It is currently Fri Mar 29, 2024 1:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Mon Apr 20, 2009 4:33 pm 

Joined: Sat Feb 28, 2009 12:38 pm
Posts: 12
Buna ziua si bine v-am gasit!Eu sunt mai noua pe-aici,cochetez de ceva timp cu astrologia si...mi-am prins urechile!Am 6 planete in casa 1:Soare,Luna-scorpion si Neptun, Jupiter, Mercur si Venus-sagetator. :D Stiu ca stellium-urile sunt niste nebuloase unde energiile planetelor se intrepatrund,am luat conjunctiile planetelor doua cate doua dar intuiesc ca interpretarea e un pic altfel,mai nuantata :roll: E adevarat ca planetele din casa 1 imi limiteaza liberul albitru si in timp as putea suferi de anumite boli...mintale? :roll: Nu stiu daca va avea cineva timpul si curiozitatea sa se uite peste harta mea dar eu va multumesc din suflet celor ce-mi veti raspunde(mi-a placut cum s-a exprimat cineva pe-aici "si peste un an de zile") Datele mele:18 nov 1971,ora 07 si 26 min AM, Baia-Mare(imi cer scuze, nu stiu sa atasez astrograma :( )Va multumesc din suflet inca o data.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Tue May 05, 2009 9:10 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Stela, dupa cum se poate constata din tema tu nu ai un stellium pe casa I. Pentru a forma un stellium este nevoie de 4 planete in conjunctie, ori in cazul tau ele sunt grupa 3 cate 3 in casa I.
Cu alte cuvinte, dispui de 6 planete in casa I, dar nu ai niciun stelium. O alaturare de 3 planete intr-o conjunctie este, ce-i drept, mult mai puternica decat o alaturare de 2 planete. Asadar, intensitatea trasaturilor va creste, valoarea lor fiind mai mare, pe directia indicata de pozitia in semn si casa, pentru ca sunt apropiate, in limita orbului de 8 grade.
Aceasta aglomerare de planete din casa I, legand semnele Scorpion si Sagetator, iti da o fire usor duplicitara, insa in sensul bun, echilibrat, docil. Ai o fire ambitioasa, incisiva, puternica, dar tematoare in fata necunoscutului, in fata emotiilor puternice, a situatiilor pe care nu le poti controla sau anticipa.
Tensiunea planetelor din casa I este insa semn de penitenta, de sanctiune a destinului, de semnalarea a unei probleme de comportament, de alegere pe care ti-o impui si pe care ai dezvoltat-o in trecut (vieti anterioare).
Avand un NS in casa IX iti sunt familiare notiunile filosofice, dar in trecut le-ai centrat prea mult pe vise, pe iluzii. Atunci ai gresi cultivandu-ti idealuri irealizabile, renuntand la relatii, la prietenii, la contacte importante pentru a te dedica acestui ideal.
Acum te vezi in situatia de a dispune de o mare energie, de un magnetism special pe care il poti raspandi asupra celor din jur, dar, cu toate acestea, nu prea stii ce sa faci cu tine.
Saturn retrograd in Gemeni ne spune ca problema vine din minte, din gandirea, dar nu din modul cum iti desfasori procesele gandirii, ci din elementele pe care le oferi gandirii. Superficialitate este o capcana terifianta pentru destinul tau, iar tentatia ei este si mai mare pentru ca in informatii putine, in confort, izolare, vine spre tine o liniste stranie, de parca ai fi tot timpul impovarata.
Cultivarea unei perceptii subtile, a unei cunoasterii, intai senzoriale, energetice si apoi informationale, te poate lamuri in privinta alegerilor pe care trebuie sa le faci, pentru ca alegerile iti provoaca durerea cea mai mare in aceasta viata. Nu stii sa alegi un drum, un om, o profesie... Alegi, dar tot timpul traiesti cu impresia ca ai fi putut gresi, ca ti-a ramas ceva neterminat, nefinalizat, o coada... Nu esti un om usor de inteles, nici de citit, stii asta si te bulverseaza si faptul ca nu stii ce sa faci pentru a schimba asta.
Saturn retrograd iti aduce aceasta penitenta. Trebuie sa iubesti oamenii, sa-i ierti si sa nu-i parasesti, oricat de greu ti-ar fi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Tue May 05, 2009 2:33 pm 

Joined: Sat Feb 28, 2009 12:38 pm
Posts: 12
D-le Coser ,in primul rand as dori sa va multumesc pentru bunavointa dv de a-mi raspunde si pentru timpul ce vi l-am rapit.De fiecare data ma surprindeti in mod placut cu interpretarile nuantate pe care le faceti,dar acum, fiind vorba de mine, m-ati uimit pur si simplu!Dac-ar fi trebuit sa ma descriu,eu n-as fi reusit atat de bine.Parca mi-ati fi citit in sufet si in minte!Asa e,sunt tematoare cum ati spus in fata necunoscutului,iar emotiile...fac parte din viata mea, din mine...Ma straduiesc sa mi le controlez intotdeauna,dar nu de fiecare data reusesc foarte bine(aici mai am un pic de lucru cu mine).Uneori am impresia ca-mi risipesc energiile in prea multe directii...Ati punctat fooarte bine " linistea stranie " care vine spre mine .Ma simt uneori impovarata desi nu prea e cazul intotdeauna . .Am fost pusa de cateva ori in ipostaza de a alege si mereu m-am intrebat dac-am ales bine(acuma eu stiu ca binele este relativ) sau cum ar fi fost viata mea dac-as fi ales altfel...Stiu ca sunt greu de inteles, cum de altfel o stiu si cei din imediata mea apropiere...Mereu imi pun prea multe intrebari si mereu vad probleme chiar si acolo unde nu sunt...Incep sa-mi inteleg Saturn-ul din harta...si sa ma imprietenesc cu el :D.Va multumesc inca o data.Stela


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Tue May 05, 2009 2:51 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cu multa placere! Am gasit in harta ta ipostaze astrale care mi-au lasat un moment de tacere ce l-am savurat indelung, evident in sensul bun.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Tue May 05, 2009 2:59 pm 

Joined: Sat Feb 28, 2009 12:38 pm
Posts: 12
Stau si ma gandesc oare ce aspecte v-au lasat momentele de tacere...Oare conj Lilith-Uranus care face sextil la Jupiter-Venus-Mercur? :roll:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Tue May 05, 2009 3:12 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Poate intr-o zi am sa-ti spun. Acum s-a intamplat atat. Sa respectam dorinta universului care ne impune cu acest "atat" o masura, dar si semnul ca pendulul sau merge pentru noi din "atat" in "atat".



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Doua stellium-uri in casa intai?
PostPosted: Tue May 05, 2009 3:22 pm 

Joined: Sat Feb 28, 2009 12:38 pm
Posts: 12
Va multumesc inca o data.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group