It is currently Thu Mar 28, 2024 11:42 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Gradele Sabiene
PostPosted: Thu Feb 05, 2009 9:19 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Voi ce stiti de gradele acestea sabiene,chiar pot ajuta intr-o interpretare?Stiu ca s-au mai exprimat opinii pe forum despre acest subiect,si am auzit ca sunt destul de utile,dar exista ceva exemple pe undeva pe net sau aiurea,vreo interpretare care sa le includa?



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Fri Feb 06, 2009 2:33 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Marian, eu am folosit gradele sabiene pentru a intelege mesajul punctelor reflexe din harta mea.Ce sa-ti spun? Pe mine m-au ajutat in cazul asta. Reprezinta chiar calitati pe care eu trebuie sa le dezvolt, pentru ca pana acum eram pe latura lor negativa.
Incearca sa le aplici in cazul planetelor din harta ta sa vezi.
Le gasesti in "Astrologia personalitatii" de Dane Rudhyar sau in "Oracolul simbolurilor sabiene" de Lynda Hill si Richard Hill.Bine, le mai gasesti si in alte carti, doar ca pe astea doua le am eu.
Ce ma deruteaza pe mine, e ca traducerile sunt destul de diferite...Cateodata, in functie de carte, ele capata chiar alte sensuri...
Mai potrivit pentru mine mi s-a parut traducerea din "Oracolul simbolurilor sabiene".
Nu mai stiu ce sa-ti spun...Poate altcineva stie mai multe ca mine si te poate ajuta mai mult.

O zi frumoasa tuturor va doresc. :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Fri Feb 06, 2009 8:50 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
Nu stiu daca e corect ce fac...dar poti sa te uiti aici:
http://old.astrele.ro/articles.php?id=1&page=1


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Fri Feb 06, 2009 10:21 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.Eu as vrea totusi sa vad o interpretare a unei harti si cu ajutorul acestor grade sabiene.Auzisem parca ca harta natala a lui Adolf Hitler ar fi fost interpretata si cu ajutorul acestor grade,dar nu mai stiu unde am citit asta.M-ar interesa un articol,ceva,chiar si in limba engleza.Exista asa ceva?



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Fri Feb 06, 2009 10:33 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
marian12345 wrote:
Voi ce stiti de gradele acestea sabiene,chiar pot ajuta intr-o interpretare?

In perioada in care incercam sa ma familiarizez cu notiunile folosite in astrolgie, am citit de cateva ori semnificatia cate unui simbol sabian, dar am facut-o mai mult pentru a-mi verifica cate o concluzie la care ajungeam prin deslusirea relatiilor dintre planete si alte elemente ale hartii....ceva asemanator cu cititul in zodiacul floricol sa vad cat de mult ma regasesc in descrierile albastrelei, in cel arboricol in chiparos, s.a. m. d. ..nu le-am mai citit demult...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sat Feb 07, 2009 9:47 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Parerea mea sincera este ca te pot ajuta, daca analizezi gradele in doar cateva puncte din harta- ascendentul, dar e dificil sa-l stii cu atat de mare exactitate, Soarele si Luna.
In schimb am observat ca stelele fixe sunt mult mai precise. Mi s-a intamplat chiar sa vad o harta a unei persoane cu mari probleme si conflicte interioare, si harta lui era plina de sextile si trigoane, nimic nu era deosebit pe acolo, vreo receptie mutuala delicata sau altceva. Un singur amanunt: Soarele lui era peste o stea fixa malefica.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sat Feb 07, 2009 10:13 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Da,Marta,aceasta era o alta intrebare pe care intentionam sa o v-o pun,cea legata de stelele fixe.Am vazut ca programul Zet include si interpretarea conjunctiilor planetare cu aceste stele.Si eu cred ca pot fi utile si acestea.De exemplu,eu am Soare in conjunctie cu Algol,si interpretarea suna cam infricosator...
Dar chiar nu exista vreo interpretare cu ajutorul gradelor sabiene?Oricum,ori este vorba de o mare pricepere in a interpreta aceste grade in care se afle Soarele,Luna si Asc,asa cum spui tu Marta,ori este o iluzie cu aceste grade sabiene,menite mai mult sa ne faca sa credem ca facem o interpretare,cand mai degraba ne ascundem noua insine lipsa priceperii in a interpreta clasic o harta,fara aceste elemente aditionale.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sat Feb 07, 2009 10:37 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Interpretari nu am vazut cu simbolurile sabiene, si de aici si confuzii pentru cei care sunt la inceput. Conteaza contextul. La fel ar putea fi si o iluzie simbolurile, cine stie..
In cazul conjunctiei Soarelui cu Algol, de care zici tu. Intr-un bun context, de ce sa nu ne gandim ca greutatile nu pot duce la dezvoltare si adaptare? Nimic nu e intamplator, poate suna precum un cliseu, dar este foarte adevarat. Totul are ca scop sa invatam anumite lectii si sa evoluam. Am observat ca personalitatile cele mai interesante si care au lasat ceva in urma au avut uneori configuratii groaznice :lol: . Banuiesc ca tensiunea pe care o genereaza aspectele dure nu te lasa sa dormi, fie cazi, fie devii puternic, cale de mijloc nu este.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sat Feb 07, 2009 11:06 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Pai cu aspectele dure pe care le am (Marte careu Uranus si in special Soare in careu cu Saturn) nu ma lasa sa dorm,dimpotriva.Dar avand doua configuratii nicovala,asta aduce un stres continuu dar poate ceva bun o sa iasa din mine,cu toata aroganta mea.
Oricum eu privesc suspect aceste grade sabiene,este vorba de prea multe interpretari si reinterpretari in cazul lor si de prea multi mediumi sau ce mai erau care tot viseaza ei cate ceva bun.Dra cel mai interesat lucru ar fi sa fie odata prezentate astrogramele acelor maestri sau ce au fost care au introdus in astrologia europeana atatea concepte si mituri,ca de exemplu credinta ca Marte sau Saturn in trigon sau sextil cu NN arata o persoana evoluata.Vreau sa vad si eu harta astrala a acelui om care a afirmat acest lucru.Dra,mai,era vorba despre un cu totul alt subiect aici :D



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sat Feb 07, 2009 12:11 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
A, eu am tot vazut ca se tot scrie ca Luna in careu cu Pluton neaparat ar duce la cancer. Am fost curioasa daca se confirma si astfel am vazut harti ale unor oameni care au murit de cancer si nu aveau aspectul respectiv, ca si ale altora care traiesc inca, unii au trecut de jumatatea vietii si au aspectul Luna careu Pluton. Inca o dovada ca generalizarile nu sunt bune.
Chiar acum cateva zile mi-a trimis cineva harta lui Goran Bregovich (parca asa se scrie). Nu stiu cum este ca om, insa ca artist, chiar daca este destul de controversat, mie imi place mult (poate si pentru ca este Berbec). Are nu mai putin 2 careuri in T.. Cine stie daca ar mai fi avut atata energie si ambitie pentru a fi cine este acum, doar cu niste aspecte armonioase in harta? Eu cred ca nu.. :)
Oricum aspectele dure sunt provocari si trebuie sa fi ajuns cat de cat la o evolutie spirituala poate chiar din viata trecuta ca sa fii capabil sa folosesti energiile in favoarea ta. Oricum nimic nu este imposibil.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sun Feb 08, 2009 11:04 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Probabil pentru ca din cauza faptului ca orice aspect functioneaza la mai multe niveluri,iar daca noi gasim intr-un manual de astrologie o anumita indicatie pentru acel aspect,nu inseamna ca in cazul unui nativ posesor al aspectului respectiv chiar se va intampla intocmai.De fapt,chiar aceasta problematica desparte un astrolog de un amator.Putem lua atatea exemple,ca de pilda Luna in careu cu Pluton.Desigur ca poate da si cancer,dar poate vorbi si despre multe alte lucruri,ca de pilda materialism,tiranism,tendinta imperioasa de a controla si manipula anturajul,familia;puternice impulsuri autodistructive,emotii negative,idei fixe,dar poate da si lucruri bune,ca orice aspect tensionat,adica o departare de lume pentru a intelege care sunt raporturile legitime cu lumea.Pana la urma orice aspect trebuie integrat in reteaua complexa a tuturor celorlalte relatii dintr-o harta.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Mon Feb 23, 2009 3:40 pm 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Am gasit un articol interesant despre numarul gradelor sabiene.Cica fiecare grad(de la 1 la 30)dintr-o zodie,corespunde cu o anumita zodie.Gradul 1,cu berbecul...gradul 12 cu pestii...gradul 13 si 25 cu berbecul,etc.
Gradul 5,corespondent cu leul,ar produce o maxima atractivitate erotica a persoanei,asupra celorlalti.Gradul ...18,cica ar fi cel mai cumplit,mai nefast.(oare de ce?)
Dupa cum vedeti,e vorba de o combinatie de astrologie si numerlogie -sau asa mi s-a parut mie.
Din pacate,autorul articolului, ,,uita'' sa precizeze sursa exacta a informatiilor,dand doar numele autorului teoriei(Nikola Stojanovič )...eu va pot da doar un link,si atat.
Daca stiti ceva mai mult despre subiect,inclusiv o clarificare(numarul gradului,se ,,ia'' ca si la gradele sabiene -adica de la 0 la 1,e primul grad,gradul 1? -sau cum?)
http://www.mihneafiran.ro/articole_rezultat.php?id=29 (continuarea,o gasiti tot acolo)
Pe net,am gasit despre autorul teoriei,destul de putin.De exemplu aici: http://www.astrologyinserbia.com/e/index.html
mai detaliat,despre subiect,aici: http://www.astrologyinserbia.com/e/index.html ( articolul de pe site-ul romanesc,doar ca in engleza...si finalul,nu ma lamureste deloc in privinta a ce se intampla dupa 29 de grade...ca atunci -spune autorul,e vorba de gradul...0.Si gradul ala,nu stiu cu ce zodie ar putea corespunde!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Gradele Sabiene
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 5:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Articolul postat pe site-ul lui Mihnea despre gradele sabiene este foarte interesant precum si legatura cu Hitler, totusi stim cu totii ca Hitler nu a reprezentat razboiul, asa ca raspunsul nu-l putem primi din tema lui.
Cauzele celui de al II-lea Razboi Mondial nu trebuie cautata in tema lui Hitler, ci in adevaratele cauze care au stat la baza acestuia. Nu putem sa privim cu superficialitate acest mare eveniment trecand cu vederea ca, de exemplu, infrangerea Germaniei din Primul Razboi Mondial ar fi fost trecuta cu vederea si intreaga decizie si motivatie a celui de al II-lea Razboi Mondial sa cada doar pe aceasta tema.
In tema lui Hitler putem citi charisma speciala de lider (conjunctie Luna-Jupiter in trigon cu conjunctia Venus-Marte intre case de relatie), vocatia liderului care doreste sa rastoarne ordinea deja existenta si sa o instaureze pe a sa (Saturn in casa X in cuadartura cu Venus (guv.temei) si Marte afati in conjunctie) si nu in ultimul rand inclinata spre un misticism bolnavicios, patologic, cu accese de paranoia (Uranus in Balanta pe casa XII in trigon cu Lilith in Gemeni pe casa VIII).
Cand il judecam pe Hitler suntem tentati sa-i cautam numai defecte, dar el initial nu a atras atentia prind defecte, ci prin calitati, care le-a avut din plin. Venus regent global este doar un element al temei sale ce trebuie privit ca o calitate.
Fac aici legatura cu tema unul celebru papa, Ioan al II-lea, care de asemenea avea Venus regent global si cu discutia de aici unde am explicat ca paranoia implica mai multe elemente, iar Hitler avea cateva dintre ele in puncte cheie.

Gradele Sabiene sunt niste povesti frumoase care pot semana foarte usor cu episoade ale vietii noastre. Este ceva in genul cartii lui Mikhael Omraam "Ganduri pentru fiecare zi"... Nu-ti prezinta conexiuni ale gandirii si nici nu-ti indica un mecanism in care se include ceea ce iti spune ca traiesti. Doar iti spune, uneori genial, profetic, dar total nereproductibil. Daca in cazul cartii lui Omraam aceasta modalitate de transfer informational da farmec pentru ca se integreaza in opera sa, in cazul Simbolurilor Sabiene lucrurile nu pot sta la fel.
Personal cred ca li se acorda mai multa atentie decat au si cred ca doar astrologii care nu pot construi explicatii pe o tema apeleaza la aceste definitii poetice pentru a le suplini carentele informationale, in situatia in care trebuie sa spuna ceva, dar nu stiu ce!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group