It is currently Thu Mar 28, 2024 10:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: NS in sinastrie
PostPosted: Fri Dec 19, 2008 3:20 pm 

Joined: Thu Dec 04, 2008 4:38 pm
Posts: 1
Dragi prieteni,
Ma preocup de astrologie de cativa anisori. Dar, asa cum am auzit ca se intampla si altora, atunci cand vine vorba de mine, parca se asterne o ceata si lucrurile nu mai sunt la fel de clare ca in cazul altor astrograme. :roll: Sau poate doar in cazul acesta particular. :wink: De aceea, va cer ajutorul cu cateva opinii.
Despre ce este vorba: analizand sinastria intre mine (Baia-Mare, 15:20, 02.07. 1979) si un el (Atena, Grecia, 24. 10. 1973, ora nesigura: 20:30), raman constant cu impresia ca ar putea fi o relatie karmica, insa dintre cele cu o incarcatura preponderent negativa. As fi postat harta sinastriei, dar nu stiu cum...
Am sa mentionez in trecere cateva dintre aspectele care ma pun pe ganduri:
NS (el) in conjunctie cu Venus (eu, casaVIII)
Saturn R (el, casa 8 la mine) conjuctie cu Soarele meu (casa 9)
Opozitie Lilith (el) cu Soarele meu natal
Luna (el) in conjunctie cu Plutonul meu (casa 12 la mine)
Si reciproca: Pluton (el) conjunctie cu Luna mea, tot casa 12 la mine.
Nu mentionez casele si cuspidele lui, deoarece, asa cum mentionam, nu sunt complet sigura de ora nasterii. Sigur, ar mai fi de sesizat si alte aspecte, gen ASC meu in conjuctie cu Soarele lui si cu Uranusul lui, Neptunul meu retrograd in conjunctie cu Venusul lui ( :? ) sau DSC meu in conjunctie cu Martele lui retrograd....Aici am de altfel si o intrebare: cum anume judeci importanta DSC intr-o sinastrie?
Ce sa va mai spun? Poate doar faptul ca toate aspectele se simt in realitate intocmai ca "dupa manual".... :lol: Rad si eu de necaz. Si ca, in momentul in care l-am vazut, mi-am spus in minte ca probabil e scorpion si are Soarele in ASC meu ( ca mecanism de detasare). Ce sa vezi....
Oricum, v-as ramane recunoscatoare cu niste pareri legate de aceasta sinastrie. Ma gandesc ca vorbeste mai bine decat mine.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: NS in sinastrie
PostPosted: Fri Dec 19, 2008 4:03 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Alexa wrote:
... am de altfel si o intrebare: cum anume judeci importanta DSC intr-o sinastrie?

Descententul marcheaza punctul de inceput al casei in care cauti informatii despre relatia ta cu partenerul de viata ( cuspida casei VII).
Ii cauti atributele date de zodia in care se afla, compatibilitatile dintre zodiile Desc pe cele doua teme, guvernatorul, aspectele acestuia cu celelate planete de pe tema ta,respectiv de pe tema lui...
Nu uita ceea ce spune Gheorghita aici viewtopic.php?f=10&t=1936 referitor la Varful casei a VII...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: NS in sinastrie
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 7:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
...ce frumos!! mi-asdori si eu o sinastrie de asta :D ...harta o poti facepe astro.com si apoi sa o atasezi aici...cum zicea si mihaela trebuie sa te uiti la stapanul desc precum si la planetele din casa 7...cu siguranta e o relatie karmica de ce zici ca e negativa? eu as puncta mai mult pe latura erotico-obsesiva... :lol: ...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group