It is currently Thu Mar 28, 2024 5:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 55 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 1:55 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
am citit in karma lui arroyo despre aspectul marte neptun din natala...am intalnit 3 barbati cu acest aspect si chiar se verifica ce e scris acolo...intrebarea mea e care credeti ca e mai puternic, acest aspect sau marte in pesti?...intr-o harta feminina, ar trebui sa ne uitam la aspectul dintre venus si neptun ?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 2:33 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
... aspectul marte neptun din natala...


la ce fel de aspect te referi, conjunctie, opozitie, etc???



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 2:49 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Si eu am acest aspect (un trigon) intre stapinul Ascendentului Neptun din casa a9a si Marte din casa a5a in astrograma natala.Nu pot sa-ti spun despre dimensiunea atractiei erotice aduse de acest aspect pentru ca nu e cazul si nu prea ma intereseaza,ci de dimensiunea spirituala.Cum spune si un citat din carte "Neptun dizolva natura animala" sau "Pe un nivel suprem,schimbul de energii dintre cele doua planete poate indica potentialul pentru o uriasa evolutie spirituala,pentru o mare daruire de sine pe altarul spiritualitatii si si pentru a deveni un canal de actiune avind la baza o putere transcendenta".Probabil ca si Marte in Pesti poate sa fie la fel de puternic ca si aspectul dintre Marte si Neptun.Probabil ca ambele configuratii ascund un mare potential de evolutie spirituala (si cu siguranta aduce si o carisma si un puternic magnatism).Eu cred ca este valabile aceste semnificatii si intr-o nativitate feminina (am cunoscut cazuri de aspect intre cele doua planete si cred ca este mult adevar in ceea ce spune Arroyo).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 3:06 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Si eu am in natala trigon intre Neptun si Marte,doar ca la mine Marte este in casa a IX-a.Am citit ca un Marte in casa a IX-a ar putea defini un cruciat dintr-o existenta anterioara si tinand cont ca NS este conjunct cu Marte,mai stii...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 3:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
mihaela,orice fel de aspect...marian,aceeasi chestie am sesizat-o si eu, am mai spus,de asta ma intereseaza sa vad ce parere aveti si voi...eu il am pe neptun pe asc, dar nu face nici un aspect cu marte...cu toate astea,nu duc lipsa de carisma si nici de magnetism :D

eu am venus conj ns in varsator pe 2, asta inseamna ca am fost vreo curtezana rece si detasata,cu ganduri numai de facut bani? :lol:


Last edited by nemessis1981 on Mon Nov 17, 2008 4:05 pm, edited 1 time in total.


_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 4:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
despre care din cartile lui St.Arroyo este vorba?as vrea sa citesc si eu ce spune el .... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 4:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
despre karma si transformarea personala,dar nu stiu sa iti zic care volum



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 4:07 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
merci! am sa caut..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 4:40 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Mihaela,cartea se numeste "Karma,astrologia si transformarea personala" ,de Stephen Arroyo,aparuta in doua volume la editura Deceneu, in 2007.Iti recomand cu tarie aceasta carte,dupa parerea mea este printre cele mai bune carti din domeniu traduse in Romania.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 6:42 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
mihaela,orice fel de aspect.....eu il am pe neptun pe asc, dar nu face nici un aspect cu marte...cu toate astea,nu duc lipsa de carisma si nici de magnetism :D

of, nu am apucat sa citesc ce spune St.Arroyo ( promit ca am sa o fac in seara asta! :) )dar parca nu pot sa cred ca e vb. chiar de orice fel de aspect...sa nu mai vorbesc de importanta pozitionarii planetelor in semn, ca doar planeta se exprima prin semnul pe care il ocupa..... nu stiu ce sa zic :? carisma si magnetismul de care spui au ele o cauza.....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 7:09 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mihaela aspectul este relatat la pag.229,vol.1.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 7:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
aries wrote:
Mihaela aspectul este relatat la pag.229,vol.1.


Multumesc!!! ma uit chiar acum....timpul asta e tare neprietenos astazi.. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 8:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Acum am citit ( :) ) si inteleg altfel nuanta intrebarii formulata la inceputul discutiilor...
St.Arroyo spune foarte clar cum ca rezultatul combinarii energiilor celor doua planete are multiple forme de manifestare, se poate exprima si pozitiv dar si negativ, carisma si magnetismul fiind numai una din manifestarile posibile. ...ceea ce gasesc foarte important este mentiunea pe care o face inca de la inceput :
"Felul in care se manifesta aceste energii depinde de o serie de factori:
1) de idealurile si nivelul de constiinta al individului;
2) de semnele implicate
3) de alti factori de pe harta natala"


Momentan m-am limitat cu cititul la ceea ce mi-ati zis voi, dar trebuie citita toata lucrarea.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 11:51 pm 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Iata ce scriam pe un alt forum,cu ceva timp in urma:
aspectele de tensiune intre MARTE si NEPTUN, Sunt cele mai rele aspecte?
mie asa mi se pare!Conduc la o idealizare a violentei,atitudinilor super-macho,dominatoare,ba chiar sado-masochiste si misogine...mai ales la barbati sunt periculoase...aduc si o aplecare catre magia neagra(pt unii),muzica f agresiva,zgomotoasa,plina de ura....idealurile sunt de dominare si cruzime...doar in horoscoape unde aspectele respective sunt bine compensate pot motiva individul spre spiritualitate,altruism neptunian,curaj eroic si spirit de sacrificiu martian...daca nu vedeti o asemenea compensare....fugiti!
mai ales daca (asa cum se intampla adesea)posesorul aspectului mai are si darul betiei...sau drogurilor in general...
din pacate am si cunoscut oameni cu aspecte din astea....trimisii iadului pe pamant!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 6:31 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Eu am doua exemple de Marte careu Neptun- unul tatal meu, care a ingrijit-o plin de iubire si devotament pe mama, vreo 3 ani pana cand s-a stins, si un alt exemplu o persoana care deocamdata pare sa caute o evolutie spirituala.. Nu vreau sa ma aventurez sa spun eu ca aspectul tensionat intre Marte si Neptun nu este relevant- si nici n-ar fi posibil- insa am senzatia ca se exagereaza. Cum se spunea si mai devreme, nu poate fi luat izolat fenomenul, depinde si daca alti factori il confirma.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 2:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Nov 12, 2008 9:05 am
Posts: 9
Arcangelo wrote:
Iata ce scriam pe un alt forum,cu ceva timp in urma:
aspectele de tensiune intre MARTE si NEPTUN, Sunt cele mai rele aspecte?
mie asa mi se pare!Conduc la o idealizare a violentei,atitudinilor super-macho,dominatoare,ba chiar sado-masochiste si misogine...mai ales la barbati sunt periculoase...aduc si o aplecare catre magia neagra(pt unii),muzica f agresiva,zgomotoasa,plina de ura....idealurile sunt de dominare si cruzime...doar in horoscoape unde aspectele respective sunt bine compensate pot motiva individul spre spiritualitate,altruism neptunian,curaj eroic si spirit de sacrificiu martian...daca nu vedeti o asemenea compensare....fugiti!
mai ales daca (asa cum se intampla adesea)posesorul aspectului mai are si darul betiei...sau drogurilor in general...
din pacate am si cunoscut oameni cu aspecte din astea....trimisii iadului pe pamant!


Marturisesc ca n-am citit Arroyo. Stiu ce inseamna teoretic careul Marte-Neptun, dar la mine nu se manifesta in nici un fel asa cum ai descris tu mai sus. Dimpotriva, violenta ma sperie, hard-rock-ul ma oboseste ingrozitor, nimic si nimeni nu m-ar convinge sa ma apuc de bautura, droguri sau magie neagra. :wink:
Ok, nu neg, careul asta nu e un aspect de dorit...dar..."trimisii iadului pe pamant"??? :!:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 2:30 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Daca un singur aspect ar putea sa descrie un om,atunci astrologia ar fi foarte simpla.
Si fiul meu are Neptun in opozitie cu Marte.Nu sunt prea dure afirmatiile de mai sus?


Last edited by cris22 on Tue Nov 18, 2008 5:25 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 4:00 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Din cate stiam eu, aspectul cel mai distructiv, asa, in general (dar depinde de zodii, alte aspecte etc) este Marte- Pluton.

Daca este de temut aspectul negativ Marte- Neptun, probabil este asa din simplul motivul ca Neptun ar putea sa dea mediumitate, adica respectivul sa devina un instrument ocult malefic.. Dar si aici intervine liberul arbitru, pentru ca aspectele nu arata decat tendinte, si asta doar "daca"..
Atat timpul ca individul respectiv nu consuma alcool, droguri si isi cultiva o aspiratie neincetata spre Dumnezeu (sau macar incearca sa fie mai bun) nimic nu este prea grav.. Eu am vazut persoane cu aspecte bune in natala care in aceasta viata au ales sa faca rau.. Nu multe, dar uite ca se poate.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Wed Nov 19, 2008 8:54 am 
User avatar

Joined: Wed Nov 12, 2008 9:05 am
Posts: 9
Marta wrote:
Din cate stiam eu, aspectul cel mai distructiv, asa, in general (dar depinde de zodii, alte aspecte etc) este Marte- Pluton.

Daca este de temut aspectul negativ Marte- Neptun, probabil este asa din simplul motivul ca Neptun ar putea sa dea mediumitate, adica respectivul sa devina un instrument ocult malefic.. Dar si aici intervine liberul arbitru, pentru ca aspectele nu arata decat tendinte, si asta doar "daca"..
Atat timpul ca individul respectiv nu consuma alcool, droguri si isi cultiva o aspiratie neincetata spre Dumnezeu (sau macar incearca sa fie mai bun) nimic nu este prea grav.. Eu am vazut persoane cu aspecte bune in natala care in aceasta viata au ales sa faca rau.. Nu multe, dar uite ca se poate.


Daca alcoolul si drogurile nu m-au tentat niciodata, recunosc ca ideea de a apela la regresie hipnotica m-a atras intotdeauna. Nu din curiozitate, ci din dorinta de a constientiza sursa unor blocaje din viata actuala. Dar avand careul Marte - Neptun, n-o sa am niciodata curajul sa fac vreun pas in sensul asta.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Wed Nov 19, 2008 10:08 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
:) Faptul ca tu spui ca n-ai curajul nu este intamplator, orice spunem de obicei are un motiv care vine din inconstient.
In orice caz, indiferent ce se vehiculeaza, sunt pericole in regresia hipnotica, unul din ele acela ca hipnotizatorul sa nu aiba o inalta tinuta morala sau sa nu fie bun. Problemele care pot sa apara la cel care apeleaza la regresia hipnotica pot sa fie de natura psihologica, sa-i provoace traume sau sa apara in timp chiar leziuni la nivelul scoartei cerebrale.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Thu Nov 20, 2008 4:51 am 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Eu am Marte in opozitie cu Neptun,acesta din urma aflat in casa IX si in careu cu Luna si Jupiter si implicand semnele fixe(asc. in Varsator,cu Luna acolo si Marte in Taur casa III).Cu siguranta sunt o fire dominatoare,dar de aici pana la cruzime este un drum atata de lung!
Sunt pasionata de stiintele ezoterice si de ocult,insa n-as putea spune ca sunt puncte de referinta foarte importante in viata.Imi plac,le studiez,citesc cu entuziasm despre asa ceva,mai si exersez,dar ma consider un simplu ucenic si nu-mi centrez viata pe asa ceva.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Thu Nov 20, 2008 7:07 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
si eu cred ca aspectul cel mai dur de violenta e unul prost intre marte si pluto,poate chiar si marte uranus...in legatura cu drogurile,unul dintre cei 3 tipi pe care ii stiu, cel care are careu marte neptun, a fost dependent de ele mult timp, ceilalti doi cocheteaza, dar nimic serios...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Thu Nov 20, 2008 7:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
si eu cred ca aspectul cel mai dur de violenta e unul prost intre marte si pluto...

nici aspectul asta nu trebuie rupt din contextul temei. poti avea in tema natala marte careu pluton si sa detesti violenta mai mult decat orice, indiferent sub ce forma s-ar manifesta ....prin aspectele pe care le contine, tema natala ne spune despre bagajul pe care il caram dupa noi din vietile anterioare, experiente pe care le-am trait candva, dar si despre aspectul evolutiv, despre potentialul de a stimula experiente pe care trebuie sa le traim acum pentru a putea evolua spiritual.
depinde de fiecare cum depaseste starea de tensiune, de nevroza, angoasa, pe care o induc adesea aspectele dintre planetele considerate malefice ( ma refer la marte)....tema, in ansamblul ei, este foarte importanta.
am un asemenea aspect ....si-s foarte pasnica :) :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Thu Nov 20, 2008 8:14 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
pai e vorba despre un scorpion care are acest aspect, marte in capri pe 2 careu cu pluto din 11 scorpion :roll:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Fri Nov 21, 2008 12:00 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Aparent ma voi indeparta putin de la subiectul in discutie, dar numai aparent....
Vreau sa va spun ca am citit cu ceva timp in urma (si recitit acum) o excelenta demonstratie a faptului ca ceea ce stiam ca definitie, nu se confirma obligatoriu:
"Axa VI-XII nu este o axa a bolii decat atunci cand individul se departeaza de la scopul incarnarii, se departeaza de la drumul pe care Isus ni l-a aratat acum 2000 de ani-iubirea si care reprezinta singura modalitate prin care omul se poate vindeca de egoism." (Astrologia, o terapie moderna, pag.154, G.Coser

Nu pot sa nu extind aceasta concluzie si la acele alte modele planetare care dau fiori la o prima vedere pe o tema natala, mai ales daca le privim strict sub definitie...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Fri Nov 21, 2008 7:36 am 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Sunt perfect de acord cu ideea din citatul tau,Mihaela.Am regasit-o si in "Pasaport pentru pamant" a lui Gabriel Mihailovici.De fapt el subliniaza in fiecare interpretare aspectul karmic pe care planetele si aspectele dintre ele il aduc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 9:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
asa o fi,eu vorbesc din ce stiu pe propria-mi piele... :lol: ...mai ziceti de marte si neptun,ca imi place...am descoperit ca printre prietenii mai apropiati am multi cu acest aspect in natala



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 9:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Image

Am ridicat tema asta pentru ca m-a uimit violenta persoanei pe care o reprezinta; m-a uimit nervozitatea , haosul din mintea ei, imposibilitatea de a-si exprima feminitatea...pur si simplu mi-a starnit curiozitatea comportamentul ei....

Iar dupa ce am ridicat-o, m-a uimit felul in care sunt dispuse planetele : cele cinci planete exterioare, toate retrograde, incadrand intre ele Luna neagra, se opun din cadranul II planetelor interioare, toate in cadranul IV...dispunerea in felul asta a planetelor imi dau seama ca fac din ea o persoana asa dinamica, ii da acea forta (pe care nu si-o poate controla) de a se impune, motivat sau nu ....nici nu-i de mirare cu Soarele exaltat si Marte in domiciliu!!....am ramas uitandu-ma nu atat la conjunctia perfecta din Berbec, nu la cat de sufocata este biata planeta Venus, exilata oricum prin pozitia in semn, ci la felul in care sunt dispuse planetele retrograde, una dupa alta, ba chiar si o conjunctie aproape perfecta intre jupiter si saturn...

Mi s-a parut o tema interesanta, un caz in care Marte se manifesta agresiv si violent..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 9:50 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela, cred ca prin opozitia atator planete cu Pluton, aceasta persoana ar avea sansa sa se schimbe radical printr-un soc, poate legat de iubire (sa fie parasit(a) de ex) sau printr-o forma de creatie.. Pluton este in casa V-a. Cred ca prin arta si-ar putea elibera tensiunile. Oricum e o harta cum n-am mai vazut. Oricum e greu de trecut peste atatea aspecte, pana si Mercur, care e in Pesti :cry: e in careu cu Neptun.. Consuma alcool sau droguri, din curiozitate?



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 10:03 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Marta wrote:
... e o harta cum n-am mai vazut. Oricum e greu de trecut peste atatea aspecte, pana si Mercur, care e in Pesti :cry: e in careu cu Neptun..

Da, si pe mine m-a blocat putin cand am vazut-o...persoana chiar exista, ne intalnim in fiecare zi..
Marta wrote:
Consuma alcool sau droguri, din curiozitate?

Mai mult ca sigur nu, dar are numai 27 de ani si foarte multe frustrari....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 10:54 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Cunosc doua persoane care sint nascute la cateva zile una de cealalta cam in aceiasi perioada cu persoana ai carei astrograma a fost postata mai sus,ambii barbati.Ambii au Asc in Sagetator si il "prind" pe Neptun in Ascendent,iar intr-un caz Neptun nu are nici un aspect negativ.Ambii au un simt al religiosului cu totul special.Oricum,cred ca o interpretare trebuie facuta de la caz la caz tinindu-se cont de intregul hartii,nu numai de acest aspect dintre Neptun si Marte.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 10:58 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
marian12345 wrote:
Cunosc doua persoane care sint nascute la cateva zile una de cealalta cam in aceiasi perioada cu persoana ai carei astrograma a fost postata mai sus,ambii barbati.Ambii au Asc in Sagetator si il "prind" pe Neptun in Ascendent,iar intr-un caz Neptun nu are nici un aspect negativ.Ambii au un simt al religiosului cu totul special.Oricum,cred ca o interpretare trebuie facuta de la caz la caz tinindu-se cont de intregul hartii,nu numai de acest aspect dintre Neptun si Marte.


Da, sunt de acord! Un Neptun neafectat poate sa fie cheia prin care se accede la divin..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 22, 2008 11:03 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
marian12345 wrote:
Oricum,cred ca o interpretare trebuie facuta de la caz la caz tinindu-se cont de intregul hartii,nu numai de acest aspect dintre Neptun si Marte.

De acord cu tine, Marian, asta am sustinut mereu si exact din acest motiv nu am tras o concluzie vis a vis de un anume aspect,rupt din context, ci am atasat o tema care mi s-a parut interesanta in ansamblul ei.....iar intre marte si neptun ,pe tema de mai sus, nu este un anume unghi...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 10:41 am 
User avatar

Joined: Wed Nov 12, 2008 9:05 am
Posts: 9
Vazand harta de mai sus, fara legatura cu titlul topicului, mi-am adus aminte de o harta oarecum asemanatoare, referindu-ma aici la multele conjunctii si opozitii. Persoana mi-e cunoscuta, chiar apropiata. Sunt curioasa, cum ati caracteriza-o, la o prima vedere?

Image


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 11:48 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu stiu cat ii rezolva problemele aspectele bune ale lui Marte cu Neptun si Pluton. Eu cred ca are o agresivitate retinuta, multa ambitie, si nu uita niciodata.. cred ca e o persoana dornica de a iesi in evidenta, care ar vrea sa se stapaneasca si nu poate s-o faca intotdeauna? As mai adauga usor de ranit (Luna, Marte RX in Rac, aproape de MC, careu Asc, opozitie cu planetele din casele III- IV).



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 6:00 pm 
User avatar

Joined: Wed Nov 12, 2008 9:05 am
Posts: 9
N-a fost niciodata agresiva, din contra, intotdeauna incearca sa explice si sa medieze conflictele din jurul ei. Exista niste frustrari, dar nimic major, cauzate de grija zilei de maine, de inaintarea in varsta :? , de faptul ca a trebuit sa lupte singura pentru a-si putea asigura ei si copilului o situatie stabila.
Nu vrea sa iasa in evidenta, dar sunt sigura ca intotdeauna a fost mandra de calitatile ei intelectuale si de faptul ca tot ce are se datoreaza acestor calitati.
Si da, e ambitioasa.
Poate ca a contat intr-adevar faptul ca Neptun si Pluton nu fac nici un aspect negativ cu Marte. Mai mult, ele fac numai aspecte pozitive si cu restul de planete.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sat Nov 29, 2008 4:34 am 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
eu am o frumoasa cuadratura neptun/marte pe casele 12-9. marte la 29 de grade fecioara :lol: si neptun la 24 grade sagetator. datele mele sunt 14 dec 1981, bucuresti ora 8. 33am :)
nu sunt violenta de obicei, am avut in tinerete tendinte de "autoflagerare" :D , imi place viata...
si sunt FOARTE atrasa de zona mistica... Ar mai trebui sa stiu ceva? :)



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sun Dec 07, 2008 9:53 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
ce inseamna autoflagelare mai exact? aspectul intre marte si neptun ma duce cu gandul la autoflagelarea psihicului mai mult, dar tu stii mai bine



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Thu Dec 11, 2008 4:51 am 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
ca doar nu m-am batut singura cu biciul... :lol: :lol: :lol: era o metafora pentru tendinta de a-mi face eu mie rău :)



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de neptun in natala
PostPosted: Tue Dec 16, 2008 1:42 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Pana acum cateva zile, Neptun era ,,oaia neagra`` din harta mea natala, dar discutiile purtate pe forum m-au determinat sa recitesc cartile lui Arroyo. Impactul a fost major si am realizat cat de superficial m-am aplecat asupra scrierilor lui prima data.
Mesajul lui Neptun pentru mine poate suna in acest fel :
- elibereaza-te de trecut, prejudecati, conditionari si obisnuinte (Saturn C1 Taur in opozitie cu Neptun);
- predate zodiei Pestilor neconditionat (Neptun in C8 Scorpion in cuadratura cu NN in Pesti C12), adica sa-mi infrunt nesiguranta cu o minte lucida si cu increderea intr-o lege universala asupra careia nu am control sau ca lucrurile nu reusesc intotdeauna asa cum vreau eu;
- dezvolta-ti increderea in Dumnezeu, daruieste-te fara rezerve emotionale, cu generozitate si credinta ca starea de gratie este in mine aici, in acest plan terestru(C8).
Acum am inteles ca palmele primite de la viata nu sunt dovezi de dragoste, ci probe menite sa ma faca sa inteleg ca nu toate lucrurile pot fi controlate de mine.

Am salvat in calculator un text referitor la Neptun, din pacate nu cunosc autorul, dar care cred ca este folositor.

From a Neptune point of view, finding peace has to do with accepting that you exist in this world, the way it is, not the way you wish it were. That’s fundamental. True Neptune peace is found in making peace with God. It may sound easy and simplistic but it is one of the most difficult things we have to do, because most of us do not even know that we are always fighting God, trying to win a battle with God. That is also Neptune, our fundamental anger over being born in the first place. It is rooted in the most primal experience of disillusionment: the first time we experience pain. Before we experience pain, we are innocent, we are in a place where we have absolute trust in the goodness of this universe. We trust that this universe will take care of us, will protect us, that we are in good hands, the beauty we see is genuine.

But the first time we experience pain, for any reason, we start to develop our defenses, and inevitably lose trust, and start to fight life, to want to change things. We are not in agreement any more. The more we grow up, the more defensive we become. Some people try to maintain their innocence, try to avoid looking at the pain. They say their ordeal is not a big deal, nothing bad is really happening. They beautify everything because accepting their pain would mean their personal paradise is taken away from them, they realize that they are in a world completely different than they thought it was. It’s more complex than meets the eye. Many Neptunian people deny pain in order to avoid having to let go of their personal sense of safety and comfort. But they keep facing challenges, and eventually they have to face “the music.”

When someone loses their innocence through experiencing pain, he or she can have an extreme reaction and think now that the world is completely evil. Neptunian people can swing between extremes: from blind trust to complete paranoia. That’s not the solution. If you hurt yourself, it doesn’t mean the whole world is evil. Peace is found in accepting everything, the good and the bad. The bad is what we wish was not there. But the moment we stop fighting God, stop fighting existence, stop trying to have things the way we want them to be, that’s when life can start working for us. You can have people with severe immune disorders because there is so much fear, anxiety, and distrust, that the body sees itself as an enemy. That’s when you know there’s a deep spiritual trauma this person is facing. People born with Neptune on the nodes have a fragile immune system, because they are antagonized by the facts of life. Finding peace starts with forgiving God for this life, which means I am making peace with the whole deal, everything in it, and I stop denying it, fighting it, and I start to accept it and expect it to work for me. This means I come to a point where I realize I’d better make the best of what is instead of continuing to delude myself that life is not like this.



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Tue Dec 16, 2008 9:14 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
brizo, niciodata nu spune niciodata :lol:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Tue Dec 16, 2008 9:17 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria,
as zice ca nu-i deloc usor de realizat Nodul Nord atunci cand acesta este in cuadratura cu propriul regent karmic...
Cat despre Neptun as spune numai cateva cuvinte: "Prin Neptun ne putem apropia de misterele vietii care se deschid doar in fata aceluia care este gata sa devina un mediu permeabil pentru realitatile transcendente, care uita de sine insusi putandu-se "goli" spre a fi deschis pentru nemarginire" .( Fritz Reimann- "Astrologie si Psihoterapie". Am avut norocul sa-mi fie recomandata aceasta carte. Caut-o, ca merita!!!)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de neptun in natala
PostPosted: Tue Dec 16, 2008 10:31 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Multumesc, Mihaela !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Sun Dec 21, 2008 4:46 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
:D :lol:



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Jan 18, 2010 1:32 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
stie cineva unde as putea gasi informatii despre aspectul de trioctil?..am marte pluto, si marte luna in acest aspect,in natala



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Jan 18, 2010 3:05 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis,
eu nu am aprofundat acest unghi, dar ma gandesc ca fiind compus dintr-un un careu si un semicareu (90+45 grade), este mult mai dinamic decat o cuadratura, chiar daca este el aspect minor. Cred ca este dur prin dinamism, cu atat mai mult cu cat spui ca sunt doua, dar necesar evolutiei spirituale (ca la orice aspect minor, vezi orbul admis sa nu depaseasca 2 grade)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Jan 18, 2010 11:25 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Si ceva informatii despre novil, Mihaela ? Am Marte, Pluto in novil cu Jupiter si Mercur (RKS) in novil cu Neptun (RKN) . Multumesc !



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Mon Jan 18, 2010 12:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
multumesc,mihaela, se incadreaza in orbul "legal" :)



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Fri Jan 22, 2010 12:10 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Trioctilul are darul de a precipita evenimentele, fortand eliberarea de energie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: magia data de aspectul marte neptun in natala
PostPosted: Fri Jan 22, 2010 1:04 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
daria, e o concluzie personala sau ai citit pe undeva? :) ...tocmai am citit "manual de astrologie" de m. mladin si am gasit mentionat aspectul.



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 55 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group