It is currently Fri Mar 29, 2024 1:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Va rog
PostPosted: Tue Jan 20, 2009 12:38 am 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Tare as vrea sa aflu si eu macar cateva elemente din revolutia mea solara si nu ma pricep!Ar fi excelent daca m-ati putea lumina si pe mine cu cateva repere!Date:............Ma intereseaza in mod special copiii, nu am reusit sa imi implinesc aceasta dorinta pana acum. Ce ziceti?


Last edited by elna on Fri Jan 30, 2009 10:52 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Wed Jan 21, 2009 12:08 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
elna wrote:
..Ma intereseaza in mod special copiii, nu am reusit sa imi implinesc aceasta dorinta pana acum.

TEMA NATALA
Image

RS 2008/2009
Image

Am incercat sa vad mai intai care sunt aspectele natale care vb despre dificultatea de a-ti implini visul de care spui: acela de a avea copii...
La nasterea ta, Venus, guvernatorul casei maternitatii si a familiei, orientat usor negativ datorita gradului anartic 29 balanta , se indrepta spre o conjunctie cu imprevizibilul Uranus, guvernatorul casei partenerului. Intre Venus si Luna ( pl. maternitatii) este un aspect tensionat ( cuadratura), la care se adauga opozitia pe care Luna se pregatea sa o ridice maleficului Saturn retrograd, opozitie realizata nu oriunde si oricum, ci pe axa caselor VI - XII, cu fiecare din cele doua planete asezate una in casa guvernata de cealalta.!!! De asemenea, casele V-XI (iubire oferita-iubire primita, creatie, copii) fiind pe axa interceptata, ne vorbesc de un un blocaj karmic, un conflict din trecut.. Cam asa mi-as explica eu neimplinirea de care spui...
Anul acesta rev solara pare a fi interesanta cel putin prin aceeea ca axele principale si celelalte cuspide revin pe pozitia avuta la nastere ( si aici intervin coordonatele locului unde te-ai aflat, in functie de care suprapunerea cuspidelor poate avea o abatere mai mare sau mai mica). Va fi un an foarte important pentru tine....
Prin urmare, ascendentul anual are acelasi guvernator, Soarele...Cu Soarele in casa V anuala, ( printre altele si casa copiilor), impreuna cu trei malefici, nu stiu ce sanse vor fi anul asta pentru o asa minunata creatie...(hm! Lilith in tranzit in V...)
Pe langa Soare si cei trei malefici ( marte, lilith si pluton) din casa V, mai trebuie remarcata pozitia deloc buna a Lunii anuale casa a VIIIa ( sexualitatea, poate o pedeapsa ce tine de sexualitate!), in aspect aplicant al conjunctiei cu acelasi imprevizibil Uranus, guvernator VII. Luna primeste aceleasi limitari de la Saturn, ca si in natala, de data asta de pe o axa a suferintei, fecioara -pesti, care este de fapt in analogie cu casele VI-XII , case pe care in natala se realiza acelasi aspect de opozitie Luna - Saturn......
Greu de zis in conditiile astea daca 2009 va fi anul in care sa se implineasca acea dorinta a ta....dar e numai o parere . Eu iti doresc implinirea visului :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Wed Jan 21, 2009 5:27 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Iti multumesc foarte mult, Mihaela!Mi-ai lamurit anumite aspecte. Suna destul de dur totul. Am avut dintotdeauna inradacinata in minte teama si repulsia fata de avort ( nu stui de unde si de ce ) si de aceea am luat masuri pentru a nu ma trezi cu un copil intr-un moment delicat. Acum il doresc... :( Multumesc de incurajare!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Wed Jan 21, 2009 5:41 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Elna, sa stii ca nu am vrut chiar deloc sa sune dur...m-am oprit numai asupra catorva aspecte vizibile pe teme, in care sunt antrenati guvernatorii caselor cu pricina. Este numai o interpretare data de mine....
Dorinta este a ta si o poti ajuta sa se materializeze, chiar daca nu o fi sa fie anul asta....Iti doresc inca o data sa-ti implinesti visul de a fi mamica.. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Wed Jan 21, 2009 11:04 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Nu cuvintele tale suna dur ci ceea ce descriu ele, mai ales ca banuiesc ca nu ai spus chiar ce ti-a trecut prima oara prin minte. Ai cautat cuvinte care sa sune mai agreabil. Dar, nu-i nimic, optimista incurabila cum sunt din nastere, nu-mi pierd speranta!Si iti multumesc mult pentru ca ai gasit un pic de timp pentru mine!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 9:30 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
As completa la cele spuse foarte frumos si clar de Mihaela, ca opoziaita Luna-Saturn cumulata cu Neptun si Soare (guvenrator al temei) in V, in situatia in care Pluton este in V, iar Saturn in XII, ne indica doua feluri de probleme:
1. prima de natura emotionala sustinuta de un acut sentiment de nesiguranta la gandul ca un copil este ca o promovare profesionala careia s-ar putea sa nu-i faci fata, dar, in acelasi timp, te anima si un sentiment puternic, matern, mentinut si cultivat in minte;
2. a doua este de natura fizica. Cu Saturn pe casa XII nu se pune problema iminentei de avort, asa cum ai spus, ci mai curand a unor distorsiuni de natura fiziologica, o slabire a sistemului imunitar, retrairea experientei de gravida asa cum s-a intamplat cu mama ta cand te-a adus pe lume.
Intoarcerea la contextul nasterii tale prin retrogradarea lui Saturn din tema natala si a lui Uranus in IV este o conditie importanta si o experienta esentiala.
Ezitarea ta este indicata de Saturn in XII, dar cea mai mare problema pe care ai putea sa o ai este cea legata de decizie. Gandul este cel care te retine, adica ideile preconcepute (axa interceptata Gemeni-Sagetator) pe care le mentii cu convigere si teama deopotriva.
Un copil cu siguranta va veni, pentru ca, pana la urma, vei intelege in ce consta efortul pe care trebuie sa-l faci, dar te atentionez asupra corectarii gandirii. Pluton se va apropia in anii ce vin de casa VI si vei avea de suportat modificari de natua fizica, fiziologica prin oscilari ample, de la stari de vitalitate puternica la slabire organica accentuata, asta pentru a intelege ca intai totul se realizeaza in interior, in gand si apoi in lumea fizica. Indiferent cum este exteriorul, ce stimuli primesti si cat de reala este necesitatea unui raspuns negativ, tu trebuie sa-ti echilibrezi interiorul.
Daca nu schimbi la tine modul de a gandi in sensul de a-ti depasi superficialitatea mentinuta de mobilitate, comunicare facila, disponibilitate, pentru a aprofunda si a alege o relatie, o preocupare, un drum in viata, ceea ce va veni spre tine te va consuma putin cate putin.
Cu Marte in Gemeni si Luna in Varsator esti cam aspra la vorba, inteligenta, cu o mare viteza de reactie, cu o gandire rapida si eficienta, dar, pentru ca ai un Venus anaretic pe Balanta, tot timpul centrata pe un bine personal, pe un confort straniu, neobisnuit.
A te implica intr-un astfel de proces, acela de a aduce pe lume in copil, implica, in cazul tau, abandonarea acestei iluzii cu care te pacalesti. Te gandesti ca binele acela pe care il simti intens prin tabieturi, obiceiuri, confruntari, discutii pe care le provoci sau le coordonezi etc. se va risipi. Cu Neptun in V, binele pe care l-ai gandit tu nu a existat niciodata in viata ta, ci, pentru ca Neptun este iluzia, a trebuit sa ascunzi in permanenta nesiguranta si lipsa de perspectiva, incertitudinea si disponibilitate care iti intretinea realtiile. Daca reusesti ca intelegi, la modul personal si empatic asta, vei avea mai mult curaj.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 10:32 am 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru claritatea explicatiilor!Sunt destul de aspra la vorba, desi ma straduiesc sa fiu pe placul copiilor, fiind profesor de romana si avand totusi o materie sensibila de prelucrat cu ei. Poate ca aceasta meserie m-a ajutat sa abordez si alte modalitati de exprimare pe care altadata nu le aveam la indemana. Am studiat cu atentie problematica sanatatii, cu o axa VI-XII atat de incarcata, dar trebuie sa va spun ca nu sunt bolnavicioasa si nici nu am avut probleme de sanatate, cel putin pana acum. Aveti dreptate, nu sunt inca foarte hotarata, dovada fiind oscilatiile de pana acum. Stiu ca este o decizie pe care trebuie sa mi-a asum in totalitate.Nu am inteles prea bine ce ati vrut sa spuneti cu intretinerea unor iluzii in relatii pentru ca ele s-au spulberat rand pe rand si a ramas doar esenta, adica ceea ce ne uneste.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 11:24 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
elna wrote:
.Nu am inteles prea bine ce ati vrut sa spuneti cu intretinerea unor iluzii in relatii pentru ca ele s-au spulberat rand pe rand si a ramas doar esenta, adica ceea ce ne uneste.


Neptun in casa V, mai ales pe semnul natal, aduce intai iluzia, fantezia, speranta, dezamagirea si apoi adevarul. Este semn de experimentare, de incercare si de ambitie, dar sunt si oameni pentru care Neptun in V este o grea incercare pentru concretizarea unei relatii.
Nu casatoria este indicatorul ca valentele acestei pozitii sunt corecte, ci asumarea raspunderii in indeplinirea dorintelor personale. Adica, atunci cand ai o dorinta, sa fi prima persoana la care sa te gandesti ca trebuie sa o indeplineasca si apoi sa identifici in jur cativa oameni care te-ar putea ajuta. Daca faci asta, inseamna ca multe experiente din viata ta ti-au oferit un argument in favoarea gandirii practice si a placeri de a alege adevarul, chiar daca este dur, fata de o minciuna frumoasa.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 11:50 am 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Intotdeauna am actionat singura pentru a-mi concretiza obiectivele.Pot spune chiar ca imi este dificil sa cer si chiar sa primesc ajutorul celorlati. Si aici pe site mi-a fost destul de greu pana m-am decis sa solicit o mana de ajutor.
Iluziile frumoase tin de latura artistica a vietii pe care eu o percep cu luciditate, nu mi-a asum si nici nu ma hranesc din viziunea altora despre lume. Prefer adevarul si fac eforturi permanente sa ii determin si pe cei care intra in contact cu mine sa il accepte, sa fie deschisi si sinceri.
Sunt incantata sa vad ce capacitate de patrundere a mecanismelor psihologice aveti si pana la ce nivel aveti acces in analiza!Dati-mi voie sa va felicit, desi cuvintele mele s-ar putea sa nu aiba prea mare valoare pentru ca vin din partea unui amator!
As fi vrut sa va rog sa-mi spuneti ce rol are Jupiter in tema natala, cum contribuie el la echilibrarea ei!Cand aveti timp si disponibilitate!
Va multumesc pentru tot!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 10:52 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
intrebare: pentru informatii despre copii, ne uitam la casa 4 si la casa 5?sau in fine,care e legatura dintre cele 2 case avand ca liant subiectul copii?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 11:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
intrebare: pentru informatii despre copii, ne uitam la casa 4 si la casa 5?sau in fine,care e legatura dintre cele 2 case avand ca liant subiectul copii?

In pincipiu da, putem spune ca ne uitam la casele amintite de tine. Casa a IV a este casa mamei iar in casa a Va regasim copiii, numai ca nu ne limitam la cele doua case. Ne adaptam temei....casele astea pot fi nelocuite si atunci ajungem cel putin la casele care le gazduiesc guvernatorii lor.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 11:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
aha,am inteles,eu ma uitam numai la casa 5, gandindu-ma ca 4 arata mediul familial, precum si genul de parinte care o sa fii...eu am casa 4 in berbec,cu marte in 2, si casa 5 in taur,cu venus tot in 2...probabil o sa fiu foarte posesiva si afectiva cu copii, o sa ii rasfat, si cu o doza mare de libertate, venus in varsator, dar si foarte apropiata de ei,marte in pesti...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sun Jan 25, 2009 3:33 pm 

Joined: Thu Oct 02, 2008 9:01 pm
Posts: 19
Titlul este valabil si pentru cei care au de pus intrebari generale despre orice altceva. Nemesis, ma gandeam ca mi-ai oferit o mana de ajutor si, cand colo, surpriza!Nu spun ca era obligatoriu, Doamne fereste!Trebuie sa ma intelegi, sunt in asteptarea unui raspuns si am emotii cand apare ceva nou!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Va rog
PostPosted: Sun Jan 25, 2009 4:36 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
elna,cu tot respectul, cred ca raspunsurile le-ai capatat,probabil ca ar trebui sa recitesti posturile mihaelei si a lui dl. coser...e normal sa mai strecori cate o intrebare, pentru ca daca am face cate un topic nou pt fiecare nelamurire, ar fi balamucul central aici



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 14 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group