It is currently Fri Mar 29, 2024 2:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: alegerea profesiei
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 4:25 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
am o rugaminte :) ..

fiul meu andreas incepe in septembrie ultimul an de scoala si trebuie sa se decida acum ce profesie alege.
in ultimul an, scolarii au la noi posibilitatea de a face 2 practici de 2 saptamini in domeniul dorit.
va rog frumos sa-i dati un sfat astrologic in care domeniu ar fi mai bine sa incerce.

andreas 19.01.1993 22:10 pm münchen-germania


va multumesc f. muuuuuult :)
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 6:55 pm 

Joined: Tue Sep 18, 2007 10:57 pm
Posts: 7
Draga Laura,

In sufletul lui baiatul tau stie deja ce profesie va urma. Daca vrei un sfat astrologic, atat cat ma pricep eu, meseriile legate de pesti si rac (mai izolate, nu in contact direct cu publicul) sunt mai potrivite.
Poate alege o cariera legata de religie, justitie, comunicare si relatii publice sau relatiile cu strainii (limbi straine, antropologie, chiar sociologie). Parerea mea este ca nu va alege o meserie in care sa aiba un sef pe care sa-l slugareasca.

Mai este timp destul si exista posibilitatea sa vada cum se lucreaza in mai multe locuri si sa vorbeasca cu oameni care au diverse meserii. De ce sa il limitezi la 2 saptamani? Fa-ti o lista cu meseriile despre care spune el ca l-ar tenta si aranjaza-i niste intalniri cu oameni cu aceste meserii.

Inca o data, in inima lui stie ce isi doreste.

Sa va fie bine!
Lisa


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Thu Jul 24, 2008 12:00 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc lisa..,

eu nu il limetz la 2 saptamini..ci scoala le da de 2 ori cite doua saptamini liber. numai in timpul ala poate fi practicant.
in aprilie a fost 2 saptamini intr-un hotel restaurant (mariott). unul din hobby-urile sale este gatitul.
dupa 2 saptamini mi-a spus ca este foarte frumos..ii place sa gateasca dar nu vrea sa-si cistige piine asa. este un stress enorm. in bucatarie angajati sint foarte stresati si din cauza asta au in general un vocabular urit.
eu cunosteam lucrul asta..si binenteles imi cunosc copilul, dar l-am incurajat sa incerce.
o patima a lui sint motocicletele. este in clubul de moto-cross pentru juniori si are motocicleta pentru raluiuri. le repara..le spalea le lustruieste :D
intrebarea ar fi daca ar avea talent ca mecanic ..technicean in domeniul asta...
studi superioare..limbi straine nu..a avut probleme de concentrate (ADHS) cu toata sirguinta,deficitul de atentie (conj.soare/mercur2°) la mentinut la o scoala medie unde este elev mediu pina bun.
ia fost destul de greu sa accepte asta, caci fratii lui(2) sint la un liceu de elita.
de aceia am acceptat (cu toata frica) si moto-cross si tot cu ce se simtea el bine. asa a gasit in el talente pe care fratii lui nu le au...si in felul lui poate straluci :D
asta la facut emotional destul de stabil si este un dulce de copil :D
nu vreau sa-i impun ce sa invete sau ce sa faca ..andreas mi-a cerut un sfat ..si eu va rog pe voi sa ma ajutati ...

cu bine laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Tue Jul 29, 2008 11:04 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:? chiar nimeni..?

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 5:01 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Buna Laura !
Sunt incepatoare si doar tu poti sa stii ce-i mai bine pt fiul tau.

Cu un Marte in C10 (chiar daca e retrograd) cred, ca poate fi un bun mecanic de motociclete. Marte in C10 indica, printre altele, inginerii .
Cu Venus in Pesti (exaltare) si in C6 poate incerca in domenii ca medicina, igiena, infirmerie, cresterea animalelor mici.
Cu Soarele in Capricorn si Ascendentul in Fecioara - daca suporta rutina :!: - poate incerca in contabilitate.

Daria


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 6:38 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc daria pentru propuneri.., :D

contabilitate ini nici un caz. conjunctia mercur si soare indica probleme de concentratie,
contabilitatea cere foarte multa concentratie, chiar pentru faptul ca este rutina.

la venus in casa 6 m-am gindit si eu :) ii place nespus de mult sa fie masat...
si imi face citeodata si mie citeodata masaj. si ma intreb de unde are atita putere.
asta ar indica mediul pysiotherapiei.

si totusi mc este in gemeni..ce ar dispune mai repede spre comert?

cu bine laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 7:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Laura,
este adevarat ca MC este in Gemeni, dar atunci cand ne gandim la profesie, ar trebui sa vedem ce planete locuiesc casele X si I si care este guvernatorul casei X. In casa X este marte slabit ( in cadere), in opozitie chiar cu guvernatorul casei X si in careu cu Jupiter, planeta din casa I pe care ziceam ca ar trebui sa o urmarim. Chiar daca Marte este in trigon cu Venus, alaturi este si Lilith!)..A.Constantinescu spunea ca atunci cand guv casei X este in casa IV copilul (baiatul) poate fi tentat de profesia tatalui..
Ne mai gandim putin ... :D



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 9:26 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela wrote:
A.Constantinescu spunea ca atunci cand guv casei X este in casa IV copilul (baiatul) poate fi tentat de profesia tatalui..
Ne mai gandim putin ... :D


...sau a mamei, casa IV este casa mamei... (stiu ca A. Constantinescu spune invers), dar 4 ramane casa mamei...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 12:40 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Cand am zis contabilitate, ma gandeam la contabilitatea primara sau ,,asistent`` al unui contabil.

Nu ma bazez pe nimic (e doar o senzatie personala) , dar cred ca in timp problemele cu concentrarea se vor ameliora.
Daria



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 4:03 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
va multumesc dragilor ca ma sustineti :D

mihaela..,

da m-am gindit si eu la asta. ma iritat si pe mine martele retrograd in rac.

intersanta teoria lui a. constantinescu (chiar daca cum spune gheorghita, casa 4 este casa mamei la baieti :D )..

si sa va spun ceva ..in cazul nostru se portiveste :o toti din familia tatalui -tata + fratii lui au lucrat in domeniul vehicolelor.-fie tinichigiu-fie automechanic-si toti au fost motociclisti :D

daria :D

sti ce inseamna sa indemni un flacau de 15 ani, care acuma exerseaza cum este sa fi un macho,la contabilitate :lol: cu toate ca dupa mine este o meserie de viitor..cel putin la noi (in cea mai birocrata tara din lume :lol: )

ce priveste deficitul de concentratie da sa imbunatatit foarte mult... :D

multumesc..si ne mai gindim :wink:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 6:40 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Laura,
recitindu-l pe A. Cotrobescu, iti pot spune ca dupa el, un MC in gemeni presupune munca pe mai multe planuri, adesea paralele, munca in stil propriu,pe cat posibil fara sfaturi.
Nu recomanda o meserie intr-un cadru monoton, plictisitor..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: alegerea profesiei
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 11:02 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc mihaela..,

si eu il vad pe andreas cu meserie in care sa poate lucra mai tirziu pe cont propiu.

pe cind avea andreas 5 ani am ascultat o discutie intre copii mei.
cel mai mare a intrebat ce vor sa fie cind vor fi mari. el voia pe atunci sa se faca biolog, caci ii placeau la nebunie pestii.
ala mic a spus advocat..si se uitau amindoi cu asteptare la asta mijlociu..
andreas a raspuns dupa o pauza mai indelungata cu o sclipire in ochi:
eu ma fac bogat!!
:wink:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group