It is currently Tue Mar 19, 2024 11:55 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Alianţa Vestului
PostPosted: Sat Dec 08, 2018 6:59 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Hm! Tocmai ce am citit pe net despre înfiinţarea Alianţei Vestului (Timişoara, Cluj, Oradea şi Arad), act semnat astăzi, la ora 15, Timişoara.
Neinspirat moment, aş zice……Sau poate nu!
O temă cu un guvernator (Venus) super debilitat: exil, cadent, axă interceptată Taur Scorpion. Ceva imi spune că, acest super buşit guvernator, se va umili pentru a putea evolua “nativul”. Şi cam ce ar vrea să comunice Uranus care i se opune? Poate că acestui guvernator de ascendent îi lipseşte fix atitudinea uraniană.....
Banii proprii acestei aliante: un mercur peregrin, neaspectat. Ar fi de înţeles, gândindu-mă că d’aia s-a înfiinţat: că mizează pe banii altuia. Dar nici banii celuilalt nu dau semne ca ar veni prea simplu, chiar dacă jupiter este în domiciliu....cuadratura cu marte si neptun, de pe casa cui? a protectorilor, nu- i putin lucru. De unde isi ia aceast „ nativ” vitalitatea, lumina? Din casa VIII....
Care ar fi preţul, câştigul acestei alianţe? Un saturn (neaspectat) in casa IX....Cine locuieşte în casa X? NS şi Lilith....
Finalitatea? O Lună peregrină în casa VIII....

Astrologia poate spune multe, inclusiv nespusul......



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Alianţa Vestului
PostPosted: Mon Dec 10, 2018 7:52 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Este o alianță care nu dispune de putere proprie. Saturn nu este neaspectat, ar fi fost bine să fie așa, ci Jupiter are această calitate, care, pe casa a VII-a și în Săgetător (domiciliu) arată o alianță...lipsită de putere!
Ceea ce este îngrijorător vine din prezența Lunii negre pe casa demnității (1), axa interceptată Berbec-Balanță (2) care atrage, ca într-o cursă, opoziția Venus-Uranus (Venus direct pe Scorpion și Uranus retrograd pe Berbec), și răvășește sau, mai exact, ne arată că lucrurile sunt deja răvășite, tot ce ține de muncă, serviciu, demnitate, dar și din Coada Dragonului pe casa a X-a, semn că există un istoric în sensul acesta (o conspirație), unul nu prea bun, că Luna neagră nu stă acolo să păzească o ladă de cartofi.
De ce este Venus importantă? Pentru că este guvernatorul temei.
De ce este Luna neagră importantă? Pentru că este pe casa liderului, așa cum se vrea a fi aceasta structură.
De ce Jupiter neaspectat este important? Pentru că unul din scopurile acestei structuri este relația cu străinătatea și ar fi aici singurul aspect pozitiv, având în vedere că avem aici casele IX și X legate, dar și deficitare/sărăcite în putere (IX) ori compomise de intenții ascunse (X).
Este clar că această alianță vrea să arate un semn de putere, însă (1) această putere exterioară nu vine de la protagoniști și (2) fiecare se vede un fel de lider. Știm deja, vasul care are mai mulți căpitani se scufundă.
Se citește pe temă un entuziasm, însă el este mai mult declarativ. Să fim serioși. Cu casa II goală, succesul vine dacă niciunul dintre protagoniști nu urmărește un avantaj personal. Îi cunoaștem. Toți sunt niște...sfinți!
:)))))))

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Alianţa Vestului
PostPosted: Mon Dec 10, 2018 9:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Scuze! Sigur că axa Berbec-Balanţă este interceptată....Mă uitam la Venus, guvernatorul ascendentului, atât de debilitat, şi fiind chiar acolo, în marea casa a VI a, in Scorpion, am scris mecanic axa interceptată Taur- Scorpion.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Alianţa Vestului
PostPosted: Mon Dec 10, 2018 9:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mesajul este îngrijorător, nu că și-au propus ce spun că și-au propus, ci că realitatea astrală ne spune că adevărul celor spuse este mistificat ori deformat intenționat. Intențiile sunt altele, iar acestea nu sunt pentru prosperitate materială.
În fine, nu cred că vom afla prea curând despre marile lor dezamăgiri, dar vom afla despre o diminuare a acestui entuziasm. Nu știu ce să aleg: ori sunt marionete ale aceluiași sistem care prostea prin aliante ori sunt prea nostalgici. Mai lipsea (Doamne ferește) un Mercur retrograd pe temă, să-i vedem cum își declară dragostea eternă ori cum își pupă mâinile unii altora. De numai cateva zile îl avem direct, așa că au trecut razant și pe lângă acest penibil.
Nu cred că au sfătuitori buni, dar, în mod sigur, cei care-i consiliază nu sunt deloc interesați de această dinamică subtilă. Ei cred că ambalajul care are nume și funcție este totul.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Alianţa Vestului
PostPosted: Mon Dec 10, 2018 10:25 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
...Nu știu ce să aleg: ori sunt marionete ale aceluiași sistem care prostea prin aliante ori sunt prea nostalgici.

Aş zice marionete nostalgice.... :)

Da!! Astrologia poate „spune” inclusiv intenţiile nespuse...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Alianţa Vestului
PostPosted: Mon Dec 10, 2018 10:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Parcă e mai credibilă cealaltă variantă. Așa mi se pare mie, de păcătos ce sunt. Alții sunt de vină pentru ce nu au făcut și vor...în continuare. Toată lumea știe că proiectele de regiune nu sunt coordonate de primării. Dar "Untold" este în floare....
A cerut și primarul Iașiului să intre în horă, dar el nu știe că joacă în filmul: "Noi vrem egalitate, dar nu între căței"...
Cum va fi Alianța Vestului cu cel mai mare oraș din est? :))))))))))

Nu este normal ce fac ei. Poate, pe unii, îi păcălesc, dar nu-i pot păcăli chiar pe toți...
Scrie în stele....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Alianţa Vestului
PostPosted: Mon Dec 10, 2018 11:26 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
A cerut și primarul Iașiului să intre în horă, dar el nu știe că joacă în filmul: "Noi vrem egalitate, dar nu între căței"...
Cum va fi Alianța Vestului cu cel mai mare oraș din est? :))))))))))
...

Da, am citit...Trans Carpatica......



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group