It is currently Thu Mar 28, 2024 11:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: cateva "noutatzi"
PostPosted: Sun Mar 19, 2006 2:45 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
o sa va retzin un pic atentzia cu ce-am vazut in ultimul timp ca-s multe si calde:

The Constant Gardener..Un film bun…O poveste cel putin interesanta (populatzie africana folosita drept cobai de americani, bani muuultzi la mijloc) spusa cu mult bun simt si bun gust . Te si cam pune pe ginduri. Merita vazut.Imaginile din Africa is foaaarte faine.

Memoriile unei Gheise interzis in China din motive ciudate, cica is doua chinezoaice care joaca-n rol de japoneze si asta ar cam fi ceva bai la ei..., Ziyi Zhang- intruchiparea frumusetii si farmecului Extremului Orient...o frumusetze fina (+ lentile albastre... un pik ciudat pt o asiatica dar au vrut sa sublinieze cica elementul apa preponderent la ea), niste imagini supeerbe, se vede mana lu' Spielberg la greu...cand vezi culorile si costumele alea parca-tzi pluteste sufletu in miere, parca mananci bomboane fondante ..

Fratii Grimm- imaginea si scenografia sint rupere. gillian ala" te face" din unghiulatii si montaj, din decoruri si costume. chestia e ca io chiar m-am dus la filmu asta cu expectantze la nivel de imagine, nu stiu de ce, in ultima vreme imi place sa vad lucruri foarte rotunde si echilibrate... in fratii grimm mi-a placut satul, de exemplu, padurea aia "vie" - si tot vizual, pentru mine, "Cronicile din Narnia" au fost o incantare.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group