It is currently Thu Mar 28, 2024 5:35 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Mon Apr 26, 2010 12:48 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Nu stiu sa postez harata natala.Nascut 06.01.2007,Cluj-napoca,ora15.20.M-ar interesa interpretarea hartii natale din punct de vedere holistic.Nu stiu sa o fac.Daca doreste cineva sa o faca.N-am luat in considerare Lilith-ul,dar poate trebuia .Astept pareri.Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Sun May 09, 2010 1:14 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Poate fi bumberang d.pd.vedere holistic?Daca este conjuctie luna saturn nu stiu daca sa o consider focar?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Mon May 17, 2010 7:22 am 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Luna este guvernatoarea casei II in natala si Saturn guvernatorul casei VIII in natala .Aceste 2 planete fac o conjunctie stransa pe cuspida casei a IV a care conduc celelate planete.Mai departe nu prea stiu cum sa interpretez.Chiar nimeni nu ma ajuta?Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Fri May 21, 2010 6:05 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
aurora wrote:
luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare.. Luna este guvernatoarea casei II in natala si Saturn guvernatorul casei VIII in natala .Aceste 2 planete fac o conjunctie stransa pe cuspida casei a IV a care conduc celelate planete.Mai departe nu prea stiu cum sa interpretez.Chiar nimeni nu ma ajuta?

Image

Aurora,
eu cred ca te complici incercand sa intelegi mesajul unui model planetar inainte de a-ti fi lamurit mesajul conjuncturilor astrale de baza in cititul unei teme ( ma refer aici la aspectele majore de pe tema: conjunctie, sextil, careu, etc..). Conjunctia de care intrebi, inainte de a fi integrata in acel evantai la care faci referire, cred ca se cade a fi inteleasa intai separat.

La modul general, intelegerea dintre Luna si Saturn, atunci cand sunt impreuna ( conjunctie), este una speciala; amandoua vorbesc despre trecut; Saturn este considerata in astrolgie octava superioara a Lunii.
Cum resimte insa nativul rezultatul fuziunii acestor energii, depinde de locul unde se intalnesc ele. In Leu Luna incearca sa experimenteze lucruri diferite de ceea ce o caracterizezaza in mod normal; aici braveaza, devine excentrica, ambitioasa, vrea putere, vrea sa dispuna, in timp ce partenerul de drum, Saturn retrograd in Leu, pe aceasta tema in exil si de semn, dar si de casa ( Saturn guv traditional al Varsatorului), indica exact incercari ce tin de dorinta de putere. ( Ca o paranteza, Uranus de pe Casa X poate indica dorinta nativului de a iesi in evidenta in viata sociala, in public, prin metode chiar si mai putin conformiste, dupa cum este si natura acestei planete, iar Marte din Sagetator tot despre putere, despre dorinta de actiune vorbeste...).

Pe tema indicata de tine gasesc insa ceva ce este demn de toata atentia: conjunctia Soare/Mercur, foarte rar intalnita sub un orb mai mic de 30 minute. Este un aspect minunat, este semnul unor oameni speciali, care au, cu siguranta, ceva de spus.
Mercur este intarit de ascendentul in Gemeni;faptul ca este in Capricorn, iar casa a VIII a este tot pe Capricorn, este semn ca persoana gandeste si comunica intr-un mod special; si cum este chiar in inima Soarelui ( ceea ce face speciala aceasta conjunctie), intre personalitatea si ideile creatoare ale lui se realizeaza un foarte bun echilibru.
Aceasta minunata conjunctie poate insa sa nu fie folosita corespunzator, chiar daca sansele pe care i le ofera sunt imense. Tocmai de aceea ma gandesc ca , acum, in primii ani de viata, nu trebuie uitat ca Luna natala este in Leu (Luna mai inseamna si "mama") si ca aceasta conjunctie Soare/Mercur este aspectata printr-un careu de Lilith interceptata pe o axa a relatiilor afective (casa a V a , analog Leu)....

Imi permit o mica divagatie, sper sa nu ma intelegi gresit ( am si eu un fiu :) ). Cred ca cel mai bine este sa ii arati fiului tau ca exista multe drumuri in viata, sa-i deschizi pe cat posibil, cat mai multe din ele, dar sa-l lasi pe el sa faca alegerea, chiar daca nu corespunde cu ceea ce ti-ai dori tu; alege pentru el, dupa cum simte el ca trebuie...
Daca-mi amintesc bine si nu gresesc prea tare, Saturn in casa a IIIa parca ar indica si faptul ca cel cu o asa pozitie poate face in viata alegeri sub influenta sufocanta a parintilor...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Sat May 22, 2010 6:18 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Iti multumesc frumos pentru raspuns.Nu vreau sa-i impun in viata drumul vreau doar sa-l ajut vis-a-vis de aceasta tema natala sa se realizeze in viata intr-un domeniu care i se va potrivi.De aceea am cerut alte pareri la mai priceputi ca mine.Cu drag,Aurora!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Sat May 22, 2010 6:33 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Privind harta postata de tine Mihaela, observ o alta configuratie puternica plicul sau scrisoarea.Daca totusi doresti sa o interpretezi tu sau alti priceputi de pe forum m-as bucura.Careul pe care-l face Lilith la conjunctia SOARE-Mercur nu poti sa-l detaliezi prin interpretare?,Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Sat May 22, 2010 8:57 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Conjunctia Soare-mercur indica un posibil misionar.Se refera strict la religie?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Sun May 23, 2010 12:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
aurora wrote:
Careul pe care-l face Lilith la conjunctia SOARE-Mercur nu poti sa-l detaliezi prin interpretare?

Scuze, a fost e greseala de redactare. Desi se afla pe aceeasi casa a Va, al carei guvernator este Mercur, Lilith nu are un aspect direct cu conjuctia Soare/Mercur; cand am amintit de careu, ma refeream la obstructionarile ce pot veni de pe axa relationarii afective dinspre Junon (chiar daca este un orb mai lejer), asteroidul care domneste peste capitolul relatiilor de tot felul, inclusiv afective..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: luna conjunctie saturn ansa unui evantai rog interpretare
PostPosted: Sun May 23, 2010 3:03 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Mltumesc.Insist acuma ca tiganu,in legatura cu conjunctia Soare-Mercur.Parca nu-mi da pace de cand am aflat.Nu poate nimeni sa mi-o explice.Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group