It is currently Thu Mar 28, 2024 11:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: De 8 martie...
PostPosted: Fri Mar 07, 2008 5:54 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Chiar daca sarbatorim in fiecare an de 8 martie tot ceea ce este blajin si creator, tot ceea ce aduce induire si permeabilitate, profunzime si emotie, apropiere si rafinament, frumusete si fecunditate, nu cred ca, prea curand, vom reusi sa elogiem cu distinctie si devotament valorile feminine ale Universului, pe masura importantei lor. Pentru ca este la moda, vorbim despre ele, le laudam si, prin aceste preocupari, cautam sa le identificam valorile perene pe care, de-a lungul istoriei, le-au construit. E 8 martie si, inainte de a elogia omul si, prin asta, sa scoatem in evidenta diferenta dintre sexe, sa ne amintim de femeia care exista in noi, inca de la nastere, de femeia din interior pe care o ucidem cu fiecare restictie si pe care o imbolnavim cu fiecare umbra de egoism pe care o hranim. Este o ziua in care privind catre noi sa spunem "Astazi este ziua femeii din mine, este ziua sclavului caruia tot anul nu i-am permis libertatea" si sa implicam intreaga fiinta la o asa sarbatoare. Cine stie, poate, sub betia bucuriei, cei 364 de barbati ii vor da singurei femei dreptul la exprimare, macar de ziua ei.

Earthsong

Earthsong - a 7-a piesa de pe albumul lui Karunesh "GLOBAL SPIRIT" din 1997.
Linia melodica este inocenta, iar vocea matura a interpretului ne evoca imaginea unui Shaman batran cu chipul si mainile plin de riduri, cu o privire calda pierdura spre ramura plimbata de vant, despre care, chiar daca il vezi, nu poti stii daca exista cu adevart sau daca nu cumva este o revelatie nascuta din magia pamantului.
De ziua femeii, batranul shaman ne aminteste de viata.
De 8 martie, ii spunem la multi ani femeii, oricat de trista si parasita este in adancul sufletului nostru si ii multumim ca intelege si accepta cu durere ratacirea noastra departe de bunatatea si prosperitatea naturii ei.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 08, 2008 4:42 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Ascultand aceasta melodie, cred ca multi sunt cei care reusesc sa ignore, pentru cateva clipe, diferenta dintre sexe...
un fond muzical excelent pentru atmosfera acestei zile...
Multumesc pentru MOMENTUL creat!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group