It is currently Thu Mar 28, 2024 7:39 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 5:29 pm 

Joined: Fri Jul 14, 2006 3:26 pm
Posts: 9
Buna ziua,

Am citit un articol cum ca s-au schimbat zodiile. Eu stiam ca sunt Capricorn, nascuta in 3 ianuarie. Acum cica as fi sagetator. Poate cineva sa detalieze un pic acest aspect? e adevarat?

Multumesc,
Ruxandra


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 10:52 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Are legatura cu cea de-a treisprezecea zodie din cate am auzit.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 11:07 pm 

Joined: Fri Jul 14, 2006 3:26 pm
Posts: 9
si dupa cum am vazut cum sunt impartite zodiile, perioadele, modifica toate zodiile. cam confuz


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Sun Jan 23, 2011 5:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Stai linistita, Ruxandra, toata viata asta vei ramane capricon, cu o doisprezecime din tine sagetator, cu o alta doisprezecime scorpion, si tot asa, pana cand alcatuiesti intregul, adica cele 12 zodii.
Cand spui sub care zodie te-ai nascut, te raportezi la Zodiacul tropical, cel care este impartit in 12 zodii, incepand cu punctul vernal, adica momentul echinoctiului de primavara, cand Soarele se afla la gradul zero Berbec....Cea care se deplaseaza in timp, extrem de lent, in sens retrograd ( 50 sec arc de cerc/an), este pozitia acestui punct vernal ( echinoctiul de primavara), schimband la un moment dat constelatia (dupa peste 2000 de ani) .
Dar anul astrologic incepe la echinoctiul de primavara ( Soarele la gradul 0 Berbec) si se incheie cand Soarele revine in aceeasi pozitie, chiar daca punctul vernal s-a deplasat cu 50 secunde arc de cerc; tot el este reperul, iar cele 360 grade zodiacale tot 12 zodii delimiteaza.
Ramanem ceea am ales sa ne nastem, doar evolutia de-a lungul vietii de modifica....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Tue Jan 25, 2011 2:06 am 

Joined: Fri Jul 14, 2006 3:26 pm
Posts: 9
Buna Mihaela,

Multumesc pentru raspuns si de asemenea pentru raspunsul la intrebarea mea anterioara despre schimbarea astrogramei daca ne mutam pe alt continent. Ce iau eu din ce-ai scris tu este ca voi ramane toata viata influentata de configuratia stelelor din momentul nasterii si orice actiune voi face e scrisa acolo.

PS. in afara topicului ti-am vizitat blog-ul si voi incerca reteta de brocoli cu smantana :) Arata foarte bine!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Wed Jan 26, 2011 7:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ruxandra wrote:
Ce iau eu din ce-ai scris tu este ca voi ramane toata viata influentata de configuratia stelelor din momentul nasterii si orice actiune voi face e scrisa acolo.

Este o nuanta ceea ce spui...:)
Toata viata cultivam trasaturile ( defectele si calitatile) semnului zodiacal sub care ne nastem ( capricorn, in cazul tau). Bagajul karmic, potentialul acestei vieti, sunt indicate de tema natala. Insa cum folosim acel potentialul, cum intelegem si depasim provocarile acestei vieti, depinde de noi...Nu suntem niste condamnati ai sortii. Soarta o modelam, ii dam o forma, prin felul in care raspundem provocarilor vietii. Planetele in tranzit interactioneaza intre ele, isi combina energiile si toti suntem permanent sub influenta lor, dar fiecare dintre noi simte altfel vibratia astrala...si aici intervine din nou harta cerului din momentul nasterii, si nu numai.....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Thu Jan 27, 2011 4:44 am 

Joined: Fri Jul 14, 2006 3:26 pm
Posts: 9
Foarte frumos spus Mihaela..." nu suntem niste condamnati ai sortii". E incurajator caci uneori ma gandesc la ce atata zbatere daca cumva, undeva totul e deja aranjat si eu nu mai pot schimba nimic?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: s-au schimbat zodiile?
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 11:41 pm 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Zodiacul folosit in astrologia vestica este cel tropical (cel in care pozitiile de inceput ale zodiilor cardinale sunt date de solstitii si echinoctii,iar celelalte sunt date de impartirea in cate 3 segmente egale a sectoarelor/cadranelor din zodiac ce corespund anotimpurilor).
Confuziile apar pentru ca unii confunda zodiacul tropical cu cel sideral (pozitiile constelatiilor omonime cu zodiile).
Nu doar ca cele doua zodiace nu coincid,dar constalatiile si-au schimbat semnificativ pozitia fata de zodiacul tropical.
Din punctul de vedere al astrologiei,nu exista o a 13-a zodie,si nici nu poate sa existe,iar decalarea constelatiilor omonime cu zodiacul nu schimba semnificatiile zodiilor sau felul in care incadram soarele (de exemplu) in zodii.(repet,nu constelatii)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group