It is currently Thu Mar 28, 2024 7:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Sun Nov 09, 2008 3:33 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica o zodie devine o casa iar planetele dintr-o anumita zodie sint considerate a fi in conjunctie, indiferent de gradele lor.Planetele care se afla in zodii opuse se spune ca se aspecteaza reciproc, de asemenea indiferent de gradele planetelor din zodiile respective.De ex,Saturn la 2 grade Berbec va fi in aspect reciproc cu Luna care se afla la 28 grade Balanta (pentru ca in astrologia vedica fiecare planeta aspecteaza casa a7a de la casa ocupata).Conjunctia sau aspectul reciproc al lui Saturn cu Luna ,desi din punct de vedere material va crea probleme nativului (in sanscrita se numeste vashi yoga,adica o "combinatie otravita"), se zice ca din punct de vedere spiritual este un aspect excelent, in sensul ca daca la inceput nu se percepe in viata nativului decit un stres al mintii in legatura cu aceasta combinatie,mai tirziu in viata mintea (Luna) nativului se va maturiza , capatind marea calitate adusa de Saturn,umilinta, iar individul respectiv se va raporta normal si spiritual la lumea din jur (in astrologia vedica Luna este cea mai importanta planeta pentru ca pina la urma cu mintea hotarim ceea ce vom face cu viata noastra si mintea proceseaza toate informatiile simturilor, iar sub influenta lui Saturn mintea se disciplineaza si astfel omul se percepe pe sine in adevarata lumina si umilinta apare (o importanta calitate ,esentiala calitate spirituala adusa de Saturn).Aceasta combinatie arata un nativ evoluat pentru care a venit momentul sa cistige si aceasta calitate,umilinta (am citit ca multi sfinti si intelepti au avut aceasta combinatie in astrograma lor,printre care si Iisus Hristos,dar nu am inca harta astrala a lui Hristos)



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 12:22 am 

Joined: Mon Aug 11, 2008 7:47 pm
Posts: 6
marian,
o prietena f.draga , are acest aspect Conjuctie saturn 19:44 berbec, luna
23:33 berbec si NN 3:22Berbec, casa XII;
iar aspectul reciproc, in Balanta .
uranus 3:53 conjunct cu NS 3:22 , si jupiter 6:55 -balanta , casa VI.
Soare, 4:15 varsator cu Mercur 14:16 varsator, casa XI.
Intradevar ,pare o combinatie "otravita", are multe necazuei, dar nu cred ca va invata umilinta, care i-ar fi necesara pentru transformare.
ma poti ajuta? multumesc.

silviana1


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Fri Nov 14, 2008 1:39 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
silviana1 wrote:
marian,
o prietena f.draga , are acest aspect Conjuctie saturn 19:44 berbec, luna
23:33 berbec si NN 3:22Berbec, casa XII;
iar aspectul reciproc, in Balanta .
uranus 3:53 conjunct cu NS 3:22 , si jupiter 6:55 -balanta , casa VI.
Soare, 4:15 varsator cu Mercur 14:16 varsator, casa XI.
Intradevar ,pare o combinatie "otravita", are multe necazuei, dar nu cred ca va invata umilinta, care i-ar fi necesara pentru transformare.
ma poti ajuta? multumesc.

silviana1

Silviana,ne vorbesti despre astrograma cuiva construita in sistem vedic sau european?,pentru ca acestea doua difera mult.Oricum,sa stii ca e imposibil sa spui ceva despre astrograma cuiva cunoscind numai citeva aspecte,in genul celor descrise de tine.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:57 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In filosofia Vedanta,mintea (Luna) face parte tot din corpul material.Doar Sinele (Atman) este imaterial si spiritual.Mintea filtreaza si ordoneaza tot ceea ce primim prin intermediul simturilor,si tot mintea e cea care are legatura cu Sinele (Atman).Se spune ca mintea este ca o oglinda,si daca este tulburata de dorinte si ginduri provenite din afara , din lumea materiala, Sinele nu se poate vedea pe el insusi.De aici si intilnirea fericita dintre Luna (minte) si Saturn (disciplina).O minte disciplinata,purificata,linistita ca suprafata unui lac netulburat de nici o adiere de vint, devine ca o oglinda pentru Sine care se vede in adevarata lumina si de aici apare posibilitatea eliberarii,a renuntarii la iluzoria lumea materiala (o sa dau exemplu iarasi astrograma mea in stil vedic in care se considera conjunctie intre Luna si Saturn,afliindu-se in aceiasi zodie si deci in aceiasi casa desi tehnic se afla la o distanta de aproape 20 de grade.Este de asemenea bine ca conjunctia aceasta se afla intr-o zodie satvica ,Leul.Si in plus,Saturn aspecteaza Soarele care se afla in a 10a casa de la aceasta conjuctie.In astrologie soarele semnifica si Sinele (Atman).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Thu Nov 27, 2008 9:39 am 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Copilul meu nascut 06.01.2007, Cluj-Napoca, ora 15.20 are conjunctie Saturn 24grd 14 Leu cu Luna 21 grd 14 in casa a III a.Din ce am citit reiese ca va avea o viata grea ?Nu stiu partea cu aspectul reciproc ,daca ma puteti ajuta cu interpretarea.Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Fri Nov 28, 2008 2:34 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Image
Aurora,
gândul mamei,încărcat de teama că ceva în viaţa copilului abia venit pe lume nu va merge bine, riscă să se materializeze, poate deveni mai puternic decat orice aspect de pe harta lui. Dacă aspectele natale pot fi ajutate de tranzite, care se produc continuu, teama ta cum că "ceva s-ar putea sa nu fie in regula" poate deveni obsesie , riscă să te hranească ( în sensul rău) pe tine şi prin tine pe el....
Cu siguranţă fiul tau, ca orice Capricorn, va fi preocupat să atingă, cu multă tenacitate, vârful muntelui.....
Cele doua planete ( Luna si Saturn) sunt poziţionate in Leu ( foc). Aş spune că îşi va dori o imagine mareaţă, grandioasa, despre el. Va apela inclusiv la simţul dramatic pentru ca să domine prin propria imagine. Va simţi mereu nevoia de a fi lăudat, de a fi "în centru", de a gusta gloria. Si ce-i aşa rău în asta, până la un anumit nivel?
Saturn in Leu se simte exilat şi va veni să limiteze bucuria în faţa plăcerilor vieţii, plăceri atât de mult râvnite. Dar poate nici ăsta nu este un lucru atat de rau, caci este nevoie de moderaţie, plăcerile vieţii fiind atât de diversificate....Poate fi o lecţie a lui Saturn, care odata inţeleasă, il va ajuta foarte mult in viaţă..
Aş mai spune că Marte are un rol foarte important in temă. Este acea forţă care vine să medieze conflictul dintre Saturn/Luna şi Neptun, să mobilizeze aceste forţe astrale aflate în opoziţie, şi face asta împreună cu punctul reflex aflat undeva în Berbec, în casa protectorilor, a prietenilor, etc.
Gândeşte-te că va fi bine! Există liberul arbitru iar destinul ni-l putem influenţa.....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Fri Nov 28, 2008 11:59 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Am initiat acest topic dorind sa prezint relatia dintre Saturn si Luna asa cum este ea inteleasa la un nivel mai spiritual,filosofic etc.In astrologia vedica se considera conjunctia intre cele doua planete daca ambele se afla in aceiasi zodie (indiferent de grade) iar aspectul reciproc nu poate apare decit atunci cand Saturn si Luna sint la o distanta de sapte zodii (sau case) una fata de alta (adica ca in aspectul de opozitie din astrologia europeana,doar ca in cea vedica nu conteaza gradele planetelor pentru a se considera o astfel de aspectare,cea reciproca).In astrologia indiana fiecare planeta aspecteaza casa a 7a de la cea pe care o ocupa, aceasta aspectare nemarginindu-se doar la un anumit orb in zodia opusa (ca la o opzitie din astrologia europeana) ci aspectind toata zodia opusa si toate elementele din aceasta zodie opusa.Ca sa revenim la aspectul dintre Saturn si Luna,se pare ca daca conjunctia (in special,dar si aspectul reciproc) se petrece intr-o zodie satwica (adica in Rac,Leu,Sagetator sau Pesti) aceasta conjunctie poate aduce mari beneficii spirituale,cum am spus si mai sus.(Guna satwica,ca mod de manifestare material,aduce calitatea bunatatii,iar aceasta calitate a bunatatii poate ajuta omul sa depaseasca materia cu cele trei moduri de manifestare ale sale (tamasica,rajasica si satwica) si sa patrunda in lumea spirituala (pentru o mai buna intelegere a gunelor vedeti al doilea filmulet postat de mine la topicul despre introducerea in astrologia vedica).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Sun Dec 07, 2008 8:22 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Mintea este cauza si a dependentei de materie dar si a eliberarii.Mintea impura gandeste:"Eu sint acest corp".Mintea pura stie ca nu este corpul material;de altfel mintea este considerata a fi radacina tuturor denumirilor materiale.Pana cand fiinta vie nu se tine la distanta de asocierea si contaminarile acestei lumi materiale,mintea va fi absorbita de lucruri ca nasterea,moartea,iluzia,atasamentul,lacomia si dusmania.In acest fel o fiinta vie este conditionata si sufera mizeriile lumii materiale"-Srimad-Bhagavatam-5.11.16.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Conjunctia sau aspectul reciproc Saturn-Luna
PostPosted: Fri May 15, 2009 8:14 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
De cand Saturn in tranzit a venit peste Luna mea natala,in octombrie anul trecut,am inteles foarte multe lucruri in domeniul spirituaitatii,deci ceea ce spuneam in acest topic se confirma,adica despre relatia dintre Saturn si Luna care poate fi un indicatoare si aducatoare si de revelatii in ale spiritului.Desi influentele asupra corpului fizic si asupra mintii (aduce multa dezorientare) sunt nefericite,pentru planul spiritual ,numai de bine.In harta mea in sistem vedic se considera ca am conjunctie intre cele doua planete,iar in toata aceasta perioada in care Saturn s-a aflat in Leu (in sistemul vedic) putem considera ca s-au activat pozitiile de la nastere,adica Saturn in conjunctie cu Luna si in aspect (casa a X-a de la el) asupra Soarelui,pozitii aducatoare de detasare.Un foarte important moment pentru mine.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group