It is currently Fri Mar 29, 2024 1:31 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: HOROSCOPUL DERIVAT?
PostPosted: Sun Feb 08, 2009 5:14 pm 

Joined: Wed Sep 03, 2008 11:08 am
Posts: 7
Stimate domnule Coser, in Tratatul de Astrologie de Armand G. Constantinescu am gasit o lectura speciala, horoscpul derivat la pag 155 si 227.Domnule Coser la pag 227 se scrie cum Ascendentul de la 1 grad 15 minute Capricorn ajunge la la 26 grade Pesti.Se creaza o noua harta astrologica.Ce nu inteleg semnificatiile derivate ale caselor???Eu am avut harta astrologica a exemplului(27 martie 1898 ora 1:40am Galati) cu Ascendentul in Capricorn si am rotit s-au iam dat drumul pana cand cuspida casei 3(26 grade Pesti) a ajuns in Ascendent.Dar de acolo NU AM MAI STIUT SA ANALIZEZ.Cu stima ASTRONICA.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: HOROSCOPUL DERIVAT?
PostPosted: Wed Feb 25, 2009 7:56 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
ASTRONICA wrote:
... la pag 227 se scrie cum Ascendentul de la 1 grad 15 minute Capricorn ajunge la la 26 grade Pesti.Se creaza o noua harta astrologica.Ce nu inteleg semnificatiile derivate ale caselor???Eu am avut harta astrologica a exemplului(27 martie 1898 ora 1:40am Galati) cu Ascendentul in Capricorn si am rotit s-au iam dat drumul pana cand cuspida casei 3(26 grade Pesti) a ajuns in Ascendent.Dar de acolo NU AM MAI STIUT SA ANALIZEZ.Cu stima ASTRONICA.



Draga Astronica, nu prea cred ca ai inteles cum se pune problema cu casele derivate si nici nu am gasit exemplul tau la pag. 227; nu stiu ce ai vrut tu sa obtii prin rotirea As dar am sa iti explic eu cu derivarea caselor.

Deci...se presupune ca prin derivarea caselor poti afla date despre cum va fi socrul sau ce avere va avea copilul, etc.
Intotdeauna casa VII reprezinta sotul sau sotia si evident ca a IV-a casa de la a VII-a (adica a X-a) reprezinta intr-un horoscop feminin pe tatal sotului.
Pentru averea copilul, se va studia casa a II-a de la a V-a, deci casa VI.

Sper ca te-am lamurit si sa-ti fie cu folos.

Ina



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: HOROSCOPUL DERIVAT?
PostPosted: Wed Feb 25, 2009 9:35 pm 

Joined: Wed Sep 03, 2008 11:08 am
Posts: 7
Ina,eu am inteles ce mi-ai explicat mai sus,dar in Tratatul de astrologie de Armand G.Constantinescu la pag 1-155 exemplifica Semnificatiile derivate ale caselor.De exemplu Semnificatiile derivate ale casei a 6-a.Casa a 6-a radicala.Casa a 5-a de la a 2-a.Casa a 4 de la 3-a.Casa a 3-a de la a 4-a.Casa a 2-a de la a 5-a.Casa a 12-a de la a 7-a.Casa a 11-a de la a 8-a.Casa a 10-a de la a 9-a.Casa a 11-a de la a 10-a.Casa a 7-a de la a12-a.Eu nu am inteles cum se deriva aceste case si cum se analizeaza planetele?????


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: HOROSCOPUL DERIVAT?
PostPosted: Wed Feb 25, 2009 10:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Cu scuzele de rigoare, trebuie sa iti spun ca nu ai inteles.
Aceste case derivate se judeca pe o harta natala iar pozitia lor nu se modifica; ex: pe horoscopul tau, casa a VI-a corespunde cu casa a II-a a copilului tau, (casa ta a V-a fiind casa I-a a copiilor, casa (ta) a VI-a derivata devine casa averii lor). s.a.m.d.
Planetele si aspectele dintre ele se judeca la fel ca si pe o natala.

Sper sa te fii lamurit macar de data asta, daca nu, atunci poate o sa te mai ajute si altcineva.

Ina



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: HOROSCOPUL DERIVAT?
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 6:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ina, ai perfecta dreptate. Asa se utilizeaza casele derivate.
Informatiile despre casele derivate le gasiti in Tratatul de astrologie a lui A.Constantinescu incepand de la pagina I-143, iar exemplul cu tema respectiva, in care autorul nu face referire la casele derivate, o gasiti la II-7.
Probabil ca Astronica a facut o confuzie cu domitudinea, care este altceva. In domitudinea coordonata din zodie se muta in casa luandu-se ca reper nu 0 grade Berbec, ci ascendentul.
...doar ca Dan Ciuperca lasa in cartea sa loc unei neclaritait sau, cine stie, poate a facut-o intentionat. El nu precizeaza ca de fapt in metoda lui nu se transforma gradul zodiacal in grad general (ex: Luna la 15 grade Leu = Luna la 135 grade) si fiiind in Leu o considera automat in casa V si la mijlocul casei, indiferent cat de mare este ea.
Personal consider ca nu este corect asa, pentru ca pozitia 15 grade Leu este realizata in relatie cu punctul 0 al zodiacului, Berbecul, la fel si in cazul aspectelor, configuratiilor care ridica unghiuri pentru ca ele se calculeaza raportandu-se la inceputul zodiacului nu la inceputul zodiei. Adica spunem ca Luna este la 15 grade Leu pentru ca ea a parcurs 134 de grade pana sa ajunga acolo.
Argumentul celor folosesc acest sistem este cel legat de pasul planetelor. Adica in unele case pasul este mai mic, fiind ca suprafata lor este mai mica de 30 de grade, iar in altele pasul este mai mare. Din nou este gresit pentru ca intervenim in obiectvitatea deplasarii planetelor si daca in mistica astrologica unde planetelor interioare li se poate impune cu mintea, in meditatii sau procedee mistice, viteze dupa puterea practicantului, in calcule acest lucru nu se admite, decat cu riscul de a construi un sistem bazat pe o eroare. De asemenea adeptii acestui sistem, a celui prezentat de Dan Ciuperca, sustin ca este absolut firesc sa fie asa pentru ca in realitate nu se modifica deloc pozitia planetelor, ci se construieste o alta parspectiva de a privi planetele. adica nu din perspectiva sistemului zodiacal, ci din perspectiva caselor si tocmai de aceea trebui sa se impuna modificarile acestea la nivel de casa, pentru ca asa spune luneta coordonatei geografice. Insa ei uita de coordonata greografica data de pozitiei ascendentului la care raporteaza domitudinea si iau reperul intr-un sistem (asc adica rasaritul soarelui intr-o anumita zodie) dupa care il modifica pe parcursul ei.
Deci greseala sta in aceasta raportare. Initial s-a aplicat artificiul cum ca se renumeroteaza gradele incepand de la fiecare zodie si acest artificiu i-a bulversat pe astrologi de aplica acum aceste reguli.
Eu nu folosesc domitudinea, decat ca reper orar (a se vedea capitolul "3.3.3. Influentele orare ale planetelor natale" din "Astrologia, o terapie moderna" Editura Spef, 2007, p.180).



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group