It is currently Fri Mar 29, 2024 12:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Fri Nov 14, 2008 4:13 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In lucrarea "Notable horoscopes" a marelui astrolog indian B.V.Raman am gasit propunerea ca data de nastere a lui Iisus Christos 25 Decembrie anul 7 i.C ,31grade43N,35grade13E,ora 10:18 pm.Gheorghita stiu ca in cartea ta propui si tu o data care este putin diferita dar eu zic ca e bine sa cunoastem si alte variante.In cartea astrologului indian este intepretarea hartii in stil vedic,dar din pacate nu am reusit sa optin aceasta astrograma cu programul de astrologie vedica Jagganath,H., pentru ca as fi vrut sa o postez aici impreuna cu traducerea textului.Dar mai incerc...



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Sat Nov 15, 2008 4:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marian,
nu am nimic impotriva propunerii tale, chiar este binevenita, numai ca in astrologia hindusa nu te pot ajuta. Pentru orice conexiune, raportare, legatura cu cea europeana intervin, dar altfel nu.
Este foarte interesant ceea ce spui despre astrologia indiana si chiar daca mi-am propus sa stau deoparte dintr-un motiv pe care l-am spus intr-un alt context, ma voi documenta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:52 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Gheorghita,cred ca ar fi de bun augur pentru destinul astrologiei romanesti ca sa te documentezi in legatura cu astrologia vedica.Din cate cred ca inteleg din astrogramele tale in sistem european si vedic,reiese ca ai o misiune spirituala pentru care Dumnezeu si-a dat binecuvantarea.Si in plus cred ca India nu face parte numai din trecutul tau ci si din viitorul tau,acest viitor putand fi considerat si ceea ce vei constientiza si vei realiza in aceasta viata.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Sat Dec 06, 2008 8:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da Marian ma voi documenta, chiar daca prin asta imi incalc un legamant.
Multe sunt caile Domnului...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Mon Dec 15, 2008 11:12 am 

Joined: Fri Oct 17, 2008 11:20 am
Posts: 3
http://www.descopera.ro/dnews/3653659-a ... e-17-iunie


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Thu Dec 25, 2008 11:40 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Desi ar fi normal ca sa postez si astrograma lui Iisus Christos,nu am reusit inca sa o optin cu programul Jagannatha H.,asa ca pana reusesc acest lucru,vreau sa postez textul referitor la astrograma lui Iisus a astrologului indian B.V. Raman.
"Ascendentul este in Fecioara.Fecioara reprezinta virginitatea,puritatea etc,si astfel acest lucru este in conformitate cu credinta crestinilor ca Isus a fost nascut de Fecioara Maria.Ascendentul este aspectat puternic de Jupiter,Marte si Saturn.Stapanul Asc,Mercur,se afla intr-un semn prieten impreuna cu Soarele [in Sagetator].Mercur se afle in Asc in navamsa,fiind aspectat puternic de Jupiter care este neecha [debilitat,adica in zodia Capricorn],dar care a optinut Neechabhanga [anularea debilitatii].Isus s-a nascut sub influenta legii Elarata,si astfel la putin timp dupa nasterea sa ,a plecat in Egipt impreuna cu familia sa,din frica de regele Irod.Isus a crescut intr-o recluziune totala si aceasta este indicata de Saturn care aspecteaza Asc.Casa profesiunii de la Luna este puternic aspectata de Saturn,aceasta aratand ca Isus a practicat o meserie umila,dulgheria,lucrand cu propriile sale maini.Prezenta lui Ketu in casa a9a de la Asc i-a conferit Atmagnana sau cunoasterea Sinelui;Saturn aspecteaza casa a9a sugerand ca Isus a dat un sens de sfintenie muncii grele,istovitoare si saraciei si in felul acesta a aratat sacralitatea intrinseca a vietii umane.Saturn aspectand casa a 10a de la Luna de asemenea arata ca cei care l-au urmat au fost alesi dintre cei mai umili oameni"



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Fri Dec 26, 2008 10:35 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Stapanul Asc din navamsa este asociat cu mai multe planete,in special cu Jupiter si Ketu,sugerand inclinatiile sale ascetice.Ketu in karakamsa impreuna cu (sau aspectat de) Saturn a facut din el un tapaswi [un ascet dedicat unei cauze inalte].Malefici in karakamsa sau in casa a12a de la karakamsa au puterea sa determine un nativ sa renunte la lume si sa se sacrifice pentru a-i sluji pe altii si sa le arate calea salvarii.In horoscopul lui Isus ,Ketu si Saturn,doi malefici puternici ,sant in karakamsa.Atmakaraka este Jupiter care este responsabil cu formarea in Rasi a combinatiilor planetare Hamsa Yoga [Jupiter intr-o casa kendra si in domiciliu sau exaltare] si Gajakesari yoga [Jupiter in conjunctie cu Luna sau intr-o casa kendra de la Luna.Aceasta combinatie aduce faima care poate dura mult timp dupa moarte].Aceasta este o combinatie unica care arata inaltul grad al fortei spirituale a sufletului lui Isus"



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Fri Dec 26, 2008 12:43 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Stabilitatea sa morala este evidenta nu numai din cauza faptului ca Venus este complet libera de orice afectare (Rahu este cu 21 de grade "desprins" de Venus)[Nu stiu daca am tradus corect aici.Oricum,Rahu se afla la 1 grad Scorpion iar Venus la 14 grade Scorpion.Tehnic,in astrologia vedica ar fi vorba de o conjunctie,dar astrologii indieni interpreteaza longitudinile nodurilor lunare si simbolic cateodata,in functie de longitudine.Cred ca aici este vorba de o indepartare simbolica a lui Rahu de Venus ca urmare a miscarii sale retrograde.Si in astrograma lui Srila Prabhupada ,desi Rahu apare la 1 grad Varsator este considerata planeta atmakaraka,deci simbolic se considera ca este ,cred,la 30 de grade Capricorn.Cred ca in acest sens putem interpreta,citez din text, "Rahu is 21*[grade] removed from Venus"]dar si prin prezenta Kama yoga [nu am gasit informatii despre aceasta combinatie,dar dupa cum ii spune numele (kama=dorinta,pasiune),cred ca este vorba de o combinatie care aduca dorinte pure,adica in genul celor din bhakti-yoga,in care il iubim pe Dumnezeu].Bunatatea si bunavointa sa sant aduse de prezenta combinatiei Pasa yoga [toate planetele in 5 zodii]"



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Fri Dec 26, 2008 1:03 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"O usoara adaptare a stantei a4a din capitolul 15 din "Brihat Jataka" dezvaluie prezenta unei Parivraja yoga [combinatie pentru renuntare si ascetism] care a contribuit considerabil la maretia lui Isus ca yoghin [am consultat editia romaneasca "Brihat Jataka" a lui Varahamihira si apare la stanta 4:"Daca in momentul nasterii Saturn aspecteaza pe Jupiter,Luna si Asc,iar Jupiter ocupa casa a9a (in ast lui Isus Jupiter nu este in casa a9a ci in a7a cu Saturn si Luna si toate aspecteaza Asc.Aceasta este adaptarea combinatiei facuta de B.V.Raman) ,iar in tema se produce simultan o Rajayoga,nativul va fi un autor de tratate stiintifice" iar intr-o editie englezeasca am gasit:"...nativul va fi un rege care va scrie carti sfinte si de stiinta" ,un rege-ascet as spune eu.Nu va indignati ca este numit Isus aici yoghin,si cei care practica bhakti-yoga sint tot yoghini,iar in bhakti-yoga te supui Divinitatii si iubesti Divinitatea.In mediile Vaisnava Isus este perceput ca un mare devotat,un bhakta]."



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 11:31 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Evenimente importante.Nu avem multe evenimente importante sa ilustram.In dasa lui Saturn,viata trebuie sa fi fost una de saracie,munca si simplitate dar trebuie sa fi avut si o viata interioara de bucurie exaltata,bucurie nascuta din interior.La 12 ani,Iosif si Maria l-au dus pe Isus la Ierusalim si acolo s-a petrecut evenimentul memorabil a pierderii sale temporare si descoperirea sa de catre parintii sai in templu.Acest lucru s-a petrecut in dasa lui Saturn si antardasa lui Jupiter.Amandoua aceste planete au contribuit la formarea demnitatii spirituale a lui Isus.Dasa lui Mercur a tinut pana la 31 de ani.Mercur este planeta inteligentei si in perioada sa Isus a avut parte de experiente spirituale si de o lupta interioara necesara pentru realizarea adevarului ultim.Ketu a contribuit mult la optinerea perfectiunii sale spirituale asa cum am vazut.La inceputul dasei lui Ketu ,Isus a inceput sa predice invataturile sale la coborarea de pe munte.Ketu este in casa a9a de la Asc si in Rasi dar si in navamsa si ocupa karakamsa.A fost crucificat in anul 30 A.D. ,la sfarsitul dasei lui Ketu.Moartea sa a fost provocata de tortura si aceasta este indicata de Saturn si Marte care ambele aspecteaza Asc si casa a7a de la Luna.Venus ,a carei rezultate au fost manifestate de Ketu,guverneaza casa a 2a de la Asc si casele a 3a si a8a de la Luna si ocupa casa a 3a ,astfel cauzand moartea [Ketu a manifestat lucrurile guvernate de Venus in acest horoscop pentru ca Ketu se afla in Taur,guvernat de Venus si este aspectat de Venus.Casele a2a si a7a sant case maraka,ucigase si stapanii acestor case sant implicati im producerea mortii (de ex,casa a7a este casa a 12a de la a8a);casa a3a este casa a8a de la a8a,si cum va spuneam in alta parte,aduce informatii despre moarte]."



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 12:05 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Remarci.Indiferent daca Isus Christos a existat sau este doar un personaj mitologic,invataturile asociate lui a aprins imaginatia intregii omeniri,cu exceptia,desigur,a hindusilor si a budhistilor pentru care principiile de moralitate predicate de Christos nu aduc nimic nou si sant de fapt reguli normale de comportament pe care ne putem astepta sa le gasim castigate de orice hindus.Invataturile lui Isus nu pot atrage un popor cultivat ca indienii a caror achizitii etice si filosofice sant revelate de scrierile marilor Vyasadeva [V-am vorbit de el.Este autorul scrierilor "Srimad Bhagavatam","Mahabharata" (in care un capitol este constituit din "Bhagavat gita"),"Vedanta sutra" si care a fost un Avatar de-al lui Krishna],Sankara [a scris despre Upanisade si "Vedanta sutra",a trait in urma cu aproximativ 2000 de ani si in cartea astrologului nostru se prezinta si astrograma sa.A fost un Avatar de-al lui Shiva] si Ramanuja si altii,scrieri care pot sa apara singure ca incarnarea marilor adevaruri descoperite vreodata de omenire."



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iisus Christos,data nasterii
PostPosted: Sun Dec 28, 2008 1:48 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"Achizitiile lui Isus sant remarcabile.Se presupune ca a invatat yoga in India.El a dat un sistem moral locuitorilor vestului care erau sufocati de superstitii,barbarism si practici nereligioase si a caror intelecte erau prea modeste si astfel incapabile sa inteleaga adevarurile inalte.Invatatura lui Isus este formata din scurte vorbe sugestive si pline de profunzime.
Jupiter si Luna sant puternice indicand o perceptie mentala ascutita si o purtare dreapta.Unul dintre comandamnetele lui Isus este "Sa nu ucizi".Aceasat este nobil,intr-adevar.Dar apare patetic cand ne aducem aminte ca natiunile europene se angajaza din timp in timp in razboaie una impotriva alteia [as adauga si faptul ca cei mai multi crestini nu au inteles inca ca porunca "Sa nu ucizi" se refera si la uciderea de animale.Nu se cunoaste efectul karmic extrem de nefericit al consumului de carne.Crestinii obisnuiesc sa-si petreaca sarbatorile religioase cu mese pline de fripturi,carnati etc,nestiind ce ii asteapta in viitor...].Saturn in conjunctie cu Luna indica blandetea,modestia si compasiunea lui Isus.
Daca planete ca Jupiter si Saturn sant plasate in case kendra dau o nativitate importanta.Popularitatea sa in randul maselor,viata sa publica si completitudinea vietii sale atat de bogate in actine si experiente variate sant aduse de puternica situare a lui Jupiter si a casei a9a.
Faptul ca a fost celibatar si virtuos este indicat de neafectarea lui Venus.Moartea sa ca urmare a tradarii si produsa prin violenta este prea bine aratata de pozitionarea lui Marte.Resurectia a avut loc in dasa lui Ketu in 9-4-30 AD,cand Jupiter tranzita Luna radicala si casa a7a de la Luna.Tranzitul lui Jupiter aduce o extraordinara colorataura povestii biblice a resurectiei.
Un studiu atent al astrogramei lui Isus arata adevarata lui personalitate.El a fost fara indoiala cel care a schimbat cursul istoriei si horoscopul prezentat confirma nu numai caracterul unic al personalitatii sale,devotiunea si sacrificiul de sine si puritatea comportamentului sau dar si faptul ca el a adus natiunilor vestului un cod moral ideal,cu care multe tari crestine "Iluminate" s-au servit pentru a-si satisface fara rusine dorintele egoiste"



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group