toata ziua. E drept ca nici chef sa plec nu am. Plec doar in delagatii de cate o saptamana.
Tot legat de Saturn in 12 - se zice ca are de a face cu spitalele si cu inchisorile. Pot sa va zic ca anul asta (2008) am umblat prin spitale cat nu am umblat in ultimi 20 de ani. Tata sa imbolnavit de cancer pulmonar (la 60 de ani) nu stiu cat o sa o mai duca. Asa ca in fiecare saptamana merg cu el la Spital la tratament il duc la Cluj.
Pe de alta parte Saturn in casa 12 mi-a oferit posibilitatea de a lucra in liniste departe de ochii publicului la un proiect f.f. mare si important. E cel mai mare si mai de amploare proiect pe care l-am realizat pana acum.

Alte beneficii ale lui Saturn in fecioara?!!... ar mai fi o mai are atentie asupra dietei. Trecerea lui Jupiter prin fecioara ma lasat cu 10 kg in plus. Acum incerc sa scap de ele ca abia ma mai puteam pleca la sireturi. (glumesc). Dar acum sunt mult mai atent ce mananc si cat manac. (Cand Jupiter trecea prin fecioara mancam ca un apucat orice si oricat ...). Acum gata. Masor cu atentie cantitatile. Le mai dau de o parte. Gata cu dulciurile si ciocolata. ( mananc mai multe fructe proaspete).


Legat de Pluton in casa 4 nu prea stiu ce sa zic..... o-m trai si o-m vedea..... Poate nu ar strica o analiza a trazitului lui pluton prin capricorn. Eu am mai cautat pe net si se pare ca nu o sa ne fie "MOALE" cu pluton in Capricorn.

Cu Saturn inca reusesc ca sa ma descurc (cel putin deocamdata....mai avem inca 1 an de rezistat dupa care o sa treaba in Balanta...speram ca acolo se va simti mai bine )

Ceea ce ma ingrijoreaza este quadatura pe care o sa o faca in curant Pluton cu Uranus. Se pare ca ni se pregateste ceva expoziv.......??!!!

datele mele de nastere Oradea, 25.08.1974 ora 8:30.

Tuturor toate cele bune


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Sat Sep 06, 2008 2:41 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
marius wrote:
Ceea ce ma ingrijoreaza este quadatura pe care o sa o faca in curant Pluton cu Uranus. Se pare ca ni se pregateste ceva expoziv.......??!!!

Marius,
privit in limita orbului admis pentru orice cuadratura, aspectul de care zici il traim de la 1 iulie 2008, cand cele doua planete grele si-au inceput mersul retrograd, Uranus la 22gr Pesti iar Pluton la 29 gr Sagetator. Cum insa amandoua sunt planete care se deplaseaza extrem de incet (mai ales Pluton), cu alternante intre mersul direct si cel retrograd si cu perioade destul de mari de stationare, o cuadratura cu orb din ce in ce mai mic va fi prin vara lui 2012, gradul perfect fiind atins la 7 iunie 2012, la gr 8 Berbec (Uranus), respectiv gr 8 Capricorn (Pluton).



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzitul lui Pluton
PostPosted: Sat Sep 06, 2008 11:01 am 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Exact. Aspectul va avea maximul in 2012. E drept ca mai sunt inca 4 ani pana atunci. Am citit ca pluton in Capricorn tinde sa cristalizeze deciziile doar in mana catorva oameni iar marea masa a cetatenilor sa fie oprimati. Iar Uranus in Berbec ( uranus bombe tehnologie etc Berbec - guvernat de Marte - razboi) poate duce la conflicte. Vroiam doar o parere.... ( dar avand in vedere ca tema acestui topic e alta poate ar fi mai potrivit sa deschid un topic nou )
Multumesc oricum.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group