It is currently Thu Mar 28, 2024 10:46 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tranzite care imi marcheaza viata!?
PostPosted: Wed May 13, 2009 2:34 pm 

Joined: Fri Jan 30, 2009 8:46 pm
Posts: 16
De ceva vreme cursul existentei mele s-a schimbat, sunt alta persoana, privesc in urma si mi-e teama parca de lucrurile pe care le vad, dar simt si o oarecare nesiguranta in ceea ce priveste viitorul, nesiguranta pe care mi-o dau, de cele mai multe ori cei din jurul meu. Dar acest sentiment e compensat de o forta pe care o simt in interiorul meu, forta care uneori e atat de puternica, incat ma face sa inteleg si sa-mi accept intreaga viata, ma ajuta sa constientizez fiecare greseala, fiecare moment de slabiciune pe care l-am avut candva. "Vinovate" de aceste trairi sunt oare tranzitele realizate de Jupiter-Neptun-Chiron aflate in conjunctie chiar pe Ascendent (pe harta natala Jupiter si Soarele sunt la randul lor in conjunctie cu Ascendentul) sau poate tranzitul lui Uranus in casa 1?
Datele mele sunt: 16.02.1986, ora 7.25, Craiova.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite care imi marcheaza viata!?
PostPosted: Wed May 13, 2009 4:45 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
Cred ca bnesiguranta in fata viitorului poate fi data si de tracerea lui Lilith prin casa ta 11. Iar sentimentele referitoare la trecut pot fi si o consecinta a tranzitului Nodului Nord pri casa a 12 a. Eu sunt de p[rere c[ Lilth nu face altceva decât să aducă la suprafaţă temeri, frustrări, blocaje, pentru ca noi să putem deveni conştienţi de ele şi să le putem rezolva. De asemenea, cred ca tranzitul Nodului Nord prin casa a 12 a invită la introspecţie, autocunoaştere. Poate ar trebui să depistezi şabloanele existenţiale în care te afli. Poate că unele dintre ele nu mai corespund cu noul Eu şi atunci va trebui să faci loc transformării personale în mod conştient, pentru ca ea să fie mai puţin dificilă.

Cred că ai foarte multe de învăţat de la ceilalţi, cred că ai parte de întâlniri speciale, şi cred că şi din întâlnirile mai puţin plăcute poţi învăta lucruri care să îâi folosească şi care să te ducă mai departe. Căutarea unei căi spirituale îţi poate fi de ajutor. îţi poţi descopreri acum talente şi calităţi pe care nu ar trebui să eziţi să le pui în practică.

Multă dragoste şi lumină îţi doresc.



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite care imi marcheaza viata!?
PostPosted: Wed May 13, 2009 7:42 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Cu siguranta tranzitul lui Chiron peste ascendentul natal te face sa simti o deschidere spirituala speciala, dar aceasta mega conjunctie la care participa si chiron este atat de rarisima, atat de greu de deslusit, incat multi dintre noi cred ca ne multumim sa spunem "vom trai si vom vedea" ...stiu cum este! de-a dreptul imposibil sa fii Varsator si sa nu te preocupe o asa concentrare de forte pe semnul natal, iar pe tema ta gasesc ca e o superpozitie conjunctia asa ...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite care imi marcheaza viata!?
PostPosted: Wed May 13, 2009 9:05 pm 

Joined: Fri Jan 30, 2009 8:46 pm
Posts: 16
De prin vara anului trecut am inceput sa simt aceste tansformari, au fost destul de brutale, m-au schimbat radical, se intampla uneori sa nu ma mai recunosc si sunt convinsa ca aceste trairi vor continua si ma vor bulversa si mai mult. Am invatat ca, intr-adevar, autocunoasterea e cea mai buna arma in lupta cu propria existenta si o modalitate sigura de evolutie. Asa cum spui tu, briza_marii, tranzitul NN prin casa a 12-a ma ajuta sa patrund in adancul propriului suflet, dar in acest moment face un careu cu NN natal si poate de aici vine aceasta nesiguranta, aceasta teama de neprevazut.
Asa e, am avut parte de intalniri speciale, am cunoscut oameni care mi-au marcat destinul, iar unii dintre ei nici macar nu stiu asta....
Mihaela wrote:
Cu siguranta tranzitul lui Chiron peste ascendentul natal te face sa simti o deschidere spirituala speciala
Acest tranzit descrie o perioada cu totul deosebita, mi-e greu sa exprim in cuvinte tot ce simt si cred ca nu exagerez cu nimic daca spun ca am reusit sa deslusesc propria misiune, incep sa inteleg ce am de facut si spre ce sa ma indrept.
Unul dintre cele mai tulburatoare lucruri, si nu credeam ca voi fi in stare sa fac asta vreodata, e faptul ca am reusit, dupa 16 ani, sa-mi iert tatal, care a ales sa nu faca parte din viata mea.
Fiecare aspect inteles, fiecare raspuns primit ma face sa-mi pun alte intrebari, dar pana la urma viata e o continua cautare...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite care imi marcheaza viata!?
PostPosted: Thu May 14, 2009 5:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
venus.07 wrote:
...Acest tranzit descrie o perioada cu totul deosebita, mi-e greu sa exprim in cuvinte tot ce simt ....

Cred ca te inteleg foarte bine...mai anul trecut cautam o explicatie pe tema natala pentru trairile absolut speciale pe care le aveam. Prima constatare a fost tranzitul lui Chiron peste pozitia natala, ceea ce mi-a starnit curiozitatea pentru o tema progresata, pe care, ridicand-o, l-am gasit pe Chiron in conjunctie perfecta cu Ascendentul.....este o deschidere spirituala cu totul si cu totul speciala.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite care imi marcheaza viata!?
PostPosted: Mon May 18, 2009 9:36 pm 

Joined: Fri Jan 30, 2009 8:46 pm
Posts: 16
Daca tot s-a facut referire la tema progresata, as avea o intrebare...cat de mult ma influenteaza mercur, care, desi in natala are miscare directa, prin progresie a devenit retrograd sau altfel spus care dintre cele doua pozitii e mai puternica?
Mihaela wrote:
l-am gasit pe Chiron in conjunctie perfecta cu Ascendentul

In cazul meu, Chiron natal face un sextil cu Ascendentul Progresat. Ne cam "chinuie" Chiron, de-asta il mai astept si alta data cu mare drag! :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group