It is currently Thu Mar 28, 2024 11:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sun Feb 15, 2009 5:53 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Care sunt reperele generale care pot indica pe tema unui nativ un comportament usor paranoic? Ma pot gandi la semnele fixe ( calitatea planetelor ce le ocupa, aspectele guvernatorilor), la pozitia si aspectele planetelor Neptun, Uranus, Mercur in tema?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Tue Feb 17, 2009 8:52 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
O opozitie Uranus - Mercur poate arata ca traseul informatiei este neobisnuit, diferit de normal sau obstructionat. Insa, fara ajutorul lui Neptun (iluzia, confuzia, escapismul, ,,stiu dar nu stiu ce stiu``) nu cred ca putem vorbi de paranoia, ci mai degraba ma gandesc la boli de genul sindrom hiperkinetic. Si o combinatie semne fixe + o casa de apa ? :oops:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Tue Feb 17, 2009 9:43 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Poate ar fi bune niste exemple cu hartile natale a unor mari paranoici din istorie.Cred ca Stalin ar fi un bun exemplu...



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 4:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Paranoia este in legatura cu debilitate Soarelui aflata intr-o relatie stresanta cu planete colective. Daca ne gandim ca paranoia este in stransa legatura cu glozia, mania persescutiie sau grandomania, vedem in dezechilibrul axei Leu-Varsator un element cheie si (culmea!) in relatia armonioasa intre Varsator (exilul Soarelui) cu Balanta (caderea Soarelui) motivatii pozitive in favoarea egocentrismului. Paranoia este asociata si cu frica si este o forma de delir asta inseamna ca planete colective gen Pluton (frica) sau Neptun (halucinatie) vor fi puternic afectate in temele paranoicilor.
In esoterism paranoia este legata de dezechilibrul primului centru de forta - Muladhara chakra, aflat in legatura cu instictul de supravietuire, cu elementul pamant si stabilitatea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 7:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Paranoia este in legatura cu debilitate Soarelui aflata intr-o relatie stresanta cu planete colective.


Inteleg ca o cuadratura Soare ( Varsator) /Neptun (Scorpion) este un indiciu ?

Valabil si daca Soarele exilat (Varsator) primeste, din domiciliul lui ( Leu), opozitia lui Lilith ?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 8:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, este valabil, dar ca persoana respectiva sa dea dovada de un comportament paranoic trebuie sa fie afectata cateva case importante, altfel individul isi traieste temerile si tulburarile la nivel interior fara sa-i influenteze in vreun fel cursul vietii.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 8:38 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
In esoterism paranoia este legata de dezechilibrul primului centru de forta - Muladhara chakra, aflat in legatura cu instictul de supravietuire, cu elementul pamant si stabilitatea.


Si pentru echilibrarea acestei chakrae??



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sun Apr 05, 2009 7:07 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela wrote:
Si pentru echilibrarea acestei chakrae??


Tehnicile de vindecare si armonizare specifice acestei chakre sunt cele care actioneaza direct asupra centrului. Multi considera ca dezechilibrul acestei chakre survine doar atunci cand nu are energie, cand persoana este devitalizata, insa devitalizarea nu este perceputa intotdeauna ca o pierdere de energie. Multi sunt devitalizati si nu stiu pentru ca dispun nu numai de o energie putina, dar sunt si implicati, prin rutina zilnica, in actiuni care nu le consuma multa energie. Neconsumand nu realizezi daca dispui de mai mult.
Echilibrarea unui centru se face in general printr-un control impus de o centru superior. Din cate stiu o conditie absolut esntiala echilibrarii lui muladhara este curajul si aceasta calitata se dezvolta impreuna cu Manipura chakra (centurul ombilicului). O pesonana cu acest centru echilibrat va fi docila si calma, disponibila de spre orice fel de activitati si rezistenta la efort. O aura iritata va indica intodeauna un dezechilibru al acestui centru de forta. De asemenea efortul prelungit pentru dezvoltare corporala (forta, fitness) fara o atentie indreptata asupra acestui centru aduce dezechilibre. Se stie ca un neinitiat dupa ce merge la sala de forta si simte ca este mai rezistent si isi mai si vede cativa muschi creascand putin, capata o incredere dezechilibrata si isi va dezvolta un sentiment de superioritate, egocentric, care nu reprezinta paranoia, dar necorectata aceasta atitudine poate duce acolo.
Pentru cei care sunt familiarizati cu posturile yoga paschimotanasana este o pozitie miraculoasa care echilibreaza acest centrul, de asemenea orice tehnica de relaxare, de rezonanta cu elementul pamant, indiferent ca sunt de tip falun gong, reiki, tai chi sau meditatie transcedentala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sun Apr 05, 2009 12:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
dar un careu soare in varsator uranus in scorpion? :shock: ...daca tot am ajuns aici, am o intrebare: cum facem sa ne alegem o tehnica de meditatie care sa ni se potriveasca? am citit pe net cate ceva legat ba de reiki, ba de sahaja yoga, pareri si pareri...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Sun Apr 05, 2009 12:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Tehnicile de vindecare si armonizare specifice acestei chakre sunt cele care actioneaza direct asupra centrului.................


Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 7:38 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
nemessis1981 wrote:
dar un careu soare in varsator uranus in scorpion?


Soarele este in exil, dar Uranus este in exaltare, iar relatia aduce originalitate, neastampar, dinamism, in niciun caz paranoia.

nemessis1981 wrote:
cum facem sa ne alegem o tehnica de meditatie care sa ni se potriveasca?


Tu ar trebuie sa stii cat de bine se poate centra un varsator pe propriile impresii. Varsatorul este cel care are aceste talent nativ, el nu mai are nevoie de invate sa aiba incredere in sine, pentru ca se naste cu asta.
Eu iti recomand sa incerci, dar nu te aventura in tehnici abstracte din prima clipa si in niciun caz nu te axa doar pe o singura tehnica. Incearca sa combini o tehnica de vindecare cu una de armonizare, un procedeu corporal, cu unul psihic. Poti face de exemplu o combinatie intre reiki si yoga, intre fitoterapie sau hidroterapie si meditatia transcedentala s.a.m.d.. Cunoscandu-ti cateva elemente din horoscop inteleg ca o tehnica sau un procedeu in mod special nu te va satisface niciodata. Asa ca lasa-ti mintea libera si ea isi va lua din fiecare tehnica exact ceea ce-ti este necesar.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 10:56 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
o sa incerc sa fac asa, ideea e ca as avea nevoie de cineva care sa ma ghideze, cu care sa pot discuta pe marginea diferitelor tehnici...ca o paranteza, nu mi-am dat seama cat de greu de multumit sunt!! :lol: :lol:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 1:28 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
nemessis1981 wrote:
ca o paranteza, nu mi-am dat seama cat de greu de multumit sunt!! :lol: :lol:



Ei, nu!!! Nu te cred...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 3:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
:D :D ...pentru ca nu pot posta pe topicul despre raza sufletului, o fac aici cu rugamintea sa ma ajutati sa descopar care este raza sufletului in cazul meu, 16 februarie 1981 3:45 dim galati...eu am incercat ceva, dar ezit intre gaia si venus ca si planeta sacra...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 4:25 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
...care este raza sufletului in cazul meu, 16 februarie 1981 3:45 dim galati...eu am incercat ceva, dar ezit intre gaia si venus ca si planeta sacra...


Analizezi cele 2 raze: 4 si 5. Guvernatorul esoteric al ascendentului tau este Gaia, opus Soarelui natal. Deci pe tema ta Gaia este in Leu. In concluzie, din cele doua raze analizate ramane doar R5 ( acolo gasim Leul) iar raza sufletului va fi Venus.
Vrusesem sa atasez si tema sufletului, dar m-am gandit ca e un topic despre paranoia si n'am mai facut-o.. :)
O ridici tu, cu ascendentul la gradul 14:47 Varsator....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 4:46 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
saru'mana :D ...si acum din ce punct de vedere tre sa privesc eu noua harta cu raza sufletului?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 5:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Scuze, am strecurat o greseala : Raza sufletului este 5, nicidecum Venus, cum am scris eu din graba....( Venus=planeta sacra)

Este foarte greu de interpretat tema sufletului...eu nu cred ca am inteles suficient de corect , de profund, trasaturile semnelor zodiacale si ale planetelor nici pentru o tema natala, dar pentru o tema a sufletului unde toate aceste elemente ale zodiacului au trasaturi speciale...
Iti recomand sa parcurgi cu atentie experimentul de aici
viewtopic.php?f=30&t=293
Este o analiza profunda si inegalabila a temei sufletului lui Leonardo da Vinci ( chiar cu raza 5 si planeta sacra Venus..)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Comportament usor paranoic
PostPosted: Mon Apr 06, 2009 6:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
am stellium pe casa 1, si stellium pe casa 8...pluto pe 8,precum si lilith in scorpion tot pe 8...ppfff...nush ce am de sunt asa obsedata de aceasta lilith din harta mea, care si in natala e importanta, dar vad ca in tema sufletului se ridica si mai mult... iar venus e luceafarul de dimineata, cea rea :shock:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group