It is currently Thu Mar 28, 2024 11:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sursa astrologiei
PostPosted: Fri Oct 10, 2008 8:31 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Citind in ultima vreme despre astrologia si cultura vedica am aflat un adevar care in alte vremuri era stiut de toata lumea:Adevarul nu poate sa fie descoperit de oameni ci Adevarul este intotdeauna revelat.Dumnezeu a revelat oamenilor si astrologia.Daca citim orice carte sau manual de astrologie europeana ni se prezinta o iluzorie istorie a astrologiei in care se prezinta inceputurile acestei arte divine fiind descoperite la un moment dat de niste oameni asa cum se crede ca s-a descoperit si roata.Dar omul nu a descoperit niciodata nimic de unul singur fara Dumnezeu.Asa cum si scripturile (Vedele) au fost revelate , la fel au stat lucrurile si cu astrologia.Nu spun ca astrologia vedica este singura corecta ci doar ca ruda ei ,astrologia europeana,este nitelus mai saraca spiritualiceste.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sursa astrologiei
PostPosted: Tue Oct 14, 2008 11:09 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Biblia astrologiei este "brihat parasara hora sastra" scrisa de marele sfint Parasara.Inspiratia pentru aceasta opera este nimeni altul decit Dumnezeu.Ulterior,toti marii astrologi ai Indiei au imbogatit aceasta opera prin alte scrieri dar aceasta carte ramine scrierea astrologica de baza din lume.Nu zic sa parasim cu totii astrologia europeana pentru cea vedica,dar macar pentru largirea viziunii e bine sa o citim.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sursa astrologiei
PostPosted: Sun Dec 21, 2008 12:21 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Am citit ca astrologia a inceput sa se foloseasca odata cu inceputul Treta-yuga.Probabil ca acest lucru este valabil pentru fiecare ciclu de ere (de fiecare data in Treta-yuga incepe sa se practice),adica in Satya-yuga probabil ca nu este necesara practicarea astrologiei,fiintele care apar atunci pe Pamant au alta cunoastere a lucrurilor si nu au nevoie de o arta exterioara pentru a-si cunoaste karma.Astrologia,care este numita vedanga,adica o ramura a Vedelor,se transmite,de la maestru la discipol,impreuna cu Vedele.Dar acest izvor de cunoastere astrologica nu apare vizibil in era Satya,pentru ca nu este nevoie sa apara,si ramane cumva in umbra adevarurilor esentiale din Vede.Dar Veda (si implicit si ramurile vedanga) este eterna,exista de cand este Lumea si Dumnezeu,adica are varsta eternitatii.In Bhagavat-gita,Sri Krishna ne spune ca El este si Veda...Oricum,din cate se pare,in celelalta doua ere,Treta-yuga si Dvapara-yuga astrologia era chiar si mai inspaimantator de exacta,dar atat s-a hotarat la nivel inalt ca in Kali-yuga sa nu se dezvaluie chiar toata aceasta stiinta divina.Dar sper ca prin ce am postat eu pe forum ati inteles care este forta astrologiei vedice,asa cum exista ea acum,in Kali-yuga.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sursa astrologiei
PostPosted: Thu Jan 08, 2009 9:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Dar sper ca prin ce am postat eu pe forum ati inteles care este forta astrologiei vedice,asa cum exista ea acum,in Kali-yuga.


Da, eu am inteles mai multe decat as fi inteles din alta parte, citind pe net si incercand sa unesc informatii disparate.
Da, in Satya Yoga fiintele se identifica la nivelul cel mai inalt permis de materie cu lumina spirituala. Daca se spune ca in Treta Yoga oamenii incep sa practice (pe arcul descendent, pentru ca pe arcul ascendent procsul este altul), se intampla pentru ca atunci se percepe pentru prima data intrarea intr-un con de umbra. Omul nascut in Treta Yoga isi aminteste usor de fiinta sa spirtuala, are perceptia timpului si din compasiunea care inca nu l-a parasit doreste sa lase urmasilor semne ale cunoasterii. Practica nu este o experimentare, ci exemplu de cunoastere. In Dvapara Yuga el va incerca sa redecopere, dar deja nu mai are puterea pe care o aveau inaintasii sai si nu-i ramane decat informatia genetica, sentimentul ca detine o valoarea informatie, dar nu va reusi niciodata sa o transmita genial.
De Kali Yuga ce sa mai spunem! Evul mediu, pare sa fie cel mai bun exemplu...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group