It is currently Fri Mar 29, 2024 1:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: von Trier
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 10:40 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
.. dupa ce l-am injurat la Dancer in the Dark.. pentru ca nici o femeie care'si iubeste copilul (si in general toate ii iubim) nu are nesimtzirea sa moara pentru el asa ca-n fimu' ala.. cu public si lacrimile asistentei ... ca doar drama e a copilului ramas... vina, cap - coada e a femeii executate...
dupa ce am amanat constient sa ma uit la Dogville.. azi mi s-a-ntimplat firesc..

l-am urmarit cu surprindere si fara patima.. auzisem ca e " nedrept" .. " incercare artistica" etc etc.. m-am hotarit sa-l privesc obiectiv.. eram pregatita sa urmaresc tehnica.. sa nu ma fure subiectivitatea senzatiilor presonale.. sa nu asociez cu experientze care imi trezesc stari.. doar sa privesc..
l-am privit ca p-o ghicitoare si am realizat ca regizorul este crud si sincer..
am privit filmul ala cadru cu cadru.. am ascultat replicile si intonatziile vocilor.. si am realizat ca nu are nici urma de patetism.. ci doar o extraordinara si geniala nota de obiectivitate..

o naratiune..
am trecut strat cu strat prin sufletul oamenilor si m-am oprit undeva aproape de esentza..
tonul filmului e tonul dicutiei finale.. dintre tata si fiica.. restul este expunere.. pe acelasi ton..
cu ce am ramas..? cu o extraodinara stare de bine..
ce mi s-a confirmat?

- oamenii puternici nu sunt cei care rezista la multe suferinte.. ci cei care iau si aplica si isi asuma decizii
- oamenii slabi se razbuna..
- oamenii puternici suporta.. oamenii slabi rezista..si accepta..
- oamenii puternici inteleg.. oamenii slabi nu fac suficient ..chiar daca fac tot ce le sta in putinta..
- oamenii puternici sunt condamnati la actiune.. oamenii slabi nu pot sa se abtina de la ea..
- oamenii puternici nu fac rau celor mai slabi ca ei.. dar ii pedepesesc pe cei care ar face oricind asta..
- lumea se imparte in oameni puternici si oameni slabi..
- datoria celor puternici sa-i invetze pe cei salbi care le este locul.. altfel cei slabi sunt sufocatzi de responsabilitatzi..

ce mi-ar placea??? mi-ar placea sa adun laolata toti habotnicii .. pe toti " moralii" inregimentati social.. pe toate babele isterice si toti " crestinii cu frica de dumnezeu" care isi bat copiii si nevestele dar de paste maninca piosi pasca ..pe totzi cei ce privesc pervers pe dupa draperii.. toti cei pe care frica ii tine departe de anarhie.. pe toti...

sa le pun filmul asta si sa le spun..

" e?? ultimele minute ale filmului reprezinta de fapt discutia dintre Dumnezeu si fiul sau... ce-o sa va facetzi pe lumea ailalata?"



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: von Trier
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 10:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
L-am gasit... si l-am lasat la descarcat....adica sper sa fie asta de care spui.... m-ai facut foarte curios...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 11:13 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
da, Dogville, Lars von Trier - 2003

:wink: ie bun, ce sa mai... totul e sa treci de faptul ca-i facut mai.. altfel.. nu exista o locatzie propriuzisa, recuzita este minima iar in loc de caine este un contur facut cu creta... un contur care latra, totusi!!! regizoru' s-a ocupat mai mult de constructzia mentala a oraselului...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:00 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
nu va suparati pe mine, insa eu nu m-am putut uita la dogville. m-am plictisit de moarte. nu contest regizorul (n-am mai vazut nimic de el) nici actorii (nicole kidman chiar imi place mult), insa filmul mi s-a parut genul academic (hai sa facem arta pentru arta, adanca si opaca).

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:27 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:lol: :lol: te cred Veronica... prietena mea ce mai buna, cu care ma-ntalnesc intotdeauna in pareri si disecam la greu filmele uimite de reactziile identice, de data asta mi-a facut-o... mi l-a adus inapoi si mi-a zis ca n-a putut... :? si m-am trezit singura si nentzeleasa... am suferit...:D
Mie-mi place mult genul asta de film, cu cat pare mai ciudat, cu atat sunt mai infipta pe pozitzii si cu toate simtzurile ciulite sa prind semnalu. Mi-a placut... :oops: Mult.



http://www.dogvillemovie.com/splash_1024.html#


Last edited by mermaid on Thu Aug 24, 2006 10:01 pm, edited 1 time in total.


_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 24, 2006 8:37 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mermaid,

asta e, ce ne-am face fara diversitate? :)

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: von Trier
PostPosted: Mon Nov 20, 2006 12:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jun 14, 2006 1:02 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
[quote="mermaid"]
l-am privit ca p-o ghicitoare si am realizat ca regizorul este crud si sincer..
am privit filmul ala cadru cu cadru.. am ascultat replicile si intonatziile vocilor.. si am realizat ca nu are nici urma de patetism.. ci doar o extraordinara si geniala nota de obiectivitate..

o naratiune..
am trecut strat cu strat prin sufletul oamenilor si m-am oprit undeva aproape de esentza..
tonul filmului e tonul dicutiei finale.. dintre tata si fiica.. restul este expunere.. pe acelasi ton..

ce mi-ar placea??? mi-ar placea sa adun laolata toti habotnicii .. pe toti " moralii" inregimentati social.. pe toate babele isterice si toti " crestinii cu frica de dumnezeu" care isi bat copiii si nevestele dar de paste maninca piosi pasca ..pe totzi cei ce privesc pervers pe dupa draperii.. toti cei pe care frica ii tine departe de anarhie.. pe toti...

sa le pun filmul asta si sa le spun..

Din pacate nu vei avea ce sa le spui. Toti cei carora ai vrea vrea sa le pui acest film ar mai avea nevoie de o viata probabil ca sa ajunga la nivelul de intelegere necesar pentru a se putea uita la acest film.

Am intrat de curand intr-un magazin de muzica si filme in Italia. Vroiam sa vad cat costa acolo CD-urile audio si DVD-urile cu filme. La standul de reduceri am gasit Stanza del figlio (palm d'or la Cannes 2001 cred) si Dogville ambele la pretul de 9,90 EUR. M-a incercat o senzatie de derizoriu dar fie ca imi convine sau nu, asta este o parte a lumii in care traim.



_________________
Aici [jos] oamenii iau binele drept Bine si din asta apare Raul (Lao Tzi)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group