It is currently Thu Mar 28, 2024 4:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: CURSE OF THE GOLDEN FLOWER ( 2006 )
PostPosted: Mon Feb 19, 2007 12:38 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
CURSE OF THE GOLDEN FLOWER ( 2006 )

Un film neobisnuit care, probabil, vrea sa spuna prea multe despre Orasul interzis intr-un timp atat scurt si intr-o singura intriga, mai complicata, dar una singura... Nu este considerat un film bun, nici nu as putea sa-l consider asa, insa este inedit prin spectacolul unei vieti cotidiene, alta decat in Ana si Regele, poate mult mai aproape de realitate. Stresul ritualului zilnic, intrigile ce iau amploare de la o scena la alta, iluzia ca poti intui scena urmatoare, chipurile chircite de efortul de a nu-si arata emotiile, dar mai ales decorul ...
Toata consideratia fata de Gong Li (capricorn) care duce tot filmul in spate, pe care o vazusem in Memoriile unei Gheise, dar care nu mi-a lasat deloc impresia ca ar avea vreun rafinamanet scenic. In CURSE OF THE GOLDEN FLOWER da viata unui personaj a carei drama este incompatibila cu bogatia informatiilor pe care privitorul le putea citi din gesturi si mimica fetei.
Chow Yun-Fat (Taur) s-a dat de gol. In Tigrul si Dragonul (2000), unul din filmele mele preferate, puterea sa de expresie s-a datorat lui Ang Lee (Scorpion), aici insa este in spatele rolului...
Scena cu refacerea decorului pentru Sarbatoarea crizantemelor dupa un macel de zile mari, este pur si simplu impresionanta.
Sunt multe scene in care puteti vedea filmul cu "next... next", dar subtilitatea cu care Gong Li da viata personajului este demna de urmarit.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: CURSE OF THE GOLDEN FLOWER ( 2006 )
PostPosted: Sat Aug 22, 2009 7:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Am vazut si revazut toate filmele despre care vb in acest topic... Nu as putea sa spun daca sunt bine realizate sau nu, daca sunt bune sau nu...De ce? Pentru ca pe mine ma transpun intr-o lume demult uitata, si amintiri ale unei alte lumi ma invadeaza si ma ajuta sa stiu cine sunt azi si mai ales, de ce... :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group