It is currently Thu Mar 28, 2024 9:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Revolutie solara
PostPosted: Sun Mar 01, 2009 10:52 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Stiu ca este rupta din context intrebarea mea si este greu de dat un raspuns,dar nu pot sa postez si harta revolutiei solare care ma intereseaza.Asa ca o sa pun doar intrebarea.Ce semnificatie poate avea intr-o revolutie solara plasarea Asc anual in casa V natala,iar stapanul Asc anual sa guverneze si casa a V-a anuala,dar aceste pozitii pot fii inselatoare (nu stiu ora nasterii cu precizie).Dar faptul ca Venus anuala este in conjunctie cu Marte natal iar Marte anual in conjunctie cu Venus natal poate fii o indicatie pentru un an in care sa apara o mare iubire?Ce credeti?



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Revolutie solara
PostPosted: Mon Mar 02, 2009 12:15 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Relatia Marte- Venus nu arata neaparat o mare iubire, din cate stiu. Poate fi vorba de iubire sau indragostire, de atractie la nivel fizic, de pasiune. Depinde insa si de context. Relatia de complementaritate este data mai ales de relatia Soare- Luna, dar iar depinde de context.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Revolutie solara
PostPosted: Mon Mar 02, 2009 1:00 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
O ecuatie cu prea multe necunoscute, Marian....si cea mai mare necunoscuta este aproximarea orei de nastere. De la bun inceput lasam loc liber indoielii: repartizarea caselor si a planetelor in case poate fi eronata...actorii (planetele) pot fi buni, dar depinde pe ce scena (casa) isi joaca rolurile(semn), care sunt colegii de dialog si ce fel de dialog intretin ( aspectele)..cam astea sunt necunoscutele noastre.
Ipotetic vorbind, daca ascendentul anual este plasat in casa a Va, putem zice ca orientarea persoanei in acest an este spre viata afectiva ( iubirea oferita), spre arta, creatie, sub diverse forme, spre joc ( de noroc, jocul cu viata), insa felul in care va merge persoana in directia indicata de Ascendentul anual depinde de ansamblul temei...

Nefiind vorba de o sinastrie, ci de raportarea unui tranzit important ( revolutia solara) la o tema natala, intalnirea celor doua planete,Venus( polul sexual feminin) si Marte( polul sexual masculin) cred ca poate insemna o perioada de un an in care cele doua principii, masculin si feminin, sunt in armonie, dar este vb de "masculinul" si "femininul" din fiecare din noi.
Cat de armonioasa este intalnirea celor 2 planete, depinde iarasi de semnul zodiacal in care se intampla, care din cele doua planete domina semnul...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Revolutie solara
PostPosted: Mon Mar 02, 2009 9:50 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Este vorba si despre o sinastrie in care apar aspecte ca Venus in trigon cu Marte,Venus in sextil cu Pluton,Pluton in trigon cu Venus,Luna in trigon Marte,Marte in trigon cu Luna,Venus in trigon cu Saturn,Jupiter in conjunctie cu NN si Lilith.De aceea incercam sa gasesc indicii in revolutia solara respectiva care sa arate sau nu o posibila relatie de iubire.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Revolutie solara
PostPosted: Mon Mar 02, 2009 12:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Orice este posibil pe lumea asta!
(raspunsul nu este ironic, dar nici astrologic nu poate fi, iar motivele le-am expus mai sus...)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group