It is currently Thu Mar 28, 2024 9:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Intrebare
PostPosted: Wed Aug 06, 2008 10:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 30, 2008 10:29 pm
Posts: 9
Buna!
A mai experimentat cineva Pluton natal cuadratura Pluton tranzit? (Este, cred, cazul generatiilor '72-'73)
In cazul meu, exista in astrograma natala o opozitie <1gr. intre Soare XII si Pluton VIII. De prin noiembrie 2007, Pluton tranziteaza VIII, si face (si va mai face, prin retrogradare) cuadraturi, simultan, si cu Soare si cu Pluton natale. Toata treaba dureaza pana prin 2010.
La ce mai predispune acest tranzit, in afara de gandul indreptat foarte usor si firesc catre sfarsit?
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Thu Aug 07, 2008 12:06 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu sunt in faza de inceput al orbului de 8 grade a cuadraturii Pluton in Tranzit - Pluton natal.
Cuadratura Pluton tranzit - Pluton natal nu este un aspect atat de rau decat daca pana acum am fost alimentati de ganduri negative, dezordonate, de autodistrugere, de autoconsum, autodevorare. Acest aspect aduce o noua motivatie, o noua deschidere un nou mod de raportare la ceea ce am reusit sa construim pana acum. Nu insemana moarte, tristete sau deznadejde, ci mai curand dezamagiri intense, momente false de constientizare care sa caleasca fiinta si sa o indrepte spre ceea ce are de facut in aceasta viata. Depasirea acestei dezamagiri este dificila si necesita un mare efort.
Generatia de care spui tu isi vede salvarea prin atasarea de celalalt, prin procreere, acumulare, asociere sau afiliere. De aceea prieteniile false, declaratiile de sustinere sau aliniere la standarde imposibil de acceptata alta data leaga ceea ce se intampla acum de ani '70 - '75.
Pluton in Balanta aduce dezechilibru pentru preschimbarea ideea de grup in vederea recladirii unei noi ordini.
Dar nu aceasta cuadratura este practic inceputul acestei noi reconfigurari, ci sextilul pe care Pluton in perioada '96-'98 l-a construit cu aceasta generatie. Atunci a fost inceputul, atunci i-a incantat pe acestia prima data ideea de a construi o noua ordine sau de a o distruge pur si simplu pe aceasta fara pic de resentiment. Raceala si teama sunt reunite intr-o prietenie malefica pentru ceea ce avem deja.
Pluton insa este marele absent. El este complet detasat de consecintele modificarilor pe care le determina pentru ca este promotorul Vointei Divine. El anunta transformarea larvei in cocon si apoi a coconului in fluture. Durerea acesti metoamorfoze va fi cu atat mai mare cu cat ne vom lega mai tare de trecut. Prin Pluton nu-ti anulezi calea pe care ai ales sa mergi, ci ti-o implinesti pentru ca nu va exista nimic real care sa-ti stea in cale. In felul acesta devenim fauritorii propriului destin si nu consumatorii in perpetuum mobile a propriilor cauze-efecte.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Thu Aug 07, 2008 1:29 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 30, 2008 10:29 pm
Posts: 9
Multumesc pentru promptitudine.

Eu sunt in faza de inceput al orbului de 8 grade a cuadraturii Pluton in Tranzit - Pluton natal.
Iti doresc "tranzit usor", desi la cat de mult dureaza... Cred ca prin 2010 o sa privesc in urma si nu o sa ma mai recunosc :shock:

Cuadratura Pluton tranzit - Pluton natal nu este un aspect atat de rau decat daca pana acum am fost alimentati de ganduri negative, dezordonate, de autodistrugere, de autoconsum, autodevorare. Acest aspect aduce o noua motivatie, o noua deschidere un nou mod de raportare la ceea ce am reusit sa construim pana acum. Nu insemana moarte, tristete sau deznadejde, ci mai curand dezamagiri intense, momente false de constientizare care sa caleasca fiinta si sa o indrepte spre ceea ce are de facut in aceasta viata. Depasirea acestei dezamagiri este dificila si necesita un mare efort.
M-am uitat mai atent pe tranzite: a inceput cu un intermezzo - Soare natal cuadratura Pluton tranzit in febr.-iunie 2006, dec.2006 revine cuadr. cu Soare natal si din febr.2007 se adauga si cea cu Pluton natal; si de atunci o tin asa...
E posibil ca predispozitia de care vorbeam sa fie alimentata si de alte aspecte, mai ales de opozitia Soare-Pluton natala... Dar ai dreptate, uneori e dificil sa rezisti.

Generatia de care spui tu isi vede salvarea prin atasarea de celalalt, prin procreere, acumulare, asociere sau afiliere. De aceea prieteniile false, declaratiile de sustinere sau aliniere la standarde imposibil de acceptata alta data leaga ceea ce se intampla acum de ani '70 - '75.
Pluton in Balanta aduce dezechilibru pentru preschimbarea ideea de grup in vederea recladirii unei noi ordini.

De asta ma interesa efectul acestui tranzit mai ales prin case - la nivel individual si ca experienta personala, in completare la insemnatatea lui ca semn de generatie.

Dar nu aceasta cuadratura este practic inceputul acestei noi reconfigurari, ci sextilul pe care Pluton in perioada '96-'98 l-a construit cu aceasta generatie. Atunci a fost inceputul, atunci i-a incantat pe acestia prima data ideea de a construi o noua ordine sau de a o distruge pur si simplu pe aceasta fara pic de resentiment. Raceala si teama sunt reunite intr-o prietenie malefica pentru ceea ce avem deja.
Iarasi la nivel individual, poate insemna, in VI, o traire duala in ceea ce priveste apartenenta la un grup: integrare si detasare totodata?

Pluton insa este marele absent. El este complet detasat de consecintele modificarilor pe care le determina pentru ca este promotorul Vointei Divine. El anunta transformarea larvei in cocon si apoi a coconului in fluture. Durerea acesti metoamorfoze va fi cu atat mai mare cu cat ne vom lega mai tare de trecut. Prin Pluton nu-ti anulezi calea pe care ai ales sa mergi, ci ti-o implinesti pentru ca nu va exista nimic real care sa-ti stea in cale. In felul acesta devenim fauritorii propriului destin si nu consumatorii in perpetuum mobile a propriilor cauze-efecte.
Pluton insa este marele absent. :shock: Nu inteleg, adica nu reusesc sa transpun "in mic" actiunea lui in VIII, VI si XII. In revolutia solara e in I anual, cj. cu Iuno anual, op. cu Marte anual si in sextil, respectiv trigon cu nodurile anuale.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Thu Aug 07, 2008 8:30 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
olguta wrote:
Pluton insa este marele absent. :shock: Nu inteleg, adica nu reusesc sa transpun "in mic" actiunea lui in VIII, VI si XII. In revolutia solara e in I anual, cj. cu Iuno anual, op. cu Marte anual si in sextil, respectiv trigon cu nodurile anuale.


Se manifesta prin planetele cu care ridica aspecte si prin guvernatorii caselor in asa fel incat vei pune problema pe seama acestor planete, nu pe seama lui Pluton. El va da plantelor si aspectelor valente abisale, neexplorate pana atunci. De regula nu se leaga de aspecte cotidiene evidente, ci de ceea ce este dincolo de realitate inconjuratoare. Daca planetele iti indica boala, atunci Pluton va avea un mesaj de genul "refacerea organului prin purificare de toxine". In unele cazuri purificarea nu poate avea loc asa repede cum vrea Pluton si pot aparea tot felul de situatii nefericite, iar pe horoscop vei vedea, in cele mai multe din cazuri, ca afectiunea este legate de planetele implicate in aspecte cu Pluton sau guvernatori ale semnului sau casei tranzitate.
Ceea ce este sigur la Pluton este ca dupa furtuna chiar te simti renascut si diferit de cum erai, chiar te vezi un om multumit ca ai progresat si nu ai batut pasul pe loc cu consum si pierderi de vitalitate.
Desi Pluton este atribuit Scorpionului ca relatie de guvernare, eu cred, din motivele indicate mai sus, si asta am mai spus-o de cateva ori, ca Pluton trebuie sa fie planeta fara zodie. Este prea detasat si distant de tot ceea ce are amprenta personala in corelatie cu o zodie, pentru a i se atribui o zodie tutelara.

Dupa aspectele pe care le-ai indicat in tema ta, prin punctul lui Pluto de vedere, este liniste. Se opune lui Marte si asta iti aduce dezamagiri, impulsuri de agresivitate, reactii necontrolate. Iti ceri drepturile, vrei sa fii ascultata, observata, vrei sa ai o amprenta personala si nu suporti anonimatul. Cu toate acestea evenimentele nu ies de sub control. Pluton iti da ceea ce ceri. Conditia sa esentiala este sa nu muti dorinta, solicitare, nevoia de ajutor, pe orgoliul care pretinde ca, daca a primit, atunci toate acestea i se cuvin vesnic. Aceasta atitudine este sanctonata imediat de Pluton si brusc ramai fara ceea ce credeai ca-ti apartine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Thu Aug 07, 2008 7:08 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 30, 2008 10:29 pm
Posts: 9
Incep sa inteleg. Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 12:45 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
coser wrote:

Ceea ce este sigur la Pluton este ca dupa furtuna chiar te simti renascut si diferit de cum erai, chiar te vezi un om multumit ca ai progresat si nu ai batut pasul pe loc cu consum si pierderi de vitalitate.



Foarte adevarat.
Acea perioada afost cea mai VIE din viata mea,pana acum,cea mai profund transformatoare,f. dureroasa uneori,alteori f.minunata,dar fara intoarcere ,si cea mai minunata.
Fraza care-mi revenea in minte atunci, era: daca as fi trait toata viata fara sa cunosc o asemenea perioada,as fi trait degeaba.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 1:25 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
aries wrote:
daca as fi trait toata viata fara sa cunosc o asemenea perioada,as fi trait degeaba.



Da, este reprezentativ ceea ce spui.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 8:35 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
daca un pluto in tranzit cuadrat pluto natal aduce framantari, transformari dureroase si radicale, ce se intampla in cazul unui trigon? oare vom avea de-a face cu o transformare fortata, dar benefica si mai usor de suportat?



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 1:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ari_ko wrote:
oare vom avea de-a face cu o transformare fortata, dar benefica si mai usor de suportat?

Suport de ceva vreme un asa tranzit, si este si peste Ascendent :D ....pot sa-ti spun ca rascoleste totul, nu iarta nimic!! sigur omoara ceva in tine, dar reinvie altceva!! obliga la transformare si nu e deloc usor, insa pot sa spun ca este benefic ...trebuie timp si rabdare (este ceea ce simt eu de la acest tranzit) este suportabil, dar nu trebuie scapat din vedere ca e totusi vorba de Pluton...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 1:17 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
ai un ascendent in capricorn si pluto in fecioara?



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 1:21 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ari_ko wrote:
ai un ascendent in capricorn si pluto in fecioara?

Asc 28gr 36min Sagetator :D



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 2:11 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
pai eu vb de un trigon intre cele doua, iar tu traiesti acum un mom de cuadratura .....



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Intrebare
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 2:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ari_ko wrote:
.. tu traiesti acum un mom de cuadratura .....


nu..cuadratura a fost cu multi ani in urma (96-97!! intr-adevar, au fost destul de multe dezamagiri atunci..parca a fost mai greu decat acum, sau poate eu nu eram deloc pregatita pentru ce urma sa vina..). Intre timp Pluton a tranzitat Asc care este pe final se Sagetator, a ajuns pana la gr 1 Capricorn si apoi a inceput miscarea retro in 2 aprilie 2008, iar Pluton natal este la gr 3 Feciara, deci numai 2 grade ii trebuiau pt a fi trigon la grad perfect.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group