It is currently Thu Mar 28, 2024 1:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 10:37 am 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
De-a lungul vietii interactionam cu o multitudine de oameni. Uneori se mai intimpla sa gresim fata de acesti oameni, cu sau fara voie, ranindu-le sentimentele, schimbind uneori cursul unei vieti.
Mi s-a intimplat si mie, cu putin timp in urma, cind, datorita unei actiuni ale mele prost gindite (mai degraba negindita), s-a schimbat cursul vietii unei persoane. Am incercat sa repar greseala mea, insa la acel moment nu mai era cale de intoarcere. Odata constientizata, greseala facuta, poate fi reparata karmik? Cum se rupe o legatura karmika?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 1:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu cred in cu ce mana dai,cu aia primesti, voit sau nu...mai devreme sau mai tarziu vei fi pusa intr-o situatie asemanatoare, sa vezi cum e si de partea cealalta...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 3:06 pm 

Joined: Sat Oct 18, 2008 9:29 am
Posts: 5
Indra,
Din ce stiu, lanturile karmice pot fi "rupte" prin IERTARE si IUBIRE. Rugaciunea, de asemeni, te poate ajuta in sensul asta.
Sint si eu interesata daca mai exista si alte metode.

gind de bine catre voi!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 3:44 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Probabil ca tu ai fost si o unealta a destinului acelei persoane.Ea trebuia sa traiasca aceasta intamplare.
Dar constientizand greseala,normal ca ai remuscari,mai ales ca ai facut-o fara sa-ti dai seama.
Cred ca ti-a folosit din plin si tie aceasta intamplare ,poate aveai si tu nevoie de o astfel de experienta.

Si eu sunt pt. ceea ce spune solariss, in plus, pt. a remedia aceasta greseala ,poti face inversul acelei fapte ,chiar si pt. altcineva, cand va fi cazul.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 4:12 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Din cat am citit, o legatura karmica nu dispare pur si simplu, chiar daca te caiesti. Asta cel mult poate sa iti indulceasca "pedeapsa". Candva, in viata asta sau intr-una urmatoare, va trebui sa faci un serviciu acelei persoane careia i-ai facut, direct sau indirect, un deserviciu..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 8:07 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
indra wrote:
..Uneori se mai intimpla sa gresim fata de acesti oameni, cu sau fara voie...
Mi s-a intimplat si mie, cind, datorita unei actiuni(.). s-a schimbat cursul vietii unei persoane. ...Odata constientizata, greseala facuta, poate fi reparata karmik?

Se stie despre karma ca presupune o actiune legata de o alta anterioara, care a generat un efect si tot asa pana cand intelegem semnificatia comportamantului, atitudinii, si reusim sa oprim acele impulsuri care ar genera noi actiuni..O tema natala arata si potentialul fiecaruia de a stimula noi experiente pe care trebuie sa le traiasca in viata asta in scop evolutiv.

In "Astrologia Karmica" , citandu-l pe E. Cayce, Paolo Crimaldi spune:
" Tema astrala este doar rezultanta intermediara a calatoriei prin vietile terestre. Nu este , deci, intamplatoare si nici nedreapta. Tema astrala ne arata karma unei persoane. Este programul necesar actualei reincarnari." ..este un "scenariu existential", cum il defineste mai apoi Crimaldi...

Toate experientele acestei vieti pe care suntem nevoiti sa le traim au rostul lor evolutiv , au menirea de a ne ajuta sa intelegem ca solutia pentru tot ceea ce ne nemultumeste la felul nostru de a fi se gaseste undeva in interiorul fiecaruia..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Mon Oct 20, 2008 7:51 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Parerea mea este ca si prin suferinta si constientizare se poate arde o karma.



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Wed Oct 22, 2008 7:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
indra wrote:
Cum se rupe o legatura karmika?


Asta este o mare problema a gandirii umane. Oamenii chiar daca sunt fiinte sociale sunt invatati de mici sa fie individualisti, chiar si atunci cand traiesc in singuratate, sa confunde curajul cu agresivitate si sa considere sentimentul o slabiciune, o bariera in calea autotcontrolului.
Am intalnit oameni care nu gandeau asa si prin curajul lor au devenit exemple pentru ceilalti. De la ei am invatat ca a te preocupa de ceea ce pui tu in discutie (si pe mine m-a preocupa mult timp aceasta problema) este o pierdere de vreme. Nu ai de ce sa te lasi prada acestei preocupari. Datoria ta de fiinta este sa actionezi, sa privesti inainte, sa simti durerea greselilor si bucuria faptelor bune si atunci cand vei putea sa le intelegi pe toate acestea asa cum sunt ele, cu importanta si necesitatea lor, sa treci pe un nivel superior.
A te preocupa sa rupi o legatura karmica indica in primul rand o teama de aciune, de consecinte sau, mai rau, de penitenta. Teama, oricare ar fi natura ei, duce spre agresivitate si viceversa. Lasandu-te preocupate mai mult de cum ai facut ultimii 10 pasi si nu de locul pe unde vei merge, inseamna teama, inhibitie si acestea nu duc la gandire si nici la curaj. Spun ca toate acestea vin din tema pentru ca, asa cum ai ridicat problema, a rupe o legatura nu implica intelegera, ci anularea ei. Ori, este absolut normal sa te preocupa ceea ce s-a intamplat in trecut, cum ai actionat, dar cu nostalgia celui care intelege cand greseste si se bucura cand face bine, nu cu teama si durerea unei pedepse iminente.
Exista tehnici de magie care pot, cel mult, sa-ti reaseze evenimentele in timp, sa le reordoneaza. Cel care poate face asta, atunci cand intervine in destinul celuilalt, se expune la un risc teribil: rearanjarea in timp si a evenimentelor sale. Cu alte cuvinte, interventia din exterior asupra propriului destin se produce printr-o modificare masiva in grup si nu va ramane fara urmari nici macar pentru cei care actioneaza.
Sa intervii in destinul cuiva este un act magic, dar in niciun caz unul fara consecinte.
...dar pentru asta iti trebuie pe langa putere si un talent special si o instruire pe masura. Modificarea destinului unei alte persoane nu este un act spontan tocmai pentru ca implica declansarea unui proces foarte complex si delicat.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Thu Oct 23, 2008 12:05 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Am vazut cu ceva timp in urma un interviu luat de Irina Szasz lui Dalai Lama foarte interesant,pe TVR1.Ceea ce mi-a ramas in minte au fost cuvintele lui Dalai Lama,care spunea ca s-a produs o greseala atunci cand se considera ca in cutia Pandorei,alaturi de toate relele din lume,se afla speranta.El crede ca acolo se afla curajul.
Sfatul sau era sa avem curaj sa ne traim viata,ca mai apoi la final sa nu regretam tot ceea ce am fi putut face si nu am avut suficient curaj. :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Thu Oct 23, 2008 10:44 pm 

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:46 pm
Posts: 31
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Sun Oct 26, 2008 4:50 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
Hiroshi Motoyama vorbeşte foarte frumos despre acest subiect în Karma şi reîncarnare. Şi Steiner in cartea cu acelasi nume. pe prima o gasiti in comert, iar pe a doua eu am luat-o de la anticariat.
Sunt foarte interesante experienţele pe care le povesteşte Motoyama... :)



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Arderea karmei
PostPosted: Wed Nov 12, 2008 9:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
coser wrote:
indra wrote:
Cum se rupe o legatura karmika?


Datoria ta de fiinta este sa actionezi, sa privesti inainte, sa simti durerea greselilor si bucuria faptelor bune si atunci cand vei putea sa le intelegi pe toate acestea asa cum sunt ele, cu importanta si necesitatea lor, sa treci pe un nivel superior.
A te preocupa sa rupi o legatura karmica indica in primul rand o teama de aciune, de consecinte sau, mai rau, de penitenta. Teama, oricare ar fi natura ei, duce spre agresivitate si viceversa. Lasandu-te preocupate mai mult de cum ai facut ultimii 10 pasi si nu de locul pe unde vei merge, inseamna teama, inhibitie si acestea nu duc la gandire si nici la curaj. Spun ca toate acestea vin din tema pentru ca, asa cum ai ridicat problema, a rupe o legatura nu implica intelegera, ci anularea ei. Ori, este absolut normal sa te preocupa ceea ce s-a intamplat in trecut, cum ai actionat, dar cu nostalgia celui care intelege cand greseste si se bucura cand face bine, nu cu teama si durerea unei pedepse iminente.


Niciodata nu mi-am pus asa problema insa realizez ca ai dreptate; mult timp m-am macinat cu gandul: "oare mi-am platit datoriile karmice fata de persoana X sau Y" fara sa privesc lucrurile in ansamblu.
Ca de fiecare data, explicatiile tale sunt extrem de valoroase; personal, iti multumesc pentru asta. :D



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group