It is currently Tue Mar 19, 2024 10:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: intrebare
PostPosted: Sat Oct 02, 2010 5:50 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
In legatura cu conjunctiile stranse sub orb de 1 grad sau 30 de minute depinde, indiferent de planetele implicate nu toate predispun spre oameni speciali?Eg.conjunctia luna jupiter,soare jupiter sau chiar soare NN.
Singura relevanta este Soare Mercur sau si celelalte au un rol special intr-o tema chiar indiferent de alte aspecte lor intr-o tema?Multumesc tuturor celor care au timp sa-mi raspunda.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sat Oct 02, 2010 6:59 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
aurora wrote:
In legatura cu conjunctiile stranse sub orb de 1 grad sau 30 de minute depinde, indiferent de planetele implicate nu toate predispun spre oameni speciali?

Aurora, parerea mea, spusa intr-o mare graba :) este aceea ca toti oamenii sunt speciali, dar nu toti in aceelasi sens, al binelui sau al raului, si nu toti in acelasi "domeniu" al vietii ăsteia.
aurora wrote:
...si celelalte au un rol special intr-o tema chiar indiferent de alte aspecte lor intr-o tema?

Intre elementele care alcatuiesc o tema natala, nu exista notiunea de "indiferent", in sensul actiunii de sine statatoare. Totul interactioneaza...vibratiile fiecarei planete se combina cu cele ale semnului in care se afla, cu cele ale planetei cu care realizeaza unghiul; una din cele doua planete poate fi in rezonanta deplina cu acel semn zodiacal, deci apta sa dea tot ce poate in sensul bun, pe cand partenera de unghi poate fi tensionata si apta sa dea si ea cat poate de mult, dar in sensul celalalt, mai putin bun. Si la fel de important este locul unde se petrece intalnirea si ce fel de priviri (aspecte) arunca spre ele "spectatorii", adica celelalte elemente ale temei, care in astrologie, nu sunt deloc simpli spectatori....si inca alte date ale problemei care nu trebuiesc deloc neglijate ( de expl. planetele aflate in conjunctia pe care o studiezi pot fi guvernator al temei sau al asc., sau regent karmic, sau etc, etc). :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sat Oct 02, 2010 8:33 pm 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Pe tema indicata de tine gasesc insa ceva ce este demn de toata atentia: conjunctia Soare/Mercur, foarte rar intalnita sub un orb mai mic de 30 minute. Este un aspect minunat, este semnul unor oameni speciali care au, cu siguranta, ceva de spus.
Mercur este intarit de ascendentul in Gemeni;faptul ca este in Capricorn, iar casa a VIII a este tot pe Capricorn, este semn ca persoana gandeste si comunica intr-un mod special; si cum este chiar in inima Soarelui ( ceea ce face speciala aceasta conjunctie), intre personalitatea si ideile creatoare ale lui se realizeaza un foarte bun echilibru.
Aceasta minunata conjunctie poate insa sa nu fie folosita corespunzator, chiar daca sansele pe care i le ofera sunt imense. Tocmai de aceea ma gandesc ca , acum, in primii ani de viata, nu trebuie uitat ca Luna natala este in Leu (Luna mai inseamna si "mama") si ca aceasta conjunctie Soare/Mercur este aspectata printr-un careu de Lilith interceptata pe o axa a relatiilor afective (casa a V a , analog Leu)....

Imi permit o mica divagatie, sper sa nu ma intelegi gresit ( am si eu un fiu ). Cred ca cel mai bine este sa ii arati fiului tau ca exista multe drumuri in viata, sa-i deschizi pe cat posibil, cat mai multe din ele, dar sa-l lasi pe el sa faca alegerea, chiar daca nu corespunde cu ceea ce ti-ai dori tu; alege pentru el, dupa cum simte el ca trebuie...
Daca-mi amintesc bine si nu gresesc prea tare, Saturn in casa a IIIa parca ar indica si faptul ca cel cu o asa pozitie poate face in viata alegeri sub influenta sufocanta a parintilor...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
este o mai veche interpretare de-a ta data mie ca raspuns la o intrebare anterioara.Atunci nu toti erau speciali.Multumesc oricum pentru raspuns.Raspunsul de mai sus se afla la topic-ul luna conjunctie saturn ansa unui evantai.Sincer de la tine m-am inspirat cand am pus aceasta intrebare.In legatura cu faptul ca toti oamenii sunt speciali inseamna ca nu am prea intalnit astfel de oameni in viata mea.Am intalnit invidiosi,barfitori,limitati,fara caracter,involuati pe plan spiritual si foarte putini cu deschidere spre orizonturi mai largi.Sa nu crezi ca-i judec si probabil ca am sa regret ca m-a luat gura pe dianinte scriind aceste lucruri.Poate de aceea am cautat refugiu pe acest site sau poate sunt prea idealista pentru lumea in care traim.Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sat Oct 02, 2010 10:16 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Aurora, iritarea pe care am simtit-o in tonul tau mi-a smuls un zambet...nu unul ironic, ci unul de intelegere fata de oamenii pe care , cateodata, ii simt nervosi pentru ca nu au obtinut ceea ce au vrut... Daca nu am mai continuat acea discutie, iti spun acum ( nu ca pe o justificare), ca au existat, cu siguranta, motive...

aurora wrote:
...este o mai veche interpretare de-a ta data mie ca raspuns la o intrebare anterioara.Atunci nu toti erau speciali.

Stiu ce ti-am spus atunci, si de niciunde nu rezulta ca doar unii oameni sunt speciali...atunci intrebai despre o anume conjunctie, raportata la o tema anume, iar acum ai intrebat la modul general. Raspunsul meu, cu caracter general, ar fi fost si atunci acelasi: fiecare om este special, unii in bine, altii in mai putin bine...

aurora wrote:
.. probabil ca am sa regret ca m-a luat gura pe dianinte scriind aceste lucruri.

In ce ma priveste, nu ai de ce sa regreti...A fost alegerea ta, iar ceea ce alegem sa facem fiecare din noi, ne apartine si ne defineste...
Prin ce ti-am raspuns putin mai devreme, eu am vrut sa-ti spun care sunt,in mare, pasii pentru a intelege mesajul unei conjunctii, asa, la modul general, precum ai intrebat....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sat Oct 02, 2010 11:17 pm 

Joined: Tue Sep 28, 2010 8:50 pm
Posts: 7
fetelor am vazut ca voi cunoasteti ceva din astrologie uitati-va va rog daca vreti 5 minute si la astrograma mea. datele le-am scris la subiectul astrograme propuse sau soloicitate ,ma intereseaza cel mai mult sa stiu daca voi avea copii si cand . da nu vreti inteleg


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 9:56 am 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Deja regret, Mihaela!nu eram iritata eram intr-o dilema.Studiez hartile natale ale unor cunoscuti de ceva vreme.Nu le-am spus niciodata prea multe,am incercat ,oricum rad si nu cred mare lucru.O fac in timpul liber si ca sa mai invat ceva.Am observat ca in general conjunctiile stranse pe care le-am enumerat mai sus exista in temele lor si sunt oameni de valoare, sigur ca si in alte contexte ale temei.
Cand m-am referit la oameni speciali m-am referit nu la oameni comuni cum ma consider eu.Ceea ce mi-ai spus referitor la fiul meu a fost cel mai frumos lucru pe care mi l-a spus cineva.Am avut o sarcina complicata,doctorii mi-au propus din prima sa avortez deoarece nu voi duce sarcina la capat si am pus in pericol viata copilului.am refuzat categoric, nu am tinut cont de nici o parere si copilul a fost OK.
De ce am facut-o?, nu pentru ca sunt asa de curajoasa ci pentru ca am avut un vis minunat inainte chiar de conceperea lui prin care mi s-a transmis sa merg inainte caci totul va fi Ok (visul a fost mai complex) dar vreau sa-l tin pentru mine, putini m-ar crede oricum chiar daca l-as dezvalui. In ceea ce priveste astrologia am descoperit-o dupa nasterea lui cand eram in concediu de maternitate,cand dormea,ma plictiseam si citeam tratate de astrologie.Am fost programata la cezariana in data de 29.12.2006.M-am imbolnavit subit febra 40 cu complicatii si medicul m-a reprogramat pe 4.01 a avut urgente si in 4 si in 5 si m-a tinut pana in data de 06.01.2007 cand am nascut fara nici o complicatie.Chistul enorm care putea sa torsioneze capul copilului a fost deasemenea eliminat.In adancul sufletului meu am simtit intotdeauna ca acest copil a venit cu un destin mai special,nu pentru ca e copilul meu si am vrut sa-i deslusesc in harta natala aptitudinile sau menirea.N-as vrea sa par subiectiva fiind vorba de fiul meu.Din pacate nimeni nu mi-a spus despre conjunctia Soare-Mercur-Vega in ce mod il va influenta si eu nu m-am descurcat sa-i descifrez harta.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 10:04 am 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Poti sa-mi spui motivele pentru care nu ai continuat discutia referitoare la fiul meu.M-ar ajuta foarte mult.Oricum am banuielile mele neconfirmate.
Atata timp cat Dumnezeu are cu fiecare dintre noi un plan..... Chiar daca aspiratiile mele pentru el ar fi altele, le accept cu seninatate.Aurora


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: intrebare
PostPosted: Mon Oct 04, 2010 7:24 am 

Joined: Thu Aug 14, 2008 11:57 am
Posts: 80
Faptul ca nu vrei sa continui discutia referitoare la tema propusa de mine ma duce cu gandul ca o fi ceva rau la mijloc si nu vrei sa ma sperii.Altfel...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group