It is currently Thu Mar 28, 2024 3:29 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: sarcina cu probleme?
PostPosted: Sun Mar 08, 2009 3:49 pm 

Joined: Fri Oct 19, 2007 8:19 pm
Posts: 5
Location: iasi
Dragi iubitori de astrologie,

Apelez la voi pentru ca am mare nevoie de niste pareri obiective in problema pe care o intampin.
Eram convisa ca am un dezechilibru hormonal si ma pregateam sa merg la un endocrinolog cand am descoperit ca sunt insarcinata. A fost un mic soc, in conditiile in care stiam ca am prolactina dubla (ceea ce determina sterilitate); nu numai ca nu imi doream un copil, dar nici nu ma simt pregatita sa devin mama.
E drept, revolutia solara pt 2009 imi ridicase deja semne de intrebare, iar acum, studiind harta momentului conceptiei, semnele de intrebare sunt si mai mari.

Conjunctia Neptun-Soare pe casa V, din RS 2009 indica sanse mici de a avea un copil, iar asc anual conjunct MC natal ar indica un an reprezentativ pentru cariera.
Momentul conceptiei este putin spus exploziv: conjunctie Marte,Lilith(gr anaretic),Soare,Pluto, intr-un interval de 6 grade.

Sunt prea subiectiva si un pic speriata pentru a intelege ceva din toate astea; iar temerile mele sunt egate de eventuale probleme legate de sarcina - pentru mine sau pentru copil sau pentru amandoi. In plus, am senzatia ciudata ca aceasta sarcina e modul in care destinul ma determina sa aleg un drum pe care nu credeam ca-l voi putea continua.

Daca aveti timp sa aruncati o privire peste cele doua teme, v-as fi tare recunoscatoare pentru parerile voastre: e un semn bun, de redresare a vietii mele sau doar inceputul unui sir de probleme?


Last edited by gabri on Sun Mar 15, 2009 2:47 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Sun Mar 08, 2009 4:33 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Gabri, eu la revolutii solare si "predictii" chiar nu ma pricep.
Vroiam doar sa iti spun felicitari! Venirea pe lume a unui suflet mi se pare un lucru Minunat, iar posibilitatea de a deveni mama mi se pare unul din cele mai frumoase daruri care ni se puteau face! Bineinteles, nu toate mamele vad asa maternitatea, din pacate!
Eu zic sa te bucuri si sa nu te sperii. Un copil nu poate fi decat un lucru frumos. :D
Iti doresc multa Lumina si Intelepciune. :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Mon Mar 09, 2009 3:31 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Tema natala
Image

Am cautat pe tema natala cateva aspecte ce ar indica refuzul maternitatii (tendinta de refuz).
Desi guvernatorul temei natale,marele benefic Jupiter, se afla in casa creatiei ( inclusiv copiii), deci lucrurile ar trebui sa mearga bine, in realitate nu este chiar asa. Pe langa conjunctia la grad perfect cu Lilith ( sarcina nedorita), Jupiter mai primeste si cuadratura Soarelui natal exilat in Varsator, in casa guvernata de Saturn retrograd in C VIII ( casa VIII, in analogie cu Scorpionul,semnifica si o posibila pedeapsa legata de sexualitate ), guvernata la randul ei de planeta maternitatii, Luna. Deasemenea Saturn este in conflict ( opozitie) cu guvernatorii caselor IV si VII ( familia si partenerul), Marte, respectiv Mercur.
Luna, planeta maternitatii, interiorizata si tematoare ( Capricorn) se afla in casa I, (nasterea). Se pare insa ca exact actul nasterii este limitat, refuzat, de cuadratura cu Pluton retrograd. Fiind planeta focar in careul in T Luna/Pluton, Venus, ea primeste tensiuni si dinspre casa a IIIa, (reproductia), chiar de la guvernatorul casei V, Venus. Este posibil ca Pluton retrograd sa fi restrictionat dreptul la nastere deoarece el stie ca in casa a XII ( suferinte, boli cronice mostenite!!), aflata pe Sagetator si guvernata de Jupiter din C 5, este Neptun, guvernatorul casei a IIIa ( reproductia). Cele doua case, XII si I, ( nasterea) au acelasi guvernator, Jupiter din C5 (sunt case legate).
Iesirea Lunii din conflictul generat de tensiunlie date de cele doua cuadraturi se poate face prin activarea punctului complementar ei (gradul 17 Rac, din casa a VII - coresp. Balantei). Ajutorul cred ca vine de la trigonul pe care Soarele il face cu NN din casa X, din Balanta - analog C 7.

Iata si tema ridicata pentru momentul conceptiei:
Image
Este foarte importanta ora....eu am ridicat tema pt mijlocul intervalului dat de tine si din cate vezi Luna este la grad anaretic si chiar pe cuspida casei II. Avand in vedere ca planetele sunt grupate in imediata apropiere a cuspidelor caselor II, IV si V, isi pot schimba pozitia in casa daca ora nu este corect aproximata....
Am sa mai revin si eu cu cateva cuvinte, dar acum este prea tarziu.... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Tue Mar 10, 2009 12:44 am 

Joined: Wed Feb 25, 2009 11:28 pm
Posts: 23
eu cred ca irina are dreptate.
bucura-te pentru copilul tau!
si asteapta sa calculezi astrograma momentului in care o noua fiinta apare pe lume, in loc sa te sperii de acest moment.
aici nu mai e vorba de astrologie, ci de cele mai puternice sentimente pe care le poate trai un om.











www.totalsubiectiv.ro


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Tue Mar 10, 2009 3:15 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Cele cateva idei puse alaturi de tema natala nu au urmarit limitarea bucuriei venirii pe lume a unui copil...Nu am cautat decat o cauza pentru un anumit comportament al nativei. "...nu numai ca nu imi doream un copil, dar nici nu ma simt pregatita sa devin mama", spunea gabri.
Am convingerea ca cel ce incearca sa-si inteleaga propriul scenariu existential ( tema natala) va gasi raspunsuri la multe intrebari, va accepta cu mai multa usurinta experientele cu care se intalneste in viata asta...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Thu Mar 12, 2009 8:40 am 

Joined: Fri Oct 19, 2007 8:19 pm
Posts: 5
Location: iasi
Irina si Mihaela,
Va multumesc pentru raspunsuri si imi pare rau ca nu m-am exprimat complet (trebuie sa spun ca deseori ma fac gresit inteleasa...).
Sunt de acord cu voi, un copil e o minune, iar eu nu imi doream un copil acum, in perioada asta; de altfel, ma ingrozea gandul ca s-ar putea sa nu am copii niciodata, indus de rezultatele analizelor hormonale. Acum, ca s-a intamplat, sunt prinsa intre bucuria de a deveni mamica si spaima ca s-ar putea ca acest copilas sa aiba aceeasi copilarie pe care am avut-o eu.

Mihaela, nu am inteles ceva din ce ai scris:
"Este posibil ca Pluton retrograd sa fi restrictionat dreptul la nastere deoarece el stie ca in casa a XII ( suferinte, boli cronice mostenite!!), aflata pe Sagetator si guvernata de Jupiter din C 5, este Neptun, guvernatorul casei a IIIa ( reproductia). Cele doua case, XII si I, ( nasterea) au acelasi guvernator, Jupiter din C5 (sunt case legate)."
In ce sens Pluton "a restrictionat dreptul la nastere" - e vorba de sansele mici pe care le am sa raman insarcinata?

Apoi, iesirea Lunii din conflict - gradul 17 Rac, corespunzator Balantei. Din pacate, nu stiu in ce mod se poate "activa" acest punct. E vorba de folosirea valorilor Racului si Balantei?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Sat Mar 28, 2009 5:09 pm 

Joined: Fri Oct 19, 2007 8:19 pm
Posts: 5
Location: iasi
Scriu acest mesaj pentru ca simt nevoia sa spun cateva lucruri.

Am deschis subiectul "sarcina cu probleme?" pentru a ma lamuri asupra aspectelor din revolutia solara 2009, mai ales privind Soarele din casa a V-a - despre care citisem ca da mici sanse de maternitate in anul respectiv. Vroiam sa stiu parerea unor mult mai buni cunoscatori de astrolgie decat mine. Am dat detalii non-astrologice crezand ca ele pot ajuta o eventuala interpretare si se pare ca am gresit. Din motive care imi scapa, postul meu a fost interpretat in cu totul alt sens...si da, acest lucru ma doare, pentru ca, daca intr-adevar as fi refuzat ideea de a deveni mamica, m-as fi programat la un cabinet pentru a "scapa" de sarcina (nu pot folosi termenul medical, imi repugna), in loc sa intru pe forum.
Insusi titlul postului cred ca e destul de sugestiv, chiar eram ingrijorata pentru evolutia acestei sarcini si pentru copil.

Si cum, din punct de vedere astrologic, privind revoutia solara nu am primit raspunsuri, am decis sa cred ca, si daca pozitia Soarelui nu e tocmai favorabila, in shimb nu are decat aspecte armonioase - trigon cu Luna (maternitatea :), care in RS se afla in semn de apa); apoi sextil cu Pluto, care, de ce nu, indica putere de regenerare.
Mai putin favorabila consider a fi pozitia lui Uranus pe cuspida casei a VI-a, in opozitie cu Saturn si prezenta planetei Venus in aceeasi casa VI - poate indica probleme ale aparatul reproductiv. Cred ca aici voi cauta sfatul unui foarte bun astrolog - poate ca se recomanda un anumit tip de nastere, nu stiu....
Oricare ar fi situatia, tot ce imi doresc este sa fie un copil sanatos, voinic, voios. Cu siguranta Dumnezeu stie de ce a randuit lucrurile asa si va fi bine.

Cam atat am avut (pe scurt) de spus.
Va doresc multa pace, lumina si intelepciune.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: sarcina cu probleme?
PostPosted: Sat Mar 28, 2009 7:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
gabri wrote:
Scriu acest mesaj pentru ca simt nevoia sa spun cateva lucruri.

Am deschis subiectul "sarcina cu probleme?" pentru a ma lamuri asupra aspectelor din revolutia solara 2009, mai ales privind Soarele din casa a V-a - despre care citisem ca da mici sanse de maternitate in anul respectiv. Vroiam sa stiu parerea unor mult mai buni cunoscatori de astrolgie decat mine. Am dat detalii non-astrologice crezand ca ele pot ajuta o eventuala interpretare si se pare ca am gresit. Din motive care imi scapa, postul meu a fost interpretat in cu totul alt sens...si da, acest lucru ma doare, pentru ca, daca intr-adevar as fi refuzat ideea de a deveni mamica, m-as fi programat la un cabinet pentru a "scapa" de sarcina (nu pot folosi termenul medical, imi repugna), in loc sa intru pe forum.
Insusi titlul postului cred ca e destul de sugestiv, chiar eram ingrijorata pentru evolutia acestei sarcini si pentru copil.

Si cum, din punct de vedere astrologic, privind revoutia solara nu am primit raspunsuri, am decis sa cred ca, si daca pozitia Soarelui nu e tocmai favorabila, in shimb nu are decat aspecte armonioase - trigon cu Luna (maternitatea :), care in RS se afla in semn de apa); apoi sextil cu Pluto, care, de ce nu, indica putere de regenerare.
Mai putin favorabila consider a fi pozitia lui Uranus pe cuspida casei a VI-a, in opozitie cu Saturn si prezenta planetei Venus in aceeasi casa VI - poate indica probleme ale aparatul reproductiv. Cred ca aici voi cauta sfatul unui foarte bun astrolog - poate ca se recomanda un anumit tip de nastere, nu stiu....
Oricare ar fi situatia, tot ce imi doresc este sa fie un copil sanatos, voinic, voios. Cu siguranta Dumnezeu stie de ce a randuit lucrurile asa si va fi bine.

Cam atat am avut (pe scurt) de spus.
Va doresc multa pace, lumina si intelepciune.



Indignarea tare include si obraznicia de a-ti modifica post-urile dupa ce ti s-a raspuns la ele?
Acesta este motivul pentru care am refuzat sa-ti scriu si eu, alaturi ceilalti, cateva randuri...
Adica, mai pe intelesul tau, formulezi intr-un anumit fel, iti pui la dispozitie niste date si dupa ce ti se raspunde, iti modifici continutul postului! Cum crezi ca se simte omul acela care sta o ora se uita la tema ta si-ti elaboreaza raspunsul pe care il pretinzi, nu-l soliciti?
Foarte urat din partea ta... nu ca-ti spui parerea, esti libera sa o faci, ci ca ai ales sa procedezi asa!

PS. Am pastrat in replay continutul mesajul tau sa se vada la ce am raspuns, in cazul in care ti-l vei modifica



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group