It is currently Thu Mar 28, 2024 8:56 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: sunt in impas
PostPosted: Fri Dec 26, 2008 12:40 pm 

Joined: Fri Apr 27, 2007 10:44 pm
Posts: 4
buna ziua si sarbatori fericite tuturor!
numele meu este catalina mihaela sirbu. data nasterii: 24 octombrie 1970. ora 11:45. localitatea ploiesti.
nu reusesc sa inteleg ce trebuie sa fac pentru a imi schimba traiectoria. viata mea e un lung sir de incercari. nu imi dau seama care imi sunt greselile si de ce trebuie sa trec prin toate cate trec, de la absenta unei relatii cu familia si lipsa unei locuinte, pana la lipsurile materiale, o sanatate nu foarte buna, plecarea neanuntata in prag de sarbatori a partenerului. as vrea sa inteleg ce mi se intampla. as vrea sa inteleg ce trebuie sa schimb ca sa simt si eu implinirea in viata asta. as vrea sa stiu adevarul in ceea ce priveste relatia mea cu alexandru, care sunt lucrurile pe care mi le-a ascuns, motivele plecarii, daca se va mai intoarce sau plecarea lui trebuie sa o accept ca atare.
cred ca lucrurile pot fi remediate si de accea va cer ajutorul. nu inteleg limbajul specializat al astrologilor, de aceea va rog sa imi deslusiti ce spun stelele sub care m-am nascut intr-un fel pe care sa il pot intelege. ma simt ca un copil ratacit in padure. e o senzatie bizara la 38 de ani...
va multumesc fie si numai pentru ca cititi acest post.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Sun Dec 28, 2008 2:18 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Sarbatori fericite si tie, Catalina! :)
Am ridicat tema ta natala si incerc sa spun cateva cuvinte.
Image
Esti un nativ Scorpion sobru, chibzuit, care priveste viata cu maturitatea caracteristica Capricornului de pe casa I. Tu stii ca muncind cu rabdarea de care dispui iti poti atinge scopul: afirmarea in societate, depasirea conditiei de baza.Esti o persoana sincera, deschisa, care simte chemarea aventurii sub diversele ei forme.
Ca orice Scorpion ( pe tema ta si Luna este in casa analoaga Scorpionului), te temi sa nu/ti fie descoperite acele secrete care ai vrea sa ramana numai ale tale.Avand planeta Venus in Fecioara, cred ca o parte din aceste secrete de care ti/e frica sa nu fie aflate vizeaza latura sentimentala a vietii tale.Sentimentul de neimplinire afectiva pe care il traiesti cred ca este dat de opozitia Venus/Junon, ambele retrograde, conflictul lor consumandu/se chiar pe casele V/XI ( iubire oferita / iubire primita), iar asteroidul Junon este cel responsabil cu stabilirea legaturilor dintre oameni, inclusiv acele legaturi afective.

De ceva vreme tranzitele astrale te-au supus la grele incercari. Nu este deloc simplu sa traiesti tranzitul lui Pluton peste ascendentul natal. Pluton este dur, iar cand iti trece peste ascendent simti disperare, suferinta...ai impresia ca te distruge, ca omoara ceva din tine....si poate asa si este, dar crede/ma ca te ajuta f mult...omoara ceva ca sa poata sa apara apoi acel altceva, necesar evolutiei tale..si peste toate astea, deloc neglijabil tranzitul Lunii Negre prin casa lucrurilor nestiute..
Pot spune insa ca dincolo de toate aceste incercari prin care esti obligata sa treci, Pluton, guvernatorul semnului natal, este, prin locul pe care il are in tema natala, planeta care vine si mediaza conflictului dintre Venus si Junon, de care spuneam mai sus; el este cel care te poate ajuta sa transformi o influenta negativa data de Juno retrograd in una benefica.
Deasemenea, de ceva vreme s/au aflat pe Varsator, in tranzit lent, sensul vietii, Chiron si Neptun, ceea ce a condus la realizarea unei configuratii aducatoare de puternice tesiuni ( o cruce cosmica pe semne fixe).
Am vazut postate de tine, cu ceva timp in urma, datele prietenului tau. Cred ca intalnirea voastra, relatia pe care ati avut-o, a fost speciala.....insa presupun ca atat a fost dat sa fie.....
La intrebarea ta, nu stiu ce sa spun, daca va mai reveni sau nu Alexandru la tine, pentru ca nu stiu cat de usor poate sa treaca peste conflictul care a fost intre voi, nu stiu cat de usor se va mai implica afectiv intr/o relatie, vorba de un nativ Leu cu Venus in Fecioara...
Poate ca ceea ce am spus eu aici nu/ti va fi de vreun ajutor, dar sigur acel echilibru interior la care trebuie sa ajungi singura te va ajuta enorm de mult....sunt experiente dure, pe care insa nu ne este dat sa le traim deloc intamplator...

Iti doresc multa liniste interioara si La multi ani!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Sun Dec 28, 2008 2:59 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Ca o completare- observ ca ai conjunctia Marte- Pluton, conjunctie care se reediteaza si acum, in tranzit. Lectia este cred eu, fiind vorba in harta ta de casa a IX-a si de opozitia cu Chiron, sa inveti sa-ti cunosti latura agresiva, incapatanarea, poate uneori fara rost, sa inveti sa te accepti si sa folosesti vointa de care dispui intr-un mod constructiv, intelept, aproape de Dumnezeu..
Tot in harta ta vad si conjunctia Venus- Neptun, care si ea acum se reediteaza (eh, inca o confirmare a faptului ca problemele delicate redevin acute mai ales cand aspectele planetelor in tranzit le reediteaza)- ai un mare rafinament, senzitivitate- e vorba de zodia Scorpionului!- si multa intuitie.
Luna in Leu in careu in T cu Venus, Neptun, pe deoparte si cu Saturn pe alta arata o lectie de invatat prin acceptarea propriei feminitati, prin acceptarea de sine, a propriilor slabiciuni, mai ales ca punctul opus al Lunii, ca planeta focar este Nodul Nord, plasat in Pesti.. Este indicat sa nu recurgi la stimulante (alcool, tutun), pentru ca ti-ar putea dauna foarte mult. Ai putea fi tentata sa apelezi la vrajitoare, si nu te sfatuiesc acest lucru..
Este prima oara cand vad intr-o harta Nodul Nord in aceasta pozitie, opunandu-se planetei focar. Cheia rezolvarii problemelor tale sta, cred, in compasiunea pentru altul, in dragostea neconditionata si cand e cazul chiar in ajutor material. Cat de putin vei darui fara sa astepti nimic in schimb, tot va conta. Nodul Nord- sensul vietii- se afla in casa banilor.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Sun Dec 28, 2008 3:30 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Inca ceva, Catalina! Aminteai de o stare de sanatate nu prea buna...
Ei bine, referitor la aceasta problema, uite un citat pe care eu il gasesc extrem de valabil, aproape ca il pot reda din memorie. Este din "Astrologia, o terapie moderna"( G. Coser):
"Boala nu este doar o anomalie energetica, ci un depozit de absurditati, o moara care se invarte cu propriile convingeri si in care sunt macinate zilele noastre, una cate una. Refacerea sistemului implica eliminarea acestor anomalii, prin ridicarea barierelor pe care le-am pus intre noi si Univers si mai ales prin acceptarea provocarii de a evolua, pe care viata ne-o lanseaza"... Reciteste-l cu atentie, te rog, si ai sa vezi cat este de adevarat...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 4:07 pm 

Joined: Fri Apr 27, 2007 10:44 pm
Posts: 4
va multumesc foarte mult pentru cele ce mi le-ati spus aici. poate ca trebuie sa invat sa fiu singura un timp. niciodata nu am fost singura si nu m-am descurcat singura. cat despre a da... am dat intotdeauna atentia si dragostea si tot ce mi-a stat in putere sa dau. dar nu cred ca pe deplin neconditionat. m-am asteptat la iubire sa mi se raspunda cu iubire. m-am asteptat la onestitate sa mi se raspunda cu onestitate. despre alex stiam ca joaca la ruleta. am crezut ca pot sa il ajut. nu am putut. presupun ca a jucat iar, de luni intregi nu mai contribuia cu bani in casa si mintea in fel si chip ca sa justifice lipsa salariului. se imprumuta sume mari fara sa o stiu. am suplinit implicarea lui. mi-am luat al doilea serviciu. am indurat si eu si copilul meu foamea si alte lipsuri. in tot timpul acesta am incercat cat am putut sa il determin sa imi spuna ce se intampla de fapt, ca sa il pot ajuta. imi e mai usor sa rezolv lucrurile, daca stiu macar partial datele problemei. dar nu am aflat decat parti de adevar, alex nu a putut sa mi se destainuie. poate i-a fost rusine. poate frica... nu stiu. in orice caz, unchiul lui ii poate plati ce are de platit. cu conditia ca eu sa nu mai fac parte din viata lui alexandru. ma doare ca nu mi-a spus nimic. ca nu a avut puterea sa ma aleaga, indiferent ce. dar si mai mult ma doare ca nu are incredere in dragostea mea. l-as fi lasat sa plece, il rugasem numai sa trecem de sarbatori - imi spusese ca are de gand sa plece in legiunea straina... nu il puteam opri improtriva vointei sale. dar macar sa imi dea voie sa il imbratisez pentru ultima data, sa ramanem in relatii normale, de buna ziua, fara ascunzisuri, fara minciuni... sunt singura care nu stie unde este. si nu pot crede ca imi zic ai lui, vara sa ori bunica, cum ca ar fi plecat la marsilia... nu pot crede ca lui nu ii este amarnic de dor de mine, asa cum imi este mie de el.
sa ma adun. ce as vrea? sa imi pot lua un ramas bun fata in fata. sa existe o incheiere a relatiei altfel decat una bazata pe ... pe ce, ca nu stiu ce e asta... sa inteleg unde am gresit in relatia cu alex, daca mi-am platit datoriile... sa pot merge mai departe. si sa imi fie bine de acum inainte. bine. sa imi pot lua un apartament. sa accept relatia cu mama asa cum e. sa am bani si pentru mine nu doar pentru facturi, taxe si impozite, sa imi ingrijesc copilul asa cum merita. sa fiu sanatoasa. sa am o familie asa cum o doresc. completa. frumoasa. bazata pe valori reale.
cred ca cred un ghid practic de reparat viata :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 5:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Asa-i, Catalina, la atasamentul posesiv trait de tine foarte intens candva, demult, trebuie sa renunti in aceasta viata! Nonatasament se cheama lectia pe care trebuie sa o intelegi si insusesti acum, spre binele tau.
cata.alex wrote:
.. unchiul lui ii poate plati ce are de platit. cu conditia ca eu sa nu mai fac parte din viata lui alexandru

Eu cred ca nimeni nu poate hotari cine sa faca si cine sa nu faca parte din viata unui om...cel care crede ca e in stare sa faca asta, cu siguranta se inseala...nu unchiul lui a stabilit intalnirea voastra in viata asta (poate, cu puterea lui de a intelege lucrurile, i-a venit destul de greu sa o accepte!) Si mai cred ca poti face parte din viata lui chiar si daca fizic nu esti langa el.. Lasa timpul sa rezolve lucrurile astea, solutiile vin atunci cand trebuie sa vina, atunci cand poate te astepti cel mai putin...
Incearca sa nu te mai gandesti la ranile pe care le ai acum in suflet, ca risti sa nu le mai poti vindeca ; inlocuie-le cu acel echilibru interior de care spuneam. Inceraca sa nu-ti doresti ceva anume si vei primi exact ceea ce ai nevoie..Nu este usor, dar nici imposibil.....
Iti doresc linistea necesara gasirii drumului tau in viata asta.... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 11:20 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Si eu iti urez numai bine, sa ai puterea de a trece peste tot. Ce este cel mai important cred ca este sa ierti in adancul sufletului tau, chiar daca uneori e cumplit de greu.
Unele relatii pe care le avem cu altii, in special cele in care se investeste mult sentiment, sunt asa numitele relatii karmice. Cineva trebuie sa plateasca ceva altuia sau sa invete sa faca ceea ce nu a putut face intr-una din vietile trecute. Uneori asta inseamna si sa se sacrifice, insa si sacrificiul are o limita. Ne sacrificam pentru cineva care isi doreste sa faca ceva si nu poate, o facem cu un rost, dar cand povestea se prelungeste la nesfarsit, e deja o problema.. De obicei e bine sa plecam, pentru a nu a arunca margaritarele la porci, stii cum se spune.
Sa iubesti nu este un pacat, cum nu este un pacat sa-ti doresti sa fii iubit, insa nu poti sa te faci pres la picioarele cuiva care nu merita. Oricand, si in orice relatie, noi purtam cu noi umbra noastra, cum spunea Jung, adica putem fi si egoisti si conservatori, chiar in detrimentul relatiei respective. Lucru care nu este intotdeauna rau- acum tu trebuie sa inveti sa fii putin egoista, independenta, sa te pui pe tine si pe copilul tau pe primul plan.. Si sa inveti sa te descurci fara el.
Poti sa iubesti si de la distanta, stiu ca este dureros sa constati ca a iubi nu depinde intodeauna de a fi iubit asa cum meriti sau asa cum ai vrea.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sunt in impas
PostPosted: Tue Mar 17, 2009 2:25 am 

Joined: Fri Apr 27, 2007 10:44 pm
Posts: 4
de cateva zile nu imi revin. alexandru m-a sunat. nu stiu ce sa fac. imi spune lucruri care ma ingrozesc. si lucruri care imi incalzesc inima. si iar lucruri oribile. nu inteleg ce se intampla. nu stiu ce sa fac. nu s-a lasat de ruleta. acum are mai multi bani pentru ea. nu mai stiu deloc ce sa mai cred si ce sa mai fac... ma bucur de vorbele lui de iubire, dar nu mai am incredere. as vrea sa pot merge dupa el pana la capatul lumii, dar nu mai pot. fiindca nu mai cred ce imi spune. as vrea sa ii pot spune sa uite de mine, dar atat de greu imi este sa traiesc fara el... abia ma linistisem, mai bine nu ma cauta...


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group