It is currently Tue Apr 16, 2024 9:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: dragostea pentru viteza
PostPosted: Mon Dec 08, 2008 7:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
se poate vedea din harta natala aceasta inclinatie? eu de multi ani ma visez cu un motor, si mereu am zis ca atunci cand voi avea bani, imi voi cumpara motocicleta,nicidecum masina... :D ...si la anul cred ca o sa fac pasul asta,in sfarsit...http://www.astro.com/cgi/showgif.cgi?lang=e&gif=astro_2gw_01_eliza_durica.55459.3206.gif&res=100&va=&cid=b8ifile02pKJa-u1181158425_1158384730



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Mon Dec 08, 2008 8:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
dragostea pentru viteza
se poate vedea din harta natala aceasta inclinatie? eu de multi ani ma visez cu un motor...imi voi cumpara motocicleta,nicidecum masina....
:lol:
Daca putem considera asta ca fiind ceva oarecum excentric, "diferit ","altfel", uitandu-ma pe harta atasata de tine ma gandesc ca s-ar explica prin cuadratura Soare /Uranus. La fel si Marte (aflat in casa guvernata de Uranus) in cuadratura cu Uranus (aflat in casa guvernata traditional de Marte, un Uranus exaltat in domiciliu de casa) ...
Oricum, atunci cand ai sa-ti cumperi motorul,cred ca ar fi bine sa urmaresti niste tranzite ...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Mon Dec 08, 2008 9:13 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
In general aspectele Soare- Marte, Soare- Pluton in harta unei femei arata solaritate, dorinta de actiune, competivitate.. Nu m-am uitat pe harta ta dar daca ai Marte cuadrat Uranus, cum zice Mihaela, ar putea fi si un avertisment sa nu te aventurezi la viteza maxima.. :oops: :lol: ai grija.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 8:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
mihaela,cum adica marte in casa guvernata de uranus? marte e in pesti pe 2...marta,am trigon soare pluto, si o conj fff larga de soare marte, dar nu cred ca se pune...in rest, si eu consider ca de la uranus cuadrat soare si marte mi se trage...mereu mi-am dorit un motor, si de viteza pe deasupra...pai cam la anul in toamna as vrea...o sa am cuadratura asc uranus, cuadratura marte conj saturn jupiter,cuadratura saturn asc, valeu...cam nasol



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 8:29 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
mihaela,cum adica marte in casa guvernata de uranus? marte e in pesti pe 2...

Marte este in Pesti, dar cuspida casei aIIa este in Varsator, deci Uranus, stapanul Varsatorului, este si stapanul acestei case ..
Vezi tu cum s-au asezat planetele astea doua la neasterea ta? una sub stapanirea celeilalte, ca si Uranus este intr-o casa care are cuspida in Scorpion, iar pana sa se descopere Pluton, Marte stapanea zi si noapte Scorpionul.....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 8:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
da,uite ca nu am vazut niciodata chestia asta...dar tranzitele alea nu arata prea bine,asa e? in special uranus asc...poate ca asta e si ideea, ca o sa imi cumpar motor,si doar atat...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Tue Dec 09, 2008 11:58 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Inca ceva, nemesiss:
Inteleg ca te pasioneaza tare de tot motoarele pe doua roti!Ei bine, casa lor este casa a IIIa, care desi este lipsita de planete pe tema ta, iti vorbeste prin guvernatorul ei, Neptun, care este exaltat ( Sagetator) pe Ascendent..si daca esti sigura pe ora de nastere, cele cateva minutele in minus fata de pozitia ascendentului il plaseaza pe acest Neptun in domiciliu de casa( XII)..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 4:38 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
[quote="Mihaela"]Inteleg ca te pasioneaza tare de tot motoarele pe doua roti!Ei bine, casa lor este casa a IIIa, care desi este lipsita de planete pe tema ta, iti vorbeste prin guvernatorul ei, Neptun, care este exaltat ( Sagetator) pe Ascendent..si daca esti sigura pe ora de nastere, cele cateva minutele in minus fata de pozitia ascendentului il plaseaza pe acest Neptun in domiciliu de casa( XII)..

Si eu am exact aceeasi combinatie (bine, ca de altfel aproape toti cei cu ascendentul in sagetator, nascuti intre 1970 si 1984). Ce inseamna asta? ca o sa merg mult cu vaporul? Sau cu submarinul (casa XII) :) ?? glumesc... Si tot aici (casa III pesti) mai am pe venus nasol aspectat, cu neptun si cu saturn (iubire imposibila cu capitanul Nemo :?: ).

Acum serios: pe mine combinatia ma duce mai degraba cu gandul la corespondenta secreta/msitica/confuza... :? sau matusi/frati surori mai...speciale.

Dar sunt curioasa cum e cu interpretarea mai 'tehnica', cu motoarele... Sau micile calatorii..

Chiar, o alta intrebare ar fi (si e f. serioasa!): de cand cu Uniunea Europeana, calatoriile in Europa de care casa ar fi mai adecvat reprezentate: III sau IX? :|


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 9:07 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
doroteea wrote:
...sunt curioasa cum e cu interpretarea mai 'tehnica', cu motoarele...

Da, Doroteea, un raspuns tehnic, nenuantat cu detaliile temei, este acela ca printre multe altele, casa a III a semnifica si "vehiculele pe doua roti".
Pe tema propusa de nemesiss, incercam sa gasesc mai multe indicii vis a vis de pasiunea ei pentru aceste motoare, cum este aspectat guvernatorul acestei case, singura planeta prin care se exprima, casa fiind nelocuita de alte planete...

doroteea wrote:
.. o alta intrebare ar fi (si e f. serioasa!): de cand cu Uniunea Europeana, calatoriile in Europa de care casa ar fi mai adecvat reprezentate: III sau IX?

Din cate stiu, casa III inseamna calatoriile mici, in tara natala, iar casa IX calatoriile in strainatate, la distanta mare. Chiar daca am aderat la Uniunea Europeana, geografic distantele sunt aceleasi, tara natala exista....personal, daca m-ar interesa un drum prin UE, pana in Franta, de exemplu, m-ar preocupa casa IX. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Wed Dec 10, 2008 11:25 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Mersi, Mihaela! :)

Dar sa stii ca intrebarea cu motoarele era chiar serioasa :| . Si eram curioasa cum se aplica pe cazul asta, cu casa III in Pesti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Thu Dec 11, 2008 7:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
pai simplu,zic eu...in general cei din zodiile de foc sau cu asc aici au o afinitate aparte pt tot ce tine de adrenalina,sporturi extreme,etc etc...eu am asc in sagetator, iar stapanul casei 3, neptun, este in casa 12, dar conj cu asc...si exaltat,adik imi da si mai multa atractie pt genul asta de vehicule...daca e sa ne luam dupa vechii guvernatori, in cazul meu ar fi jupiter in 9- iarasi sagetator- si balanta...adevarul e ca ma ghidez f mult si dupa aspectul estetic,nu imi place orice... :D



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Thu Dec 11, 2008 8:32 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis,
sper sa nu gresesc, dar nevoia de a avea adrenalina,pe tema ta, ar putea fi sugerata de Marte in C2 . Cum mai rar intalnesti un varsator care sa nu faca ceea ce simte el ca vrea sa faca, as zice ca acel guv al casei III ( motoarele pe doua roti), dupa cum este pozitionat si aspectat, ne-ar spune ca odata iti vei lua motorul, dar...vezi cu adrenalina ( aspectele lui Marte!!) :lol:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Thu Dec 11, 2008 8:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
marte face conj cu mercur si o cuadratura larga cu uranus...inconjunctie cu conj jupiter saturn...apropos,inconjunctia trebuie privita ca un fel de opozitie necomplementara, ca in cazule uneia obisnuite?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Mon Dec 15, 2008 11:19 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
...apropos,inconjunctia trebuie privita ca un fel de opozitie necomplementara, ca in cazule uneia obisnuite?

Semnele zodiacale, planetele, casele, etc, in astrologie se opun si se completeaza , nu? nu am inteles asta cu opozitia necomplementara....
In inconjunctie cele doua planete sunt in semne incompatibile atat ca element (foc, pamant, aer, apa) cat si ca mod vibrator (cardinal, fix, mobil).



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Tue Dec 16, 2008 8:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
iarta-ma,eu cu mercur retro in pesti, cateodata mai mult simt anumite chestii si nu imi vine usor sa le pun in cuvinte in asa fel incat sa arate exact ce am eu in cap...ma gandeam ca inconjunctia e intalnirea a 2 puteri care nu au nici un punct comun,din contra, fac parte din lumi diferite,spre deosebire de opozitie, care are un liant foarte puternic, un punct de intalnire complementar...of,scuze inca o data daca nu ma fac inteleasa :oops:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Wed Dec 17, 2008 1:03 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemesiss,
ce-i cu atatea scuze, ca doar nu ai facut nimic rau...poate fi si o problema de-a mea de intelegere, nu?

Mie mi se pare ca inconjunctia este un aspect astrologic insuficient explicat in manuale, in raport cu problemele pe care le poate genera mai ales datorita neintelegerii modului de a “lucra” cu el.
Se spune ca este ceva intre opozitie si careu ( ca si trasaturi) dar putem sa-l privim si drept un careu ( 90 gr) + un sextil (60 gr) , nu?
Se pare ca atunci cand ai un asa aspect pe tema si vrei la modul constient sa sincronizezi, sa echilibrezi cele doua forte, nu prea reusesti, si tot insisti, si insisti si lupta continua..Inconjunctia fiind in relatie cu Fecioara ( 150 gr de la Berbec), probabil esti adesea nevoit sa te supuni in fata celor doua planete in inconjunctie, sa renunti la solutionarea constienta a aspectului....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Wed Dec 17, 2008 8:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Uite, mi-am amintit acum de sinastria unei relatii (soti) care dureaza de multi ani, pe care sunt destul de multe elemente ce vorbesc de durabilitatea in timp a relatiei, dar... atat semnele natale cat si semnele ascendentelor sunt in inconjunctie iar casa a VII a a fiecarui nativ incepe in semne aflate tot in inconjunctie....Iti imaginezi cat efort au depus cei doi in timp pentru stabilirea unui echilibru intre atat de multe forte total diferite ..Pana la urma problemele date de aceste inconjunctii nu si-au gasit o solutionare constienta; as spune mai degraba ca cei doi s-au supus in fata fortelor inconjuncte..
Ma rog, probabil au idealuri comune, au un drum comun de evolutie spirituala, etc, etc....ideea pe care am vrut sa o comunic era aceea de supunere in fata acelor aspecte..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: dragostea pentru viteza
PostPosted: Thu Dec 18, 2008 7:52 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
mda ideea e ca se poate...eu trec de la un subiect la altul, dar imi umbla atatea idei prin cap incat daca as deskide un topic nou de fiecare data, ar fi curata anarhie aici :lol: ...am observat o chestie in harta mea natala...ca soarele si luna sunt atinse de toate cele 3 planete transsaturniene...iar inconjunctia e intre neptun si luna...dar nu imi dau seama inca ce anume sa urmaresc la aspectul asta



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 18 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group