It is currently Fri Mar 29, 2024 2:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: O timida rugaminte pt Dl Gheorghita Coser
PostPosted: Tue Sep 02, 2008 11:03 am 
User avatar

Joined: Mon Sep 01, 2008 3:39 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
Am descoperit de 2 zile site'ul, blogul si forumul Dvs si pot sa spun ca devorez fiecare informatie. Din pacate nu cred ca pot contribui in vreun fel la solicitarile din acest forum (am observat ca multi useri sunt foarte bine informati in domeniul astrologiei) dar vreau sa invat si sa aprofundez cat mai mult. Recunosc ca ma fascineaza. :)

Indraznesc sa va intreb daca ma puteti ajuta (cand aveti timp) cu cateva informatii despre viata mea sentimentala (eventual din anul acesta si anul ce vine).
Sunt nascuta in 23.04.1974, ora 2:15 am, Bucuresti.

Imi doresc f mult o familie, un copil, dar se pare ca pana acum am facut numai alegeri proaste. Poate asta era drumul ce trebuia sa ma caleasca sau prin care sa'mi platesc ceva datorii karmice? Nu stiu.
Am aproape de suflet un barbat Balanta (26.09.1969). Este in cercul meu de prieteni de 7-8 ani, ne'am placut dintotdeauna (reciproc) dar de la distanta; niciunul dintre noi n'a indraznit mai mult. In ultima vreme mi'am petrecut mult timp analizandu'mi viata, alegerile, greselile si in urma unei discutii am aflat c'am ratat cu el o sansa in urma cu 4 ani cand eu am facut o greseala (interpretand gresit niste "semnale" trimise de el, caci doar asa ne "comunicam" atractia, prin subintelesuri si citit intre randuri, prin fraze cu doua intelesuri si priviri intepatoare) iar el s'a prabusit in propriul orgoliu de atunci.
La sf lunii iulie mi'am facut curaj, am deschis o discutie si ne'am marturisit toate lucruri ascunse dintre noi de atatia ani.
Dar, ca o Balanta ce se respecta... este f indecis, este circumspect, nehotarat si speriat de tot ce inseamna un "angajament". N'a mai avut o relatie serioasa de vreo 10 ani.

Am facut multe greseli in viata mea imbatandu'ma cu apa rece... dar se pare ca data asta un simplu "iarta-ma" nu e suficient. Sau asociat cu perseverenta si rabdare poate fi? Nu stiu ce sa fac.

Va multumesc indiferent de hotararea Dvs privind mesajul meu si va citesc in continuare cu placere.



_________________
I can't change the past - but it doesn't hurt to try fixing it...
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: O timida rugaminte pt Dl Gheorghita Coser
PostPosted: Wed Sep 10, 2008 7:47 pm 
User avatar

Joined: Mon Sep 01, 2008 3:39 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
Ganduri bune tuturor:)

Revin cu rugamintea catre oricine ma poate lumina putin si sintetizez cele spuse mai sus:


Incepand din 30 iulie (ora 9:15 p.m) am declansat un adevarat taifun de evenimente, sentimente care nici acum nu s-au domolit... si pe care nu stiu cum sa le stapanesc sau sa le fac fata, nu ma mai recunosc.
In acea data am iscat o discutie (lamuritoare) cu un prieten f apropiat (balanta). Un barbat care ma place si pe care il plac de 8 ani dar fiind amandoi in acelasi cerc de prieteni nu am avut curaj sa facem vreun pas unul spre celalalt. Mi-e greu sa-mi explic de ce.

VA ROG, oare ar putea cineva sa arunce un ochi spre astrele mele si sa ma ajute in a interpreta mai bine ce mi se intampla si daca a fost de bun augur acea discutie?
In urma discutiei din 30 iulie am incercat (amandoi) sa avem o relatie dar el este f mandru, orgolios si nehotarat... nu poate trece peste un anume "eveniment", sau mai bine zis peste o greseala facuta de mine in urma cu 4 ani.
Nici eu nu stiu cum sa'mi ordonez sentimentele dar ne leaga prea multe coincidente peste anii din urma ca sa las sa se topeasc totul de la sine acum, mai ales c-am mai lasat o data (din comoditate) sa treaca pe langa mine o sansa cu el.

Va multumesc din suflet!

23.04.1974
2:15am
Bucuresti



_________________
I can't change the past - but it doesn't hurt to try fixing it...
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: O timida rugaminte pt Dl Gheorghita Coser
PostPosted: Fri Sep 12, 2008 8:07 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Junona,
tu te-ai întrebat vreodată cat de mult ii împovărezi pe ceilalti cu greutatile tale?
Ca Taur cu ascendent in Varsator ai un simt umanitar special. Oamenii sunt pentru tine valori importante si de aceea problemelor relationale le acorzi foarte multa importanta. Ai insa niste pozitii astrale care ii ofera prea mult control, in detrimentul modalitatii tale de manifestare. Tu vrei sa lucrurile sa mearga asa cum le gandesti tu, asa cum consideri tu ca este mai bine, pentru ca iti construiesti argumentele si iti prezinti observatiiile pentru a te avantaja cel mai mult. Oricine ti-ar spune, tu nu te poti detasa de durere. Orice relatie ai avea, nu poti sa nu te detasezi de greutatea cu care simti ca te privesc oamenii, de incarcatura masiva a sentimentelor tale comparate permanent cu putinul care iti este oferit ca raspuns. Cu alte cuvinte, simti ca nu te iubeste nimeni si ca intentia ta de a te apropia de cineva este cu atat mai dureroasa, cu cat orice semn din partea lui, orice rezerva o interpretezi in modul tau personal, sarac in informatii si limitat.
Ai Venus in Pesti, pe casa I aproape de Jupiter, tot in Pesti, ceea ce iti arata ca potential esti o fiinta cu totul si cu totul speciala. Ascendentul in Varsator cu Uranus in Balanta pe casa VIII iti da tot ce-ti trebuie pentru a fi placuta si atragatoare. DAR mintea nu sta la locul ei. Mercur in Berbec si Marte in Rac te fac sa-i alungi, inainte de vreme, pe toti cei cu care intri in contact.
Cu alte cuvinte, nimic serios nu se poate intampla in viata ta, in afara de intensitatea emotiilor, de greutatea trairilor in singuratate ce te apasa si-ti provoaca durere.
Nu el este problema, ci modul tau de a gandi. Nu-ti explorezi deloc obisnuintele. Cand vine vorba de relatii nu-ti iesi din tipic, din obisnuinta, pentru ca Mercur in Berbec iti aduce prea multe impulsuri, intr-o viteza mult prea mare, pentru a mai avea randare sa incepi ceva nou. Culmea este ca, in mod superficial, interactiunile au un fascinant element de noutate. Adica, inceputurile sunt intotdeauna altfel, dar toate sfarsesc la fel. Te-ai intrebat de ce?
Evident, ca tu esti de vina, nu ceilalti.
In relatia cu el te vei comporta la fel cum stii tu, chiar daca, fiind convinsa ca toate finalurile sunt la fel, te astepti ca si in aceasta relatie sa se intampla le fel.
Am ridicat o tema orara pentru tine si am inteles din recomandarile ei ca semnul Balanta este important pentru a-ti oferi un exemplu de abordare. Trebuie sa iei in serios ceea ce-ti spune el si sa te intrebi ce anume din comportamentul tau il face sa oscileze, ce anume din felul tau de a fi ii da senzatia de nesiguranta incat sa bata in retrager sau sa nu mearga mai departe. Este un proces de autoanaliza. Inteleg ca Mercur in Berbec nu prea are timp de autoanaliza, el actioneaza, si tocmai aceasta este problema. Trebuie sa intelegi ca este necesar sa te eliberezi de un mod de a gandi si de a actiona construite impotriva ta.
Nu-ti poate lua nimeni calitatile pe care le ai, usurinta cu care obtii aprecierea celorlati si disponibilitatea cu care te implici acolo unde munca este mai grea, nu-ti poate lua nimeni norocul de a intalni oameni importanti si de a fi placuta lor, dar toate acestea, din cauza modului de a gandi si raporta, nu-ti aduc fericirea.
Indrazneste si schimba ceva!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: O timida rugaminte pt Dl Gheorghita Coser
PostPosted: Fri Sep 12, 2008 11:00 am 
User avatar

Joined: Mon Sep 01, 2008 3:39 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
Ma regasesc in absolut tot ce ati scris si chiar daca mi’e greu sa recunosc, asa e, intotdeauna am simtit ca de la mine vine problema. Uneori am tendinta de a ma sacrifica, de a face compromisuri si de a vedea/ghida lucrurile numai cum imi convin doar ca sa mearga o relatie. N’am reusit sa ma dezbar de inertia asta si de f multe ori ma simt ca intr’o capcana, constientizez dar parca e ceva mai presus de mine si o simt ca o povara.
Culmea e ca uneori stiu cum/cand gresesc dar persist in greseala si nu gasesc drumul… sau realizez unde am gresit cand este prea tarziu.

Acea discutie declansata de mine in 30 iunie a fost un gest “rebel” (daca pot sa spun asa), mi’am ambalat la maxim toate fortele si am forat adanc in mine dupa tot curajul de care sunt in stare ca sa pot deschide subiectul acela cu el. Nu imi sta in fire sa iau initiativa in astfel de situatii (situatii in care pot sa pierd tot) dar (cum spuneti si Dvs) simteam nevoia sa schimb ceva in comportamentul meu, sa risc si sa’mi asum efectele. Nu stiu daca a fost de bun augur sau daca are vreo legatura cu schimbarea pe care mi’o recomandati dar macar simt ca m’am trezit dintr’o amorteala; i’am uimit pe cei din jurul meu si asta imi spune ca probabil mi’am iesit putin din tipar.

Cat despre impovararea celorlalti cu greutatile mele… ma gandesc ca n’am deloc obiceiul sa’mi plang de mila in fata cuiva sau sa cer ajutor ori sa pasez problemele care’mi revin de drept. Din contra, de multe ori mi se reproseaza ca nu vorbesc mai deloc despre mine. Dar este f posibil sa nu fi inteles eu la ce v’ati referit.


Dle Coser, va multumesc din suflet pt timpul Dvs si pentru franchete si va spun drept ca m’au ajutat mult aceste vorbe.
Va doresc numai bine!


p.s. - indraznesc sa va mai intreb ceva? sau pe oricine poate interpreta acest lucru: am descendentul in Leu si nicio planeta in casa 7. are vreo semnificatie lipsa planetelor din casa 7?



_________________
I can't change the past - but it doesn't hurt to try fixing it...
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: O timida rugaminte pt Dl Gheorghita Coser
PostPosted: Fri Sep 12, 2008 3:24 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Junona wrote:
.. are vreo semnificatie lipsa planetelor din casa 7?

Nu! Casa isi pastreaza semnificatia ei, cea referitoare la calitatea abordarii relatiilor, cum il intampinam pe "'celalalt" , indiferent ce fel de partener ne este, si se exprima prin guvernatorul ei ( guvernatorul semnului zodiacal in care se afla cuspida casei VII), in cazul temei tale Soarele.

Gasesti aici un material foarte interesant si edificator pentru problema pusa de tine:
viewtopic.php?f=28&t=14



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: O timida rugaminte pt Dl Gheorghita Coser
PostPosted: Sat Sep 13, 2008 8:40 am 
User avatar

Joined: Mon Sep 01, 2008 3:39 pm
Posts: 4
Location: Bucuresti
Mihaela wrote:
Gasesti aici un material foarte interesant si edificator pentru problema pusa de tine:
viewtopic.php?f=28&t=14


M'am lamurit acum, multumesc pt link Mihaela.



_________________
I can't change the past - but it doesn't hurt to try fixing it...
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group