It is currently Thu Mar 28, 2024 4:35 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 3:50 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Ce poate insemna intr-o harta faptul NN nu este aspectat de nici o planeta?
Face un singur sextil cu Kiron, atat.
NN este in varsator in casa 10, iar Kiron in berbec, intre casele 11 si 12.



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 7:59 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Daca tot s-a deschis acest topic,vin si eu cu o intrebare.
Am inteles ca miscarea nodurilor lunare este in majoritatea timpului retrograda,dar nu am inteles ce inseamna acest lucru.
Tot ce am citit este oarecum tangential si nu am inteles prea clar.Unii spun ca nu este bine ca nodurile lunare sa aiba o miscare directa,dar nu prea stiu de ce.
Exista o explicatie clara a acestui subiect?
:?:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 8:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Cris, acum iti dau eu tie un link de pe forum. :lol:

viewtopic.php?f=15&t=1707



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 9:27 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Irina,multumesc! :)
Dar totusi, pentru ca sa vad daca am inteles bine,poti sa ma lamuresti in cazul in care NN true are o miscare directa inseamna ca acea persoana si-a propus sa inceapa o noua lectie de viata?A incheiat un ciclu,iar acum isi propune ceva cu totul nou?
Am citit pe un alt forum ca miscarea directa a nodurilor lunare s-ar putea asemana cu miscarea retrograda a planetelor,ca nu ar fi ceva firesc si deci nici prea bun.
Chiar ca nu mai inteleg nimic! :?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 2:02 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Cris, mereu am fost convinsa ca intre viata pe care o traiesc eu acum si trecutul mult indepartat este ceva special... Adesea am simtit ca fac unele lucruri ca pe o continuare a ceva ce parca mai facusem...senzatie destul de stranie si care evident a ridicat multe semne de intrebare...In timp am aflat , pe acest forum, ca "vinovat" de aceste lucruri este mersul direct in care se afla NN la nasterea mea.
Ai dreptate tu, daca incerci sa -ti lamuresti problema mersului direct sau retro al NN citind pe diverse forumuri sau grupuri de discutii nu faci altceva decat sa te adancesti in ceata...
Cu mult timp in urma, Gheorghita Coser raspundea la o intrebare asemanatoare cu cea pusa de tine. Iata cum:
" Da sunt oameni care parcurg in aceasta viata cu o alta atentie conditionarile vietii. Legatura cu trecutul este una speciala, este ca si cum ar continua ceea ce nu au reusit sa finalize altadata ca un proces firesc nu in mod obligatoriu ca o penitenta. In general noi ne opunem destinului nostru pentru ca nu il intelegem, dar sunt si oameni care constientizeaza de timpuriu ceea ce au de facut si fac ceea ce trebuie.
Este important de studiat intr-o astfel de tema regentul karmic de sud care indica activitatea trecuta, informatia karmica pe care nativul acum o continua, dar si raportul cu regentul karmic de nord ce indica obiectivul si energia cu care lucreaza acum.
Pe de alta parte mersul direct al NN poate indica si un nou inceput, o noua directie, o libertate speciala pe care nativul o are acum si la care a ajuns fie prin efort propriu, fie prin negarea trecutului.
Aceasta pozitie este foarte interensata si indiferent cum este orientat nativul, mersul direct al Axei Dragonului este un semn de putere personala.
Dar daca intalniti un om rau cu NN direct feriti-va de el pentru ca el actioneaza in afara conditionarilor pe care le avem noi si ar putea, prin asta, sa aiba o mai mare putere asupra celorlalti. In general acestia sunt oameni buni si cautati, dar cu siguranta sunt si exceptii..".


Paolo Crimaldi spune ca " semnificatia nodurilor lunare este din anumite puncte de vedere "ezoterica", in sensul ca necestita o cunoastere profunda a astrologiei si psihologiei, in mod special pentru ca modul lor de a actiona se plaseaza tot timpul pe doua planuri distincte:constient si inconstient,rationl si magic, evolutiv si involutiv." (Astrologia karmica)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 3:05 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Si cand NN e neaspectat? :mrgreen:
Inseamna ca nu e ajutat de nici o planeta sa-si gaseasca drumul?
Chiar nu stiu cum ar trebui el interpretat,nici karmic, nici ca scop in aceasta viata... :roll:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 9:11 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mie nu mi se pare prea important daca Nodurile sunt sau nu aspectate. E de ajuns o planeta grea in tranzit cu care acestea sa faca aspecte si lectia vietii pare parca mai usor de inteles..
Ia in calcul pozitia Nodurilor in case si semne pentru alte detalii :wink:



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:25 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, ai dreptate Marta, insa este important sa luam in calcul unghiurile pe care NN le face cu planetele. Un aspect pe care NN il face cu o alta planeta este ca o experienta, ca o calificare, ca o diploma. Atunci and NN va fi tranzitat de o planeta, conform diplomei sau calificarii pe care deja o ai, poti intelege ce anume ai de facut. Asa, de la sine, e destul de greu sa poti intelege... Ca si cum ti-ar vorbi cineva in japoneza despre pericolul gripei aviare, iar tu iti vei lauda interlocutorul pentru tonul vocii, modul in care se misca sau cat de frumos iti zambeste si ar fi practic imposibil sa intelegi mesajul stiintific al prelegerii sale, daca nu ai competenta necesare, diploma sau calificare... adica un aspect al lui NN cu o planeta.
De altfel, ai perfecta dreptate, un tranzit peste NN sau NS nu poate fi nicidecum neglijat. Am mai spus si in alte randuri si spun si acum... eu am o mare probelma cu tranzitul lui Marte peste NS, unde se ganseste in tema natala. De la cuadratura Marte tranzit-Marte natal pe faza ascendentul si pana cand se ridica din nou acest aspecte pe faza descendenta mi se intampla tot felul de lucruri rele. Pentru ca ma cunosc si stiu cum sunt, inteleg si mesajul lor, chiar de dinainte de a ma ocupa de astrologie...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:38 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
multi astrologi sustin faptul ca este mult mai bine ca Nodurile lunare -destinul sa nu fie in conjunctie cu nici o planeta, in acest caz nimic nu obstructioneaza calea de evolutie, lectia de viata; atunci cand exista una sau mai multe planete conjuncte cu nodurile lunare , poate aparea o piedica sau un ajutor, , depinde de ce planeta este in aspect cu nodul lunar, ea fie poate lucra ca un asistent in intelegerea lectiei de viata, fie , poate fi un factor restrictiv.
Aspectele de sextil a nodurilor lunare cu o planeta ofera oportunitati in evolutie, aspectele de trigon ofera facilitati neasteptate pe cand aspectele de careu aduc de fiecare data conflicte de interese , e ca si cum in fiecare zi ai vrea altceva.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:50 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Scuze,daca supar pe cineva,dar ce se poate spune despre aspectul de inconjunctie cu unul din nodurile lunare?


Last edited by cris22 on Sat Nov 08, 2008 12:18 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:54 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Da, nu neg importanta aspectelor pe care le fac nodurile lunare.. vroiam doar sa subliniez ideea ca nu e nimic catastrofal daca ele nu fac aspecte, din pacate (sau fericire) lectia vietii exista :)
La mine, de exemplu, Venus in conjunctie cu Nodul Nord in Taur in casa XII nu mi-a adus nimic spectaculos de care sa-mi dau seama, desi influenta sigur si-a facut treaba chiar daca n-am constientizat..
Teoria asta n-o stiam, Adria, e foarte interesant..desi ma gandesc ca un aspect bun n-ar avea cum sa strice, nu?



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:55 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ADRIA wrote:
Aspectele de sextil a nodurilor lunare cu o planeta ofera oportunitati in evolutie, aspectele de trigon ofera facilitati neasteptate pe cand aspectele de careu aduc de fiecare data conflicte de interese , e ca si cum in fiecare zi ai vrea altceva.


De acord, tocmai de aceea este mult mai bine ca Axa Dragonului sa fie sustinuta de o planeta. Omului ii va fi mult mai usor sa se exprime, fie prin intermediul unei caliati, fie prin limitari, conflicte, obstructionare, care il obliga sa evolueze. Nu este deloc simplu sa interpretezi aspectele Nodurilor lunare cu planetele, de asta unora le este mai simplu sa spuna ca e mai bine sa nu existe planete, pentru ca, practic, ei nu interpreteaza nimic, ci doar citesc pozitiile NN si NS in case si zodie si considera ca au facut analiza karmica.
Nestiind sa intepreteaze acest elemente astrologic este de inteles de ce au o astfel de pozitie.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:58 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marta wrote:
Da, nu neg importanta aspectelor pe care le fac nodurile lunare.. vroiam doar sa subliniez ideea ca nu e nimic catastrofal daca ele nu fac aspecte, din pacate (sau fericire) lectia vietii exista :)?


Oho, sigur... nici nu incape discutie...
Faptul ca Nodurle lunare nu fac aspecte este in concordanta cu mesajul karmic si atunci cand un astrolog elaboreaza o analiza karmica pe o astfel de situatie el va intelege mesajul in raport cu acest detaliu. Este, insa, cu adevarat grav pentru un astrolog sa nu ia in considerare aspectele pe care Nodurile lunare le fac cu planetele, pe motiv ca nu sunt importante...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 4:25 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Va multumesc pentru raspunsuri. :D
Am intuit eu ca si faptul ca nu e aspectat inseamna ceva, si ca si tranzitele peste el sunt f importante, dar inca am nevoie de aprobarea celor mult mai experimentati ca mine.Inca cred ca intuitia ma poate duce si pe drumuri gresite, datorita lipsei de experienta.

Va multumesc din suflet pentru raspunsurile atat de promte si pretioase! :D

Sa aveti o zi de Sarbatoare minunata!!! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nodul Nord neaspectat
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 9:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu am ns conj cu venus in varsator pe 2 si trigon cu conj jupiter saturn in balanta pe 9...numai ca eu am citit ca ns reprezinta un bagaj karmic mai degraba negativ, iar la mine totusi aceasta axa e sustinuta frumos chiar de catre guvernatorul asc si lordul karmei,saturn...ce anume trebuie sa invat totusi legat de venus si ns?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group