It is currently Thu Mar 28, 2024 10:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cum sa-si valorifice potentialul
PostPosted: Mon Apr 20, 2009 1:20 am 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Hristos a inviat!

Va rog sa ma ajuati cu un sfat legat de fratele meu. 39 de ani, capacitati intelectuale peste medie, interese in atatea domenii, dar nimic valorificat pana acum.
Nici macar un loc de munca nu mai are, a lucrat pana acum doar vreo 5-6 ani, in ceva care-i asigura un orar foarte flexibil.
Familia l-a ajutat din punct de vedere material pana acum,el nu are pretentii din punctul asta de vedere foarte mari- e mai comod decat sa treaca peste acel permanent "nu am chef", "ma enerveaza sa fac asta", "eu nu pot sa", dar ce se va intampla cand nu vom mai fi noi???
De 20 de ani cunoaste marea iubire a vietii un noroc incredibil.
Dar si ea a pastrat o distanta sanatoasa de multi ani deja, pana nu incepe sa faca si el niste pasi mai hotarati din punct de vedere al existentei practice. Ceea ce il deprima ingrozitor si il framanta, stiu asta.

Va rog frumos, daca se poate vedea pe tema lui natala: cum poate fratele meu sa se ancoreze mai ferm in realitatea concreta. Aproape ii trece viata si el inca se impiedica de faptul ca autobuzele sunt prea pline si se misca prea incet. Exista un punct/domeniu de la care ar putea incepe? La ce ar trebui sa aiba grija?

Mentionez ca e foarte atras de domeniile: stiinte ale naturii, filozofie, istorie, lingvistica, psihologie (asta a studiat, inca nu si-a dat licenta, anul asta a spus ca face asta), jocuri, il are pe vino-ncoace la povestit, copiii se topesc dupa el, adultii de pierd in discutii "intelectuale" ore in sir cu el.
Alte "calitati" :D : indisciplinat la tot ce nu ii place realmente, noctambul, orice obstacol in viata concreta il agaseaza si nu trece decat cu greu peste/abandoneaza.

Va rog, si peste un an daca aveti timp, un sfat este extrem de binevenit. Nici unul din noi nu a reusit sa gaseasca cheita pentru calea lui de a gasi un echilibru si in plan material. In ce domeniu ar putea sa munceasca si sa-si castige existenta din punct de vedere material?

M. este nascut pe 5mai1970 la ora 21:10 in Bucuresti.

Va multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Cum sa-si valorifice potentialul
PostPosted: Wed Apr 22, 2009 2:48 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Image


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group