It is currently Thu Mar 28, 2024 11:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Sun Nov 30, 2008 12:40 pm 

Joined: Sat Oct 18, 2008 9:29 am
Posts: 5
ce semnifica intr-o astrograma lipsa planetelor retrograde?
gasisem, undeva pe internet, ca ar fi vorba despre un spirit tinar, intrupat.

am nevoie de putin spijin ca sa ma lamuresc!

multumesc anticipat!
ginduri de bine catre voi!

solariss


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Sun Nov 30, 2008 1:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gandindu-ma ca orice planeta retrograda inseamna o lectie restanta dintr-o viata anterioara, care acum ar tebui invatata pentru a fi posibila evolutia pe care ne-o propunem, lipsa mersului retrograd al planetelor pe tema ar insemna ca nativul nu mai are lectii de invatat. El deja constientizeaza vibratia planetelor si stie si cum sa o foloseasca. A fost constiincios si a invatat ce avea de invatat....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Tue Dec 02, 2008 2:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
solariss wrote:
ce semnifica intr-o astrograma lipsa planetelor retrograde?


Solariss,
planetele retrograde indica o conditionare si, prin asta, conditionarea poate fi lectie. Pentru omul obisnuit doborat de materialist, conditionarea nu este nicidecum o lectie, ci o penitenta, o durere de care trebuie sa se desprinda si pe care trebuie sa o intature, insa pentru cei care cultiva valorile spirituale, a te confrunta cu o conditionare este ca si cum ai de facut o tema pentru acasa.
Cand intr-o tema nu exista planete retrograde, inseamna ca invidiul nu are conditionari directe, nu are solutii pe care trebuie sa le abordeze in mod obligatoriu si, prin urmare, nu are limitari pe care trebuie sale depaseasca in mod obligatoriu. El este, cum se spune in astrologie, venit in vacanta.
Pentru cei care dispun de resurse si a cheltui, cunsuma, risipi nu este o problema, vacanta (absenta planetelor retrograde) nu este un impediment, ci un beneficiu si atunci cand alege o viata usoara un astfel de om nu alege neaparat superficialitatea. Dar pentru cel care nu are suficiente resurse, nu are rezerve nici suficienta putere pentru a-si petrece timpul placut, absenta conditionarilor il duce spre haos si indiferenta pentru ca din tot ceea ce va alege, nimic nu-l va multumi, nu va percpe viata cu greutate, dar nici nu-i va fi usor.
Asadar, dupa ce definesti trasaturile generale ale temei, ca astrolog sau practicant al astrologiei, iti pot da seama care sunt implicatiile absentei planetelor retrograde intr-o tema...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Wed Dec 03, 2008 9:40 am 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
N-am nici o planeta retrograda in astrograma si totusi sunt limitata de Pluto conjunct MC.Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Wed Dec 03, 2008 10:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In astrologie cuvantul "limitare" are multe conotatii. Sunt convins ca limitarea pe care o aduce Pluton culminant nu este in niciun fel identica retrogradarii lui Pluton, oriunde ar fi el in tema...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 12:02 am 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
nici eu nu am nici o planeta retrograda. (14 dec 1981, 8.33 am Buc) Sincer, pana acum putin timp, am fost intr/o continua cautare de sine. aveam impresia ca nu ma potrivesc in lumea asta, in epoca asta... dar se pare ca ultimele tranzite m-au facut sa-mi inteleg menirea si scopul in viata. nu cred despre mine ca sunt la prima incarnare (asa cum am mai auzit vehiculandu-se despre oamenii fara palnete retrograde in harta), cred ca am primt un bonus :) pe care v-a trebui sa-l folosesc cu talent... :D



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 10:59 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Miscarea aparent retrograda a unei planete are influenta asupra modului in care ii folosim energia. O planeta retrograda ne ofera o energie pe care o resimtim indeosebi in interior. Insusirile personalitatii umane simbolizate de planeta retrograda se dezvolta abia la o varsta tarzie si asa se explica faptul ca ele capata o profunzime deosebita.
Planetele retrograde exprima adesea trairile noastre psihice din zona subconstientului, emotiile profund refulate, indelung ignorate. Energia acestor planete ne influenteaza constiinta intr-un fel sau altul. In domeniul spiritual, planetele retrograde ne ofera numeroase posibilitati de dezvoltare. Nu este vorba atat de aspecte exterioare, cat de valori interioare, identificate ca urmare a experientelor traite.
Repetand ce a spus Coser, lipseste conditionarea. Sunteti asemeni unor elevi la ora carora nu s-a prezentat profesorul : aveti posibilitatea sa va insusiti singuri lectia sau puteti chiuli.


Last edited by Daria on Thu Dec 04, 2008 10:17 pm, edited 1 time in total.


_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 12:36 pm 

Joined: Fri Oct 17, 2008 11:20 am
Posts: 3
care e deosebirea dintre un Saturn direct si un Saturn stationar in tema natala?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 3:32 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daria wrote:
Persoana care poseda in harta natala mai multe planete retrograde evolueaza mai tirziu decat ceilalti.


Sunt de acord cu ceea ce ai spus Daria, mai putin cu aceasta expresie. Nu cred ca este chiar asa, nu cred ca "evolueaza mai tarziu" este expresia cea mai potrivita. Se poate spune despre orientare spre interior, ca urmare a poverii pe care o duc, dar nu sunt intarziati...cel putin nu multitudinea planetelor retrograde ar indica o eventuala intarziere, atunci cand ea este constatata.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 10:14 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Ai dreptate. Voi sterge propozitia.
Intr-o harta ce poate arata o ,,intarziere`` in evolutia spirituala ? Acum m-ai facut curioasa.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Lipsa planetelor retrograde
PostPosted: Mon Dec 08, 2008 8:07 am 

Joined: Sat Oct 18, 2008 9:29 am
Posts: 5
va multumesc pt raspunsurile pe care mi le-ati dat.mi-au fost de real folos.

gind de bine catre voi!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group