It is currently Thu Mar 28, 2024 6:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 21 posts ] 
Author Message
 Post subject: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Sun Sep 14, 2008 12:59 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Pe astrograma mea apare o axa interceptata capricorn-rac,existand aici multe planete:Soarele,Mercur,Marte,Jupiter si axa nodurilor lunare.NS se afla in casa a IX-a(guvernatorul acestei case fiind in cadere),in rac(Luna este si ea in cadere) si este conjunct cu Marte(aflat si el in cadere).
Avand aceste aspecte se poate spune ca am refuzat sa-mi fac temele intr-o viata anterioara(sau mai multe la rand)?
In compensatie am casele XII-I legate.Ce ar putea sa insemne acest lucru?
Multumesc pentru orice parere care m-ar putea lamuri si care mi-ar da posibilitatea sa-mi descifrez mai bine astrograma.Exista in viata mea o conditionare majora care ma face sa cred ca am ramas repetenta in trecut.
In speranta ca cineva poate sa ma ajute las si datele mele: 22.06.1972;ora14,40;Iasi.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Sun Sep 14, 2008 2:56 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
informatii despre axele interceptate gasesti chiar pe acest forum. din pacate nu pot sa-ti spun exact unde. deasemenea gasesti si in dan ciuperca, astrologia in noua era , carte pe care o poti descarca in format jpeg(scanata) de aici:
http://rapidshare.com/files/17529499/Ci ... a.zip.html



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Sun Sep 14, 2008 3:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
cris22 wrote:
.Exista in viata mea o conditionare majora care ma face sa cred ca am ramas repetenta in trecut...



Image


Perfect adevarat si asta nu doar pentru ca ai axa Rac-Capricorn interceptata, ci pentru ca pe aceasta axa ai Nodurile lunare. La acestea se adauga retrogradare guvernatorului temei si Marte in conjunctie cu NS. In trecut, ai abuzat de dreptatea in care ai crezut, ai renuntat la multe din ceea ce inseamna viata personala si ai refuzat sa-ti exteriorizezi sentimentele. Neexteriorizand sentimentele nu ti le-ai explorat si acum traiesti cu un acut sentiment de insatifactie. Acumulezi usor informatie, dar nu stii ce sa faci cu ea, pentru ca tot ce faci este gresit, ti se pare ca este gresit sau chiar ti se spune asta.
De aici poti atrage spontan antipatii care sa-ti modifice destinul, care sa-ti aduca prejudicii majore in educatie, experimentare, relatie cu membrii familiei.
Probabil in trecut ai dus o viata incarcata de lipsuri in care ai ales constient sa traiesti pentru a nu-ti pata imagine sau compromite moralitatea. Acum Venus retrograd in Gemeni iti aduce multe legaturi, prea multe uneori si prea putina iubire, multe declaratii din partea celorlati si prea putin adevar.
NN in III indica faptul ca acum trebuie sa redescoperi adevarul, sa-ti reinventezi viata si, mai mult decat important, sa renunti la agresivitata pe care Marte conjunct cu NS ti-a ofera ca prima solutie. Dincolo de blandetea ta, rafinamentul si gingasia pe care o afisezi sta un razboinic, un om incapatanat, indarjit pe care cu greu il muti din loc. Fara sa schimbi ceva in modul de a simti si intelege lumea si oamenii din jur, nimic nu se va schimba in viata ta.
Ai surprins minunat acest element esential al vietii tale...

iata, mai jos, ce spune Paolo Crimaldi despre aceasta axa interceptata:
"Axa Rac - Capricorn
Este axa raporturilor familiale, a relaţiilor cu figura părintelui, dar şi a asumărilor responsabilităţilor de lungă durată. Persoana care are această axă interceptată acordă multă atenţie familiei sale, mai ales dacă semnul Racului este acela mai apropiat de ascendent, pentru că are cu acesta totdeauna un raport tulbure, de dragoste amestecată cu ură. în realitate, deşi simte nevoia de a se rupe de familie, întâmpină dificultăţi în a o face, simţindu-se legat de ea în mod profund, simbiotic, fără a înţelege de ce. Motivele se află în comportamentele pe care individul Ie-a avut în vieţile tre¬cute în sânul familiei, comportamente iresponsabile, care au creat necazuri, conflicte şi suferinţe. Astăzi, îşi trăieşte contradicţia de a nu se simţi liber de familia sa şi, în acelaşi timp, de a fi refuzat de aceasta, de a-i fi o povară şi, în ciuda acestui fapt, nu reuşeşte să dezlege legătura patologic-simbiotică ce continuă să îi unească. Este foarte probabil ca faptele şi cuvintele să îi fi despărţit, dar legătura simbiotică să nu se scindeze deloc, pentru că intervine un simţ de vinovăţie nemotivat dacă încearcă să o confrunte printr-un comportament adecvat actualei vieţi.
Uneori, pentru a ieşi din acest impas, persoana poate comite eroarea de a-şi forma de timpuriu propria sa familie, preluând inconştient comportamentele din familia de origine, pentru ca mai apoi să realizeze că vârsta este nepotrivită pentru această respon¬sabilitate, creând astfel o nouă suferinţă în jurul său. Planeta care se poate găsi pe această axă poate avea rolul de călăuză şi, dacă se individualizează într-o persoană apropiată nativului, îl poate ajuta să nu mai comită alte greşeli şi să facă alegeri con¬cordante cu propria evoluţie spirituală. Dacă, în schimb, semnul Capricornului este aproape de ascendent, persoana ar putea avea probleme în mediul social sau profesional, pentru că o mare parte dintre deciziile sale nu va da niciodată rezultatele sperate sau va întâmpina obstacole care încetinesc afirmarea profesională.
Probabil că, în vieţile precedente, a refuzat asumarea greutăţii unei eredităţi familiale sau a dezamăgit pe cel cu care a construit ceva şi căruia i-a oferit drept răsplată o atitudine iresponsabilă, cauzând eşecul proiectului realizat în comun, creând probleme serioase ale căror consecinţe nu a fost dispus să le plătească, lă¬sând datoriile pe seama celui care i-a oferit încredere. în această existenţă, orice realizare este făcută prin eforturi imense menite să îl facă să demonstreze că o merită, iar uneori individul poate fi copleşit inconştient de vechi amintiri revenind la vechile cusururi.
Cuvânt-cheie: răbdare
" (Paolo Crimaldi, Astrologia karmica, Editura Paralela 45, p. 46-47)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Sun Sep 14, 2008 6:13 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si pentru dorinta de a ma ajuta.
Cred ca in sfarsit a reusit cineva sa patrunda in sufletul meu,dincolo de aparente.In general persoanele care ma cunosc cred ca sunt prea moale si nu stiu ca in spatele unui zambet poate sta o stanca.Putini sunt cei care au intrevazut oceanul zbuciumat din sufletul meu.
Intr-adevar foarte greu am reusit sa fac pasi mici in domeniul profesional,cu toate ca eu acumulez usor informatie (intr-o mare masura la nivel intuitiv).
Exista in viata mea cineva (baiatul meu cel mic) care mi-a rascolit intreaga fiinta.M-a facut sa renunt la agresivitatea despre care corect ati pomenit,m-a determinat sa o iau pe alte cai.
Intr-adevar trebuie sa ma redefinesc,sa-mi exteriorizez sentimentele,sa le pot explora si exprima cu adevarat.
Este greu,dar cred ca pentru prima data in viata ma aflu pe drumul cel bun.
Inca o data vreau sa multumesc pentru ca a-ti exprimat in cuvinte ceea ce eu simteam.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Wed Sep 17, 2008 4:45 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
Si eu am aceasta axa interceptata pe casele IV-X (Capricorn-Rac), iar in casa X il am pe Mercur. Stie cineva ce poate insemna Mercur intr-un semn interceptat :shock: ? Stiu doar ca planeta nu se manifesta la valoarea ei cand se afla intr-un semn interceptat si ca apar blocaje in ceea ce reprezinta planeta respectiva. Dar tot nu reusesc sa fac o interpretare in conditiile date :( .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Wed Sep 17, 2008 5:46 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nicolle,
voi incerca sa iti raspund, cu rugamintea, la cei ce chiar stiu astrologie, sa ma corecteze acolo unde am gresit! :)
Fiind vorba de o axa interceptata, inevitabil este vorba de un blocaj energetic pe semnele si casele indicate de tine.
Avem totusi si un avantaj noi, posesorii de axe interceptate: ele ne ofera cheia de aflare, de intelegere, a propriei ereditati karmice.
Pozitionarea lui Mercur in semnul Racului ar putea insemna ca in vietile anterioare ai dat prea multa atentie vietii afective si emotionale, neglijand comunicarea, exprimarea gandurilor.
Acum tu trebuie sa inveti sa-ti separi emotiile de ganduri. Problemele date de acest mercur interceptat in semnul racului pe tema ta vizeaza viata profesionala, unde, probabil, progresele sunt lente si in salturi.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Wed Sep 17, 2008 7:38 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
si eu am axa capricorn rac interceptata,pe 1 - 7,unde am si luna in rac pe 7...ce inseamna?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 2:09 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
Din câte ştiu eu, planetele sau punctele (nodurile lunare, de exemplu) aflate pe axă interceptată sunt mai greu de folosit de către nativ. Adică: nativul poate avea dificultăţi în a înţelege şi folosi energia respectivelor planete sau puncte. este ca şi cum ele ar fi învăluite de ceaţă.
Acest aspect are, desigur, semnificaţii karmice, în sensul că nativul a utilizat greşit energiile planetelor respective în altă viaţă. spre exemplu, axa rac-capricorn pe casele 1-7 interceptată (plus luna :) )poate însemna că nativul a avut probleme în relaţionarea intimă cu ceilalţi sau poate a pus mult prea mare accent pe dezvoltarea profesional-materială, neglijându-şi familia. (e posibil să gerşesc, cei mai experimentaţi să mă corecteze :) ).
Soluţiile acestor aspecte apar atunci când anumite planete tranzitează zona respectivă sau putem fi ajutaţi de oamenii care au una din axele AS/DS, MC/FC suprapuse în sinastrie peste respectiva axă interceptată.
Undeva în acest forum, din păcate nu ştiu unde, dl Coşer explică foarte frumos semnificaţia axelor interceptate... :)
Linişte şi lumină vă doresc!



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 2:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
interesant e ca in ultima perioada am intalnit numai persoane care au o axa importanta peste axa mea interceptata...dar cu nici una nu reusesc sa stau mai mult timp,astfel incat sa realizez ce ar trebui sa fac



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 2:15 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
of, cunosc acestă problemă :wink: , din păcate nu îţi pot da un răspuns, pentru că nu îl am :) . Cred totuşi că la un moment dat ar trebui să învăţăm să ne şi detaşăm un pic de persoanele de lângă noi, pentru a le putea privi mai clar. Nu avem de învăţat numai din întâlnirile sau întâmplările fericite. Părerea mea este că din contră :). Şi oricum, eu cred că o relaţie, de orice fel ar fi ea, presupune multă răbdare şi inteligenţă :D



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 2:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
nu,eu ma gandeam la altceva,nu la relatii neaparat,ci poate la faptul ca a venit timpul sa imi activez aceasta axa cumva,din moment ce tot intalnesc aceste persoane...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 4:27 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
briza_marii wrote:
Undeva în acest forum, din păcate nu ştiu unde, dl Coşer explică foarte frumos semnificaţia axelor interceptate..)

Aici:
viewtopic.php?f=28&t=14
mai sunt si alte discutii pe tema axelor interceptate in "ARHIVA", dar cazuri particulare, ca de ex aici ( si nu numai!):
viewtopic.php?f=28&t=496



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 4:49 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
Mihaela wrote:
Problemele date de acest mercur interceptat in semnul racului pe tema ta vizeaza viata profesionala, unde, probabil, progresele sunt lente si in salturi.

Intr-adevar, viata profesionala e un dezastru, acum incerc, din nou, sa fac ce-mi place dupa o pauza de 7 ani, am lucrat in cateva domenii dar fara rezultate surprinzatoare, inca.
Mihaela, multumesc pentru raspuns :) .

nemessis1981 wrote:
nu,eu ma gandeam la altceva,nu la relatii neaparat,ci poate la faptul ca a venit timpul sa imi activez aceasta axa cumva,din moment ce tot intalnesc aceste persoane...

Eu am citit -undeva-candva- ca axa interceptata poate fi deblocata cu ajutorul unei persoane careia ii pica asc. pe axa ta interceptata sau aceasta axa se poate debloca, in timp, daca iti schimbi domiciliul nasterii (oras, tara...). Nu stiu cat de corecta e aceasta informatie :? .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 4:59 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
da,si culmea e ca intalnesc multe persoane cu asc in rac sau capricorn...asa stiam si eu



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 5:10 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Referindu-se la costientizarea experientelor pe care din instinct refuzam sa le luam in cosideratie, Paolo Crimaldi spune in "Astrologia karmica" la care face trimitere putin mai sus Gheorghita :
" Daca semnul si casa (interceptate) sunt goale, deci nu primesc de la nicio planeta energie, individul are slabe posibilitati de a gasi ajutor, mai ales in exterior.Asadar, acest efort va fi mult mai dur pentru el.Daca, insa, exista o planeta in interceptie, cresc sansele ca persoana sa primeasca un ajutor din exterior cu care sa poate evolua datorita cuiva reprezentat de planeta sau planetele existente in semne, si ea va gasi o motivatie in eforturile personale, fiindca primeste de la ceilalti o sustinere, o calauzire sau un beneficiu."



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 5:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
ok,si in cazul meu, luna o reprezinta pe mama,nu? si mai cine?persoanele foarte apropiate de mine?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 5:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Nu as zice obligatoriu mama ta! Luna evidentiaza principiul feminin, in general, asa cum Soarele evidentiaza principiul masculin.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 5:23 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
atunci poate persoanele care imi trezesc mie simtul matern... :D ...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 7:36 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Inseamna ca eu sunt ajutata din multe parti. :)
Un lucru e cert pentru mine...faptul ca sotul meu este rac si are soarele conjunct cu soarele meu pe aceasta axa nu este un fapt intamplator.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Fri Sep 19, 2008 9:48 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
soare conjunct soare...cum se simte aspectul asta?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: semnificatie-axa interceptata
PostPosted: Fri Sep 19, 2008 12:34 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Pai cred ca nici nu trebuie sa vorbim prea mult pentru ca stim dinainte parerea partenerului.
:) :wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 21 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group