It is currently Thu Mar 28, 2024 7:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Fri Oct 03, 2008 3:46 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Image
Incerc sa descifrez aceasta astrograma,sa o inteleg mai bine.Exista multe planete aflate in cadere,iar aspectul cel mai dur este exprimat de opozitia Pluton retrograd si conjunctia Luna-Jupiter,opozitie ce se afla pe axa interceptata.Venus,care este si guvernatorul ascendentului,este "atacata"de un Marte nervos ca i-a intrat in domiciliu.Singura casa care are un guvernator puternic este a IV-a,dar Uranus este stresat de Saturn.
Pare o tema destul de grea,cu multe datorii de platit.
Orice parere care m-a poate ajuta sa inteleg mai bine semnificatia de ansamblu este binevenita.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Fri Oct 03, 2008 5:51 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
Opozitia Pluton-Jupiter arata ca persoana are multa energie, are tendinta de a domina si a considera ca stie tot. Nu-i plac parerile(sugestiile) celorlalti si are tendinta de a se impune desi ii place sa converseze si sa relationeze cu altii (poate dezvolta un conflict interior). Unii oamenii din jurul lui au tendinta de a-l respinge oarecum din cauza acestui caracter, astfel fiind nevoit sa invete sa mai faca si compromisuri si trebuie sa invete sa-i respecte pe ceilalti si parerile lor. Opozitia Luna-Pluton arata ca traieste foarte intens si la extreme, ba e f. suparat sau e f. bucuros, nu prea are manifestare de mijloc, are tendinta de a fi posesiv si gelos fata de prieteni si familie. Trebuie sa invete sa aiba incredere in el si sa se deschida. Conj. Luna Jupiter arata ca stie sa se faca placut si este generos,iar mama are o influenta putenica asupra lui.
:)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Fri Oct 03, 2008 10:38 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
Orice parere m-a poate ajuta sa inteleg mai bine semnificatia de ansamblu ....

Cred ca in descifrarea temei se poate pleca de la analiza modelului planetar ce-l contine: bolul, in care conjunctia Luna/Jupiter este "planeta" incisiva, iar opozitia Pluton -Luna/Jupiter este chiar limita modelului, pe semne mobile si case fixe. Cred ca este o persoana independenta si adaptabila la situatiile dificile,o persoana intransigenta, cu multa stapanire de sine, si care in aceasta viata va dori sa lupte pentru o cauza (posibil spirituala, Jupiter fiind pl incisiva, dar si lucrurile ascunse pot fi o tentatie, data fiind pozitia conj Luna/Jupiter in casa VIII - Scorpion). Cuadratura eliberatoare a temei, realizata intre Mercur si Neptun, imi sugereaza pentru nativ preocupari legate de scris (mercur), imagine, imaginatie, iluminare ( neptun). NN in rac indica un fel de regasire de sine.

Referitor la axa interceptata gemeni - sagetator, incuzand opozitia luna/jupiter-pluton:
nu ma indoiesc de existenta ei, tema indicand-o, numai ca trebuie sa fim foarte siguri ca prima respiratie a nativului nu a fost cu 5 minute mai devreme, caz in care interceptia se muta pe casele III-VIII (rac -capricorn). Am pus problema exactitatii orei vazand ca Ascendentul este chiar la iesirea din semnul balantei...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Sat Oct 04, 2008 12:57 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Multumesc din suflet pentru interpretare.
Nicolle,parca l-ai cunoaste cand ai spus ca are multa energie,as spune chiar prea multa,iar influienta mamei este foarte mare.Nu prea acepta sa i se interzica nimic,in final face exact asa cum vrea el.
Mihaela,iti multumesc ca m-ai ajutat sa privesc dintr-un alt punct de vedere aceasta tema.
Cat priveste ora de nastere,eu stiam ca este intr-adevar cu 5 minute mai devreme,dar corectia facuta cu Trutina lui Hermes mi-a dat ora 19,30 in loc de 19,25 si am pus-o asa.In orice caz dupa 19,30 nu este in mod sigur.
Apare si aici o configuratie de aripi de pasare,care arata posibilitatea nativului de a se manifesta in domenii care au legatura cu comunicarea,asta daca am inteles eu bine.
Totusi ma cam ingrijoreaza aflarea guvernatorului ascendentului in exil,dar ma bucur ca este bine aspectat de Saturn.
:)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Sat Oct 04, 2008 4:53 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
Cat priveste ora de nastere,eu stiam ca este intr-adevar cu 5 minute mai devreme,dar corectia facuta cu Trutina lui Hermes mi-a dat ora 19,30 in loc de 19,25 si am pus-o a.

Atunci cand incerci rectificarea orei de nastere cu Trutina lui Hermes, astrologii recomanda sa faci cat mai multe incercari, dupa care vei trage concluzia la ce ora s-a stabilizat.
Si asa este, cum spui, adevarata ora de nastere este de regula putin inainte decat spun in documente cei ce asista la nastere (evident, am exclus cazul in care cineva chiar urmareste ora la care copilasul a respirat pentru prima oara... :))



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Sat Oct 04, 2008 10:07 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Ceea ce am citit eu despre trasaturile determinate de ascendent se potriveste foarte bine la el.Are pielea foarte alba,ochii albastrii si gura este foarte frumoas desenata.
In ceea ce priveste axele interceptate as spune ca i se potriveste ceea ce se spune despre axa gemeni-sagetator deoarece are probleme de comunicare(in ciuda "aripilor de pasare"),poate si datorita faptului ca Mercur se afla prea aproape de Soare,citisem eu despre Mercur ars de Soare.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Sat Oct 04, 2008 12:05 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Chiar daca ora ar fi cu ceva minute in minus, trasaturile fizice date de ascendent ii raman, ca nu-si schimba semnul..dimpotiva, influenta semnului urmator scade...
In cazul "aripilor de pasare" cred ca trebuie inteles intai ce fel de tensiuni interioare traieste el pentru a vedea apoi in ce fel ii sunt benefice sextilele.
De ex .potentialul sextilului Venus -Saturn il poate ajuta in depasirea tensiunilor interioare date de cuadratura dintre un Uranus puternic in domiciliu si un Saturn aflat intr-un semn al adolescenetei ( tensiuni intre Timp si Spatiu, intre traditie si nou, consumate pe casele IV si VIII)...cam asa as incerca eu sa inteleg mesajul unui asemenea model planetar pe tema.. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: opozitie Pluton-Jupiter
PostPosted: Sat Oct 04, 2008 6:25 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Multumesc pentru ajutorul acordat si pentru indrumarile date in posibilitatea interpretarii astrogramei,altfel decat interpretarea simpla doar a aspectelor luate separat.
:)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group