It is currently Thu Mar 28, 2024 2:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Provocare sau predestinare
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 11:29 am 

Joined: Tue Jul 29, 2008 10:28 pm
Posts: 5
Am vazut ca majoritatea postarilor de pe acest site au in esenta ceva extrem de egoist. Mai toate suna in felul urmator
Salut . Nu am reusit sa postez harta dar datele mele sunt...Te rog spune mi etc etc(si aici intervine omul o fiinta egocentrica care pune mai presus de toate nevoile, interesele personale in plan imediat pierzand din vedere faptul ca acest forum ca majoritatea celor existente pe internet necesita un dublu transfer de informatie, nefiind de ajuns transmiterea unidirectionala a datelor, opiniilor, intuitiilor etc)
In fine trecand peste aceasta constatare am sa vin si eu cu o propunere_ o astrograma_ pe care nu o sa ma multumesc doar sa o livrez ci am sa incerc sa o si interpretez cu notiunile dobandite de mine pana in prezent cu rugamintea sa interveniti de cate ori este nevoie si in special atunci cand rationamentele nu sunt corecte sau cand observati lucruri care merita a fi mentionate.
M am gandit mult daca ar trebui sa deschid acest topic avand in vedere ca interpretarea unei astrograme(mai ales cand nu este a ta) este un lucru extrem de delicat care necesita multa atentie,migala, intuitie, spirit analitic etc

Persoana in cauza se numeste Liviana, imi este prietena si am ales datele si harta ei fiindca par a fi destul de provocatoare astrologic vorbind
Aici este harta ei
Image

Uploaded with ImageShack.us

Si fiindca discutiile filosofice nu si au rostul intr un forum de astrologie am sa va spun cate ceva despre liviana(nu tot :| cel putin nu deocamdata)
este o persoana introvertita, cu o minima exteriorizare a emotiilor,perseverenta, rabdatoare,este inteligenta, face deja a doua facultate, diplomata, are multi prieteni

Voi incepe cu notiunile de baza ale interpretarii pentru a stabili cateva caracteristici generale ale individului

Triada Soare Luna Ascendent

Ascendentul in balanta, semn masculin, de aer - nativul este perceput de ceilalti ca fiind sensibil, rafinat, artist, diplomat. Este mereu nehotarat, sovaitor, instabil.
Soarele in taur- nu se simte prea bine fiind situat intr un semn feminin, dar confera nativului insusirile caracteristicile acestui semn statornicie, rabdare, perseverenta, metoda, ritmicitate in atingerea scopului. Prezenta lui in casa 8(o pozitie extrem de proasta) indica pasiunea pentru ocult,sexualitate marcata sau reprimata inca nu stiu exact :?: , o sanatate slaba, posibile mosteniri..etc
Luna in leu intr o astrograma feminina poate insemna nevoia de a conduce, impetuozitate, orgoliu nemasurat plasata in casa 11 a prietenilor sugereaza anturaje multiple si variate in care persoana se integreaza cu usurinta.
Si intr adevar Liviana este o tipa comunicativa
Asta la o prima vedere... pentru a constitui liniile de baza ale personalitatile
As mai putea remarca si cuadratura intre soare si luna care creaza un dezechilibru intre semnificatiile celor doua planete, posibil in legatura cu neacceptarea, dezacordul modurilor de manifestare diferite.
Dar nu vreau sa intru inca in interpretarea aspectelor.
Deci pana aici Liviana este perceputa de ceilalti ca o tipa diplomata, artista, sensibila( datorita lui Venus stapanul balantei), indecisa, insa apele linistite sunt adanci. De partea cealalta a exprimarii interioare domneste un Soare viciat pe taramul mortii in aspect negativ cu impetuoasa Luna din Leu. Si de aici banuiesc numeroase frictiuni interioare, o melancolie modulata de fenomene senzoriale, poate chiar o imposibilitate de adaptare, de acceptare a propriului eu...per total mie imi pare ca ascunde o viata interioara framantata.

In emisfera sudica sunt 5 planete, iar in cea nordica tot 5 planete deci vrei nu vrei evenimentele in plan social vor fi similare celor in plan personal(sau vor juca aceasi pondere in destinul ei)
In emisfera estica 7 planete si 3 in cea vestica trag concluzia ca isi va decide de cele mai multe ori singura destinul aceasta fiind o existenta in care va trebui sa semene roade, deci indirect se subintelege sacrificiul pe care va trebui sa l faca in plan personal prin experiente de viata si comportament.

Am sa ma opresc aici deocamdata...cu rugamintea de a ma corecta acolo unde este cazul si de a expune si alte observatii. O sa revin si pentru detalierea celorlalte aspecte sau cel putin atat cat ma pricep. Mie pesonal mi se pare o tema pasionanta.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 8:30 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Felicitari pentru curaj si pentru felul in care ai pus problema. In sfarsit un mod constructiv de a vedea lucrurile.. In acest moment nu am destul timp, dar promit ca vei avea in mine un sustinator. Si eu am invatat astrologie intrand pe acest forum, si ceea ce stiam atunci era extrem de putin in comparatie cu ce stiu acum, dar am inca multe, foarte multe de invatat. Revin cand am timp sa ma uit si eu pe harta postata de tine.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 1:56 pm 

Joined: Tue Jul 29, 2008 10:28 pm
Posts: 5
Te astept cu drag, Marta

Si precum am promis voi continua interpretarea astrogramei

Deci interpretam astrograma unei native Taur cu Asc in Balanta, ambele semne si cel natal si cel de la ascendent au ca guvernator pe venus bine plasat in casa 10 natala in Rac, ceea ce duce la o elevare in acest domeniu. Pe de o parte avem caracteristicile nativului clar dominate de Venus iar pe de alta parte este posibil ca inaltarea sociala/cariera sa se exprime intr un mod artistic. Venus plasat in Rac poate indica exprimarea feminitatii prin principiul matern, familial, domestic.
Venus este in miscare directa si este bine plasat in 10, in schimb nu face aspecte ceea ce poate sugera insingurarea, interiorizarea, imposibilitatea exprimarii afectivitatii.

Semnul de generatie este Saturn in Balanta

Are 7 planete retrograde

Elementele astrologice sunt distribuite astfel
5 in semne de aer
4 in semne de pamant
4 in semne de foc
1 in semne de apa
Exprimarile personalitatii nativului mulandu se si dupa ponderea acestei distributii.

Calitatea planetelor

Jupiter in domiciliu
Saturn in exaltare
Neptun in exaltare
Pluto in cadere
celelalte fara vreo calitate implicita

Conjunctia la gradul cel mai mic este Jupiter Uranus in casa 3 pe sagetator
Tema este influentata de 3 conjunctii destul de interesante din punctul meu de vedere

Saturn Pluto in Balanta pe casa 1(sau la cuspida casei 2)
Jupiter Uranus in Sagetator pe casa 3
Soare Chiron Marte(Soare Chiron pe casa 8 cu Marte din casa 9)

La capitolul configuratii nu ma prea pricep(am niste banuieli dar nu vreau sa le exprim pana cand nu sunt sigura), la fel si cu axele interceptate-daca puteti veni cu sugestii ar fi ok...intre timp am sa ma mai informez.
Deci planul general a fost trasat....pasul urmator ar fi interpretarea aspectelor , tragerea concluziilor ....etc
Am sa revin cu observatii noi in postarile ulterioare


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 11:00 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
Asa aruncand un ochi am 3 observatii:
a. cat de corect e ascendentul?
b. Venus, stapana ascendentului ferala- dupa mine isi pierde din putere.
c. Gemenii casa inchisa cu Mercur feral-isi pierde puterea de doua ori
d. sta prost cu comunicarea? si e pacat ca nu vom avea feed back pe trairi interioare...e o harta care duce la asa ceva si vom face doar presupuneri.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Mon Oct 25, 2010 4:19 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Luna in Leu sextil Pluton si Saturn din casa I, Soare conjunct Marte si Chiron in Taur careu Luna si in opozitie cu Jupiter si Saturn, ascendent in Balanta, cu patronul ascendentului in casa a X-a in Rac, neaspectat- toate acestea imi dau impresia unei persoane cu o personalitate plina de contradictii. Capabila de schimbari majore, orgolioasa si sensibila in acelasi timp, pare totusi chinuita de profunde indoieli. Daca ora este corecta, aceste indoieli si contradictii par sa fie declansate de probleme privind latura spirituala si de orice altceva tine de casa a IX-a. O incalcare a unor legi (ar putea fi dotata cu unele talente oculte) sau o ezitare pe un drum spiritual, o anume incapatanare si obsesie pentru lucrurile materiale si inclin sa cred, cu patronul ascendentului in casa X-a, o dorinta exagerata- constientizata sau nu de ea- de a fi in centrul atentiei, si un ego puternic, acestea par sa fie sursele posibile ale oricarei suferinte, pe care le-a adus cu ea in aceasta viata.
Aparent diplomata, pentru ca are ascendentul in Balanta, Pluton in casa I-a o face sa opteze pentru totul sau nimic, iar daca nu ii reuseste asta, cred ca e capabila sa recurga la orice subterfugiu, mai putin umilinta (are Luna in Leu).
Nu am apucat sa citesc cu atentie ce ai scris tu, scuze daca am repetat ceva. Am preferat sa scriu inainte de a citi, pentru a nu ma lasa influentata de parerea ta, inteleg ca iti este prietena.
Cred ca este un om deosebit si interesant, eu o simt ca pe o persoana care a ajuns la o anumita evolutie spirituala si care s-a pierdut undeva pe drum. Pare sa aiba resusele necesare sa-si deblocheze stagnarile in aceasta viata.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Mon Oct 25, 2010 4:29 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am revazut ce am scris si pentru ca nu pot sa dau edit, revin cu o observatie. Nu stiu de ce am scris ca are o dorinta exagerata de a fi in centrul atentiei pentru ca are patronul ascendentului in casa X-a. Singur luat acest fapt nu declanseaza obligatoriu o dorinta exagerata de a a fi centrul atentiei, dar asa am simtit privindu-i harta, cred ca am fost influentata si de Luna din Leu.
Vad acum ce ai scris si tu, spui ca este interiorizata. Poate reuseste sa atraga atentia altfel.. Inclin sa cred ca si-ar dori sa fie in centrul atentiei, insa cu Venus neaspectat ii lipseste curajul, si de aici frustrarea..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Mon Oct 25, 2010 8:39 pm 

Joined: Tue Jul 29, 2008 10:28 pm
Posts: 5
Veronica o sa raspund punctual la observatiile tale

Ascendentul este sigur in Balanta(sau cel putin asa sustine ea/fct de ora nasterii bineinteles)
Nu sta prost cu comunicarea in sensul clasic al cuvantului( din punct de vedere verbal exceleaza la acest capitol insa cunoscand o cred ca sta prost cu comunicarea afectiva nu si prea manifesta emotiile, sentimentele chiar cand acestea sunt foarte puternice)
Am citit pe undeva ca o planeta ferala nu se exprima maximal si atunci cand in tranzite exista planete cu care face aspecte persoana are sentimentul de comportament strain functie de astrul cu care se afla in relatie.
Mercur la ea este reprezentantul casei 12 si se afla in casa 8 o pozitie extrem de proasta nu stiu sigur ce semnificatie sa ii dau( sa fie semnul predispozitiei spre boli psihice, izolarea, claustrarea, secretele, fire secretoasa?)
Te rog vino cu sugestii

Marta

Ai intuit o uimitor de bine
Si e adevarat uneori isi doreste sa fie in centrul atentiei, uneori ii iese alteori nu.

Insa corect din partea mea este sa dau mai multe date

Liviana a facut Facultatea de Biologie si un master in Biologie celulara timp de 2 ani. A absolvit printre primii. Momentan lucreaza in cercetare(mai precis la fabricarea vaccinurilor) adica indirect vindeca oamenii. NU castiga mult.
S a inscris la a 2 facultate face teatrul- sectia Regie.
Si bineinteles are talente artistice picteaza din adolescenta.
A castigat ceva premii in acest domeniu.
Insa in balansul acesta al vietii a predominat intotdeauna partea materiala care putea sa ii asigure stabilitate si niciodata nu a primat partea artistica.

Acum inainte de a merge cu propriile mele rationamente mai departe vreau sa va intreb pe voi(Marta, Veronica) despre axele interceptate in astrograma propusa, despre configuratii si despre semnificatia conjunctiei Saturn Pluto si Marte Soare Chiron.
Va rog acest lucru fiindca am senzatia ca obiectivitatea mea lasa de dorit din cauza faptului ca ne cunoastem. Plus ca la capitolul axe interceptate lucrurile pt mine inca nu sunt clare.
Ce as putea aduga eu este ca stiu ca aceasta conjunctie Saturn Pluto pe casa 1 poate incarca greu existenta nativului, ca ii confera seriozitate, rabdare, perseverenta dar ca din punct de vedere al destinului cei doi malefici se potenteaza in exprimarea lor negativa si biciuiesc aspru nativul harazindu i experiente din care va iesi regenerat dar numai prin sacrificiu si durere.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 8:26 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Referitor la intrebarile tale- vreau sa-ti dau un sfat. Nu incerca sa afli semnificatia unor pozitionari luate separat. De exemplu intrebi de conjunctia Marte, Soare, Chiron. Ea are o anumita semnificatie privita in context. Cand ti-am spus parerea mea despre aspectele ei am luat in calcul si aceasta conjunctie. Pluton in casa I in conjunctie cu Saturn au un alt sens daca sunt in sextil la Luna si la Neptun, ca aici, si in trigon la Nodul Nord. Deci privesti toate aspectele, casele si semnele.
In general prietena ta are multe calitati si profunzimea necesara pentru a trece peste niste obstacole pe care ea si le-a creat.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 10:21 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mi-am amintit ca Marte in casa IX-a da si fanatism religios. In combinatia lui cu Chiron si cu Soarele, dar in careu, poate fi un indiciu ca prietena ta a exagerat, crezand fie intr-o doctrina gresita sau a incercat sa-si impuna cu forta credinta altora.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Provocare sau predestinare
PostPosted: Wed Oct 27, 2010 8:09 pm 

Joined: Tue Jul 29, 2008 10:28 pm
Posts: 5
Ai dreptate Marta in legatura cu privirea de ansamblu a temei.

Am sa revin cu noi observatii si completari de indata ce timpul imi va permite.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group