It is currently Thu Mar 28, 2024 2:42 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Puncte arabice
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 4:53 pm 

Joined: Sun Feb 14, 2010 7:21 pm
Posts: 7
Am gasit pe un site modalitatea de calcul a punctelor arabice ,dar sincer nu ma pricep .
Poate cineva experimentat imi v-a explica ce inseamna:
Jupiter si Uranus -Fiice -0grade 38minute Balanta-Casa 1-H1+Venus+Luna
La mine pozitia planetei Venus este la 18 grade 52minute 45secunde in Gemeni casa9 si Luna la 24 grade 22minute 50 secunde in scorpion casa 3.
Va multumesc !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 7:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
dafinam wrote:
Am gasit pe un site modalitatea de calcul a punctelor arabice ,dar sincer nu ma pricep.... .

dafinam,
As fi vrut sa te ajut, atat cat pot, fara pretentia de a fi "experimentata" , dar nu prea am inteles mesajul tau.
Da, aparent ele sunt niste puncte fictive, a caror pozitie pe tema natala este conditionata de pozitia altor elemente fixe si cunoscute (ca pozitie) ale temei (Soare, Luna, Ascendent); deci ca sa afli locul unui punct arabic pe tema ta, trebuie sa faci un calcul matematic, cu o formula simpla.
Dificultatea vine abia dupa aceea, in interpretrea lor corecta, pentru ca asa cum spuneam , doar aparent lucrezi cu cifre...
Uite un articol care cred ca te va lamuri mult mai bine decat am reusit eu :)
http://www.coser.ro/sitevechi/articole/ ... rabice.htm



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 10:31 pm 

Joined: Sun Feb 14, 2010 7:21 pm
Posts: 7
Mihaela wrote:
dafinam wrote:
Am gasit pe un site modalitatea de calcul a punctelor arabice ,dar sincer nu ma pricep.... .

dafinam,
As fi vrut sa te ajut, atat cat pot, fara pretentia de a fi "experimentata" , dar nu prea am inteles mesajul tau.
Da, aparent ele sunt niste puncte fictive, a caror pozitie pe tema natala este conditionata de pozitia altor elemente fixe si cunoscute (ca pozitie) ale temei (Soare, Luna, Ascendent); deci ca sa afli locul unui punct arabic pe tema ta, trebuie sa faci un calcul matematic, cu o formula simpla.
Dificultatea vine abia dupa aceea, in interpretrea lor corecta, pentru ca asa cum spuneam , doar aparent lucrezi cu cifre...
Uite un articol care cred ca te va lamuri mult mai bine decat am reusit eu :)
http://www.coser.ro/sitevechi/articole/ ... rabice.htm

Multumesc !
am gasit o metoda de calcul pe site-ul mihenafiran.am calculat si am obtinut 64 grade 51 minute 4 secunde.Dar nu stiu unde ar fi pozitionat,adica in ce casa si in ce semn.Poate ma ajuti daca iti dau datele mele.
24.07.1969,coordonate 21.34Est-46.09Nord,ora 09.40
Numai bine !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 10:56 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
dafinam wrote:
..am calculat si am obtinut 64 grade 51 minute 4 secunde.Dar nu stiu unde ar fi pozitionat,adica in ce casa si in ce semn.

Nu stiu la care din punctele arabice corespunde pozitia indicata de tine ( din cate ai vazut in articolul pe care ti l-am indicat, trei din ele sunt cele mai importante si cel mai des folosite de astrologi), dar oricare ar fi el, daca este calculat corect,pe tema ta isi gaseste locul in casa a 9-a, la gradul 4 , minutul 51, Gemeni ( la rezultatul obtinut, aplici corectia, in raport cu gradul zero Berbec).



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 11:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Pozitia indicata de tine nu este pentru Punctul de noroc ( Fortuna), daca asta ai urmarit sa afli..
Fie ca faci un calcul rapid manual, cu formula pe care ai vazut-o in articol, fie ca ii spui programului cu care ridici tema sa ti-l arate el, vei gasi acest punct, Fortuna, pe tema ta in casa a IVa, la gradul 14:27 Capricorn ( element Pamant).
Daca pe el il cautai, poti gasi cateva detalii despre pozitia asta in acelasi articol de care ti-am zis...
:)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 12:14 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
..am calculat si am obtinut 64 grade 51 minute 4 secunde.Dar nu stiu unde ar fi pozitionat,adica in ce casa si in ce semn.

Adica 30(berbec)+30(taur)+4.51.4=5 grade gemeni.

Faci multiplu de 30 cat are o o zodie, calculezi de la 0 berbec si vezi fiecare punct unde cade...casele le gasesti tu ca stii cuspidele.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 1:13 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Uite dafinam, am atasat tema ta natala si poti localiza usor punctele arabice care te intereseaza ( bineinteles, dupa ce le calculezi). Din cate vezi, acel punct arabic de care intrebi, se gaseste in casa a 9-a, la gradul 4:51 Gemeni (la rezultatul obtinut de tine, aplici corectia, in raport cu gradul zero Berbec), iar Punctul de noroc, cel mai des folosit, este in Capricorn, in C4, la gradul 14:27.
:)
Image[/url]



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 10:42 am 

Joined: Sun Feb 14, 2010 7:21 pm
Posts: 7
Multumesc mult !

Daca te uiti pe site la Mihnea Firan ai sa vezi ca sunt multe puncte arabice.Ma intereseaza in mod deosebit aspectul copii de aceea cautam acest punct "fiice".Apare in lista lunga de acolo.
Numai bine !
uote="Mihaela"]Uite dafinam, am atasat tema ta natala si poti localiza usor punctele arabice care te intereseaza ( bineinteles, dupa ce le calculezi). Din cate vezi, acel punct arabic de care intrebi, se gaseste in casa a 9-a, la gradul 4:51 Gemeni (la rezultatul obtinut de tine, aplici corectia, in raport cu gradul zero Berbec), iar Punctul de noroc, cel mai des folosit, este in Capricorn, in C4, la gradul 14:27.
:)
Image[/url][/quote]


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 10:46 am 

Joined: Sun Feb 14, 2010 7:21 pm
Posts: 7
Multumesc si tie pentru raspuns.Am inteles acum .Deci acest punct este in casa 9 in gemeni.Acum ramane sa descopar ce implica .....
Numai bine !

Verronica wrote:
..am calculat si am obtinut 64 grade 51 minute 4 secunde.Dar nu stiu unde ar fi pozitionat,adica in ce casa si in ce semn.

Adica 30(berbec)+30(taur)+4.51.4=5 grade gemeni.

Faci multiplu de 30 cat are o o zodie, calculezi de la 0 berbec si vezi fiecare punct unde cade...casele le gasesti tu ca stii cuspidele.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 11:33 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
dafinam wrote:
Daca te uiti pe site la Mihnea Firan ai sa vezi ca sunt multe puncte arabice. Ma intereseaza in mod deosebit aspectul copii de aceea cautam acest punct "fiice".

Stiu, puncte arabice sunt multe...Acum am inteles despre care din ele intrebai tu... numai ca vezi tu, formula data de Mihnea este H1+Venus-Luna...nu stiu daca la tine este o greseala de redactare in primul post sau chiar asa ai calculat, dar vad ca ai adunat Luna...cert este ca acest punct pe care il cauti il ai in casa a 7a, la gradul 15 Berbec...

Uite calculul:
H1 (Ascendentul) =21°18 ' fecioara + 150 (corectia la 0 Berberc) =171°18'
Venus=18 ° 52' gemeni+ 60 (corectia la 0 Berberc)=78°52'
Luna=24°22' scorpion + 210(corectia la 0 Berberc)=234° 22'
=> Puctul arabic = H1+Venus-Luna=171°18' + 78°52' - 234° 22' = 15°48'
Asta zic eu ca ar fi pozitia acestui punct pe tema ta...
:)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 1:23 pm 

Joined: Sun Feb 14, 2010 7:21 pm
Posts: 7
Tare iti multumesc Mihaela, pentru timpul alocat pentru a raspunde mesajelor mele.
Ma interesa acest punct arabic ,pentru ca imi doresc un copilas si am crezut ca are o oarecare legatura.
Numai bine !
Mihaela wrote:
dafinam wrote:
Daca te uiti pe site la Mihnea Firan ai sa vezi ca sunt multe puncte arabice. Ma intereseaza in mod deosebit aspectul copii de aceea cautam acest punct "fiice".

Stiu, puncte arabice sunt multe...Acum am inteles despre care din ele intrebai tu... numai ca vezi tu, formula data de Mihnea este H1+Venus-Luna...nu stiu daca la tine este o greseala de redactare in primul post sau chiar asa ai calculat, dar vad ca ai adunat Luna...cert este ca acest punct pe care il cauti il ai in casa a 7a, la gradul 15 Berbec...

Uite calculul:
H1 (Ascendentul) =21°18 ' fecioara + 150 (corectia la 0 Berberc) =171°18'
Venus=18 ° 52' gemeni+ 60 (corectia la 0 Berberc)=78°52'
Luna=24°22' scorpion + 210(corectia la 0 Berberc)=234° 22'
=> Puctul arabic = H1+Venus-Luna=171°18' + 78°52' - 234° 22' = 15°48'
Asta zic eu ca ar fi pozitia acestui punct pe tema ta...
:)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 2:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Ma bucur daca te si ajuta, cat de putin, ceea ce ti-am spus..
Sa-ti vezi visul implinit!
:)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Puncte arabice
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 2:06 pm 

Joined: Sun Feb 14, 2010 7:21 pm
Posts: 7
Multumesc inca odata !
Si tie iti doresc numai bine .
Mihaela wrote:
Ma bucur daca te si ajuta, cat de putin, ceea ce ti-am spus..
Sa-ti vezi visul implinit!
:)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group