It is currently Thu Mar 28, 2024 2:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 11:25 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
neptun este in tranzit peste casa mea a 9(in varsator) si face cuadrat cu neptunul meu in scorpion (in casa 6.)
traiesc intr-o faza de trezire spirituala. ma preocupa multe lucruri pentru care pina acum nu am avut timp sau pentru care nu am fost destul de pregatita ?. simt o sete nespusa de cunoastere.

ce aduce acest tranzit...si cum l-ati trait voi?

cu bine
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 11:38 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
noi l-am trait fooooarte bine :)



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 12:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Tranzitul actual al lui Neptun, si retrograd si mereu aproape de Chiron si Nodul Nord, cred ca ne ajuta sa ne aflam trecutul, sa ni-l intelegem.
Ne rascoleste destul de mult,chiar si atunci cand nu este vorba de cuadratura cu pozitia natala (daca pe tema natala este si in Scorpion, si in conjunctie cu Luna, cum e la mine , de exemplu, iti imaginezi.. :))



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 4:59 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Laura wrote:
traiesc intr-o faza de trezire spirituala.



Da, Neptun indreapta atentia spre alte sfera, dar sa nu uitam ca este Neptun si umbra lui este iluzia. Putem vorbi aici de doua faze ale aspectului:
1. prima, cea benefica, pe care o indici si tu, apare atunci cand Neptun in tranzit este direct atunci cand realizeaza aspectul cu cel natal;
2. a doua, malefica, atunci cand Neptun in tranzit este retrograd atunci cand realizeaz aspectul cu cel natal.

Ceea ce ai spus tu se incadreaza la prima, ceea ce ti-a spus Mihaela s-a incadrat la a doua.
In general, cuadratura intre o planeta in tranzit si una natala este ca un dus rece si reaminteste individului mesajul pe care aceasta planeta il are in tema si, de-a lungul vietii, din diferite motive, el a fost uitat.
Minciuna, perfidia, indiferenta, defaimarea, sperantele false, autoinvinuirea sau autoindulgenta, delasarea sau disperarea, pot lovi puternic un individ care si-a uitat mesajul planetei.
Oricum, oricat de bun este aspectul, Neptun, cu raceala sa specifica, il incearca pe individ pe calea credintei, a increderii in sine, oameni, cale, viata, Dumnezeu si vrea sa il pacaleasca intai, pentru ca atunci cand descopera adevarul, sa fie convins de el.
Aduce, daca vrei, o cautare, o explorare, o acuta nevoia de a afla adevarul, iar indicatorul ca ai deviat de la cale este resemnarea intr-o multumire superficiala, intr-o autosatisfactie care te duce inevitabil la disperare, dar iti va oferi iluzia linistii pana cand va ucide si ultima dorita de actiune.
Neptun este planeta lui "stiu, dar nu stiu ce stiu"...
Iti dai seama cat de complex este mecanismul pe care il predispune...

Descoperirea mesajul sau este inaltator si el aduce glorie si iluminare, stralucire si cunoastere. Hm, este greu sa atingi acest stadiu pentru ca tot ce atinge Neptun, schimba, inverseaza, pune vraja peste tot si tu trebuie, din nimic, sa il deconspiri.
Nu este usor si nici simplu, dar este fascinant si... necesar!
Cine nu trece etapa lui Neptun, devin un bogat inchis intr-o colivie care desi are tot ceea ce-i poate usura viata, nu-si poate depasi cadrul ingust al penitentei sale pentru a se bucura.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 8:59 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
mihaela
Quote:
Tranzitul actual al lui Neptun, si retrograd si mereu aproape de Chiron si Nodul Nord, cred ca ne ajuta sa ne aflam trecutul, sa ni-l intelegem.


la mine aceasta gasca :) trece chiar peste venus si fac o conjunctie perfecta cu ea.
eu am impresia ca dau o perdea la o parte. nu este nimic nou cea ce simt acum...doar o amintire din trecut.

si eu am neptun retrograd in scorpion c6. adica neptun in tranzit c9 retrograd face un cuadrat cu neptunul retrograd din harta natala.

coser
Quote:
Neptun este planeta lui "stiu, dar nu stiu ce stiu"...

nici nu pot verbaliza cea ce stiu..este un sentiment ..o emotie

coser
Quote:
Descoperirea mesajul sau este inaltator si el aduce glorie si iluminare, stralucire si cunoastere. Hm, este greu sa atingi acest stadiu pentru ca tot ce atinge Neptun, schimba, inverseaza, pune vraja peste tot si tu trebuie, din nimic, sa il deconspiri.
Nu este usor si nici simplu, dar este fascinant si... necesar!


cred ca doar cu timpul vom vom putea face diferenta, ce este adevar si ce este iluzie.
cu bine laura :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 9:13 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am ca si tine Neptun retrograd in Scorpion in casa a VI-a (la mine este si conjunct cu Luna si din fericire conjunctia este bine aspectata), insa Neptun in tranzit se afla in casa X-a. Tot ceea ce mi se intampla de o buna bucata de timp pe plan profesional are darul sa ma bulverseze. Nu ma mai mir de nimic si deja am inceput sa ma obisnuiesc ca dupa entuziasm sa apara dezamagirea.
Cu Neptun nu este de joaca, trebuie sa te freci bine la ochi pentru a te dezmetici inainte de a trage vreo concluzie si mai ales inainte de a lua vreo hotarare... sa faci eforturi sa devi mai pragmatica si mai rationala decat de obicei. Exista pericolul de autoamagire dar si de a suferi pagube.. Iluziile la tine pot veni si de la drum lung, ai mare grija.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Fri Aug 08, 2008 10:50 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
multumesc marta..,

voi fi cu ochii in patru. oricum stiu ca nu este momentul pentru a lua decizi....

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: neptun cuadrat neptun
PostPosted: Thu Aug 14, 2008 2:55 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Si eu am neptun conjuct cu luna in casa 3 in Sagetator. Conjuctie care face un careu un T cu Jupiter pe de o parte (in casa 6) si cu Soarele si Mercur pe de alta parte(in 11 si 12). Tot o data conjuctia este in trigon cu Venus in 11 si cu Pluton in 1.
Cred ca aceasta combinatie aduce multa ceata......in viata de zi cu zi.
Ce parere aveti?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group