It is currently Thu Mar 28, 2024 3:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: despre astrologia orara....
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 6:12 pm 

Joined: Thu Aug 16, 2007 3:48 pm
Posts: 20
As dori cateva lamuriri asupra astrologiei orare, daca se poate, si cum pot posta o asemenea harta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 6:32 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Tema orara se posteaza absolut la fel ca orice alta tema, ca-i natala, ca-i a sufletului, etc..imagine sa fie...Uite aici viewtopic.php?f=28&t=55 a explicat Gheorghita si cu desene, e usor de inteles!
Despre prima parte a intrebarii tale, ce sa zic? Mult prea evaziv pusa; despre astrologia orara sunt foarte multe de spus. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 8:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
TEMA NATALA

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 8:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Intrebarea suna cam asa: exista vreo sansa pentrru mine de a-mi gasi un om cu care sa-mi impart viata?
iata si tema orara

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 9:29 pm 

Joined: Thu Aug 16, 2007 3:48 pm
Posts: 20
Multumesc pentru hartile afisate...numai ca...nu stiu sa le interpretez :(


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sun Jul 27, 2008 11:27 am 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Dar la temele orare nu se foloseste sistemul de case Regiomontanus? Si inca ceva... In astrologia orara axele interceptate au aceeasi semnificatie ca in astrologia natala?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sun Jul 27, 2008 11:32 am 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Kastana, Asc temei orare este in primele trei grade ale Varsatorului ceea ce ar insemna ca intrebarea este pusa prea devreme.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sun Jul 27, 2008 5:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Diogene wrote:
Dar la temele orare nu se foloseste sistemul de case Regiomontanus?

Interesant ce spui, dar din ce cauza s-ar recomanda acest sistem de case pt tema orara? Este ca si Placidus un sistem de case inegale... din cate stiam, diferenta intre cele doua este doar aceea de marime a caselor.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Sun Jul 27, 2008 9:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Diogene wrote:
Dar la temele orare nu se foloseste sistemul de case Regiomontanus? Si inca ceva... In astrologia orara axele interceptate au aceeasi semnificatie ca in astrologia natala?
Dar la temele orare nu se foloseste sistemul de case Regiomontanus? Si inca ceva... In astrologia orara axele interceptate au aceeasi semnificatie ca in astrologia natala?


Nu, in astrologie orara se folosesc sistemele Placidus, Regiomontanus sau Koch, deci nu in mod exclusiv Regiomontanus. Stiu ca geniala scoala de astrologie orara romaneasca a sustinut asta... am cititi si eu pe site-ruile lor, dar este gresit. Daca vei consulta site-urile in engleza cu siguranta vei vedea ca astrologii de acolo acorda mai multa libertate utilizatorilor acestei ramuri, pentru ca pot veni in toate cazurile cu explicatii...

Diogene wrote:
Kastana, Asc temei orare este in primele trei grade ale Varsatorului ceea ce ar insemna ca intrebarea este pusa prea devreme.


Da, ai subliniat foarte bine. Aceasta este primul semn ca raspunsul se vrea a fi departe de cel care a intrebat.
Dar noi putem sa ne dam seama ce anume impune acest blocaj, evident daca nu vrem sa dam bir cu fugirii... :mrgreen:

In primul rand avem Uranus ca guv. ascendentului, ca semnificator, situat in casa I, in opozitie cu Marte in Fecioara: dorinte inhibate, restrictie, teama de a iubi, autoabandonare. Valorile impuse de Uranus in aceasta tema orara vor fi contradictorii. Pe de o parte in casa I aduce disponibilitate, resurse, sharm, un impuls senzorial puternic, dar orientata spre reglari de conturi in plan energetic. In Pesti el tulbura apa din joaca si descopera ca, fara sa vrea, a trezit un monstru. In felul acesta individul poate descoperi ca iubire este periculoasa si ca, prin asta, nu isi va pierde doar capul ci chiar pe sine. Aici apare prima contradicitie intre potentialul special de care dispune persoana care a intrebat pentru a-si solutiona problema si imposibilitatea de a folosi ceea ce are deja din cauza unor alegeri din trecut care tin de aceiasi sfera relatioala. De ce alegeri din trecut? Daca ne uitam mai bine pe tema observam ca Marte este pervertiti de Saturn care face cuadratura cu Lilith din X, iar mesajul este: timpul cu valorile sale trebuie sa apere imaginea sociala si demnitatea. Atunci cand Uranus vine si actioneaza, va intalni aceasta tendinta a planetelor din VII. Asta inseamna ca ea era instaurata deja. In X, alaturi de Lilith gasim Junon, din apropierea carora nu rezulta decat teama de prieteni, asociere.
Cu alte cuvinte, contextul in care lucreaza pe aceasta tema semnificatorul este una de conflict. In calitate de sfatuitor, astrologul trebue sa recomanda interlocutorului sa-si revizuiasca aceste ganduri si sa-si acorde dreptul de a trai fara teama de esec.
Cu toate acestea interlocurorul va dori sa stie daca efortul de a se despati de gandurile si temerile sale are sorti de izbanda. Vrea sa stie daca are sanse sau nu, dincolo de aceast blocaj astral, karmic sau social.
In cazul acesta trebuie sa continuam analiza cu identificarea semnificatorului intrebarii.
Intrebarea suna in felul urmator: "vreo sansa pentrru mine de a-mi gasi un om cu care sa-mi impart viata?". Persoana nu pune problema de dragoste, flist, complementaritate sau atractie, ci doar de convietuire in conditii armonioase si aici trebuie sa luam in calcul si casatoria, ca modalitate de convietuire, ca modalitate de a imparti viata cu cineva.
In cazul acesta casa VII este cea mai in masura sa furnizeze astfel de raspunsuri. Acolo gasim casatoria, asocierile si parteneriatele si tot acolo, acum, gasim Soarele si Venus in Leu, alaturi de Saturn si Marte in Fecioara. Soarele ca guvernator al acestei case devine in mod automat semnificatorul intrebarii, iar Venus asistentul sau.
Luna este cosemnificatorul si aspectele pe care le va face cand iese din Taur, unde se afla pe tema, indica solutia.
Soarele in Leu pe casa VII, alaturi de Venus si cei doi malefici, aduce sentimente intense, vulcanice, dorinta de a face acum ceea ce nu a putut face niciodata, dar si teama de esec, limitare, dezamagire, asociere cu persoane de conditie inferioara.
Daca semnificatorul intrebarii (Soarele), prin schimbul energetic special cu Saturn si Marte din aceiasi casa, duc spre astfel de ganduri, este clar ca subiectul detine un model negativ la care se raporteaza si prin care toate trairile sale sunt raportate pentru a fi anulate sau canalizate gresite. Luna ne ofera solutia. Ea se afla in casa III care este legasta cu IV si care sunt guvernate de Venus, asistentul semnificatorului intrebarii din casa VII, care acum trece peste NS al temei. Trecutul este incarcat de un exemplu negativ si care este in realitate obstacolul peste care nu poate trece subiectul. Gandindu-ma ca este casa IV implicata, dar si Soarele - esenta vietii - inclin sa cred ca mama ca singur sprijin a devenit in timp un exemplu pe care nu vrea sa-l urmeze in aceasta latura, a reconstructiei vietii de familie. Pe de alta parte Venus de pe NS indica un destin tragic al femeilor din familia ei, care poarta cu ele o karma afectiva intensa si dureroasa.
Fiind nativ Pesti (Uranus semnificatorul in Pesti) si cu ascendentul in Leu (Soarele guvernatorul intrebarii), cu Venus in Varsator in VI conjunct cu ascendentul temei orare, indraznesc sa spun ca explicatiile oferite mai sus se sustin si ca Pluton in tema natala ca guv. IV (mama), devine in tema orara guv. X (tatal), adica a avut parte sa vada cu proprii ochi cum viata ii schimba pe oamenii si cum fiecare isi atribuie, fara sa vrea, alt rol, sau rolul celuilalt cu care convietuieste sau a convietuit, doar pentru a reusi, a invinge.
Subiectul se teme de aceatsa reeditare si, prin urmare, tema orara considera ca intrebarea nu are raspuns pentru ca structura sa energetica, destinul si conjunctura sociala actuala nu indeplinesc conditiile necesare.
Sfatul este cel legat de revizuire, iar rugamintea este ca dupa aceasta revizuire sa revina asupra aceste probleme pentru ca la iesire din semn Luna va face doua sextile cu ambii semnificatori si exista sanse chiar bune pentru a reusi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 12:08 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Gheorghita, am observat ca folosesti si planetele impersonale in astrologia orara. Pe cand eram la inceput le foloseam si eu si observasem ca semnificatia acestora nu este deloc intamplatoare. Intre timp am urmat turma si nu le-am mai luat in calcul, dar o tin din nou seama de ele.
Am o nelamurire- stiu ca o intrebare asupra unui eveniment se pune o singura data. Ce se intampla insa daca o persoana a pus o intrebare, si apeland la un astrolog fara ca acesta sa stie acest lucru, ridica si el tema orara asupra aceluiasi subiect? Are a doua tema vreo semnificatie? Mersi.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 12:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asa cum este si de asteptat consecintele karmice ale unei minciuni le va suporta cel care minte, deci cel care cauta sa pacaleasca intreband pe alta persoana acelasi lucru, in speranta ca va afla altceva.
Da, un astrolog poate fi pacalit usor in aceasta directie, daca mintea lui nu este deschisa si daca lucreaza doar organic. Daca este un intuitiv raspunsul sau ar trebui sa fie acelasi ca prima data, in situatia in care persona nu schimba nimic in viata sa.
Acest gen de schimbari sunt delicate. Nu trebuie sa renunti la profesie si sa dai banii saracilor, nu trebuie sa-ti arunci hainele si bijuteriile peste pod, ci sa gandesti altfel... sau macar sa cauti un mod de a-ti reconsidera pozitia fata de sine. Pe aceasta planeta nu vine nimeni in vacanta, toti suntem implicati intr-o munca, intr-un plan, misiune. Sa te departezi de tine incercand sa pacalesti destinul ca esti fericit si implinit este ca si cum ai baga un aspirator in priza si te astepti sa vorbeasca.
Este absolut fireasca intrebarea ta si cu singuranta i-a framantat si pe altii... Nu este interzis sa intrebi a doua oara, doar ca urmatoarele informatii pe care le obtii, fara a schimba ceva, asa cum prima recomandare a facut, sunt raspunsuri auxiliare si chiar asa trebuie privite. In caz contrar semnificatorul se va minti pe sine si doar el va suferi.

Marta wrote:
Gheorghita, am observat ca folosesti si planetele impersonale in astrologia orara


Da, sigur ca le folosesc! Stiu ca metoda veche spune sa folosesti doar cele 7 planete traditionale. Nu vrea sa sfidez si sa neg nimic, doar le folosesc pentru ca raspunsurile lor sunt reale si corecte.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 1:07 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
coser wrote:
Nu, in astrologie orara se folosesc sistemele Placidus, Regiomontanus sau Koch, deci nu in mod exclusiv Regiomontanus. Stiu ca geniala scoala de astrologie orara romaneasca a sustinut asta... am cititi si eu pe site-ruile lor, dar este gresit. Daca vei consulta site-urile in engleza cu siguranta vei vedea ca astrologii de acolo acorda mai multa libertate utilizatorilor acestei ramuri, pentru ca pot veni in toate cazurile cu explicatii...


Merci frumos!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: despre astrologia orara....
PostPosted: Thu Aug 07, 2008 3:01 pm 

Joined: Thu Aug 16, 2007 3:48 pm
Posts: 20
Scuze pt ca revin atat de tarziu asupra acestui subiect.L-am citit de "n+1" ori in speranta ca nu voi da interpretari gresite celor scrise.
D-le Coser,analiza dvs este extraordinara...in randurile dvs m-am regasit perfect.
Sa o luam de la capat (daca imi permiteti):"dorinte inhibate, teama de a iubi"...am fost dominata de ele de la varsta de 22 ani din cauza unei alegeri gresite care mi-a marcat viata, si de atunci nu am facut altceva decat sa fiu o"single mother" si 'om al muncii" reconstruindu-mi o alta imagine sociala si sa-mi apar demnitatea.
Imi doresc enorm sa fac "ceea ce nu am putut face niciodata"...nu fug de oameni, si cred ca sunt capabila sa imi infrang teama de esec, numai ca nu am avut niciodata ocazia sa verific.....da cred ca de vina sunt "structura energetica, destinul si conjunctura sociala actuala"
In ceea ce priveste casa IV....acolo inca mai sunt modelele mele negative: ambii parinti, de la care nu am invatat niciodata ce inseamna AFECTIUNEA...."vad cu proprii mei ochi cum viata ii schimba pe oameni:[/color...din gospodarii satului in ultimii 5 ani au devenit sclavii alcoolulului, iar eu privesc neputincioasa degradarea lor ca oameni si distrugerea a ce au reusit sa construiasca in 50 ani de casnicie..
Sa inteleg ca intrebarea mea nu are raspuns...este necesara acea "revizuire asupra problemei"...dar...nu stiu daca se mai poate pune o data sau...sa renunt si sa-mi caut alt scop, sa dau vietii mele un alt sens...fara existenta "acelui om cu care sa-mi impart viata".
Ce sa inteleg ca se poate intampla la iesirea lunii din semn[color=#FF0000]?..."sanse chiar bune pentru a reusi"
?

Va multumesc din nou d-le Coser si celorlalti participanti in topicul de schis de mine, multumesc pentru timpul acordat,astept cu deosebit interes opiniile, chiar si sfaturile dvs.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group