It is currently Thu Mar 28, 2024 8:14 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 28 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 11:45 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
De ceva vreme (mai exact de un an si jumatate) am inceput sa simt o oboseala care m-a trimis la medic.Oricum,slabisem de ceva vreme.Am luat ceva vitamine,am stat cateva zile acasa,relativ mi-am revenit,dar in timp simptomele au revenit si s-au agravat.De doua luni am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau,cu stare oribila dimineata,cu oboseala si tremuraturi.Am facut analize de sange amanuntite,am fost la doctori de medicina interna,la spitalul de pneumologie,la neurologie,la psihiatrie.Psihiatrul mi-a dat un tratament,punand oboseala pe seama stresului si a supararilor.Dar treaba e ca psihic ma simteam mai bine ca niciodata,si desigur ca tratamentul nu m-a ajutat cu nimic deocamdata.
Despre ce boala poate fi vorba?Oricum cu Saturn in casa a VI-a natala sunt supus unei axietati continue,pentru toata viata.Sa fie de vina stresul?(adica sa fie vorba despre sindromul de oboseala cronica?).Analizele au iesit bune,daca nu perfecte,doar trigliceridele peste limita normala,cu siguranta din cauza stresului,nu a alimentatiei.Ce pot sa spun este ca din momentul in care Saturn a intrat,in tranzit,in casa a VI-a,in urma cu aproximativ doi ani si ceva,am pierdut rapid in greutate,iar apoi mi-am schimbat si serviciul,iar de atunci am facut o munca istovitoare fizic.In prezent Saturn,dupa ce a trecut o data peste Luna mea din casa a VI-a natala,a revenit in mers retrograd peste Luna,si cand va intra in mers direct iarasi va trece peste Luna (de fapt isi va schimba mersul din retrograd in direct exact peste Luna mea,unde parca s-a oprit sa scurga din mine ultima picatura de viata).In concluzie,medicii nu stiu ce sa-mi faca,poate ca este nevoie de alte analize mai amanuntite (am fost si la urgente intr-o zi,imi era f rau,dupa o zi de munca),nu mai am ce concedii sa-mi iau,deci Saturn e crud,ma face sa-mi pierd serviciul...
In revolutia solara in care intru de sambata care vine,am Saturn in casa a XII-a (dupa D.Ciuperca indica nevoia de repaus total sau nevoia e tratare amanuntita,si posibilitatea de aparitie a unei boli cu repercusiuni profunde) si cu Uranus in casa a VI-a (posibilitatea unei boli greu diagnosticabila).V-am scris in speranta ca poate imi dati un sfat.Sunt nascut,pe 17 mai 1978,ora 2:37,Bucuresti.Am mai scris aceleasi lucruri si pe un alt forum si incerc si aici,in speranta ca ma va ajuta cineva mai intelept si mai informat decat mine.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 1:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marian,
problemele tale de sanatate reprezinta ultima etapa de influenta pe care Saturn a exercitata-o asupra ta in ultima vreme. Oboseala pe care o resimti este data de o acumulare de toxine pe care Saturn in aplicatie la conjunctia cu Luna din Fecioara a exercitat-o. Toata lumea stie ca trecerea lui Saturn pe casa VI aduce o slabire organica, o pierdere de vitalitate care nu poate fi combatuta cu nimic. Putini stiu inca sa Saturn in casa VI aduce in primul rand o uzura organica pentru ca il va determina pe individ ca lucreze impotriva sa. Indiferent ca este vorba despre o activitate fizica sau de una psihica, de o epuizare afectiva, de un refuz pe care il impune brusc asupra propriei fiinte, toate acestea vor coroda sanatatea organismului, slabindu-l.
Indiferent pe ce cale se merge, avem de-a face cu o functionare sub cotele normale, iar asta poate indica si un blocaj al vitalitatii, un refuz al placerii de a trai, al bucuriei organice pe care o resimte corpul prin diversele activitati sociale sau personale la care se implica.
Am ridicat o tema orara pentru problema indicata de tine si am inteles ca prin transfomarea Soarelui in semnificator al temei si al lui Saturn in semnificatorul intrebarii, in situatia in care Saturn este intr-o casa I, iar Soarele in X, ca refuzul se refera la a trai viata intr-un anumit fel, la duritatea cu care iti impui restrictii pentru a descoperi noi bucurii sau de a-ti construi o identitate ce, in timp, poate deveni sociala sau nu prin ceea ce obtii prin asta.
Cu alte cuvinte, ai intrat pe o linie moarta si organismul tau da semne de uzura. S-a oprit un schimb energetic cu mediul, sa intrerupt un gen de relationare. Indraznesc sa merg cu conexiunile pana la a considera ca exista o legatura intre gradul 14 al lui Saturn si varsta de 14 ani (Saturn este in casa I) si ca in jurul acestei varste s-a intamplat ceva ce inca mai refuzi sa accepti, sa primesti in forumul tau de ganduri si stari. Ai devenit ca o planta ce creste intr-un ghiveci prea mic si i se intorc ramurile, se contorsioneaza si da impresia de planata chinuita, obosita.
Cand avem de-a face cu Saturn intr-o astfel de probleme intotdeauna este vorba despre o slabire, o hipofunctie, dar cand Saturn isi uneste fortele cu Soarele, relatia devine una strict personala si slabirea vine doar dintr-o proasta gestionare a energiilor personale sau dintr-o restrictie pe care contient ti-o impui.
Doctorii nu vor sti ce sa-ti spuna, cel putin in acest stadiu nu. Daca nu vei schimba nimic in modul tau de a trai si simti lumea, cand Saturn va trece in casa VII pot aparea primele semne ale luptei interioare pe care o duci.
Acorda-ti libertati, fii indulgent chiar, toarna-ti apa la radacina, chiar din abundesta, pentru a-ti hrani frunze pe care le-ai considerat de prisos, otravitoare sau urate.
Problema ta este de natura spirituala si s-a construi dintr-o proasta relatie cu tine.
As vrea sa ma intelegi ca aceasta este o etapa prin care toti trec. Este o cotitura in cercetarea spirituala a omului cand va trebui sa-si iubeasca materia din care este facut, invelisul, pentru ca ea sa-l sustina si sa accepte cu ususinta privatiunile la care este supusa. Este, daca vrei, calea de mijloc la care facea referire Budha si armonia care trebuie sa-l duca pe om pana la intalnirea cu Lumina.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 2:22 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Se poate sa fie asta,pentru ca ce am omis sa spun este ca in ultima vreme am facut ceva schimbari in viata mea,mi-am impus niste restrictii.In primul rand am renuntat sa mai consum carne si trebuie sa recunosc ca simtomele s-au agravat cam de cand am luat aceasta decizie.Se pare ca nu era momentul cel mai oportun cu Saturn in casa a VI-a ca sa iau o asemenea decizie.In plus,tot de atunci am intrat intr-o perioada de singuratate.Da,poate ca cer prea mult intr-un timp prea scurt de la bietul meu corp.Cu un asemenea corp slab (independent de tranzitul saturnian) schimbarile radicale ar trebui sa se faca intr-o durata mai intinsa,nu asa brusc.Ceva schimbari la dieta facusem mai demult,de fapt de cand Saturn se apropiase de cuspida casei a VI-a,si iata ca aceste "jocuri cu focul" si-au aratat efecte tocmai contrare.Mi-ar fi foarte greu sa admit ca nu pot sa ma purific asa cum se cere (adica prin renuntarea la consumul de carne,peste,oua si alte restrictii mai mult sau mai putin dure).Sper din tot sufletul ca sa depasesc cu bine aceasta perioada si sa pot continua drumul spiritual ales,pentru ca intotdeauna cer mult de la mine,mai ales in domeniul esential al spiritualitatii.
O sa ma gandesc mai mult la ce se poate sa se fi intamplat la varsta de 14 ani.Oricum,daca stau putin si sa ma gandesc,probabil ca este varsta la care am inceput sa ma simt strain in aceasta lume si sa ma indepartez de viata.O unde de instrainare a trecut atunci peste mine.Culmea,este exact varsta la care tinerii incep sa se gandeasca la viata din plin.
Dar totusi cred ca este legitima indepartarea de aceasta viata,pentru ca numai asa se pot optine fructele foarte dulci ale spiritului,desi trebuie sa am mila fata de corp fara de care nu se poate face nimic.Mi-ar prinde bine o mai mare disciplina si moderatie in viata mea,in special acum,si in domeniul spiritualitatii.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 4:47 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Perseverenta si vointa sunt foarte importante in cercetarea spirituala, insa ele nu trebuie sa te duca spre distrugerea invelisului fizic. Multi confunda perseverenta cu incapatanarea si credinta cu fanatismul si de aceea ajung sa cada in grave erori de judecata. Evident, nu este cazul tau, insa tentatia stabilitatii pe care ti-o ofera resemnarea in imobilitate pe motivul "mi-am gasit calea", "Stiu cui trebuie sa ii dedic viata" este un pericol pentru o gandire sanatoasa si echilibrata. Daca sa admiti sa o anume persoana este mai inzestrat decat tine, sa accepti superioritatea unei alte persoane in domeniul cel mai placut tie este o incercare majora a acestei vieti, sa accepti ca nu esti sclavul nicunei fiinte sau idei si ca sufletul tau se haraneste cu Necunoscutul este cea mai mare provocare care i-a fost data omului sa o intalneasca in conditia sa de muritor. Cand intalnesti acest moment, acest nod, multe din legaturile lantului karmic ce iti tine corpul sanatos sau bolnav, mintea centrata pe o idee superioara sau inferioara sau sentimentul in permanenta inflorit, se rup incet si ireversibil. Cand ajungi in momentul acela iti amintesti ca unii iti povesteau cum este dincolo reducandu-si experineta la "Eu sunt Acela", dar in acelasi timp stii ca nu poti spune asta decat data Noua Hrana care te reconstruieste vrea sa spuna "Eu sunt Acela".
Impunandu-ti un regim de restrictie fizica atat de dur inseamna ca aduci ofranda corpului si sa pretinzi ca acesta sa-ti spuna unde este ascunda piatra filosofala, in timp ce el nu va putea decat sa-ti raspunda la cele cateva mangaieri pe care i le poti strecura in etitudinea de restrictie pe care o cultivi. Este de altfel important sa ai grija de corp, insa numai pentru a-l intari sa-ti sustina vointa, gandirea si emotiile.
Intre 17 si 23 de ani am practicant cu insistenta ceea ce aflu de la tine ca practici, am abordat cai dure si tehnici considerate de unii periculoase, avand incredere in simtul meu subtil. Am vazut cum e, am aflat ca nu ma duce acolo unde se spune ca ma duce si am renuntat la modalitatea drastica de a incuia lumea intr-o regula pe care o numeam perceptie.
Experienta mea nu cred ca te poate ajuta, decat sa-ti spuna: "pe drumul asta a mai trecut cineva!"
Saturn inseamna gandire, iar gandirea este nivelul cel mai inalt ce-ti permite fuziunea dintre informatiile exterioare si perceptia despre sine, deci echilibru, calea de mijloc.
Se spune ca aceasta "Calea de mijloc" tot un Taur a descoperit-o (Budha) si sunt convins ca o intelegi si o poti integra in viata ta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 6:01 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Aseara am inceput sa citesc cateva pagini din Misterele lui Iesod de O.M.Aivanhov si dupa ce am fost vrajit de lumea minunata pe care o prezenta autorul am inceput sa ma gandesc serios la cum as putea sa devin vegetarian. Ma bucur ca am putut sa aflu si o alta parere chiar atat de repede. Pe de alta parte tot recent am intalnit si persoane care nu au pus carne in gura de aproape 10 ani si traiesc fara probleme. Poate e si o chestiune de reteta si de organism. Nu oricine poate manca orice. Eu ma gandeam sa consult un nutritionist daca ma voi hotari vreodata in sensul asta. Sigur stie mai bine decat mine.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 7:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eu nu incurajez niciunul dintre cele doua tipuri de alimentatie. Este mult mai important sa ascultam ce cere organismul nostru, dar nu prin dorinte. In mod absolut sigur pot spune ca m-am simtit minunat cat am abordat acel tip de alimentatie si nu a avut asupra mea efecte secundare demne de luat in seama sau provocate direct de procedeul in sine, insa m-am oprit atunci cand a trebuit. A fost o grea incercare pentru gandirea mea, pentru toleranta de care ma credeam in stare, pentru ca tot ceea ce gandeam despre cei care nu aveau aceleasi obiceiuri alimentare ca si mine, aplicam acum asupra mea. Faptul ca am pututi citi in sufletul meu reactii pe care nu le-as fi putut gusta in alte circumstante a fost un pas inainte. Apoi, nemaifiind atat de sustinut de o alimentatie recomandata pentru tipul de activitate ce il abordam, am inceput sa ma axez mai serios pe tehnici si, din nou, am descoperit ca dadusem prea multa importanta alimentatiei in detrimentul procedeului... si multe altele...
Aceste lectii de umilinta pe care le-am obtinut dintr-un raport sincer si direct asupra carora mult timp am meditat si pe care le-am avut in suflet ca pe niste minunate "Povestiri despre Educatie" au contat si conteaza inca atunci cand ii amintesc cat de sigur am fost pe absolutismul eficientei tehnicilor pe care le-am aplicat.
Nu experienta m-a adus aici si nici varsta, ci dorinta mea de a fi liber.
Din nou spun, s-ar putea experienta mea, din care o mica farama v-am impartasit acum, s-ar putea sa nu va ajute, decat sa va spuna "pe aici a mai trecut cineva!"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 9:25 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Consumul de carne are efecte negative din punct de vedere spiritual,iar efectul acestui obicei alimentar asupra corpului nu e foarte important,desi vad pe corpul meu ca nu ne putem juca cu aceste lucruri,adica azi mananc,maine nu mananc si tot asa.Am citit,si sunt ferm convins,ca a manca carnea unui animal ucis tocmai pentru acest lucru inseamna o incarcare negativa a karmei,tocmai pentru ca orice animal are,in esenta,acelasi suflet spiritual identic cu al omului,de exemplu.Ce face diferenta intre un om si un animal este karma.Se spune ca la cel mai inalt nivel spiritual trebuie sa vedem ca fiind acelasi lucru,un sfant,un om,un animal,un gandac,chiar o piatra...
Daca in acest moment poate mi-am ingreunat situatia prin schimbarile de la nivelul alimentatiei este o problema care tine de karma mea,poate de o greutate mai mare cu care as putea ca sa implementez in viata mea exemplul altora.Dar acest moment al tranzitului saturnian trebuie sa se incheie pana la urma (desi am obosit sa tot ma gandesc la lunile de toamna cand Saturn va intra in Balanta...) si voi putea sa reinnod firul inceput,acela al purificarii.Desigur,trebuie sa ma informez mai bine si sa vorbesc si cu cei care au reusit sa renunte la carne fara chin si pericol pentru propriul corp.
Calea pe care merg este cea a cantarii numelui Domnului,adica cantatul mantrei Hare Krishna.Din propria experienta va spun ca cine canta aceasta mantra incepe sa se preocupe cu adevarat serios de purificare si constiinta pacatelor proprii incep sa apase mai greu.Si as putea sa mai adaug ca am cunoscut personal si cativa oameni care cred in aceasta cale si vreu sa va spun cu mana pe inima ca nu am cunoscut oameni mai puri ca acestia (desi sunt la inceput,ca si mine,dintre cei "grei" nu am cunoscut inca pe nimeni) si in fata lor cu adevarat te deschizi cu totul,automat,ceea ce nu pot spune ca mi se intampla in fata altor oameni.E ca si cum nu simti nici o retinere sau teama in fata lor,ca si cum ar fi vorba despre niste relatii transcendentale.Macar atat sa ma ajute si simtul meu psihologic,ca sa simt cand e vorba de autenticitate.Ar fi multe de spus.
Cred cu tarie ca de data aceasta nu ma insel in privinta caii alese,si nu este vorba de o noua credinta din ciclul "Sai Baba" pe care o putem pune pe seama cuadraturii mele Neptun-Luna (Sai Baba nu-i Dumnezeu,dar o misiune se poate ca sa aiba.Poate m-am inselat vazandu-i astrograma,nu stiu).Oricum,daca viata imi va permite ,o sa incerc sa aduc marturii din ceea ce sunt sigur ca voi trai in legatura cu aceasta cale cu adevarat autentica.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Mon May 11, 2009 11:04 pm 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Iti recomand o carte: http://www.scribd.com/doc/2893283/PUTER ... ntului-tau


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 12:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Cred cu tarie ca de data aceasta nu ma insel in privinta caii alese

Cred ca ai inteles din ceea ce ti-am spus ca nu se pune la indoiala asa ceva, ci doar puritatea gandirii in momentul in care alegi ceea ce alegi. Calea este buna, dar daca nu mobilizezi ceea ce trebuie pentru a o duce mai departe?
Esti prea inclinat sa asculti o singura parere si daca vrei sa-l iei in calcul pe Saturn trebuie sa te gandesc ca Balanta este semnul sau de exaltare, ca semn guvernat de Venus si nu Taurul, un alt semn al lui Venus...
Solutia mie mi se pare relativ simpla in sensul ca tu nu trebuie sa fii sclavul tehnicii, nici a procedeelor, dar probabil ca este nevoie sa simti mai mult decat ceea ce ai simtit cu acest semn de intrebare cam care ar putea fi efectele alegerilor unilaterale.
Eu cunosc o persoana care de la o viata dezordonata a trecut la post negru 3 zile pe saptamana. Personal consider ca nu a facut nicio schimbare, trecand dintr-o extrema intr-alta, intentioneaza, prin acest gest, sa faca un troc periculos si fortat cu destinul fara sa ia in seama ca orice actiune extrema are consecintele ei.
Cartile iti spun multe, ca-ti arzi karma, ca te purifici, ca obtii limpezirea mintii, dar aceste carti nu-ti spun nimic despre efectele secundare, despre ce poti obtine risipind vitalitatea fizica si transformand aspiratia in utopie, pierzand in felul acesta din vedere bunul simt al celui care se multumeste cu calea de mijloc.
Extremele sunt periculoase! Este adevarat ca nu le-am incurajat si in continuare consider ca a persevera in aceste extreme inseamna a-ti adanci si mai mult aceasta rana.
Nu am incurajat consumul de carne si nu am inteles cum de ai tintit in directia asta!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 9:10 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Marian, nimic nu este intamplator. Pana ieri am am avut o perioada in care renuntasem la carne. As vrea sa-ti povestesc ceva despre experienta mea. In urma cu cativa ani, am avut o lunga perioada in care am fost vegetariana si ma simteam minunat. Dupa ce am reintrodus carnea si am continuat cu practica spirituala- incepusem sa fac yoga foarte asiduu- m-am simtit aproape la fel, modificarile erau foarte putin vizibile. De fiecare data cand terminam sedinta de hatha yoga, meditatia, pranayama, eram aproape la fel in perioada de carne ca in cea fara carne. Am inteles, intr-una din meditatii, ca ceea ce mancam poate conta foarte putin in conditiile in care suntem puri in interior si avem o aspiratie continua. Poate ca tocmai asta face carnea: iti induce o stare de lentoare, o stare tamasica; daca reusesti sa treci peste ea si-ti continui drumul, vine un moment in care alimentatia nu mai conteaza.
Si am aici cateva exemple, care s-ar putea sa te amuze, dar sunt autentice: sunt fachiri care inghit cuie si alte ciudatenii, si pe care organismul lor nu le asimileaza; si sunt vegetarieni care sunt departe de practica spirituala; eu am avut momente, pana ieri, in care desi nu consumam carne, nu ma simteam bine, mintea mea era foarte agitata. Adevarul e ca a fi vegetarian nu-ti garanteaza nimic; alimentatia te poate ajuta, dar nu este esentiala, atunci cand nu cultivi in tine insuti Iubirea totul este in van.
Asa cum ti-am spus si la un alt topic pe un alt forum, si cum ti-a spus si Gheorghita, si eu cred cu tarie in asa numita cale de mijloc. Corpul este un templu, nu trebuie neglijate semnalele lui, prin care ne arata fie ca hrana e defectuoasa fie ca suntem epuizati; el trebuie ajutat sa functioneze in stare buna pentru ca si el sa ne poata ajuta, ca un instrument. A gasi calea de mijloc e o arta, si cred ca inceputul este acela de a te simti liber ca un copil, gata sa incerci lucruri noi, fara sa-ti impui restrictii severe. Totul trebuie sa decurga armonios, iar practica spirituala trebuie transformata intr-o imensa bucurie, nu intr-o limitare; daca va fi limitare, coprul fizic va tipa, iar mintea ta se va gandi numai la aceasta limitare. Fii liber si fa-ti propriile tale reguli, pe care subconstientul tau le cunoaste deja. Asta este parerea mea.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 9:16 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
As vrea sa adaug ceva privitor la consumul de carne; stiu ca exista teoria ca iti incarci karma daca vei consuma carne, dar nu pot sa nu ma gandesc la pasajul din Biblie in care se spune ca si Isus a mancat peste, si a hranit multimea cu peste. O forma de viata, chiar daca mai primitiva, o au si legumele si planetele si totusi noi nu ne gandim la asta..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 10:57 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Subscriu, Marta, la tot ceea ce ai spus mai sus.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 12:05 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
aveti idee , din punct de vedere astrologic, de ce se intampla criza asta unor persoane care renunta la carne?...eu spre exemplu mananc , cred, cam o data la 2 saptamani, si atunci foarte putina...am luni intregi in care nu ma ating, mai ales cand sunt pe vapor...si nu am nici un fel de problema, din contra...care o fi misterul?...ah,si fac asta nu pentru ca mi-am propus, ci pentru simplul fapt ca nu ma atrage deloc carnea



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 12:17 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Va inteleg parerile si le respect.Oricum,am inceput sa consum iar carne de cateva zile,ca poate ma va ajuta ca sa trec mai usor peste aceasta perioada.
As mai spune cate ceva legat de consumul de carne,desi topicul nu avea acest subiect,pentru ca poate nici macar nu mi-a facut rau ca am renuntat o perioada sa nu mai consum carne,oua si peste,sau poate ca mi-a facut rau tocmai printr-o cantitate mai mare de toxine pe care organismul incearca sa le arunce in afara,si de aici starea de rau poate ca s-a accentuat.Ce vroiam sa mai spun este ca ,dupa unii,Budha si Iisus au venit pe pamant intr-o perioada in care era nevoie ca se se limiteze consumul de carne sisacrificiile inutile de animale tocmai pentru ca karma oamenilor sa nu se incarce si mai mult.De fapt invatatii indieni spun aceste lucruri,despre Budha de ex,care a venit exact cu acest scop,fiint o intrupare divina,si a negat chiar si vedele,unde se recomand aceste sacrificii,tocmai pentru ca in Kali-yuga,pe care o strabatem acum,nu mai exista preoti calificati care sa faca aceste sacrificii de animale corect,singurul sacrificiu recomandat in aceasta era fiind cantarea numelui Domnului (si activitatea din temple,ca activitate ajutatoarea).Iar Iisus a venit tot pentru acest obiectiv,pentru a stopa uciderea de animale.Pentru a intelege aceste lucruri,recititi amanunte din vechiul tesament si veti intelege la ce excese se ajunsese in privinta sacrificiilor,care sacrificii desigur ca se faceaum impropriu,exact ca si in celelalte spatii geografice si temporale,fiind vorba tot de Kali-yuga.Sa nu uitam metafora mielului Iisus care s-a sacrificat tocmai pentru a pune capat sacrificiilor inutile de animale.Este un punct care nu se intelege in crestinism,din pacate.Ca Iisus a mancat peste,nu neg,dar cum ar fi putut sa le vorbeasca el oamenilor atat de decazuti despre raul adus de consumul de carne,cand acei oameni decazusera intr-un asemenea hal?Cu inteligente slabe nu poti vorbi direct,ci ocolit (inteligenta spirituala e data de karma,desigur).Desigur ca si plantele au viata,dar recomandarea vedelor si a inteleptilor,de fapt a lui Dumnezeu,este ca putem consuma doar plante si orice altceva dar nu carne,peste sau oua,aceasta recomandare fiind pentru oamenii,pentru ca face extrem de rau la karma.Pentru animale,de ex,desi un tigru ucide alte animale,nu i se contabilizeaza in karma,pentru ca este lipsit de responsabilitatea si discernamantul faptei,fiind animal.
Una peste alta,ceea ce am primit transmis in sufletul meu de la cei despre care v-am vorbit mai sus,cu siguranta ca depaseste in tarie orice alt argument,cel putin pentru mine.
Va rog sa o luati ca o paranteza,pentru ca topicul era despre altceva.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Tue May 12, 2009 1:42 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nemessis,
casa II este cea care indica hranirea, elementul absolut necesar, inclinatia spre anumite tipuri de alimentate si, in functie de planetele care se afla acolo, se poate stabili chiar si ritmicitatea ei.
In ceea ce priveste o anumita schimbare a unui regim alimentar, problema poate fi solutionata printr-o tema orara si evident prin relatia acestei teme orare cu tranzitele din tema natala. In felul acesta iti poti da seama care sunt consecintele unei modificari a regimului alimentar prin suplimentarea sau retrictionarea lui.

Marian,
a avea grija de vitalitatea ta este o treaba serioasa si deosebit de grea. Spun ca este serioasa pentru ca trebuie sa faca parte din obiceiurile zilnice si grea pentru ca de multe ori ne este dificil sa ne dam seama care sunt alimentele care ne revitalizeaza si care ne impovareaza. Chiar daca suntem atenti asupra felului in care ne hranim, putem observa de multe ori ca aceasta nu ne ajuta si fie ne cade greu un anumit aliment care initial parea bun, necesar, fie nu vedem nicio schimbare in starea generala de vitalitate.
Procesele fizice au nevoie de un alt ritm si ca daca structura emotionala se poate purifica relativ repede si reincarca la fel de repede, structura fizica are o alta viteza de lucru.
Nu poti sa te revitalizezi alimentandu-te decat alegandu-ti dupa intuitie alimentele. Uneori intuitia ta iti spune sa mananci carne, alteori sa-ti lasi copul sa flamanzeasca mai mult decat de obicei si dupa aceea sa-i oferi ceea ce ratiune nu ar fi ales, ci doar intuitia: fructe, legume, o ciorba, o friptura sau doar apa.
Odata aleasa hrana ea trebuie acceptata. Noi trebuie sa ne imprietenim cu ea si sa-i multumim ca accepta sa participe la un proces de transformare ce va avea loc in interiorul corpului uman. Cuvantul de asemenea trebuie sa participe. A spune "multumesc" inseamna a construi o vibratie armonioasa pe care organismul o primeste impreuna cu alimentul.
La inceput am abordat ceea ce-ti spun ca pe un procedeu, in timp a devenit un obicei.
Cu toate acestea, iti pot spune ca revitalizarea organismului nu poate fi realizata doar prin alimente.
Exista in terapiile complementare o mare varietate de tehnici menite sa redea corpului vigoare prin racordarea lui la intregul din care face parte. Indiferent ca este vorba de pozitii corporale, tehnici de meditatie sau procedee de mobilizare a energiei, ele ajuta in reechilibrarea organismului.
Un alt element pe care l-am observat studiind aceasta problema este cea legata de somn. Cand esti devitalizat atitudinea fata de somn este una neobisnuita, fie te loveste cand nu te astepti, fie nu poti dormi, fie il ignori, fie te streseza ca vezi prin perioada de somn un timp pierdut. In procesul de revitalizare somnul nu este un mijloc de a pierde vreme si nici un proces de accelezare a acumularii de energie, ci un indicator al unor procese ce se desfasoara dincolo de observatia directa. El trebuie respectat si abordat cu bucuria cu care un copil isi primeste o prajitura.
Un alt element ce trebui avut in vedere, mai ales pentru cei care lucreaza cu energia, este acela al atitudinii fata de perceperea fluxului energetic. Daca devitalizarea s-a produs si prin mobilizarea unei mari cantitati de energie spre centrii superiori, in procese ce necesita deplasari a punctului de perceptie spre intelegeri abstracte, acum gandirea trebuie obligatoriu sa-si modifice perceptia energiilor pe retur, pentru a permite acestora sa se reintoarca spre corp, spre suflet. Stiu ca efortul cunoasterii il duce pe practicant spre momentul in care este tentat sa se desprinda de sine, sa se abandoneze, sa-si centreze atentia pe o idee care consuma pentru a se mentine in sfere inalte. A opri fluctuatiile mintii si a aborda rememorarea trecutului pentru recuperarea energiei este un procedeu care hraneste structurile subtile eliberandu-le de povara unor fapte care acum nu trebuie sa mai fie active.
Vitalitatea este foarte importanta pentru a atinge echilibrul, pentru a putea folosi intelegerea si pentru a atinge cunoasterea. Iisus a postit 40 de zile, dar asta dupa ce a urmat un traseu de instruire, dupa ce a invatat cum sa faca asta, cu toate ca predestinarea conditiei sale l-ar fi dus destul de aproape de situatia in care ar fi putut face acest gest fara o instruire.
"Dati Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu" a spus Iisus, adica aceeasi cale de mijloc, atat de greu de abordat in vremurile noastre.
Daca simti nevoia sa renunti la un aliment, renunta, dar n-o fa impotriva ta si aceasta alegere o poti face doar lasand dorintele si patimile date de gust, cunostinte, experienta si acorda-ti dreptul de a aborda totul cu... intuitia!

PS. Nu suntem off topic cu aceasta discutie.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 10:44 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Pentru cei care au,ca si mine,casa a VI-a la fel de importanta in tema natala (am casa a VI-a ocupata de Saturn si Luna,iar ca intindere este cam de 45 de grade (o zodie si jumatate),vreau sa dau exact datele cand am fost influentat de tranzitul lui Saturn prin aceasta casa.Cum am mai spus,mi-am schimbat serviciul in 2006,in luna septembrie,cand Saturn abia intrase in tranzit in casa aVI-a natala,in zodia Leu.Totul parea ok,si pentru un timp m-am simtit bine,desi am muncit enorm,dar asta pana cand Saturn a ajuns in locul in care s-a aflat la nastere,adica 24 grade Leu (moment cand s-a activat si cuadratura cu Soarele natal),iar dupa o miscare retrograda,cand a revenit iar aici (august 2007),am avut nevoie de concediu de odihna.A urmat un an aparent linistit,dar in octombrie 2008,cand Saturn a trecut prima data peste Luna mea natala,starea de rau a revenit,iarasi cu nevoia de concediu medical.A urmat o perioada in care am putut sa muncesc dar uzura organismului s-a accentuat in timp,Saturn si-a continuat mersul direct,dar a intrat in miscare retrograda si in aprilie 2009,cand a ajuns iar in conjunctie cu Luna,am ajuns la capatul puterilor.De la inceputul lui aprilie si pana acum mai mult in concedii am stat,dar tot degeaba,ma simt la fel de rau.Am spus cam aceleasi lucruri ca in prumul post al acestui topic,dar am vrut sa accentuez prin mentionarea datelor ca poate sunt de ajutor aceste informatii si altora.Ce pot sa mai remarc este importanta momentului conjunctiei la grad perfect in tranzite in declansarea evenimentelor.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 12:41 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Quote:
Dar totusi cred ca este legitima indepartarea de aceasta viata,pentru ca numai asa se pot optine fructele foarte dulci ale spiritului


Nu stiu ce sa zic :? ... Eu am observat - empiric - ca oamenii care prin gandurile lor tind sa nege viata (cu orice titlu: fie in autoaparare, fie de oboseala, fie de suparare, fie ca o considera antonimica spiritului, fie pt. putin din fiecare acestea), atrag intr-un fel sau altul problemele de sanatate. De altfel, daca nu ma-nsel, si Lazarev vorbeste de impactul nebanuit pe care acele ganduri ale mamei intoarse, intr-un fel sau altul, impotriva vietii, afecteaza atat corpul cat si spiritul viitorului copil.

Am primit mai demult o urare, mai degraba o recomandare din partea unui om pe care il respect enorm si care si-a dovedit din plin valoarea prin faptele si viata lui de-a lungul timpului (am si pastrat-o in telefon de mult ce mi-a placut) - citez: 'nu te faulta singura, nu te condamna, accepta ca ai gresit, cere iertare si mergi mai departe indreptand erorile, rasfata-te singura, mananca bine, dormi bine, nu-ti tortura mintea, tine-i aproape pe oamenii care te sustin si te iubesc si multumeste-I LUI DUMNEZEU ca sunt langa tine. Fii buna cu tine si cu cei din jur. Credinta, smerenia, rabdarea, generozitatea, blandetea, armonia, fericirea si belsugul sa insoteasca fiecare gest al tau!'
(mama, ce 'la pamant' trebuie sa fi fost eu in perioada aia, de s-a simtit nevoia unui asa snur de instructiuni... :) )

In fine, ideea e ca eu una vad viata ca un instrument de lucru, nu ca o sursa de distragere. Adica da, poate fi si asta, dar nuimai daca noi ii deturnam scopul. Nu cred ca poti sa te spiritualizezi, sa te inalti, decat daruind. Ori, ca sa daruiesti, tr sa fii in mijlocul oamenilor, pentru ca schimburile sa se produca.

Da, desigur, este si calea ascetilor. Dar aceasta este O cale, nu CALEA, destinata unui anume tip de individ - nici superior altora, nici inferior, ci, pur si simplu, croit sa se dezvolte mai bine astfel (sincer, intuitiv vorbind, nu-mi pari genul - mai degraba cred ca natura ta e fundamental sociabila, poate e o latura pe care tu o renegi, nu stiu ce sa zic, dar sa stii ca ea transpare din mesajele tale...). Pe de alta parte, chiar si aceasta cale, a ascezei, in esenta e lipsita de sens daca, la randul ei, nu e dedicata daruirii. Uite, de pilda, Sf. Porfirie si, in general, marii asceti ai lumii ortodoxe, nu se izoleaza asa, pt. ei, ca sa isi creeze ei un dialog cu Domnul, la adapost de o lume 'meprizabila', ci acolo, in pustiu, ei se roaga pentru lume, ba chair isi asuma pacatele ei. Parintele Porfire, Cuviosul Paisie, marii calugari athoniti sunt adesea impovarati de suferinte fizice si boli, dar nu pt. pacatele lor, ci pt. ca iau asupra lor pacatele altora, pt. a mai usura povara noastra, a ignorantilor, egoistilor si pacatosilor. Deci chiar si de acolo, din asceza, ei tot pentru viata se lupta! Dumnezeu este viata ('cresteti si va-nmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti'), ne-a dat toate darurile vietii pentru a ne folosi de ele, pt. noi si pentru altii, si pentru a le inmulti. Acesta este un mod de a-I da slava DOMNULUI, nu cautand de unul singur, pt. tine, in solitudine, izolare si dispret pt. ceilalti copii ai Lui, calea proprie.

Asta este, cel putin, ceea ce cred.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 2:08 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marian,
da si eu am un marcaj puternic pe casa VI, la 24 grade Capricorn, acolo unde se pozitioneaza punctul reflex al unui careu in T cu Saturn din casa XII focar. Inteleg bine care sunt limitarile acestei case, le-am simtit indeung si uneori le-am blamat, alteori le-am elogiat, in functie de perioada pe care o traversam. Acum nu mai gandesc asa pentru ca mi-am schimbat viata in directia in care imi "vorbea", adica acel drum fara finalitate, acea "fundatura" cum spuneau unii, care bag de seama ca s-a dovedit a fi un drum spre minunata poiana unde ma simt ca acasa si in care cei mai multi dintre cei pe care ii cunosc vor sa intre. Acum stiu ca este cel mai important drum pe care ar fi trebuit sa-l parcurg si, de asemenea, dureroasele pierderi de vitalitate, erorile pe care le-am facut din aceasta cauza au fost avertismente ca viata trebuie traita cu forta, dinamic, dar in echilibru.

doroteea wrote:
marii calugari athoniti sunt adesea impovarati de suferinte fizice si boli, dar nu pt. pacatele lor, ci pt. ca iau asupra lor pacatele altora, pt. a mai usura povara noastra, a ignorantilor, egoistilor si pacatosilor.


Daca bunica ii poarta ghiozdanul nepotelului care vine de la scoala se considera ca ii duce povara copilului sau o duce pe a ei?
Eu cred ca o duce pe a ei si oricat de mult ne-ar tenta sa credem ca acei oameni sufera pentru noi, eu cred ca ei sufera pentru ei insisi. Sufera pentru alegerea pe care o fac, iar unii sunt chiar actori desavarsiti intr-o piesa in care binele este elogiat. Pe cei cu inclinatii pozitive ii consuma bunatatea si aceasta este povara pe care o au de dus, nu pacatele celorlalti. Sa fii bun intr-o lume rea este o adevarata povara pentru ca totul se arunca asupra ta si te consuma, dar cand aceasta este lumina ta nu prea ai ce face. Unii vor sa imite lumina si au inventat tot felul de ideii pentru a li se lauda efortul de a face bine. Cel care simte binele pe care il face nu se simte impovarat, totul i se pare greu, dar nu se simte impovarat chiar daca face efortul de a respira intr-un glob sub o apa viciata si neagra pe care noi o numim moralitate.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 6:35 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Quote:
Cel care simte binele pe care il face nu se simte impovarat, totul i se pare greu, dar nu se simte impovarat chiar daca face efortul de a respira intr-un glob sub o apa viciata si neagra pe care noi o numim moralitate.


'- Unde va doare, Bunicutule?
-Peste tot. (cancer generalizat - n.m.)
- Ce sa fac, Parinte, ca sa gasesc bucurie in viata?
- Sa citesti Sfintele Scripturi, sa mergi la Biserica, sa ai un duhovnic, sa te impartasesti, altfel spus sa fii o buna crestina, si, atunci, o sa gasesti bucuria pe care o cauti. Vezi ca eu sufar acum, dar sunt fericit. Si tu, cand te vei apropia putin de Hristos, vei afla bucurie in viata ta.'
('Parintele Porfirie - Antologie de sfaturi si indrumari', Ed. Bunavestire, Bacau)

Parintele Porfirie - mare facator de minuni (fapte, nu vorbe...), contemporan noua, a trecut la cele vesnice in 2001.

Da, ai dreptate, Gheorghita, pentru oamenii cu adevarat buni sacrificiul si binele pe care il fac nu este resimtit ca o povara. Viata, in general, nu este pentru ei o povara, in pofida suferintelor. Eliberati de orgolii si frustrari, de temeri si judecati, generosi, blanzi si luminosi, acesti oameni sunt - pur si simplu - fericiti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 7:02 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Doroteea,
eu cand vorbeam despre departarea de viata ma refeream la detasarea de iluziile acestei lumi materiale si nu ma refeream la a ma izola de oameni.Poti sa fi ascet si sa traiesti,aparent,ca toti ceilalti oameni.
Despre ce minuni vorbesti in cazul parintilor bisericii crestine?Minuni ca de pilda vindecari sau mai stiu eu ce?Singurul ajutor care are trainicie pe care poti sa-l faci oamenilor este sa le aduci iluminare spirituala in viata lor.Sa nu ma intelegi gresit,nu neg practicile de a da de pomana sau a ajuta pur si simplu pe cei nevoiasi,dar sa sti ca exista un nivel mai inalt,in care poti oferi cunoastere si,implicit,credinta.Despre acest lucru se vorbeste in multe carti ale Indiei,si mai putin in crestinism.De aceea am spus odata,nu stiu daca aici,ca exista o intelepciune de dincolo de intelepciunea obisnuita (daca pot spune asa) iar aceasta intelepciune mai inalta este transcendentala.Ce vreau sa spun cu asta?Vreau sa spun ca este o diferenta ca de la cer la pamant in a ajuta trupul sau sufletul unui om (adica esenta spirituala,Sinele).Vindecarea unei boli ajuta trupul,si nu spiritul.Spiritul se ajuta doar prin aratarea Luminii.De aceea se spune la indieni ca trebuie depasita chiar si bunatatea (virtutea) materiala,iar asta inseamna nu amoralism sau imoralism,ci transcendentalism.Transcendentalismul este cel mai inalt nivel spiritual,iar din pacate pentru marea majoritate a crestinilor,acestia inteleg prea putin din ceea ce se ascunde sub acest termen.
Calea pe care o urmez necesita socializare intensa,si in principal activitatea de a predica (adica de a vorbi oamenilor despre Dumnezeu) si o sa fiu pus la incercare de aceasta necesitate (mai ales ca Saturn imi va intra in casa aVII-a).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 7:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Vindecarea unei boli ajuta trupul,si nu spiritul.


Nu poti fi atat de categoric fara sa risti sa cazi in greseala. Pentru fiecare boala exista o cauza spirituala si ajutand omul sa se vindece, de cele mai multe ori actionezi pe mai multe planuri. Cele mai multe boli se produc prin deficit de energie (exista si afectiuni ce apar din exces) si tocmai de aceea, probabil, am ajuns sa vorbim aici, pe acest topic, despre asta.
In afara de medicina alopata, care actioneaza doar pe corp, celelalte mijloace de vindecare au un spectru foarte larg de actiune si, daca omul se vindeca, in niciun caz nu se poate spune ca s-a actionat doar pe corp.
Daca inca mai ai un semn de intrebare legat de amploarea interventiei unei meditatii sau a unei tehnici alternative de vindere poti incerca, de exemplu, sa-ti combati o banala durere de cap doar gandind. Durerea de cap apare atunci cand se opune rezistenta unui curent sau atunci cand intampini dificultati in a-ti exterioriza deciziile. Cautand gandul care sa-ti echilibreze energile, poti constata ca durerea s-a dus.
La fel poti face cu durerea de spate. Durerea de spate apare pe teama de viitor. Cautand solutia pentru ceea ce te ingrijorea poti scapa de durere.
Este mai mult decat clar ca aceste nu au cum fi in niciun fel efecte ale actiunii doar pe fizic.
Am dat aceste exemple simple, pentru ca in cazul unei boli grave, vindecare prin medcina alternativa poate fi pusa la indoiala.
Interventia unei fiinte puternice, indiferent ca poarta sau nu straie bisericesti poate produce astfel de efecte.
Imi amintesc de o situatia...
Eram in anul I, prin primavara (1995) si la un laborator o colega acuza brusc o durere de cap. I-am pus maine pe cap, mi-am linistit mintea, am eliminat orice gand, nu am intentionat nicio pornire personala nici prin idee-forta si nici prin vizualizare si pe aceasta liniste mi-a aparut in interior ecoul iertarii. Am cultivat acest gand, cateva minute, iertand-o.
Nu pot sa va spun cat de entuziasmata a fost cat de uimita ma privea strigand "Este incredeibil, chiar nu mai ma doare..."
I-am spus ca nu i-am facut nimic, doar ca a atins-o iertarea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 8:08 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Quote:
Singurul ajutor care are trainicie pe care poti sa-l faci oamenilor este sa le aduci iluminare spirituala in viata lor.


Da, si la acest tip de ajutor ma refeream, fireste! Mai ales, poate...

Quote:
Despre acest lucru se vorbeste in multe carti ale Indiei,si mai putin in crestinism


Nu stiu de ce spui asta, nu e adevarat. Dimpotriva...

Quote:
asta inseamna nu amoralism sau imoralism,ci transcendentalism.


ce cuvant complicat... Prefer sa-l inlocuiesc cu 'iubirea'.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Thu May 14, 2009 8:56 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Ma refeream la ajutorul pe care il dau facatorii de minuni din crestinism.Daca un sfant crestin ii vindeca o boala unui om (sa zicem,o paralizie) cu ce il ajuta de fapt pe acest om,care nu stie mai mult decat inainte de a se vindeca?Cel mult va crede ca Dumnezeu,prin trimisii sai,nu e bun decat la lucruri materiale,adica a vindeca un trup,pentru ca oricum de spirit nu va sti,pentru ca sfantul respectiv nu-i va spune nimic despre spirit.Paraliticul respectiv,desi vindecat momentan de o boala,nu este vindecat de boala fundamentala care l-a adus aici in lumea materiala,boala care il face sa se chinuie in aceasta lume mii si milioane de vieti,fara sa aiba sansa sa auda despre Dumnezeu si cum sa ajunga inapoi la Dumnezeu.Viata despre care vorbesti tu,Doroteea pentru care crezi ca Dumnezeu ne-a dat daruri prin care sa ne bucuram de aceasta viata,este viata in lumea materiala,dar viata adevarata,cea despre care vorbea si Iisus,este cea din Cer ,si nu cea de care,dupa cum vad,esti atasata.Sau nu ai inteles cine a fost si despre ce vorbea Iisus?Exita in vaisnavism o poveste despre Indra,stapanul zeilor,care,dupa ce l-a jignit pe un mare sfant,a fost blestemat de acesta ca in viata sa viitoare sa se intrupeze intr-un porc,iar cand acest lucru s-a intamplat si maestrul sau spiritual a venit la porcusorul-Indra si i-a spus :"Tu esti Indra,stapanul zeilor,deci trebuie sa faci ceva ca sa te intorci de unde ai cazut!",porcul nostru nu si nu,credea ca fericirea este a fi intr-un corp de porc.Asa si noi,credem ca ceea ce traim acum este Viata,dar nu este Viata,ci doar o imitatie dorita de noi in locul celei Reale.Pentru ca Dumnezeu nu a creat aceasta lume materiala dupa dorinta sa,ci dupa a noastra,pentru ca orice isi doreste omul,Dumnezeu ii da.Deci sa nu glorificam inutil aceasta viata,si pe cei care "repara" trupuri in aceasta viata,pentru ca binele cel mai mare este sa le vorbesti acestor spirite cazute in trupuri despre Cer.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Fri May 15, 2009 7:37 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Foarte frumoasa pilda cu Indra.
Ai vazut vreun bolnav care sa fie la fel dupa ce a fost paralizat? Eu stiu cateva persoane care dupa o hemipareza s-au schimbat serios. Este adevarat ca atunci cand ai cunostere spirituala nu te mai preocupa sanatatea acestui corp, dar asta numai cand boala este semn ca viata pe acest pamant trebuie sa se apropie de final, nu ca, in cautarile tale, ai luat-o pe un drum gresit. Nu poti sa fortezi un om bolnav sa-l caute pe Dumenzeu pentru a se vindeca, dar poti sa-i arati, prin bunatatea ta, prin sprijinul pe care i-l oferi pentur a intelege care este cauza suferintei sau a suferintelor, ca Dumenzeu exista. Asta tine tot de calea de mijloc si de compasiunea considerata o atitudine esentiale in orice cale spirituala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Fri May 15, 2009 1:47 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Vedele exprima toate nivelele posibile de evolutie,pornind de la cele mai joase,in care sunt prezentate modalitatile de a avansa spre planetele mai inalte din lumea aceasta materiala (planete care se afla in alte dimensiuni) dar si modalitatile de a ajunge inapoi de unde am cazut,adica in lumea spirituala,situata dincolo de lumea materiala.Compasiunea si mila,ca actiuni directe,fac parte din prima cale,adica prin practici religioase diverse si ritualistica putem castga un capital de karma buna care sa ne propulseze in lumile mai inalte din acest univers.Dar chiar daca ajungem pe planeta lui Brahma,adica pe planeta fiintei cele mai elevate din lumea materiala,stam ceva timp acolo,unde din cauza opulentei cam uitam de Dumnezeu,iar dupa expirarea capitalului de karma buna (care se termina ca o bomboana pe care o ti ceva timp in cavitatea bucala) vine caderea in lumile mai joase,ca a noastra,de pilda.Calea mai inalta implica supunerea directa la picioarele Divinitatii,lucru care aduce castigarea unei relatii de iubire cu insusi Dumnezeu.Aceasta este calea devotiunii,si se spune ca numai prin aceasta cale putem sa ne ardem ultimele ramasite ale dorintelor materiale si astfel sa ajungem dincolo de lumea materiala in Imparatia Cerurilor.Devotiunea implica a-L sluji direct pe Dumnezeu,prin actiuni ca de pilda a vorbi oamenilor tocmai despre acesta cale suprema,devotiunea.Desi ce va spun aici pare simpla mitologie (cu Brahma,cerul material si Cerul Spiritual),dupa ce am citit unele lucruri,ca de pilda Bhagavata Purana,unde se explica cam tot ce e de stiut in materie de Cunoastere Pura,am inteles ca vedele si restul scripturilor indiene contin informatii reale.Pentru mine toate se leaga de cand am citit aceste lucruri.
Compasiunea si mila pentru mine inseamna a vorbi oamenilor despre aceasta cale,cea a devotiunii,care se pare ca este unica care ne poate rezolva,definitiv,toate problemele.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Fri May 15, 2009 3:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Compasiunea si mila pentru mine inseamna a vorbi oamenilor despre aceasta cale,cea a devotiunii,care se pare ca este unica care ne poate rezolva,definitiv,toate problemele.


In Mahavidya Yoga exista o putere cosmica numita Tara, care personifica tot ce tine de compasiune. Legenda spune ca aceasta putere a fost descoperita de catre o femeie initiat care dupa ce a obtinut realizarea a hotarat ca este momentul sa se inalte in sfere inalte ale manifestarii. In timp ce fiinta sa patrundea in sfere din ce in ce mai subtile si se departa de tot ceea ce ar fi putut sa-i provoace suferinta a auzit un plans de copil si s-a intors. Asa au aflat oamenii ca exista o putere infinita in compasiune care se manifesta pe toate nivelele.
Cu alte cuvinte, Compasiune, nu mila, este un subtil liant intre putere, motivatie si aspiratie si invaluie orice tip de energie pe care il manifestam in aceasta lume.
Poate deloc intamplator un alt atribut al Tarei este intelegerea, privita ca o consecinta a cunoasterii propriilor valori, a propriilor puteri si valente, ca un efect al mobilitatii de a cuprinde totul. De asta entitati evoluate nu ne ocolesc si de aceea in infinita lor putere nu se sfiesc sa para mici licurici, ca stele.
Cred ca pe undeva s-a strecurat o eroare in aceasta acceptiune. Nu cred ca poate exista ceva care sa nu fie atins de compasiunea divina, in sensul ca nu se foloseste compasiunea numai in devotiune pentru ca ea este o alta infatisare a intelegerii. Ori, daca de intelegere ai nevoie in orice cale spirituala, in orice etapa, pe orice nivel, de ce oare de compasiune ai putea avea nevoie doar in devotiune?
...o intrebare retorica, pentru ca oamenii se tem sa accepte ca tulburarile de constiinta, pe care le simt cand, evoluand, li se cere sa renunte la etasamente, orgolii sau vulgariate, ar putea indica lipsa de compasiune si implicit de intelegere.
Aici nu am facut referire la tine, ci la modul general, pentru ca am intalnit de multe ori aceasta idee...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Fri May 15, 2009 3:39 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Gheorghita,tu esti un artist al cuvantului :) .
Vreau sa va propun ceva,de fapt este o propunere adresata celor care pot sa se raporteze cu sinceritate la Divinitate.Stiu ca in cazul meu si nu numai in al meu,pentru ca am auzit de mai multe experiente a celor care urmeaza aceiasi cale ca si mine,o cale in care cred cu tarie,a mers.Deci spune-tii,direct,si cu sinceritate,lui Dumnezeu:"Doamne,ajuta-ma sa te cunosc!" sau chiar "Doamne,vreau sa fac ceea ce vrei tu ca sa fac cu viata mea!".Daca cei care vor sa incerce sunt cu adevarat sinceri si lipsiti de teama fata de ce s-ar putea intampla in viata lor,sa incerce sa faca ce le am propus.Asa vom trece peste discutii interminabile.
Cand m-am adresat astfel Divinitatii,am plans,chiar eram sincer.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nu stiu ce boala am
PostPosted: Fri May 15, 2009 4:11 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ma bucur tare mult ca dupa ce ai citit ceea ce ti-a spus, te-ai dus cu gandul la asta...
Cautarea trebuie sa-ti orienteze privirea spre un sanctuar interior, indiferent ceea ce se spune sau ce ti s-ar intampla la un moment dat. Cand te uiti in interior si ai de spus ceva nu te gandesti ca vorbesti, ci comunici si daca vorbirea poate fi unilaterala, pentru comunicare este intotdeauna nevoie de cel putin doi.
"Exista in noi ceva mai adanc decat noi insine" (Fericitul Augustin)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 28 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group