It is currently Fri Mar 29, 2024 12:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: "Anna si regele"
PostPosted: Fri Mar 10, 2006 8:37 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
"Anna si regele"... un film pe care l-am revazut de curand. nu sunt genul care se uita la un film de mai multe ori, poate doar la interval foarte mare de timp, dar pe-asta l-am revazut duminica si mi-a provocat aceeasi stare de nedescris ca si prima data, acum multi ani. si sunt trista pt ca nu gasesc sa-l mi-l iau sa-l vad pe pc, cand m-apuca splenul.

iubesc povestile cuprinse in el, mi-au placut personajele, iar de rege m-am indragostit, pur si simplu, cand am vazut pima data filmul (o astroloaga americana il dadea ca prototip pt barbatul nascut in zodia leului... acum am si eu un leu care se poarta intocmai ca regele siamului :cry: :wink: )
mi-a placut peisajul (daca filmul a fost turnat in siam, atunci il voi pune primul pe lista locurilor de vizitat (in alta viata, ca in asta nu cred ca voi avea bani :wink: ), inaintea muntelui lunii din africa :wink: )

"voi fi mereu in visele tale, asa cum tu vei fi in ale mele", ii spunea regele mezinei sale, fara sa stie ca in curind copilul va deveni o stea si visele vor fi tot ce-i va mai ramine din ea.

dar mai mult decat povestea regelui si-a profesoarei de engleza mi-a placut povestea ultimei concubine, puterea ei de-a iubi si a-si apara iubirea, alegerea ei de-a infrunta lumea si-a muri... scena executiei este apogeul filmului, coloana sonora este dumnezeiasca, iar eu pling de fiecare data cand sabia se roteste si ramin in cadru doar palmele incatusate, si ninge cu picaturi de singe pe luminare si flori...

"poate ca povestea aceasta trebuia sa se intample doar pentru a ne trezi compasiunea" spunea parca regele (scuze daca nu-mi amintesc replica intocmai)...

sufletul meu ofteaza si viseaza, de parca s-ar fi trezit in el amintiri din alta viata... :) :wink:


sa fiti iubiti


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Anna si regele"
PostPosted: Fri Mar 10, 2006 11:56 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, l-am vazut de cateva ori...
Este interesanta comparatia intre educatia orientala si cea occidentala... Se incearca in film sa se faca o combinatie, dar produsul final imi pare un amestec exploziv... cultura ramane cultura pentru ca e legata de trecut iar trecutul nu-l poti schimba... Totusi realizatorii sunt discreti si nu lanseaza parerei personale, poate de aceia place... pentru ca doar expune si te lasa sa alegi ceea ce-ti place... si chiar ai de unde alege

Yun-Fat Chow, actorul care il interpreteaza pe rege, este nascut pe 18 mai 1955 si se apropie doar putin de prototipul leului... si evident nu atat de mult cum spune astrologul acela... mult mai aproape de prototipul puterii sunt Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss care chiar sunt nascuti sub semnul leului care nu au candoarea lui Yun-Fat Chow (taur) si nici a lui jet Li (de asemenea nativ Taur) la care nu poti vedea putere asa cum vei la lei, ci autoritate.
Actorii lei sunt greu de suportata pentru ca sunt pretentiosi si vor sa-si impuna viziune asupra fimului si mai ales sa-si puna amprenta pe personaj poate mai mult decat doresc realizatorii... Puterea in astrologie este atribuita semnului leu, celelalte semn pot mima sau teatraliza dar nu o pot detine.
Nu pot sa spun ca-i prefer pe cei doi lei din Matrix, insa trebuie sa recunoastem ca fara ei Neo (Keanu Reeves) ar fi parut un excentric si cam atat. La fel in Fight Club daca nu ar fi fost Edward Norton, Brad Pitta ar fi parut un rasfatat al sortii un rebut al societatii de consum care nu stie ce sa faca cu viata lui... asa cum este in Troy – imi pare rau ca spun dar mie nu mi s-a parut deloc ca in Troy Brad Pitt a dar viata lui Ahile...
Departe de mine gandul de a aduce o apologie actorului leu, insa e greu de inchipuit unde s-ar ajunge cu etaloanele noastre despre putere daca leii nu ar conserva-o atat de bine... hm, poate prea bine si-ar mai trebui sa o dea si altora...

No uite un leu pe care nu l-am agreat niciodata - Ben Affleck... si nici nu vreau sa vorbesc despre el, as spune numai lucruri urate... nu m-am putut uita la multe filme din cauza lui... cu toate acestea da putere personajului chiar daca nu este atat de talentat...

Filmul Ana si regele mi s-a parut interesant si din perspectiza semnelor complementare Taur (el) - Scorpion (ea)... m-am uiat si aproape ca nu-mi venea sa cred cat de bine au fost surprise elementele de superioritate ale celor doua semn aflate in interactiune atat la nivel de cultura (evident in partea pozitiva) cat si la nivel de individ. Eu cred ca a existat un magnetism intre cei doi, de au putut intra atat de bine in pielea personajelor... mi-a mirosit mie a ceva pentru ca Jodie nu este atat de sfanta cum pare, iar el nu este atat de naiv
he he :lol:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: ca veni vorba de actori si horoscoape
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 12:52 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
singura actrita careia am simtit nevoia sa-i fac horoscopul a fost julia ormond, dupa ce am vazut "the barber of siberia". imi placea oricum, dar in acest film mi s-a parut nespus de fermecatoare. si partenerul ei din film e superb (oleg menshikov, 8 nov 1960 - scorpion, he he), dar ea e ireala. am fost surprinsa sa vad ca e capricorn!!!! (4 ian 1965) cu luna in capricorn sau poate varsator si venus in sagetator. semne aride, ciudat. ma asteptam sa fie toata pesti, balanta, taur si poate un pic de scorpion :).

veronica

ps: din troy mi-a placut hector (eric bana, 8 aug 1968, leu). l-am revazut de curand in "munich", unde straluceste iar.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: ca veni vorba de actori si horoscoape
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 1:47 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ca veni vorba despre actrite... singura actrita careia nu i-am gasit cusur si careia nu am ce sa-i reprosez este Monica Bellucci si DOAR in Malena... daca nu vedeam filmul ramaneam cu impresia proasta pe care o creaza in Passions of Christ desi probabil ca nu este cea mai buna aparitie a sa in Malena, din tot palmaresul sa, unde nu scoate un cuvant, insa face un rol care te infioara, de o simpliatate halucinanta... Nu doar ca este frumoasa foc, dar se exprima bine si chiar are talent...

cat despre julia ormond... am vazut-o intr-un film, sincer nu-mi amintesc in care... si te atrage cu originalitate ei... te face sa crezi ca ea este reala si ca faptul ca te uiti la ea jucand este o intamplare nu un act regizat...
sa nu te surprinda ... capricornii doar nu isi exprima emotiile insa ei simt puternic si profund...
ia uite cativa capricorni aici...http://www.astrotheme.fr/en/celebrites/ ... e_9_10.htm



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: "Anna si regele"
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 6:39 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
coser wrote:
Yun-Fat Chow, actorul care il interpreteaza pe rege, este nascut pe 18 mai 1955 si se apropie doar putin de prototipul leului... si evident nu atat de mult cum spune astrologul acela...


:) astrologul acela spunea ca regele siamului e prototipul Leului, nu actorul Yun-Fat Chow! :lol: :wink: poate vom gasi vreodata si data de nastere a regelui si vom vedea cata intuitie a avut astrologul...


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Anna si regele"
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 7:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca astrologul acela o fi stiind despre rege mai mult decat arata actorul in film, atunci as cauta datele daca nu ar fi o pierdere de vreme... nu intamplator se alege un anumit actor, e clar asta si nu intamplator sunt luate anumite cadre... Pe regizor nu-l intereseaza deloc actorul, ci personajul si cauta sa scoata in evidenta acele calitati care se potrivesc cu personajul... Eh (aici vine partea cea mai interesanta) Yun-Fat Chow este la fel in toate filmele... l-am vazut in "Crouching Tiger, Hidden Dragon", "Regele cartoforilor", "Bulletproof Monk", si "Anna si regele" si este la fel. Ori daca el este la fel peste tot si regizorul a considerat ca el poate da viata cel mai bine personajul inseama ca prototipul stralucitor si puternic pe care il arata Yun-Fat Chow in "Anna si regele" nu este cel leonin, ci cel al Taurului - semnul natala al lui Yun-Fat Chow (acelui astrolog o fi placand sa creada altceva) ... imi pare rau ca te contrazic din nou... daca as fi vazut la el in "Ana si regele" o schimbare as fi considerat ca personajul era altfel decat Yun-Fat Chow, dar nu este... ori aici este vorba doar de diferenta intre autoritate si putere.
Uite, Napoleon nu i s-a potrivit deloc lui Armand Assante... Assante fiind Berbec nu a putut personifica puterea lui napoleon ci doar pasiunea si natura sa razboinica - axact cat i-a permis zodia... sau atat i-a permis regizorul ca si lui Yun-Fat Chow in "Ana si regele"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: tot filme
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 8:25 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
eu sunt fana "sex and the city" (nu radeti de mine), si acum, inspirata de voi, m-am apucat sa ma uit ce zodii sunt personajele. sper ca sunteti de acord ca personajele se muleaza perfect pe actrite, sau invers. oricum, rolul e scris specific pentru actrita care il va juca. samantha e leu (mi se pare prototipul femeii leu, nici nu se putea altfel), charlotte e pesti (corect!) iar carry si miranda sunt ambele in berbec! miranda era preferata mea, sunt uimita sa aflu ca-i berbec, tocmai scrisesem intr-un alt post ca nu-mi plac deloc femeile cu dominanta berbec. :)

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tot filme
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 11:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
aaa... super... mie mi-a placut foarte tare mai putin ultima serie... hm.. cam trasa de par...
Samantha este preferata mea... chiar daca toate 4 formeaza un grup de prietene cu totul special si pentru fiecare ai ceva frumos de spus.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 2:00 pm 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Buna, filmul "Anna si regele" mi-a placut si mie atat de mult incat am dorit sa vad cat de mult corespund faptele din povestea englezoaicei cu cele din realitate si am reusit sa gasesc un site despre cel care a fost "King Mongkut of Siam". Se pare ca acest rege a avut o viata interesanta dupa cum e specificat in link-ul http://www.royalty.nu/Asia/Thailand/Mongkut.html , ca a fost chiar si calugar multi ani, si ,surprinzator sau nu,ca data a nasterii e data de 18 oct 1804, adica balanta !!! Interesant,nu,ca actorul care a intruchipat personajul cat si personajul in sine sa fi fost guvernati de aceeasi planeta, Venus, conform zodiei solare! :lol:
Siamul este Thailanda de azi, o tara de o deosebita frumusete pe care mi-as dori si eu s-o pot vizita intr-o zi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 4:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Interesante informatiile tale, dar ma tem ca este scorpion. Datele sunt consemnate dupa calendarul vechi nu dupa cel nou pe care il folosim si noi azi. Asta inseamna ca la data indicata de tine ar cam trebui sa adaugam 12 zile... si uite ce astrograma interesanta iese.
Image

despre calendar mai multe aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_Iulian
http://www.tondering.dk/claus/cal/node3 ... 0000000000



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tot filme
PostPosted: Wed Jul 12, 2006 3:30 pm 

Joined: Wed Apr 26, 2006 1:48 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
veronica wrote:
eu sunt fana "sex and the city" (nu radeti de mine), si acum, inspirata de voi, m-am apucat sa ma uit ce zodii sunt personajele. sper ca sunteti de acord ca personajele se muleaza perfect pe actrite, sau invers. oricum, rolul e scris specific pentru actrita care il va juca. samantha e leu (mi se pare prototipul femeii leu, nici nu se putea altfel), charlotte e pesti (corect!) iar carry si miranda sunt ambele in berbec! miranda era preferata mea, sunt uimita sa aflu ca-i berbec, tocmai scrisesem intr-un alt post ca nu-mi plac deloc femeile cu dominanta berbec. :)

veronica


Ciudat..eu sunt leu, si, culmea, Samantha mi se pare cel mai ne-real personaj...Ceea ce face mi se pare uneori - nu a-moral, ci injositor...Imi place serialul, am cumparat DVD-urile si l-am revazut cu placere, si nu incetez sa ma minunez cum poate sa se "coboare" Samantha...O fi ceva in neregula in mintea mea? :)

V


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group