It is currently Thu Mar 28, 2024 7:43 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: intrebare
PostPosted: Sun Nov 08, 2009 7:53 pm 

Joined: Thu Nov 05, 2009 10:08 pm
Posts: 1
Buna!
Ce inseamna norocul divin in pesti, ce semnifica?
Nu stiu exact ora nasterii, dar la ora pe care eu am presupus-o , se pare ca asa a rezultat.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sun Nov 08, 2009 8:30 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Bine ai venit, Sara :)

Inteleg ca te referi la punctul arabic Fortuna? Daca-i asa, uite aici un articol in care gasesti si semnificatia Punctului de noroc ( Fortuna):

http://www.coser.ro/sitevechi/articole/ ... rabice.htm



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sat Nov 14, 2009 5:37 pm 

Joined: Tue Apr 07, 2009 1:31 pm
Posts: 4
Buna seara,

am citit si eu cele indicate de Mihaela, multumim tare mult.

ma intrebam daca poate cineva sa ajute la interpretarea unor aspecte de harta natala:
-NN conjunct P. Fortunei, casa IX,Taur,
-NN careu Lilith (Lilith casa VI, Varsator),
-NN direct.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Wed Nov 18, 2009 10:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Raisa,
încerc nişte răspunsuri la întrebările tale, dar nu pot avea decît caracter general. Absolut orice elemet al unei teme este influenţat de ansamblul temei.
Faptul că vedem acest punct de noroc, Fortuna, într-un semn de Pământ, ne gândim imediat la stabilitate, siguranţă, simţ practic, numai că asta este o caracteristică absolut generală data de acest Element.
Aşa cum ai văzut în articolul pe care l-am recomandat mai sus Sarei, PN îl obţii după un calcul, dar unul al energiilor..Luna şi Soarele din tema ta îşi combină fiecare din ele mai întâi propriile vibraţii cu cele ale semnelor zodiacale şi ale caselor în care se găsesc, suportă fiecare influenţele celorlalte planete prin aspecte, rezultînd pentru fiecare din ele ( Luna şi Soare) un nou tip de vibraţie, una modificată, valabilă numai pe tema ta...după care urmează o altă combinaţie, prin adunări şi scăderi, şi găsim punctul de noroc al fiecăruia (devenirea), sensibil atunci cînd îl tranzitează Soarele, Luna şi guvernatorul ascendentului.
NN în Taur spune că tu ai în viaţa asta nevoie de certitudini interioare, de stabilitate( nu în ultimul rând emoţională). Acum este momentul să foloseşti la un nivel superior informaţiile pe care în viaţa anterioară le-ai asimilat cu mare uşurinţă.
Experienţele din trecut, specifice Scorpionului (NS)- putere, magie, posesivitate, dorinţe sexuale puternice, gelozie, sunt cel mai bine ştiute, pentru că au fost trăite, iar în viaţa asta există tentaţia întoarcerii mai degrabă la lucruri bine ştiute, decât explorarea necunoscutului.

Mersul direct al NN poate indica o legătură specială cu trecutul.

Aspectul de cuadratură indicat pentru Lilit nu poate fi decât decât o tensiune interioară, un refuz, o dificultate în realizarea NN.
Lilith în casa a VIa nu este o poziţie comodă pentru relaţiile profesionale, pentru sănătate. Din câte înţeleg, acum este tranzitul prin care revine la poziţia natală. Ai grijă la sănătate...chiar şi diagnosticarea poate fi o problemă când intervine Lilith....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sat Nov 21, 2009 8:54 pm 

Joined: Tue Apr 07, 2009 1:31 pm
Posts: 4
Mihaela,
Raspunsurile tale, pentru care multumesc foarte frumos, se constituie in cerintele temei mele pentru acasa si o sa incerc, asa cum pot eu acum, o analiza karmica.
Fortuna imi pare ca, in conjunctia ei cu NN, are rolul unui indice de control...
Oare imi poti spune unde sa citesc despre NN in mers direct?
Si, da, Lilith in casa a VI-a, nu e o pozitie comoda, poate tulbura tot ceea ce inseamna rutina zilnica; peste vreo trei luni revine la pozitia natala.
Inca ceva: cum e cu tema sufletului?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sun Nov 22, 2009 1:21 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
raisa wrote:
..unde sa citesc despre NN in mers direct?

Pentru aprofundarea semnificatiei nodurilor lunare as zice Astrologia personalitatii (Dane Rudhyar) si Astrologia karmica (Paolo Crimaldi)-bine, nu am mai amintit puctul de plecare in studiul individual, Astrologia in noua era (D.Ciuperca), convinsa fiind ca nu ar fi fost o noutate pentu tine :)
In arhiva acestui forum gasesti explicatii despre semnificatia NN direct.
raisa wrote:
.. cum e cu tema sufletului?

Fascinant dar complicat in egala masura, acesibil pentru o interpretare pertinenta, credibila, doar celor care vad dincolo de planul fizic...sunt cazuri de teme natale care chiar si in stabilirea razei sufletului ridica probleme, necesitand abilitati speciale astrologului.. Pe forum, in arhiva, sunt cateva interpretari de teme ale sufletului, facute, in aceeasi maniera inegalabila, de Gheorghita ( uite una aici, dar nu-i singura: viewtopic.php?f=30&t=435) .
Pe net eu nu am gasit inca analize de genul asta ( tema sufletului) apartinand altor astrologi de-ai nostri; ba pot zice ca este o ezitare generala ( ma refer la grupuri mai mici sau mai mari de discutii pe teme astrologice, la forumuri) in abordarea Astrologiei initiatice...
Sper sa te fi ajutat cat de cat.. :D



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sun Nov 22, 2009 1:33 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daca nu ai cele doua carti, le poti gasi aici:
http://www.scribd.com/doc/15950700/Rudh ... onalitatii
http://www.scribd.com/doc/7014576/Astro ... p-Crimaldi



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sun Nov 22, 2009 7:36 pm 

Joined: Tue Apr 07, 2009 1:31 pm
Posts: 4
imi doresc sa onorez ajutorul primit asa cum i se cuvine,
:)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group