It is currently Thu Mar 28, 2024 4:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ce spune Osho despre relatia parinte-copii
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 11:54 am 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
"Parintii au crezut intotdeauna despre copii ca sunt proprietatea lor si ca acestia trebuie sa le fie intrutotul asemanatori, sa ii copieze intocmai. O copie este insa lipsita de orice frumusete, iar existenta nu apreciaza asa ceva; ea se bucura numai de ceea ce este original. Trebuie sa iti ajuti copii sa creasca, astfel incat sa te depaseasca. Trebuie sa ii ajuti sa nu te imite. Adevarata indatorire a parintilor este aceea de a-si ajuta copii sa nu ii imite. Copii sunt tentati, prin insasi firea lor sa imite si pe cine ar putea imita? - parintii sunt cei mai apropiati. Pana acum parintii au apreciat f. mult faptul ca proprii lor copii le seamana. Iar viata copilului este pierduta, el nu este dorit asa cum este el de fapt. Din cauza acestei conceptii gresite, de a fi mandru de copiii care te imita, am creat o societate in care toata lumea imita."

"Rolul vostru (ca parinti) este acela de a-i intretine, de a-i hrani, de a proteja ceea ce este in crestere. Nu le impune-ti nici o directie si nu saditi in ei nici un ideal. Nu le spune-ti ce este bine si ce este rau; lasatii sa descopere asta singuri, prin propria lor experienta."

"Odata ce ai inteles ca proprii tai copii nu iti apartin, ca ei apartin existentei, iar tu ai fost numai un vehicul, trebuie sa fii recunoscator existentei ca te-a ales ca intermediar pt. venirea pe lume a unor copii minunati. Insa nu trebuie sa intervii in dezvoltarea lor, in potentialul lor. Nu le impune propria ta gandire. Ei nu vor trai aceleasi vremuri, ei nu vor avea de infruntat aceleasi probleme. Vor face parte dintr-o alta lume. Nu ii pregati pt. aceasta lume, pentru aceasta societate, pentru acest timp, deoarece le vei crea probleme. Nu isi vor gasi locul, nu vor fi pregatiti."


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ce spune Osho despre relatia parinte-copii
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 12:03 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
SKORPIA wrote:
Nu le spune-ti ce este bine si ce este rau; lasatii sa descopere asta singuri, prin propria lor experienta.


Asta mi se pare chiar aiurea, sau poate nu am inteles eu despre ce-i vorba in propozitie. Cum naiba sa nu-i spun ce gandesc despre cutare problema??? Dupa aia, da, treaba lui ce face, daca tine cont sau nu de ce-i zic, dar atentionarea trebuie facuta. Parerea mea.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 12:12 pm 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Sunt de acord cu tine. Si eu cred ca trebuie sa-i sfatuim pe copiii nostri, dar cum spune si Osho sa nu le impunem. Totusi nu cred ca Osho se refera la principii morale cand zice: " nu le spune-ti ce este bine si ce este rau", ci la teluri de viata, la a urma o anumita cariera , a imbratisa o anumita religie (in cazul meu) sau a se casatori cu o anumita pers... cateva exemple.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 14, 2006 12:20 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ei da, asa mai merge. Dar era mai simplu daca Osho spunea "acordati-le copiilor incredere si sprijin in ceea ce fac". Ia te uita, am devenit si io un fel de Osho... :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jul 15, 2006 4:13 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Cred ca se refera la toate aspectele de viata,incepand cu cele mai banale intrebari ,pana la principii morale,telui in viata ,casatorie etc.

De exemplu copilul intreaba daca poate sa puna mana pe plita incinsa a aragazului.In loc de raspunsul "nu,n-ai voie,ca te arzi",cred ca mai corect ar fi:"da,poti,dar mai intai,trebuie sa stii ce se intampla ,daca pui mana pe plita."Dupa aceasta informare corecta,copilul poate face alegera,liber si neconstrans,dezvoltandu-si increderea in el,pt.ca a fost tratat ca egalul unui adult,fiind lasat sa-si asume responsabilitatea asupra actiunii sale.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 16, 2006 11:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, asa este aries, DAR cunoasterea se sprijina pe experienta, iar eu sunt contrariat de ce spune Osho, la fel de tare ca si Mihnea, pentru ca nu poti sa experimentezi tot ma trebuie sa te folosesti si de experienta celorlalti. Sunt de acord ca toata informatia sa o raportezi la tine, dar nici intr-un caz sa descoperi tot.
Psihologia moderna si in special consilierea il ajuta pe om sa descopere singur. Da, este foarte corect, dar unele lucruri chiar nu trebuie descoperite pentru a fi intelese. Aici intervine gandirea si trasaturile lui Saturn - "nu avem voie sa ne permitem orice". Osho ca Scorpion si-a permis orice (toata lumea stie, nu vrea sa le amintesc aici) de aceea aici bate campii.
Este o pierdere de vreme sa cauti sa descoperi Teorema lui Pitagora pentru a rezolva probleme elementare de matematica in situatia in care o poti pur si simplu sa o inveti dintr-un manual. Eu consider ca trebuie sa-i spui copilului ce este bine si ce nu. E un fel de datorie morala fata de spiritul care il reprezinta daca tot l-ai chemat in aceasa lume. Tu ca parinte trebuie sa-i faci copilului cunostinta cu aceasta lume si nu poti altfel decat sa-i spui cum o vezi tu. Daca el iti va copia greselile sau le va intelege si le va depasi asta nu mai este raspunderea parintelui, ci meritul copilului - karma sa. Daca tu, ca parinte, consideri ca nu trebuie sa-i impatasesti copilului din experieta ta si sa-l ajuti sa inteleaga ca tot ceea ce spui tu este experineta unui om nu adevarul absolut, inseamna ca nu ai incredere in copilului tau si aceasta neincredere devine pentru el primul obstacol, iar tu, prin asta, primul sau dusman. Neincredere blocheaza comunicarea, iar fara comunicarea nu exista socializare. Si uite ca dintr-o bazaconie ai putea ajunge sa traiesti intr-o mare eroare.
Nu are rost sa speculam gandindu-ne ca a vrut sa spuna altceva... daca ar fi vrut sa spuna altceva ar fi spus-o asa cum a facut-o cu multe altele.
Nu este corect ce spune Osho... cu tot respectul pe care il am fata de el, asta este o speculatie, ca si presupusa sa iluminare. Da, a fost din capul locului un om foarte destept, cu o minte ascutita si o personalitate obscura, iar ceea ce vedem la el este exact produsul celor doua elemente, nimic altceva! Daca ar fi atins taina necunoscutului (iluminare) atunci necunoscutul din el ar fi devenit misterios, tainic, vibrant, pe cand la el acest necunoscut era agresiv, obscur, distrugator... iar acestea nu sunt principii, ci trasaturi. Bine zice proverbl romanesc "Pomul se judecat dupa roade si omul dupa fapte"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:34 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Aveti copii? Daca nu aveti inseamna ca puteti vorbi in aceasta problema doar gindindu-va la parintii vostri, in calitate de copii ai lor.
Este o pozitie limitata, fiindca relatia parinte-copil ar trebui sa fie judecata si comentata numai de cine a fost si copil, si parinte. Altfel e teorie.
De aceea, as vrea si eu sa stiu in ce masura fiecare dintre cei care posteaza pe aceasta tema a relatiei "parinte-copil" a fost si parinte, si copil.
Propun asta fiindca sunt parinte si am fost si copil.

Cu Osho sunt absolut de acord. Dar as vrea sa stiu si in ce calitate se pronunta in relatia parinte-copil cei care vorbesc aici.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:48 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Pai suntem 4, mari si lati... Cred ca stiu cine e persoana care vorbeste teoretic (inca o rautate o consider, iarta-ma ca-ti spun asta, dar asa simt). Ala bala portocala... cine-o fi? :lol:

Uite, eu de ex am o fetita... 3 ani si 4 luni, sper ca e ok varsta, ca n-ai precizat...

Pot sa te intreb acum de ce esti de acord cu Osho?



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:55 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
Pai suntem 4, mari si lati... Cred ca stiu cine e persoana care vorbeste teoretic (inca o rautate o consider, iarta-ma ca-ti spun asta, dar asa simt). Ala bala portocala... cine-o fi? :lol:
Uite, eu de ex am o fetita... 3 ani si 4 luni, sper ca e ok varsta, ca n-ai precizat...
Pot sa te intreb acum de ce esti de acord cu Osho?


Fiindca asa simt si eu... Am o fetita de 6 ani.

Dar si mai de acord sunt cu ce spune Khalil Gibran despre copii, pentru parinti:

"Copiii voştri nu sunt copiii voştri.
Ei sunt fiii şi fiicele dorului Vieţii de ea însăşi îndrăgostită.
Ei vin prin voi dar nu din voi
Şi, deşi sunt cu voi, ei nu sunt ai voştri.

Puteţi să le daţi dragostea, nu însă şi gândurile voastre,
Fiindcă ei au gândurile lor.
Le puteţi găzdui trupul dar nu şi sufletul,
Fiindcă sufletele lor locuiesc în casa zilei de mâine, pe care voi nu o puteţi vizita nici chiar în vis.
Puteţi năzui să fiţi ca ei, dar nu căutaţi să-I faceţi asemenea vouă,
Pentru că viaţa nu merge înapoi, nici zăboveşte în ziua de ieri.

Voi sunteţi arcul din care copiii voştri, ca nişte săgeţi vii, sunt azvârliţi
Pe drumul nesfârşirii. Arcaşul vede ţinta şi cu puterea Lui vă încordează, astfel ca săgeţile-I să poată zbura iute şi departe.
Şi puterea voastră, prin mâna Arcaşului, să vă aducă bucurie,
Căci, precum El iubeşte săgeata călătoare, tot la fel iubeşte şi arcul cel statornic."



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:28 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ok Adi, dar eu simt ca nu sunt de acord. Spune-mi te rog de ce eu gresesc. Foarte frumoasa poezia.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:38 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
Ok Adi, dar eu simt ca nu sunt de acord. Spune-mi te rog de ce eu gresesc. Foarte frumoasa poezia.


Draga Mihnea, nu pot sa-ti spun de ce tu nu esti de acord.
Poate ca mai avem de asteptat ca sa afli asta.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:43 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
:cry: Pai ti-am spus de ce nu sunt de acord. Asa simt. Ce vroiam de fapt sa-ti spun e ca mi se pare ca vorbim pur teoretic, iar teoreticianul de care pomeneai mi se pare cel mai practic...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:56 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
:cry: Pai ti-am spus de ce nu sunt de acord. Asa simt. Ce vroiam de fapt sa-ti spun e ca mi se pare ca vorbim pur teoretic, iar teoreticianul de care pomeneai mi se pare cel mai practic...


Tu simti ca nu esti de acord si eu simt ca nu stiu de ce nu esti tu de acord.
Nu-mi cere mie explicatii pentru tot ce simti tu, fiindca multe lucruri nu depind deloc de mine.
Tot ce pot sa-ti spun acum este ca nu am informatii sau explicatii despre ce simti tu.
Stiu doar ca nu e necesar sa depinzi de altcineva ca sa intelegi ce simti sau ce traiesti.
Trebuie sa-ti gasesti calea ta pentru asta. Sa o alegi, sa o testezi, sa o schimbi...
Pina cind gasesti calea ta.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group