It is currently Thu Mar 28, 2024 10:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Wed Dec 03, 2008 10:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
"O persoana care se dedica studiului si transmiterii cunoasterii astrologiei si altora,nu va merge in infern.El va merge in paradis dupa optinerea elibararii"-Brahma samhita.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 12:15 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Astrologii ar avea un bilet in alb cu destinatia :arrow: paradis ?
E un mod simplist si autosuficient de a privi lucrurile, iar legatura intre paradis si astrologie este infantila.
E nevoie de o viata pentru a ajunge acolo ! Ai nevoie de curaj, onestitate, modestie si multa generozitate .



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Thu Dec 04, 2008 5:52 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Se pare ca te afli la nivelul in care doar cataloghezi.Mai incearca...



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 12:13 am 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
pai catalogarea tocmai tu ai facut-o, Marian, la postul anterior. Si in general, postarile tale, daca esti putin atent, abunda de 'catalogari'. Ferme si neechivoce. Cutare este avatarul lui Dumnezeu, cutare este sfant, mantuirea ta este iminenta, vedele contin adevarul absolut (naiv/involuat sa fii sa nu-ti dai seama...) etc. etc..

In fine, la drept vorbind, toti avem - probabil - anumite certitudini. E firesc si e uman. Dar sa le prezinti ca atare nu e un lucru tocmai intelept, chiar daca astrograma ta indica contrariul. Poate ca timpul/experienta/suferinta aduc niste abilitati - macar strategice - in fata carora chiar si 'darurile' stelelor ar putea sa se opreasca si - daca nu sa se plece - cel putin sa... ia aminte!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 6:42 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
doroteea wrote:
pai catalogarea tocmai tu ai facut-o, Marian, la postul anterior. Si in general, postarile tale, daca esti putin atent, abunda de 'catalogari'. Ferme si neechivoce. Cutare este avatarul lui Dumnezeu, cutare este sfant, mantuirea ta este iminenta, vedele contin adevarul absolut (naiv/involuat sa fii sa nu-ti dai seama...) etc. etc..


Doroteea,Sri Caitanya Mahaprabhu este un Avatar de-al lui Dumnezeu,Srila Prabhupada este un mare sfint trimis de Dumnezeu sa ne lumineze,Vedele chiar contin Adevarul.Cei care nu afla in viata lor ca Vedele sint cele mai importante daruri ale Divinitatii pentu noi oamenii,este un ignorant (ignorantul este o persoana care nu stie ce trebuie sa stie,dar crede ca stie cateodata).Despre mantuirea mea nu este cazul sa vorbesc,am vrut doar sa dau un exemplu de cum abordeaza astrologia vedica aceasta probleme (care problema lipseste cu desavarsire din astrologia europeana).Despre Sai Baba pot spune inca cine este (probabil ca m-am inselat spunand atunci ca este un Avatar.Despre Sri Caitanya si Srila Prabhupada,cunoscandu-le cat de cat astrogramele,pot spune cu tarie ca sint cine am spus ca sint).Cu aceasta ocazie chiar lansez provocarea ca sa fie prezentate astrograme comparabile cu cele ale lui Sri Caitanya si Srila Prabhupada...Ca o ultima remarca,postarile mele nu sint destinate celor care nu cred,si de aceea nu este nevoie sa imi spuneti ca nu credeti,ci scriu pentru cei care,eventual,ar putea crede.In lume noastra materiala cam asa se intampla,unul mai intelept il invata pe cel mai putin intelept,chiar daca in Kali-yuga inteleptii sint perceputi de cele mai multe ori ca fiind prostii satului.Apropo,tu in ce crezi,Doroteea?



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 10:22 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
marian12345 wrote:
Vedele chiar contin Adevarul

Marian 12345, Vedele contin Adevarul TAU :!:

E pacat, nu vrei sa intelegi, ca adevarul nostru se poate numi Biblia, Coran sau in alte mii de feluri. E o alegere individuala si nu ai nici un drept sa ne numesti ignoranti !
Esti perfect dar iti lipseste cu desavarsire modestia.


Adio, Daria.


Last edited by Daria on Fri Dec 05, 2008 10:28 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 10:26 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Te rog sa ma ierti si pentru aceste remarci ale mele.Am gresit.Intr-adevar,este vorba de optiuni personale.Daca vreau sa demonstrez ceva este nevoie de alta abordare.Iarta-ma.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Despre practicarea astrologiei
PostPosted: Fri Dec 05, 2008 10:42 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Cred in ce am postat ieri la 'carti, pareri, autori', Marian :).

Cred in iubire, nu in cunoastere. Cred in Dumnezeu, in sfinti si in ingeri.

Cred ca prin "plasarea" mea in acest pamant (romanesc) (in care m-am simtit de atatea ori straina si...frustrata), am primit - prin mila DOMNULUI Care s-a indurat de sufletul meu confuz, meschin si ratacit - un mare dar: Ortodoxia.

In ce nu cred: nu cred, de pilda, in incercarile noastre (marturisesc ca si pe mine ma mai incearca...'ispita' :P ) de a ne convinge unii pe altii de...una sau de alta...:). Nu cred in puterea argumentului. Cred mai mult in puterea exemplului. Sau a rugaciunii. Sfantul Porfirie (ca tot veni vorba de sfinti; avem si noi, la drept vorbind, sfintii nostrii. De ce, m-am intrebat de atatea ori, ne intoarcem atat de indaratnic atentia de la ei???) ne indeamna ca atunci cand ii vedem pe altii 'ratacind', in primul rand sa ne rugam. Sa nu incercam sa convingem; sau sa explicam. Stii ca la orice curs de analiza si solutionare a conflictelor inveti ca acele conflicte derivate din convingeri/credinte nici macar nu sunt supuse solutionarii. Sunt considerate 'de nerezolvat'. Acolo intervine asa-numitul management de conflict (mentinerea conflictului prin diverse strategii, intre niste limite 'rezonabile'... In 'matca'). Dar... "ceea ce la om e cu neputinta, la Dumnezeu e cu putinta". Asa ca marea intelepciune, de fapt, aici, consta in...declinarea competentei! :)

Oricum - si aici, iata, ar fi un punct 'de intalnire' - eu apreciez inflacararea. Sunt adepta 'temperaturilor inalte', nu a 'gustaricilor' calai. Si poate ca asta este unul dintre cele mai bune 'start'-uri in drumul nostru - fascinant, imprevizibil, periculos si minunat - spre mantuire!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group