It is currently Thu Mar 28, 2024 2:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Thu Aug 14, 2008 10:02 pm 

Joined: Wed Aug 13, 2008 2:18 am
Posts: 7
Buna!
De ceva timp sunt foarte interesata de astrologie dar, din pacate, am doar niste notiuni elementare si o groaza de nelamuriri.
Iata cateva dintre ele:
Ce profesie (ca vocatie) mi s-ar potrivi?Am descoperit recent (anul trecut) ca imi place sa scriu poezii, articole pe diverse subiecte s.a. De asemenea, sunt atrasa de moda, design interior si tot ce tine de estetica si arta.Avand in vedere ca in anii de studiu aveam oroare de comentarii, compuneri, scrisori etc e destul de ciudat..Intr-adevar am Soarele, Pluto, Mercur Rx(toate trei in balanta) si Uranus in scorpion in casa a III-a dar am si Venus in leu in casa I care e guvernatorul casei a X-a(taur) si a III-a(balanta),Luna in gemeni, Marte in gemeni (ambele in casa a XI-a.) iar casa a II-a este in fecioara si nu are planete.Am citit undeva ca Saturn determina profesia iar la mine Saturn e in leu in casa a XII-a (?!) si guverneaza casa a VI-a. Deci sunt in ceata....
M-ar interesa o foarte scurta interpretare despre a doua casatorie . Stiu ca pentru a doua casatorie se interpreteaza casa a IX-a si...atat. In casa a IX-a am Jupiter si Kiron in berbec iar Marte(guv. casei IX) este in casa a XI-a in gemeni si face sextil cu Jupiter. Nu prea stiu sa interpretez, plus ca sunt si un pic subiectiva...
Alta dilema ar fi daca exista posibilitatea de a avea copii. Nu am copii din prima casatorie (nu am dorit atunci) dar sper sa am la un moment dat.Problema este ca am Saturn in leu in casa XII iar casa V in sagetator este goala :(
As mai vrea sa stiu daca am sanse de stabilire in strainatate .Stiu ca il am pe Jupiter si pe Kiron in casa a IX-a dar nu cred ca este numai asta relevant...
Mai am de descifrat un aspect nefast din astrograma natala:Saturn(casa a XII-a) careu Uranus (casa a III-a). Ce am citit eu: pericol de accidente mortale sau in zona picioarelor, adica sa ajung in scaun cu rotile...Am si Lilith in pesti in casa a VIII-a care inseamna tot pericol de accidentari la picioare plus ca am si Neptun in casa a IV-a despre care am citit o interpretare de genul: o sa mor singura intr-un cadru institutionalizat (azil, spital etc..)
M-am uitat pe astro.com la R.S.(stiu sigur ca voi fi in Bucuresti de ziua mea) si am observat ca harta cu R.S. este la fel ca cea natala :shock: , adica Asc natal conj.Asc. anual, M.C. natal conj. M.C. anual, casele astrologice anuale sunt la fel ca in harta natala,Mercur natal conj. Mercur anual, difera doar pozitionarea celorlalte planete si a Nodului Nord (cel natal e in casa a IV-a si cel anual in casa a VII-a) :( . Ce semnificatie are aceasta "potrivire"?
Sunt nascuta pe 27.09.1975, ora 02:06 a.m., Bucuresti
Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cand aveti timpul necesar si imi cer iertare pentru indrazneala :oops: Imi merge foarte prost de 6 ani incoace, sa zicem un fel de ghinion generalizat si sunt cu psihicul la pamant.
Va multumesc anticipat
Numai bine!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Fri Sep 12, 2008 5:09 pm 

Joined: Wed Aug 13, 2008 2:18 am
Posts: 7
Please, please! :(


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Wed Sep 24, 2008 9:08 pm 

Joined: Wed Aug 13, 2008 2:18 am
Posts: 7
Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute? O gramada de vizitatori si nicio persoana draguta, dispusa sa-si aloce putin timp pentru a face un bine cuiva.... :(


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Wed Sep 24, 2008 9:53 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
alexis wrote:
Buna!
[......]
Problema este ca am Saturn in leu in casa XII iar casa V in sagetator este goala :(
Mai am de descifrat un aspect nefast din astrograma natala:Saturn(casa a XII-a) careu Uranus (casa a III-a). Ce am citit eu: pericol de accidente mortale sau in zona picioarelor, adica sa ajung in scaun cu rotile...Am si Lilith in pesti in casa a VIII-a care inseamna tot pericol de accidentari la picioare plus ca am si Neptun in casa a IV-a despre care am citit o interpretare de genul: o sa mor singura intr-un cadru institutionalizat (azil, spital etc..)
[........] Imi merge foarte prost de 6 ani incoace, sa zicem un fel de ghinion generalizat si sunt cu psihicul la pamant.
Va multumesc anticipat
Numai bine!

Vai, alexis, dar nu trebuie sa fi atat de disperata :( , tot ce spui aici sunt predispozitii, nu-i musai sa ti se intample :D . O harta natala nu cred ca-ti va spune, din doua priviri, ca vei muri asa sau invers, sau ca vei pati sigur cine stie ce. Si eu am o gramada de pozitii si aspecte neplacute, de ex, zice ca, in cazul meu, daca am Soarele la 6 grade Leu (sau conj. cu o anumita stea, Ascelli cred) predispune la orbire, dar nu-i musai sa si orbesc, si eu am Saturn in XII si conj cu asc. si face o gramada de careuri...., dar e ok, cu timpul inveti cum sa te echilibrezi cat de cat....
Si nu uita, ca o harta natala arata la ce esti predispusa :wink: si nu ce o sa patesti obligatoriu :) . Totul depinde de tine.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 12:09 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
alexis wrote:
Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute? O gramada de vizitatori si nicio persoana draguta, dispusa sa-si aloce putin timp pentru a face un bine cuiva...

Alexis,
Cred si eu, ca si tine, ca sunt foarte multi cei care citesc pe forum rugamintea ta, dar vreau sa-ti spun ceea ce am simtit eu atunci cand am citit: ca "intru in ceata", ca si tine, si asta pentru ca tu ai pus multe probleme, intr-un mod destul de haotic.
Da, casa a IIIa (comunicare, studii primare si secundare, cunostiinte acumulate,etc) este foarte importanta in tema ta, iar guvernatorul ei, Venus, este la fel de important. El mediaza conflictul dintre mercur retrograd ( dificultatea in comunicare, dificultatea in a-l asculta pe celalalt) si Jupiter retrograd ( tentatia ta de a raporta mereu prezentul la experientele trecute, de a cauta si obtine dovezi de siguranta afectiva, ceea ce ingreuneaza mersul relatiilor, crescand riscul de a fi mereu singura).

Banuiesc ca o profesie deja ai, te referi la hobby-uri si atunci as zice ca tu singura simti de care din ele esti cel mai mult atrasa…plus ca pe parcursul vietii este posibil sa mai descoperi si altele.

Pentru a doua casatorie, urmareste casa XI care este a Va casa (–iubirea- )de la casa VII (-prima casatorie). Vezi ce semen ocupa, ce guvernator are si ce planete sunt acolo, in ce relatii sunt toate astea! In felul asta pasiunea ta pentru astrologie va fi si mai mare si vei gasi in timp, cu rabdare, raspunsuri la multe din intrebarile care te framanta.. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 4:07 am 

Joined: Wed Aug 13, 2008 2:18 am
Posts: 7
nicolle wrote:
alexis wrote:
Buna!
[......]
Problema este ca am Saturn in leu in casa XII iar casa V in sagetator este goala :(
Mai am de descifrat un aspect nefast din astrograma natala:Saturn(casa a XII-a) careu Uranus (casa a III-a). Ce am citit eu: pericol de accidente mortale sau in zona picioarelor, adica sa ajung in scaun cu rotile...Am si Lilith in pesti in casa a VIII-a care inseamna tot pericol de accidentari la picioare plus ca am si Neptun in casa a IV-a despre care am citit o interpretare de genul: o sa mor singura intr-un cadru institutionalizat (azil, spital etc..)
[........] Imi merge foarte prost de 6 ani incoace, sa zicem un fel de ghinion generalizat si sunt cu psihicul la pamant.
Va multumesc anticipat
Numai bine!

Vai, alexis, dar nu trebuie sa fi atat de disperata :( , tot ce spui aici sunt predispozitii, nu-i musai sa ti se intample :D . O harta natala nu cred ca-ti va spune, din doua priviri, ca vei muri asa sau invers, sau ca vei pati sigur cine stie ce. Si eu am o gramada de pozitii si aspecte neplacute, de ex, zice ca, in cazul meu, daca am Soarele la 6 grade Leu (sau conj. cu o anumita stea, Ascelli cred) predispune la orbire, dar nu-i musai sa si orbesc, si eu am Saturn in XII si conj cu asc. si face o gramada de careuri...., dar e ok, cu timpul inveti cum sa te echilibrezi cat de cat....
Si nu uita, ca o harta natala arata la ce esti predispusa :wink: si nu ce o sa patesti obligatoriu :) . Totul depinde de tine.

Multumesc pentru incurajare si pentru ca ai fost draguta si mi-ai scris. Eu sunt de parere ca omul nu are controlul total asupra a tot ceea ce i se intampla ci doar intr-o foarte mica masura (acum vorbesc la modul general). Crede-ma pe cuvant ca nu mi-am dorit sa mi se intample anumite lucruri si nu am facut nimic pentru "a ajuta" sa se produca anumite evenimente. Unii sunt "predispusi" la o gramada de oportunitati in viata iar alti au parte de multe hopuri si nu sunt nici mai frumosi, nici mai destepti si nici nu au 2 capete.Nu sunt fatalista si nici nu vreau sa ma victimizez, pur si simplu ma uit in jurul meu si vad oameni care au sanse si altii, care poate sunt mai buni din multe puncte de vedere, dar sunt total lipsiti de noroc. Revenind la astrologie am cautat niste raspunsuri si m-au ingrijorat anumite aspecte. Fiind vorba de propria astrograma sunt subiectiva si nici nu am suficiente cunostinte in domeniu, motiv pentru care am scris in speranta ca poate cineva nu se va speria de expunerea "stufoasa" si ma va lamuri cat de cat.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 4:51 am 

Joined: Wed Aug 13, 2008 2:18 am
Posts: 7
Mihaela wrote:
alexis wrote:
Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute? O gramada de vizitatori si nicio persoana draguta, dispusa sa-si aloce putin timp pentru a face un bine cuiva...

Alexis,
Cred si eu, ca si tine, ca sunt foarte multi cei care citesc pe forum rugamintea ta, dar vreau sa-ti spun ceea ce am simtit eu atunci cand am citit: ca "intru in ceata", ca si tine, si asta pentru ca tu ai pus multe probleme, intr-un mod destul de haotic.
Da, casa a IIIa (comunicare, studii primare si secundare, cunostiinte acumulate,etc) este foarte importanta in tema ta, iar guvernatorul ei, Venus, este la fel de important. El mediaza conflictul dintre mercur retrograd ( dificultatea in comunicare, dificultatea in a-l asculta pe celalalt) si Jupiter retrograd ( tentatia ta de a raporta mereu prezentul la experientele trecute, de a cauta si obtine dovezi de siguranta afectiva, ceea ce ingreuneaza mersul relatiilor, crescand riscul de a fi mereu singura).

Banuiesc ca o profesie deja ai, te referi la hobby-uri si atunci as zice ca tu singura simti de care din ele esti cel mai mult atrasa…plus ca pe parcursul vietii este posibil sa mai descoperi si altele.

Pentru a doua casatorie, urmareste casa XI care este a Va casa (–iubirea- )de la casa VII (-prima casatorie). Vezi ce semen ocupa, ce guvernator are si ce planete sunt acolo, in ce relatii sunt toate astea! In felul asta pasiunea ta pentru astrologie va fi si mai mare si vei gasi in timp, cu rabdare, raspunsuri la multe din intrebarile care te framanta.. :)

Multumesc mult pentru raspuns! Imi doresc sa am o meserie vocationala pe care sa o fac cu pasiune. Deci imi doresc o schimbare pe plan profesional, nu sa descopar noi hobby-uri. Stiu semnificatiile caselor astrologice si ale planetelor dar harta trebuie interpretata in ansamblu si nu pe bucati. Eu nu am nici pe de parte experienta necesara si, cand e vorba de propria harta natala ,e bine oricum sa mai auzi si o alta parere.Referitor la ceea ce ai spus despre Mercurul meu retrograd sunt un bun interlocutor, am rabdare sa-l ascult pe celalalt, sunt empatica, singura problema este ca sunt cam timida si ma enerveaza foarte tare lucrul asta. Imi trebuie timp ca sa ma apropii de cineva (ma refer la oameni in general) si nu par din cale afara de sociabila...pana sa ma cunoasca mai bine.Deci se poate spune ca am niste dificultati de comunicare din cauza timiditatii. Cat priveste pe Jupiter retrograd nu traiesc din trecut si da, caut siguranta afectiva intr-o relatie sentimentala.Ce femeie nu-si doreste lucrul asta? Asta nu inseamna ca sunt genul de femeie "scai". Am orgoliu destul de mare si astept sa fiu curtata, cautata etc. Cand am o relatie ma implic foarte mult sentimental si atunci, stiindu-ma ca sunt genul "pagubos", incerc sa fiu precauta (imi folosesc ratiunea si intuitia si reusesc sa "citesc "destul de repede un posibil partener).Nu prea am inteles povestea cu a doua casatorie. Eu stiam ca e in casa 9 :? Daca in RS 2008-2009 am casele suprapuse si Neptun rx , Nodul Nord rx si Kiron rx in casa 7 (care e goala in harta natala) si Uranus in casa 8, Luna in 1, Venus in 4 si Jupiter cu Juno dar si Lilith in 5 exista posibilitatea sa cunosc pe cineva? Multumesc mult inca o data! :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog frumos ajutati-ma si pe mine!
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 10:09 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Alexis,
astrologia karmica ne spune ca viata actuala este o rezultanta a vietilor anterioare. Daca intelegem si acceptam lucrul asta, intelegem si de ce traim acum evenimente pentru care avem convingerea ca in viata asta nu am facut nimic special ca sa ni se intample..si totusi se intampla!
Interesul pe care ti l-a starnit Astrologia este un pas extrem de important pentru autocunoastere.
Daca vei avea rabdare si vei persevera in studiul acestei stiinte, ai sa descoperi singura ca multe din trasaturile de care erai convinsa ca te definesc sunt putin altfel...adesea ni se intampla sa credem ca suntem asa cum de fapt am vrea sa fim.. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group