It is currently Fri Mar 29, 2024 5:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Tue Nov 11, 2008 11:16 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am o sinastrie in fata, in care el are in harta natala un careu in T astfel: Pluton in Scorpion in careu cu Luna si Soarele.
Ea are Venus in Taur, peste MC al lui in opozitie cu Pluton din Scorpion al lui(!!). Teoretic, ea ii rezolva lui niste probleme, dar cu suferinta si multa pasiune cred eu... Alte "ingrediente" mai sunt Marte peste Soare, Marte peste Saturn, ambele in trigon la Soare.. si Uranus ea careu Venus el.. Soare si Mercur ale lui peste Junon al ei..Mai este un trigon Venus ea Neptun el..... :)

Cum trebuie sa-l ajute ea? Stiu ca cei care au un careu in T ar putea fi ajutati in evolutie de o persoana care vine cu o planeta in punctul opus, in acest caz Venus (in domiciliu), dar mi se pare un pic ciudat ca Venus sa-l ajute pe Pluton (aici tot in domiciliu, deci foarte puternic, este si semn fix). Ma gandesc ca oricum ar fi, Venus iese transformata si cam ranita de aici..
In prezent, cei doi au o preocupare spirituala comuna as zice.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Thu Nov 13, 2008 3:41 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Foarte interesant cazul prezentat.
Si eu am un careu in T format din soare,pluton si jupiter,pluton fiind focarul.Sotul meu vine cu Kiron in punctul opus.
La care se mai adauga saturnul lui conjunct cu kironul meu.Cred ca suntem pusi pe invatatura si avem de dat niste lectii unul altuia.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Thu Nov 13, 2008 6:59 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Si eu am gasit subiectul discutiei interesant....
practic pe acea tema a cuplului, sinastria, se formeaza o cruce cosmica, pe semne fixe in cazul Martei. M-am intrebat apoi daca cei doi nu s-au intalnit in aceasta viata tocmai pentru ca intr-o viata anterioara au manifestat, tot la nivel de cuplu ( acelasi) , un atasament posesiv exagerat iar acum trebuie sa experimenteze o relatie care sa ii ajute sa scape de acest tip de comportament??!!!!!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Thu Nov 13, 2008 10:08 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela wrote:
M-am intrebat apoi daca cei doi nu s-au intalnit in aceasta viata tocmai pentru ca intr-o viata anterioara au manifestat, tot la nivel de cuplu ( acelasi) , un atasament posesiv exagerat iar acum trebuie sa experimenteze o relatie care sa ii ajute sa scape de acest tip de comportament??!!!!!


Din genul de relatie pe care cei doi o au, cam asa ar trebui, ar fi chiar necesar.
In acest caz Venus pozitionat peste MC ar trebui sa-i aduca cred lui Pluton cel radical si intransigent in viata de zi cu zi un ideal mai inalt? :roll:



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Sat Nov 15, 2008 11:08 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Doar asa cum ai sus tu nu ne putem da seama care este tipul de relatie pe care il manifesta cei doi. Putem insa sa intelegem ca avem de-a face cu o relatie defazata.
Defazarea in cazul de fata este data de diferenta de substrat care duce la diferente de opinie. Asemanarea, atractie este acum motivata de context. O relatie Mercur-Junon, importanta in analiza sinastriei, nu aduce decat la promisiuni desarte, sperante false, prea multe discutii si prea putina actiune, cu alte cuvinte ea (ca intervine cu Venus in relatie) conform proverbului se duce cu sacul la pomul laudat.
Restul suprapunerilor nu le-ai prezentata clar si nu se poate intelege cum se consturieste relatia.
Dar, repet, o sinastrie nu se sprijina doar pe un caz sau doua de suprapuneri, ci pe o relatia complexa care se construieste intre cele cele doua tipare astrale, adica intre cele doua teme.
La cat am reusit sa inteleg din suprapunere, atractia nu este motivata, ci mai curand experimentata, ca un final sau o posibila continuare a ceva. Spuna "ceva" pentru ca ar fi trebui sa stiu din abservatie pe teme care este bagajul karmic al fiecarui, ce trasaturi dezvolta fiecare si care este modalitatea de exprimare a acestui bagaj karmic in aceasta viata in ambele teme. Acest "ceva" are conotatii erotice, dar si informationale si vine in tema ei pe o acuta nevoie de comunicare si actiune si in tema lui pe o nevoie de sustinere, consolare, incredere. Asta se intampla atunci cand energiile celor doi intra in contact, dupa ce aceste elemente se consuma, cei doi nu mai interactioneaza prin aceste impulsuri, ci prin energiile lor de baza. Ori, nu avem cum sa ne dam seama care sunt energiile lor de baza pentru ca nu avem temele.
Imi pare rau ca informatiile pe care ni le-ai furnizat, Marta, sunt incomplete.
Pot insa sa te ajut cu o explicatie cu caracter general care se aplica in majoritatea cazurilor de acest fel.
La modul general, relatia Venus-PLuton in care ea Venus si el Pluton nu este deloc o relatie constructiva, ci una menita sa strice. Venus isi va strica speranta si frumutete, increderea in bagajul sau informational, bucuria cu care aduna valori si senzatii, pentru ca va fi pusa in fata unei realitati dure si impenetrabile pentru ea. Vibratiile lui Venus in tema aduc un anume gen de abundenta, inclusiv abudenta care strica, presiune interioara de placere si nevoie de relationare ce ii impinge pe oameni spre gesturi necugetate gen "daca nu ma duc simt ca mor" "daca nu il vad 1 min imi plesneste capul" "renunt la tot, acum sunt fericita" etc etc. Pluton este insa la polul opus. El va cauta astfel de valori pentru a le gestiona, rearanja sau suprima. Este lesne de observat ca relatia antagonista a celor doua planete este menita sa reformuleze in asa fel structurile incat nu raman nimic neatins. Forta de coercitie a celor doua planete este in continua creste pentru ca este alimentata de impusuri interioare, de dorinte si frustrari si ambele persoane vor trai intens fara sa reuseasca in vreun fel sa construiasca ceva. Vor convietui pentru a se consuma sau pentru a consuma un tip de relatie care nu duce nicaieri.
In primele momente ale relatiei cei doi se vor schimba. Intai vor avea impresia ca gandesc altfel, ca au mai multa putere, mai multa incredere, ca sunt mai lucizi si, incontestabil, mai fericit, pentru ca se inteleg. In realitate ei se vor schimba pentru ca fiecare impune celuilalt nevoia de a experimenta altceva.
Cei doi se vor schimba, in mod absolut si sigur si pentru a nu distruge va trebuie ca fiecare sa-i respecte celuialt dreptul la intimitate si oricat de puternic este impulsul de a impartasi celuilat profunzimi ale fiintei sa se reziste acestei tentatii. Interventia unuia fata de celallt, indiferent din ce directie, este caustica. Este absolut necesar sa ramana ceva in aceasta relatie care sa nu se consume pentru ca relatiei sa nu i se vada, in final, doar aspectul coroziv, ci doar pe cel constructiv, reformator, absolut necesar oricarei fiinte interesata de dezvoltare personala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Sat Nov 15, 2008 12:50 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Multumesc mult pentru raspuns, stiu ca e dificil, daca nu aproape imposibil de tras o concluzie avand in fata doar date partiale legate de o tema. In ceea ce priveste careul in T si Venus, lucrurile stau exact asa, nu pare nimic constructiv, dimpotriva, pare ravasitor, desi aparent pozitionarea planetei acolo ar trebui sa ajute.
Ce este ciudat aici- sau poate nu- este ca el pare sa se comporte ca Venus si ea pare Pluton, e ca un fel de inversare de locuri, probabil fiecare preia influentele planetare din opozitie..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Sat Nov 15, 2008 1:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Venus-Pluton poate aduce in relatia aceasta si un joc al aparentelor. Pluton prin semnul pe care il guverneaza nu exceleaza la capitolul sinceritate si, de asemenea, nici Venus in domiciliu, ci mai curand, ambele, exceleaza la capitolul interes personal, adica importanta este finalitatea oricat de ampla sau superficiala pare, oricat de general este interesul sau oricat de tare l-au fragmentat cei doi in pasi mici. Ideea de iluzie se impleteste foarte bine cu motivatia si aduce tendinta de a refuza adevarul pentru ca se impotriveste simtirii, senzorialului, atractiei in sine. Aproape ca persoanelor implicate nu le vina sa creada adevarul, chiar daca se confrunta cu el zi de zi. Cei doi vad ca nu merge relatia si cu toate acestea nu se opresc. De ce? Simplu, intre ei se consuma ceva, o dorinta, o neimplinire, o aspiratie, o necesitatea sau un impuls, dar nu acest varf de lance reprezinta relatia in sine. De asta in sinastrie se urmareste ansamblul temelor si nu impulsul sau atractiile impuse de conjuncturile vietii.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 7:40 pm 
User avatar

Joined: Wed Nov 12, 2008 9:05 am
Posts: 9
Marta wrote:
Stiu ca cei care au un careu in T ar putea fi ajutati in evolutie de o persoana care vine cu o planeta in punctul opus.


In cazul urmator: ea are careu in T format din Marte (in Leu), Luna si Mercur, unde planeta focar este Marte iar el are in opozitie aproape perfecta cu Marte al ei pe Saturn (in Varsator), cum poate ajuta persoana Saturn pe persoana Marte?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 7:51 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Asa cum s-a discutat si mai sus, un simplu aspect nu este definitoriu. Totusi..
Saturn aici este foarte puternic, fiind in domiciliu, si ma gandesc ca, desi va taia in carne vie, va aduce ceva mai multa responsabilitate si tenacitate celui cu Marte.
Avand in vedere ca este implicata si Luna ei, sunt sanse ca ea sa fie deprimata intr-un fel sau altul din cauza atitudinii lui, ca increderea in ea sa fie zdruncinata, insa tot la fel, conteaza ce aspecte face in natala Luna si multe altele..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Careu in T si planeta focar
PostPosted: Mon Nov 24, 2008 9:11 am 
User avatar

Joined: Wed Nov 12, 2008 9:05 am
Posts: 9
Marta...multumesc pentru rabdarea cu care imi raspunzi :)
Acum am vazut ca am scris gresit. Unul din careurile pe care le face Marte nu e cu Luna, ci cu Neptun. Desi e si Luna pe-acolo, e prea departe pentru un careu.
Ca idee, am inteles...Saturn il aduce pe Marte cu picioarele pe pamant, ii taie avantul. Da, din pacate cam asa s-a intamplat. Chiar cum spui tu...a taiat in carne vie. :(


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group