It is currently Thu Mar 28, 2024 3:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: tranzite 2009
PostPosted: Tue Jun 30, 2009 2:57 pm 

Joined: Wed Dec 27, 2006 6:22 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
2009, un an plin de tranzite, al carui inteles nu mai reusesc sa il descifrez. am ceva cunostinte de astrologie si nu ma refer doar la zodie dar ca intotdeauna atunci cand vine vorba de mine imi este foarte greu sa interpretez. am cazut intr-o "gaura neagra de depresie" dupa cum ii spune mama mea, si am impresia ca nimic nu se leaga, totul se prabuseste, ca ar trebui sa inteleg ceva din toate aceste tranzite....dar esenta imi scapa...
saturn in tranzit peste nodul nord, formanzd cuadratura la ascendent. uranus conjunct la soare. in cateva luni voi avea si opozitie de saturn la soare. prin martie am avut un jupiter conjunct la venus care a adus o relatie noua care m-a marcat si un nou job. totul parea sa se rezolve pana cand de curand totul s-a prabusit (din nou). relatie si job. am ciudata senzatie ca sunt pe un camp si in orice directie ma uit, nu vad nici un drum.
as avea putina nevoie de interpretarea tranzitelor din urmatoarele luni daca se poate...pe parte profesionala si sentimentala...
multumesc mult pt ajutor...datele de nastere: 19.03.1979, ora 01:25, slatina (olt)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Jul 02, 2009 1:04 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
sakura wrote:
2009... am impresia ca nimic nu se leaga, totul se prabuseste..


Am ridicat tema revolutiei solare 2009/2010 si am pus alaturi cateva idei:
Image
Revolutia Solara 2009/2010 indica un an dificil, cu o serie de blocaje in comunicare. Elemente foarte importante ale temei anuale activeaza puternic casele de finalitate: ascendentul anual in casa a IVa natala, guvernatorul temei anuale, Venus, dar si Soarele,in C12 interceptata, Luna in postura de focar al unui careu in T, mobil, de pe casa a VIII.
Daca ne uitam la casa a Va care se exprima doar prin guvernatorul ei, pozitionat in casa a XII a, interceptata, putem intelege si deziluziile, deceptiile de care spui, in plan sentimental.As zice ca este un an cu tensiuni interioare puternice intre personalitatea si emotiile tale, intre constient si inconstient, un an in care esti mereu nemultumita de ceea ce alegi sa faci; un an cu blocaje emotionale, cu dificultati in exprimarea emotiilor.
Nici sub aspect profesional anul nu pare a fi prea usor. Saturn retrograd in Fecioara, in casa a VIa (munca obligatorie) impune restrictii si accentueaza conflictul la locul de munca; guvernatorul casei a VIa, Mercur, ar putea indica o munca in spatii izolate. Deasemenea, tema arata o relatie conflictuala intre guvernatorii caselor VI-X ( munca obligatorie-munca liber aleasa, cariera), Mercur-Saturn.Mercur in Pesti si in casa a XIIa aduce anul asta multe conflicte interioare....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Jul 02, 2009 7:09 am 

Joined: Wed Dec 27, 2006 6:22 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
buna mihaela, multumesc mult pentru interpretare. vazusem si eu revolutia solara in combinatie cu harta natala, dar tu ai dat o interpretare mai buna ca a mea. tot ce ai spus este adevarat, mai ales pe parte munca/cariera pentru ca sunt pusa in situatia de a ramane cu un servici care nu ma incanta si nu ma ajuta cu nimic dpdv al carierei si a renunta si a-mi cauta altceva.si cum acum este o perioada "prolifica" pentru cautari.... :roll:
pe plan sentimental relatia s-a terminat intr-un mod ciudat si pe care nu il inteleg...dar pana la urma toate lucrurile se intampla pentru un motiv..pe care doar ca probabil nu il vad acum...
cred ca cuvantul de baza pentru acest an este blocaje. cel putin eu asa il simt, pe toate planurile. eu sunt o optimista dar deja e cam mult timp de cand lucrurile merg prost...sa inteleg ca trebuie sa las acest an sa treaca, sa rezist cu stoicism ca pana la urma o aparea si soarele...dupa furtuna...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Jul 02, 2009 7:13 am 

Joined: Wed Dec 27, 2006 6:22 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
o intrebare, sper sa nu te deranjeze: revolutia solara nu se interpreteaza in combinatie cu harta natala? stiam ca sunt de mare importanta mai ales conjunctiie, trecerea peste anumite puncte din tema natala...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Jul 02, 2009 11:50 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
sakura wrote:
revolutia solara nu se interpreteaza in combinatie cu harta natala?


Revolutia solara (SR) este o harta de sine statatore ce surprinde, in general, un interval de 12 luni din viata unei persoane. Obligatoriu este ca ea sa fie corelata cu SR a anului anterior si a celui care vine. Ptr acuratete ea va fi interpretata cu harta natala ( in exterior) iar ptr evenimente cu tranzitele si/sau progresiile secundare.



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Jul 02, 2009 12:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
sakura wrote:
...o intrebare, sper sa nu te deranjeze...

De ce sa ma deranjeze? nici gand... :)

Totul are ca punct de plecare harta natala, “emblema” pe care o purtam cu noi din momentul nasterii! Fara sa ne raportam la ea , nici nu am putea face primul pas in revolutia solara, acela de a o trasa, neavand pozitia Soarelui natal...
In cele cateva idei scrise am mentionat numai pozitionarea ascendentului anual fata de tema natala, preocuparea in noul an, dar am vazut, de exemplu, si un Saturn retrograd aflat la momentul revolutiei solare in conjunctie perfecta cu NN natal...Cat faci analiza, ai mereu alaturi doua teme, pe una o stii (cea natala), pe cealalta o descoperi(cea anuala) si dupa ce o analizezi, tragi concluziile: cum va fi raportat la cum stii ca a fost.....Ce am facut eu nu se poate numi interpretarea revolutiei solare. Am cautat numai o imagine de ansamblu a directiilor acestui an, mai ales pe cele doua domenii de care intrebai: afectivitatea si munca....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Tue Aug 11, 2009 12:53 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 10, 2006 12:45 pm
Posts: 20
Vrea cineva sa se uite pe solara mea din 2010? M-ar interesa sa stiu daca din punct de vedere profesional o sa am progrese. Anul asta am avut unul dintre cele mai mari esecuri in domeniul asta si ma intreb daca anul viitor am vreo sansa sa o iau de la capat.
Eu una, din cele cateva cunostinte pe care le am despre astrologie nu mi se pare ca am prea multe sanse, dar totusi as vrea o parere mai avizata decat mine, cineva cu mai multa experienta.
O sa postez niste link-uri cu solara si cu solara suprapusa peste natala, daca nu se vede si totusi vrea cineva sa ma ajute sa-mi ceara datele si le voi posta. Multumesc anticipat.

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid= ... asp=1&ast=


http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid= ... asp=1&ast=


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Aug 13, 2009 4:25 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
balack_angel wrote:
Vrea cineva sa se uite pe solara mea din 2010? M-ar interesa sa stiu daca din punct de vedere profesional o sa am progrese. Anul asta am avut unul dintre cele mai mari esecuri in domeniul asta

Pai de prin 2006 Uranus iti tot tranziteaza casa VI (munca pentru supravietuire), si cred ca la un moment dat ai simtit nevoia sa schimbi ceva radical in profesia ta. Vezi ca Uranus lanseaza provocarea, dar vrea sa fii f bine pregatita profesional….si daca asta se poate rezolva, ca depinde numai de tine, ramane marea problema: opozitia pe care Uranus a primit-o si o mai primeste in curand, pentru a treia oara, de la Saturn, de pe casa XII pe tema ta ( penitenta, izolare, suferinta, lucruri ascunse, etc). Practic Rev Solara de care intrebi se produce pe un teren pregatit de aceasta mare opozitie.
Dar Rev Sol va fi pe 11 sept. Sper pana atunci sa am si eu ceva mai mult timp si sa revin cu cateva idei…..Cu siguranta va fi unul din cei mai importanti ani din viata ta. Sub influenta unor tranzite atat de speciale, Revolutia Solara 2009/2010 vine cu o tema in care axele principale Asc/Desc si MC/FC cat si cuspidele celorlalte case se intorc pe poziile natale….la fel si Saturn isi va tranzita pozitia natala si apoi ascendentul..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Fri Aug 14, 2009 4:48 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 10, 2006 12:45 pm
Posts: 20
Multumesc mult de raspuns si astept cu nerabdare orice alta idee sau sugestie in legatura cu aceasta tema.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Wed Aug 19, 2009 6:48 pm 
User avatar

Joined: Thu Aug 10, 2006 12:45 pm
Posts: 20
Mihaela, imi cer mi de scuze pt faptul ca te-amm indus in eroare fara sa vreau. Azi am vazut in arhivele spitalului ca sunt nascuta la 06:30 dimineata. Tatal meu oscila tot timpul intre ora 6 si 8 (din cauza faptului ca am avut un farte care s-a nascut mort cu un an inainte sa ma nasc eu) eu, tinand cont de viata care am dus-o mi s-a parut mai potrivita ora 8. Se pare ca m-am inselat. Imi cer mi de scuze. Am sa postez noua solara si sper din tot sufletul sa nu fi suparata pe mine si totusi sa-mi raspunzi intrebarii mele legate de cariera si de schimbarea ei.

http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid= ... asp=1&ast=


http://www.astro.com/cgi/chart.cgi?cid= ... asp=1&ast=

Iti multumesc pt intelegere


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Wed Aug 19, 2009 7:49 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Stai linistita , nu ai pentru ce-ti cere scuze ca nu mi-ai facut absolut nimic rau...putea fi cel mult o greseala pe care o poate face oricine, fara vreo intentie, dar nu a fost nici cel putin asa…
Cand am aruncat o privire fugara peste tema ta, am ridicat-o folosind ora pe care am gasit-o in linkul atasat de tine prima data si care este 6:30, asa cum spui ca ai aflat ca ar fi corect…
Si chiar daca nu ar fi fost asa, nu era un motiv de suparare...se poate intampla oricui...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Fri Sep 11, 2009 11:22 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 10, 2006 12:45 pm
Posts: 20
Mihaela, scuza-ma daca sunt insistenta, dar ai timp sa-mi raspunzi la problema mea cu cariera din punct de vedere a revolutiei solare. Iti multumesc anticipat.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Sep 17, 2009 12:40 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
balack_angel wrote:
.. Anul asta am avut unul dintre cele mai mari esecuri in domeniul profesional si ma intreb .. anul viitor am vreo sansa sa o iau de la capat.

Image

Revolutia Solara 2009/2010 anticipeaza un an foarte important din viata ta. Dupa ce va trece anul pe care abia l-ai inceput, nimic nu va mai fi ca inainte.
Saturn a tranzitat de mai bine de doi ani Fecioara, semnul tau natal, si a impus ordinea, precizia, reconfigurarea interioara. Odata cu revenirea pe pozitia natala ( la jumatatea lui octombrie si din nou la sfarsitul lui aprilie 2010) , Saturn vine sa "corecteze" drumul, sa-ti indice o noua directie..incepe o noua etapa a vietii tale in care, maturizarea produsa sub acest tranzit saturnian te va sustine sa faci schimbari importante de destin, renuntand chiar la unele dependente de "celalalt"...Si cum anul va fi marcat de trecerea lui Jupiter prin casa a VIa, ma gandesc chiar la finalizarea unei profesii si sustinerea necesara inceperii alteia, ceva nou in acest domeniu al vietii tale. Din 17 oct Jupiter va reintra in mers direct si pana la jumatatea lui aprilie 2010 iti va tranzita casa a VI natala. Acest tranzit ma duce cu gandul la o importanta schimbare in domeniul profesiei, la ceva nou, altfel decat pana acum ( casa a VI in Varsator) .
Dupa cum este pozitionat Mercur, cred ca de-a lungul anului va fi nevoie de multa atentie la aliantele pe care le vei incheia. Rev solara indica mult stres la acest capitol al relatiilor parteneriale. Cu Uranus tranzitand casa aVIIa tot anul vei construi si reconstrui relatii personale ( Uranus guverneaza casa muncii).
Imi permit sa spun da! ai o sansa sa o iei de la capat..ba mai mult, asa cum ziceam, cred ca chiar asta ar trebui sa faci: sa o iei de la capat cu ceva nou.
Bafta! si scuze ca am revenit asa tarziu cu aceste randuri ...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Sep 17, 2009 8:30 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 10, 2006 12:45 pm
Posts: 20
ITI MULTUMESC DIN SUFLET. Meseria pe care vreau sa o fac, si in privinta careia am avut esec anul asta, este undeva la polul opus fata de ce fac acum, dar in acelas timp este tot ceea ce mi-am dorit vreodata sa fac, asa ca am sa lupt pana la capat. Cat despre parteneriate, imi doresc din tot sufletul sa construiesc parteneriate de orice fel, chiar si cu caracter sentimental, dar din pacate, dupa cum am vazut de-a lungul vietii, nu este pucnctul meu forte. In sfarsit, sper doar sa nu existe persoane care sa se opuna drumului meu profesional, sau daca exista sa nu poata sa ma impiedice. In rest, ce sa spun, Dumnezeu cu mile.

Eu iti multumesc din suflet, mi-ai mai dat o speranta (desi stiu ca faptul ca am un tranzit astral bun nu garanteaza succesul). Multa sanatate si toate cele bune, si daca vreodata pot sa fac si eu ceva pt. tine, anunta-ma.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzite 2009
PostPosted: Thu Sep 17, 2009 8:56 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
balack_angel wrote:
... am sa lupt pana la capat.

Un nativ cu Marte natal in Scorpion nu cred ca abandoneaza lupta pentru atingerea propriilor interese..si asta este exact ceea ce trebuie sa faci, sa lupti pentru idealul tau!
Nu va fi usor! Din cate vezi, tema este incarcata tare...
Multa bafta si nu uita ca acum Saturn lucreaza pentru tine, te pregateste pentru un alt rol...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 15 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group