It is currently Thu Mar 28, 2024 3:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: orbul relevant
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 5:59 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
eu tot sunt nelamurita: pana la urma care este orb-ul pe care il luam in considerare la aspectele majore(conjunctie/patrat/opozitie/trigon)? 8 sau 10 grade? Stiu ca s-a mai discutat problema asta, dar nu mai stiu unde... :oops: :oops:

Am vz ca astro.com 'lucreaza' cu 10 grade (drept sa spun, eu nu ma prea regasesc la aspectele alea, desi mi-ar conveni grozav sa le am... Un trigon marte-jupiter nu mi-ar fi stricat deloc pe harta, deh...).

O alta problema, ar fi urmatoarea, tot legata de orb: totusi, un aspect cu orb larg (de pilda o conjunctie de 7 grade si ceva, sau un patrat cu orb de peste 6 grade, sau un trigon cu orb de 7-8 grade) nu trebuie interpretat un pic nuantat? Adica semnificatiile aspectului nu se 'dilueaza' oarecum???


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: orbul relevant
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 6:09 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
aaa.. si-nca ceva: cand chiron e implicat in aspecte, ce orb luam in considerare?

Am citit pe nu-stiu-unde ca un orb de 6 grade pt conjunctie si opozitie, si 4 grade pt celelalte. :? :?:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: orbul relevant
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 9:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
doroteea wrote:
... care este orb-ul pe care il luam in considerare la aspectele majore(conjunctie/patrat/opozitie/trigon)? 8 sau 10 grade?

Doroteea,
pentru aspectele enumerate de tine, manualele de astrologie ( mai exact Ciuperca, pt ca A. Cotrobescu este putin mai "darnic"),recomanda pentru noi, cei care inca mai "cautam", un orb admis de 8 grade ( si as mai adauga eu 4 gr pt sextil si 2 pt inconjunctie). Bineinteles ca intensitatea aspectului este cu atat mai mare cu cat orbul este mai mic. Fiind insa extrem de precauti si setand intr-un soflt valori mult prea mici ale orbului, exista si riscul sa scapam din vedere anumite aspecte intre planete.
Foarte important gasesc ca este felul aspectului, aplicant( are urmeaza sa se produca prin apropierea planetei mai rapide de planeta mai lenta, pana la atingerea gradului perfect) sau separant ( care este in desfacere, dupa faza de grad perfect), mai ales atunci cand folosesti un orb mai lejer...
Astrologii cu experienta isi permit sa meagra cu limita maxima admisa dincolo de definitii... :)
..........
Ceea ce am spus mai sus se refera la analiza temei natale, caci in sinastrii orbul este mai lejer.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: orbul relevant
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 11:31 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Mersi mult, Mihaela!:)

Un lucru e clar: e treaba de finete, intuitie si experienta... Astrologia asta nu e usoara deloc! (uff...)


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group