It is currently Thu Mar 28, 2024 2:56 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 10:53 am 

Joined: Thu Nov 24, 2005 1:55 pm
Posts: 10
Salut,sunt O balanta cu ascendent in Taur.De f mult timp am probleme mari cu gatul,ceafa zona cervicala.A se citi probleme mari.Gatul f intepenit,nevralgii dureroase cauzate de zona respectiva,spasme mari in zona gatului,probleme de deglutitie,etc.Citesc pe net ca

"Taurul stapaneste gatul, zona cervicala a coloanei vertebrale, muschiul trapez, vertebrele gatului, clarauzul, ceafa, umerii, faringele, laringele, gura, corzile vocale, maxilarul inferio, glanda tiroida. Predispozitii spre afectiuni ale acestor organe."

Asta inseamna ca toti cei cu ascendent Taur sunt condamnati la genul asta de afectiuni (gatul, zona cervicala a coloanei vertebrale, muschiul trapez, vertebrele gatului, clarauzul, ceafa, umerii)
pe care le am si eu ?
Inseamna ca nu trebuie sa mai fac nimic pentru ca degeaba fac fiind "predispus" la ele datorita ascendentului in Taur? Ma gandesc ca mai bine nu citeam pt ca acum mi se pare un pic ca degeaba lupt.Imi explica si mie cineva cum e cu ascendentul (chiar si zodia) care influenteaza anumite parti ale corpului?Io-s c-am dezamagit de ce am citit mi se pare cam nedrept.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 11:45 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
In primul rand m-a amuzat- scuze- intrebarea daca acum ca stii, nu mai trebuie sa faci nimic?! In astrologie tocmai pentru ca stii actionezi, liberul arbitru este chiar o realitate.
Nu toti cei care au ascendentul in Taur au probleme... Depinde cum este aspectat stapanul casei in tema natala- aici Venus- daca este bine plasat, daca nu, ce alte planete se afla in casa I sau aspecteaza Venus. In concluzie, as spune ca predispozitii la afectiuni cu gatul exista in special la cei care au aspecte disonante dar nu este exclus nimic. Poti sa ai aspecte armonioase si sa strici totul.
Nu stiu daca stii, in tao, hatha yoga si alte discipline spirituale se spune ca iti poti distruge tu singur sanatatea (si psihologii de azi au ajuns la aceeasi concluzie). Exista o chakra la nivelul gatului care odata armonizata ne indreapta spre starea de copil, spre puritate si este responsabila cu intuitia. Atunci cand barfim sau rostim cuvinte vulgare, aceasta chakra devine dizarmonioasa, unul din efectele acestei dizarmonii vanzandu-se si in plan fizic, prin probleme cu gatul. :P Nu te acuz de ceva, Doamne fereste, am vrut doar sa-ti arat ca nimic nu este batut in cuie si noi permanent ne cream viitorul si sanatatea. Planetele arata intr-adevar o predispozitie cu care am venit la nastere, dar se spune ca Nu conteaza ce au facut altii din tine, conteaza ce faci tu din ce au facut altii din tine. De noi depinde totul, eu cred in asta.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 12:29 pm 

Joined: Thu Nov 24, 2005 1:55 pm
Posts: 10
Marta wrote:
In primul rand m-a amuzat- scuze- intrebarea daca acum ca stii, nu mai trebuie sa faci nimic?! In astrologie tocmai pentru ca stii actionezi, liberul arbitru este chiar o realitate.
Nu toti cei care au ascendentul in Taur au probleme... Depinde cum este aspectat stapanul casei in tema natala- aici Venus- daca este bine plasat, daca nu, ce alte planete se afla in casa I sau aspecteaza Venus. In concluzie, as spune ca predispozitii la afectiuni cu gatul exista in special la cei care au aspecte disonante dar nu este exclus nimic. Poti sa ai aspecte armonioase si sa strici totul.
Nu stiu daca stii, in tao, hatha yoga si alte discipline spirituale se spune ca iti poti distruge tu singur sanatatea (si psihologii de azi au ajuns la aceeasi concluzie). Exista o chakra la nivelul gatului care odata armonizata ne indreapta spre starea de copil, spre puritate si este responsabila cu intuitia. Atunci cand barfim sau rostim cuvinte vulgare, aceasta chakra devine dizarmonioasa, unul din efectele acestei dizarmonii vanzandu-se si in plan fizic, prin probleme cu gatul. :P Nu te acuz de ceva, Doamne fereste, am vrut doar sa-ti arat ca nimic nu este batut in cuie si noi permanent ne cream viitorul si sanatatea. Planetele arata intr-adevar o predispozitie cu care am venit la nastere, dar se spune ca Nu conteaza ce au facut altii din tine, conteaza ce faci tu din ce au facut altii din tine. De noi depinde totul, eu cred in asta.

mersi frumos, Marta sunt dezamagit pentru ca probleme mele cu zona gatului dureaza de f mult timp si sunt destul de serioase,apoi mai citesc si ca sunt "predispus" la asa ceva.Pt mine a sunat ca o "condamnare".
Uite aici tema mea natala.Daca vrei spune-mi daca exista vreo legatura intre aspecte si probleme mele cu zona gatului,cefei,etc.

http://www.astrologicus.ro/viewtopic.php?t=596

Thnx


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 4:27 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
M-am uitat pe harta ta. Un cuadrat al lui Lilith cu ascendentul poate fi un indiciu, printre altele, ca te poti teme, motivat sau mai putin motivat, toata viata de boli.. inclusiv in regiunea gatului. E important foarte mult cum gandesti, daca tu crezi ca vei avea probleme acestea vor veni, gandirea functioneaza adesea ca un programator in toate domeniile.
Din cele 10 planete, tu ai nu mai putin de 7 in casa sanatatii, inclusiv patronul ascendentului si Soarele. Unele fac relatii bune, altele nu. Venus ca stapana de ascendent este cuadratata de Saturn, ceea ce ar putea da unele probleme de sanatate, dar sa nu uitam ca patronul casei sanatatii, Mercur, prin relatia buna pe care o face la Jupiter iti poate da o gandire practica si realista, pozitiva, asupra igienei si sanatatii. In mod special tu esti orientat sau ar trebui sa fii spre sanatate, a ta si a altora, spre igiena, terapii alternative, medicina. Orice problema, inclusiv de sanatate, e un semn ca ceva in gandire, atitudine, trebuie sa se schimbe. In cazul tau acest lucru ar trebui sa se produca in sfera sanatatii, a modului de gandire pozitiv legat de sanatate, bazat pe o alimentatie sanatoasa.
In general nu vad probleme serioase legate de sanatate, in general ai o anumita protectie- Venus in domiciliu, conjunct cu Soare si Marte. In schimb esti foarte preocupat de sanatatea ta, iar aceasta preocupare ar trebui mai degraba directionata catre a avea un stil de viata sanatos si nu spre ipohondrie. Nu spun neaparat ca suferi de ipohondrie, dar nu este exclus.
Sunt foarte curioasa ce meserie ai, pentru ca se spune ca atunci cand nu permitem unei laturi din noi sa se manifeste suferim. Poate ca menirea ta era sa lucrezi in domeniul sanatatii, al igienei, al terapiei sau psihoterapiei...Pluton in casa sanatatii vorbeste despre transformare prin regim de viata, de rezistenta, iar Uranus despre metode neobisnuite de vindecare.
Iti doresc numai bine!



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 5:52 pm 

Joined: Thu Nov 24, 2005 1:55 pm
Posts: 10
@Marta
Saru'mana pt interpretare Marta,ce fac eu acum are legatura cu calculatoarele iar pregatirea mea e tehnica.Simt insa ca nu e locul meu in domeniu asta.
Daca mai ai timp/chef :) spune-mi ceva despre relatiile sentimentale,erotice.Despre cariera spui ca ar trebui sa fie legata de sanatate,eu insa ma simt atras de arte,se vede asta pe harta ?
Psihologia,da imi place,pshilogia aplicata pe oameni nu cea studiata in scoli.Am stuidiat-o doar prin mine si prin oamenii pe care-i cunosc.
Mai spune-mi :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 8:53 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
alexb wrote:
@Marta
Saru'mana pt interpretare Marta,ce fac eu acum are legatura cu calculatoarele iar pregatirea mea e tehnica.Simt insa ca nu e locul meu in domeniu asta.
Daca mai ai timp/chef :) spune-mi ceva despre relatiile sentimentale,erotice.Despre cariera spui ca ar trebui sa fie legata de sanatate,eu insa ma simt atras de arte,se vede asta pe harta ?
Psihologia,da imi place,pshilogia aplicata pe oameni nu cea studiata in scoli.Am stuidiat-o doar prin mine si prin oamenii pe care-i cunosc.
Mai spune-mi :)


Relatiile sentimentale pot fi multe si nedurabile. Totul se schimba cand iti depasesti strictetea si o anumita rigiditate. Cred ca esti usor debusolant pentru o partenera, te aprinzi repede, pui mare pret pe dragostea fizica, dar la fel te stingi. Poate gresesc.
In ceea ce priveste artele, Venus in domiciliu conjunct cu Soarele sigur te face un mare iubitor de arta. Acum vad ca ai Mijlocul Cerului in Capricorn- seriozitate, munca grea, rabdare si prudenta. Daca ai fi ales ca si profesie arta, probabil ar fi fost sculptura.. In general esti bun la tot ce tine de analiza si meticulozitate.
Ai Luna in Scorpion in casa VI-a, la fel ca si mine. Da, si psihologia era buna 8) . Psihologia studiata in scoli se bazeaza tot pe cea aplicata pe oameni...



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sun Aug 08, 2010 10:59 am 

Joined: Thu Nov 24, 2005 1:55 pm
Posts: 10
Marta wrote:

Relatiile sentimentale pot fi multe si nedurabile. Totul se schimba cand iti depasesti strictetea si o anumita rigiditate. Cred ca esti usor debusolant pentru o partenera, te aprinzi repede, pui mare pret pe dragostea fizica, dar la fel te stingi. Poate gresesc.
Daca ai fi ales ca si profesie arta, probabil ar fi fost sculptura..


Nush ce sa zic,parca ma recunsoc un pic dar doar la nivel superficial,cand ma indragostesc pe bune e un pic altfel,dureaza,sunt acolo cu totul si parca incep s-o traiesc.Pe Ea.
Nu ma atrage sculptura,am manutele prea fine :)
Mersi frumos pt ajutor Marta.
Se mai ofera cineva ? :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Sun Aug 08, 2010 4:08 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Doar cateva cuvinte:
Vazand tema ta natala, as zice ca solutia problemelor tale este in mana lui Saturn , care pe tema ta nu prea are o pozitie confortabila. Din exil -Rac- si in casa III-mentalul concret, relatiile de fiecare zi cu cei apropiati tie- aspecteaza tensionat (careu) steliumul din balanta ( in primul rand Soarele-forta, vitalitatea- si pe celelalte doua planete personale :Venus (erotismul, simtul estetic) , guvernator de semn natal si ascendent, si Marte.
Dezechilibrul temei tale este pe axa relationarii Berbec/Balanta, iar acele energii concentrate sunt blocate prin interceptie.
Casa V, unde regasim toate instinctele noastre, inclusiv cele senzuale, cu repercursiunile ce pot veni in timp asupra vietii noastre, in bine sau rau,dupa cum le intelegem si le dam curs, se exprima prin Soare, care asa cum ziceam, este tensionat de relatia cu Saturn.
( Incearca sa analizezi natura relatiilor tale cu tatal).
Cum reusesti sa deblochezi aceasta axa a relationarii, depinde numai de tine. Solutiile sunt doar la tine. Simplu nu va fi, avand in vedere contextul astral actual ( amintesc numai tranzitul lui Saturn care este de ceva vreme pe casa a VIa din tema ta natala, iar din ultima parte a lui septembrie 2010, Saturn, de data asta in exaltare, va trece incet, incet, peste intreaga ta zestre natala, debutand destul de dur, cu tranzitarea lui Pluton), dar nici imposibil....
Asta am vrut sa completez, pe langa cele deja spuse.

Multa intelepciune si rabdare in intelegerea a ceea ce "ni se intampla"....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 7:45 am 

Joined: Thu Nov 24, 2005 1:55 pm
Posts: 10
Mihaela wrote:
Doar cateva cuvinte:
Vazand tema ta natala, as zice ca solutia problemelor tale este in mana lui Saturn , care pe tema ta nu prea are o pozitie confortabila. Din exil -Rac- si in casa III-mentalul concret, relatiile de fiecare zi cu cei apropiati tie- aspecteaza tensionat (careu) steliumul din balanta ( in primul rand Soarele-forta, vitalitatea- si pe celelalte doua planete personale :Venus (erotismul, simtul estetic) , guvernator de semn natal si ascendent, si Marte.
Dezechilibrul temei tale este pe axa relationarii Berbec/Balanta, iar acele energii concentrate sunt blocate prin interceptie.
Casa V, unde regasim toate instinctele noastre, inclusiv cele senzuale, cu repercursiunile ce pot veni in timp asupra vietii noastre, in bine sau rau,dupa cum le intelegem si le dam curs, se exprima prin Soare, care asa cum ziceam, este tensionat de relatia cu Saturn.
( Incearca sa analizezi natura relatiilor tale cu tatal).
Cum reusesti sa deblochezi aceasta axa a relationarii, depinde numai de tine. Solutiile sunt doar la tine. Simplu nu va fi, avand in vedere contextul astral actual ( amintesc numai tranzitul lui Saturn care este de ceva vreme pe casa a VIa din tema ta natala, iar din ultima parte a lui septembrie 2010, Saturn, de data asta in exaltare, va trece incet, incet, peste intreaga ta zestre natala, debutand destul de dur, cu tranzitarea lui Pluton), dar nici imposibil....
Asta am vrut sa completez, pe langa cele deja spuse.

Multa intelepciune si rabdare in intelegerea a ceea ce "ni se intampla"....


Mersi frumos MIhaela
Despre tata,ai mei s-u despartit cand aveam cativa ani.De ceva timp incerc sa vorbesc el,sau el cu mine dar ... nu il suport.Nici nu cred ca e un om suportabil.
Despre axa a relationarii sincer nu prea am priceput cum stau lucrurile.Ai folosit termeni prea tehnici pentru mine.Desi suntem pe un forum de astro nu pot sa spun ca sunt nici macar invatacel,deci daca ai putea sa-mi traduci ... :)
Ms.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Probleme de sanatate pentru nativ cu ascendent in Taur.
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 10:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
alexb wrote:
Despre axa a relationarii sincer nu prea am priceput cum stau lucrurile.

In astrologie, cele 12 semne zodiacale lucreaza pe directia a 6 axe (dupa semnele opuse, de fapt semne complementare).
Indiciile despre usurinta sau dificultatea cu care relationam le gasim pe axa Berbec ( eu) / Balanta ( celalalt). Dezechilibrul pe care spuneam ca l-am observat pe tema ta se refera exact la aceasta axa, prin locuirea Balantei de catre 5 planete, planete care nici nu se pot exprima in voie, fie din cauza interceptiei axei in cauza ( alt termen tehnic!) , fie din cauza aspectelor tensionate dinspre alte elemente ale temei....
alexb wrote:
Despre tata.... nu il suport.Nici nu cred ca e un om suportabil.

Banuiesc ca ai suferit mult, familia fiind dezbinata, dar nu sunt de acord ( ma scuzi!) cu ceea ce spui. Daca tu nu poti relationa cu un om, incearca intai sa vezi daca problema nu este la tine....
Cu Luna in Scorpion este destul de greu sa scapi de resentimente, dar merita efortul, crede-ma ! Incearca intai sa intelegi ce se intampla cu tatal tau. Intelegandu-l bine pe el, eu cred ca -ti vei explica o buna parte din lucrurile care ti se intampla tie.

Iti sugerez sa citesti o explicatie foarte sugestiva a ceea ce inseamna ascendentul natal, facuta cu ceva timp in urma de Gheorghita Coser:
" ascendentul vine cu ceea ce a colectat din bazinele hidrografice al mamei si al tatalui si, cand se intalnesc, cele doua volume se combina. Daca unul vine cu plante, celalalt aduce pesti si unindu-se formeaza un microclimat"...

Deci, daca studiezi bine intai "plantele" si "pestii", intelegi microclimatul....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group